Talha el-Ensari (Zeyd bin Sehl) Radiyallah-u anhu – 8

03 Mayıs 2009 Pazar

Mescid-i Nebevvi

Talha el-Ensari (Zeyd bin Sehl) Radiyallah-u anhu – 8

Resul-i Ekrem efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in, Hazret-i Ebû Talha (r.a.) ya ve ailesine olan sevgisinin daha bir çok delilleri vardır.

Bir gün Ebû Talha (r.a.) nın bir oğlu ölmüştü. Hanımı tekrar hamile kalıp, bir erkek çocuğu olunca, Resulullah efendimiz (s.a.v.) onu kucağına alarak;

-“Abdullah” ismini verdi.

Ve O’nun için hayır ve dua’da bulundu. Resulullah (s.a.v.) ın bu dua’sı kabul olunmuş ve bu Abdullah bin Ebû Talha (r.a.), Ensarın en faziletli gençlerinden biri olmuştur.

Hazret-i Ebû Talha (r.a.) nın fazileti, üstünlüğü ve Hadis-i şerif rivayetindeki son derece ihtiyatı ve titizliği, bu ilmin âlimlerince kabul ve sağlam görülmüştür.

Resulullah efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) den 92 (doksan iki) hadis-i şerif bildirmiştir. Rivayet ettiği hadis-i şeriflerde, bazı dini meseleler, harpler ve sevabı çok olan ameller bildirilmektedir.

Resul-i Ekrem efendimiz (s.a.v.) in sohbeti ile şereflenen mümtaz, seçkin ve kıymetli bir zat olduğu halde, rivayetlerinin az olmasının sebebi, kendisinin Resul-i Ekrem (s.a.v.) e ait hadis-i şerifleri, son derece ihtiyat ve dikkatle bildirmesidir.

Bu hadis-i şeriflerden bazıları şunlardır;

Ebû Talha (r.a.) şöyle anlatıyor;

-“Bir gün Resulullah (s.a.v.) ın huzuruna girmiştim. O’nu tarif edilmiyecek bir şekilde neşeli ve güleryüzlü gördüm. Sebebini sorduğumda”

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu ki;

-“Yâ Ebû Talha! Nasıl memnun olmayayım ki, biraz önce Cebrail aleyhis selam gelip, ümmetinden senin üzerine bir kere salât ve selâm getiren kimse üzerine, Allah-u Teâlâ ve melekleri on kere salât ve selâm getirir.”diye müjde vermek için Allah-u Teâlâ tarafından gönderildiğini söylemişti.

Yine Ebû Talha (r.a.) nın rivayetiyle Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu ki;

-“Bir müslümanın şerefi ile oynandığı, Onun aleyhinde konuşulduğu yerlerde, kim ona yardım ederse Allah-u Teâlâ da yardıma muhtaç olduğu gün kendisine yardım eder. Bir kimse, dinkardeşini insanlar içinde aleyhinde konuşarak rezil edip, kusurlarını teşhir etmeye kalkarsa, yardım edilmeye muhtaç olduğu günde, Allah-u Teâlâ da onu rezil eder.”

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Talha el-Ensari (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Talha el-Ensari (Zeyd bin Sehl) Radiyallah-u anhu – 8” için 1 Yorum

  1. Talha el-Ensari (Zeyd bin Sehl) Radiyallah-u anhu – 7 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Devam edecek…. [...]

Yorum Yapın