Ümmü Süleym (Rumeysâ) Radiyallah-u anha- 5

03 Mayıs 2009 Pazar

Mescid-i Nebevvi

Ümmü Süleym (Rumeysâ) Radiyallah-u anha- 5

Hatta bir gün Enes bin Mâlik (r.a.) i, Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) bir yere gönderdiğinde eve geç gelmişti.

Annesi Ümm-ü Süleym (r.anha);

-“Eve niçin geç geldin?” dedi.

Hazret-i Enes (r.a.) de;

-“Peygamberimiz (Sallallahau aleyhi ve sellem) beni bir işe gönderdi.” Dedi.

Annesi Ümmü Süleym (r.anha);

-“Nedir o iş?” deyince

Enes (r.a.);

-“O aramızda GİZLİ SIRDIR.” Diye cevap verdi.

Bunun üzerine annesi;

-“Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) ın SIRRINI iyi muhafaza et!” dedi.

Hazret-i Ümm-ü Süleym (r.anha), Eshab-i Kiram (r.anhüm) ın diğer hanımları gibi harplerin çoğuna iştirak edip, icabında bizzat dövüşmüştür. Bu harplerin her birinde önemli hizmetler görmüştür.

Uhud harbine katılıp, müşrik ordusuyla harb eden askerlere hizmet etti. Kocası Ebû Talha (r.a.), iyi bir okçu ve cesur bir asker olduğundan hep Resulullah (s.a.v.) i korumakla meşgüldü.

Oğlu Enes (r.a.), yaşı küçük olduğu halde, bu harbe o da gelmişti. Su tulumlarını doldurup annesi Ümm-ü Süleym (r.anha) e ve Hazret-i Aişe (r.anha) ye veriyordu.

Bu harbin en şiddetli zamanıydı. Bir ara askerler arasında panik baş göstermiş, Resulullah (s.a.v.) in yanından ayrılmışlardı. Resulullah Efendimiz (s.a.v.) yanındaki 12 kişi ile hiç yerinden ayrılmamış, sebat göstermişti.

Bu çok tehlikeli harb gününde, Hazret-i Aişe (r.anha) ile Hazret-i Ümmü Süleym (r.anha), asker arasında, durmadan arkalarında kırbalarla su taşıyorlar ve yaralıların ağzına su veriyorlardı.

Bu kapları (kırbaları) boşalınca son derece bir çeviklikle geri dönüp gelerek kırbaları dolduruyorlar, sonra yine acele edip yaralılara su veriyorlar, onların yaralarını sarıyorlardı.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ümmü Süleym (Radiyallah-u anha) nın şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Ümmü Süleym (Rumeysâ) Radiyallah-u anha- 5” için 1 Yorum

  1. Ümmü Süleym (Rumeysâ) Radiyallah-u anha- 4 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Süleym (Rumeysâ) Radiyallah-u anha- 3 « Ümmü Süleym (Rumeysâ) Radiyallah-u anha- 3 Ümmü Süleym (Rumeysâ) Radiyallah-u anha- 5 [...]

Yorum Yapın