Talha el-Ensari (Zeyd bin Sehl) Radiyallah-u anhu – 7

03 Mayıs 2009 Pazar

Mescid-i Nebevvi

Talha el-Ensari (Zeyd bin Sehl) Radiyallah-u anhu – 7

Hazret-i Ebû Talha (r.a.) nin üvey oğlu Enes bin Mâlik (r.a.), Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve sellem) in bu sevgisini şöyle anlatıyor;

-“Resulullah Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem), daima evimize gelip gider ve bizi memnun etmek için her şeyi yapardı. Resul-i Ekrem (s.a.v.) in bizimle olan yakınlığı o dereceye varmıştı ki, hepimizi ayrı ayrı sevindirir, benim ana tarafından kardeşim olan bir çocuğu, çeşitli latifeleriyle eğlendirip neşelendirirdi. Namaz vakti geldiği zaman, biz de Resul-i Ekrem (s.a.v.) e bir seccade yayar, arkasında dizilir, namazımızı kılardık.”

Hazret-i Ebû Talha (r.a.) nın evinde güzel bir yemek pişirildiğinde mutlaka Resul-i Ekrem efendimiz (s.a.v.) hatırlanır, Onun bu yemeğe iştirakını isterlerdi.

Hazret-i Enes (r.a.) şöyle anlatıyor;

-“Bir gün, üvey babam Ebû Talha (r.a.), tavşan avlamıştı. Tavşan evde pişirilmiş, Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve sellem) için bir hisse ayırmıştı.”

Oradakilerden; Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve sellem) in bunu yiyip yemediği sorulunca da;

Hazret-i Enes (r.a.);

-“Evet Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem), onu yedi.” Demişti.

Hazret-i Enes (r.a.) in annesi ve Ebû Talha (r.a.) nın hanımı olan Ümm-ü Süleym (Rumeysa) radiyallah-u anha, bu gibi fırsatların hepsini hemen değerlendirirdi.

Hazret-i Enes bin mâlik (r.a.) diyor ki;

-“Annem Ümm-ü Süleym, beni bir gün, Resul-i Ekrem efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) e göndererek; Elime, taze hurmalarla dolu bir kap vermişti. Resulullah Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem), bundan mübarek elleriyle alarak, hanımlarından her birine gönderiyordu. Peygamberimiz (s.a.v.), bunlardan arzu ettiği kadarını gönderdikten sonra geriye kalan hurmaları oturup yemişti. O’nun yiyişinde hurmayı arzu ve iştahla yediği beliydi.”

Hazret-i Ebû Talha (r.a.), Resulullah efendimiz (s.a.v.) e sevgisinin çokluğu sebebiyle, O’NA AİT HER ŞEYİ SAKLAMAK VE ONUNLA BEREKETLENMEK İSTERDİ. Resulullah efendimiz (s.a.v.), Veda Haccı’nda mübarek başını tıraş ettiği zaman, mübarek saçından en evvel Hazret-i Ebû Talha (r.a.) olmuştu.

Başka bir günde, bir berber, Resul-i Ekrem (s.a.v.) i tıraş ederek mübarek saçlarını kesmiş, Hazret-i Ebû Talha (r.a.) da, bütün bu mübarek saçları toplayarak evine götürmüş, onları hanımı Ümm-ü Süleym (r.anha) e teslim ederek, O’nun bu saçları tam bir itina ile saklamasını istemişti.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Talha el-Ensari (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Talha el-Ensari (Zeyd bin Sehl) Radiyallah-u anhu – 7” için 1 Yorum

  1. Talha el-Ensari (Zeyd bin Sehl) Radiyallah-u anhu – 6 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Devam edecek…. [...]

Yorum Yapın