Umm-ü Hâni (Radiyallah-u anha);

03 Mayıs 2009 Pazar

DSC_0044   Fuad Yusufoğlu Kabe-i muazzama

Kâb’e-i Muazzama

Ummü Hâni (Radiyallah-u anha);

Mekke’nin Fethi günü Müslüman olan kadın Sahabilerden. Ebû Talib’ın kızı ve Hazret-i Ali (r.a.) nin kızkardeşidir. Annesi Hazret-i Fatima binti Esed, öz adı Fâhite’dir. Doğum ve vefat tarihleri kesin olarak bilinmemektedir. Hazret-i Ali (r.a.) den sonra Hazret-i Muaviye zamanında vefat ettiği rivayet edilmektedir.

Hazret-i Ümm-ü Hâni (r.anha); mert, cesur ve güzel ahlaklı idi. Peygamber efendimiz (s.a.v.) sekiz yaşında itibaren amcası Ebû Talib’in yanında büyüdüğünden O’nu çok iyi tanır ve öz kırdaşi gibi severdi. O’nun istek ve arzularını hiç geri çevirmezdi.

Hazret-i Ümmü Hâni (r.anha) de, Peygamber efendimiz (s.a.v.) i aynı şekilde sever ve O’na hürmet’te kusur etmezdi.

Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) hicretten bir yıl önce Taif’e gidip, Taif halkına bir ay nasihat edip, onları iman’a davet etmişti. Taif halkından hiç kimsenin iman etmemesi ve işkence yapmaları üzerine Mekke’ye dönmüştü.

Çok üzgün idi ve her taraf düşman dolu idi.

Peygamberimiz (s.a.v.) bir gece Mekke’de Ümm-ü Hâni (r.anha) nin Ebû Talib Mahallesinde bulunan evine geldi.

Ümm-ü Hâni (r.anha), o zaman iman etmemişti.

-“Kimdir o?” dedi

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem);

-“Amcan oğlu Muhammed’im, kabul edersen, misafir geldim.” Buyurdu.

Ümm-ü Hâni (r.anha);

-“Senin gibi doğru sözlü, emin, asil, şerefli misafire cân feda olsun. Yalnız teşrif edeceğinizi önceden bildirseydiniz bir şeyler hazırlardım. Şimdi yedirecek bir şeyim yok”dedi.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem);

-“Yiyecek, içecek istemem, hiç biri gözümde yok. Rabbime ibadet etmek, yalvarmak için bir yer bana yetişir.” Buyurdu.

Ümm-ü Hâni (r.anha), Resulullah (s.a.v.) ı içeri alıp, bir hasır, leğen, ibrik verdi. Gelen misafire ikram etmek, O’nu düşmandan korumak, Araplar için en şerefli vazife sayılırdı. Bir evdeki misafire zarar gelmesi ev sahibi için büyük yüz karası olurdu.

Ümm-ü Hâni düşündü;

-“Bunun Mekke’de düşmanları çok, hatta öldürmek isteyenler var, şerefim için, sabaha kadar O’nu gözeteyim.” Dedi.

Babasının kılıcını alıp, evin etrafında dolaşmaya başladı.

Resulullah (s.a.v.), o gün çok incinmişti. Abdest alıp, yalvarmaya, af dilemeğe, kulların imana gelmesi, saâdete kavuşmaları için duâ’ya başladı. Çok yorgun ve üzüntülü idi. Hasir üzerine uzanıp uyuyuverdi. O anda Allah-u Teâlâ Cebrail aleyhis selam’ı gönderip Habibini davet etti. Resulullah (s.a.v.) ın mi’racı bu gece oldu. (Bakınız Muhammed Sallallahu aleyhi ve  selam)

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ummü Hâni (Radiyallah-u anha) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

Yorum Yapın