Ümmü Süleym (Rumeysâ) Radiyallah-u anha- 6

03 Mayıs 2009 Pazar

Bab-üs-Selam kapısı (Mescidi Nebevvi)

Ümmü Süleym (Rumeysâ) Radiyallah-u anha- 6

Hendek harbinde ise, bütün çocuklarla birlikte kale gibi bir evde mahfuz kalmışlardı. Harbe katılmamıştı. Hicrertin yedinci (M. 629) senesinde Hayber savaşında, Resulullah (s.a.v.) ın maiyetinde bulunuyordu.

Fetihten sonra esirler arasında Hazret-i Safiye (r.anha) yi, Ümmü Süleym (r.anha) e evine ve emrine tevdi buyurdular. Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) ile birlikte Mekke’nin fethinde de bulunmuştur.

Bunun arkasından Hazret-i Ümm-ü Süleym (r.anha), Huneyn savaşına da bizzat iştirak etmiştir. Bu sırada oğlu Abdullah (r.a.) a hamileydi. Buna rağmen eline bir hançer geçirmiş hazır vaziyette bekliyordu.

Bu harp esnasında kocası Hazret-i Ebû Talha (r.a.), tebessüm ederek, Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) in yanına geldi ve;

-“Ya Resulallah! Ümmü Süleym (r.anha) in hançerini gördün mü?” diye sordu.

Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve sellem), Ümmü Süleym (r.anha) e dönerek;

-“Ey Ümmü Süleym! Bu hançer ile ne yapacaksın?” buyurunca

Ümmü Süleym (r.anha) de dedi ki;

-“Ben bunu, bu günler için hazırlamıştım. Hele müşriklerden birisi bir kere yanıma yaklaşsın!.. Bununla karnını deşerim.”

Harp meydanında en cesaretli kahraman mücahidlerden bile öne geçerdi. Huneyn harbinde, bir ara Müslüman saflarında bir dağılma baş gösterdiği sırada, Ümmü Süleym (r.anha), hançerini çekip, sebat göstermiş, arslanlar gibi düşmana saldırmıştı.

Eli hançerli Ümmü Süleym (r.anha), Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) a gelerek;

-“Eğer, izin verirseniz, paniğe uğrayıp, senin yanından ayrılanları da öldüreyim!” dedi.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) O’na cevabında;

-“Ey Ümm-ü Süleym! Allah-u Teâlâ bize yetişti ve zafer ihsan etti.” Buyurdu.

Hazret-i Ümm-ü Süleym (r.anha) in faziletleri çoktur. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) e ve O’nun hanımlarına çok hizmet etmiştir.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ümmü Süleym (Radiyallah-u anha) nın şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Ümmü Süleym (Rumeysâ) Radiyallah-u anha- 6” için 1 Yorum

  1. Ümmü Süleym (Rumeysâ) Radiyallah-u anha- 5 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 15 « Ümmü Süleym (Rumeysâ) Radiyallah-u anha- 4 Ümmü Süleym (Rumeysâ) Radiyallah-u anha- 6 [...]

Yorum Yapın