Umm-ü Hâni (Radiyallah-u anha) – 2

03 Mayıs 2009 Pazar

DSC04990 Fuad Yusufoğlu Mescid-i Cin

Mescid-i Cin

Umm-ü Hâni (Radiyallah-u anha) – 2

Ümm-ü Hâni (r.anha), kocası Hübeyre bin Ebi Vehb’in müşrik olması sebebiyle hicret sırasında iman etmemiş olarak Mekke’de kalmıştı. Durum Mekke’nin fethine kadar devam etti.

Mekke fethedildiği gün kocası, Hübeyre, Müslümanların her tarafı kuşattığını görünce, korkusundan gizlice, şair arkadaşı Abdullah bin Zibare ile birlikte Mercan’a kaçtılar ve orada bir kaleye sığındılar.

Bu durumu gören Ümm-ü Hâni (r.anha) İslam dinini kabul ederek Kureyş kadınlarından on kişilik bir grupla Peygamberimiz (s.a.v.) in yanına gelip Müslüman oldu.

Peygamberimiz (s.a.v.) daha sonra Hazret-i Ümm-ü Hâni (r.anha) nin evinde abdest alıp sekiz rek’at (kuşluk) namazı kıldı. Su ile ekmek ıslatıp, tuz ve sirke de koyarak yedi.

Daha sonra Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem);

-“Ey Ümm-ü Hâni, sirke ne iyi yemektir. Sirke bulunan ev fakir olmaz!” diye iltifatta bulundu.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem), Hazret-i Ümm-ü Hâni (r.anha) iman edip, Müslüman olduktan sonra, ona çok iltifatta bulunurdu. Fırsatını buldukça O’nun ziyaretine giderdi.

Hazret-i Ümm-ü Hâni (r.anha) çok ibadet, nafile oruç tutmayı çok severdi.

Ümm-ü Hâni (r.anha), yine nafile oruca niyetli olduğu birgün, Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) O’nu ziyarete gitti. Her zaman olduğu gibi Ümm-ü Hâni (r.anha), peygamberimiz (s.a.v.) e kâse ile şerbet ikram etti. Peygamberimiz (s.a.v.) içtikten sonra duâ ederek, içinde az bir şerbet bulunan kâseyi geri vererek;

-“İçiniz.” Buyurdular.

Hazret-i Ümm-ü Hâni (r.anha) nafile oruca niyetli olduğu halde Peygamberimiz (s.a.v.) i sevdikleri ve O’na çok hürmet ettikleri için dayanamayıp, kâse’deki şerbeti içtiler.

Daha sonra Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) durumu öğrenip, kendilerine orucu neden bozduğunun sebebini sordular.

Hazret-i Ümm-ü Hâni (r.anha);

-“Yâ Resulallah size karşı olan sevgimden, hürmetimden dolayı artığınızı içtim ve emrinizi geri çevirmedim.” Dedi.

Hazret-i Ümmü Hâni (r.anha) nin; Peygamberimiz (s.a.v.) den çok az hadis-i şerif naklettiği rivayet edilir. Kendisinden de oğlu Cünd, Yahya, Ebû Mürre, Ebû Salih, Buhari ve Müslim (r.anhüm) hadis naklinde bulunmuşlardır.

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ummü Hâni (Radiyallah-u anha) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Umm-ü Hâni (Radiyallah-u anha) – 2” için 1 Yorum

  1. Umm-ü Hâni (Radiyallah-u anha); « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Devam edecek…. [...]

Yorum Yapın