Usâme bin Zeyd (Radiyallah u anhu- 2

26 Ekim 2009 Pazartesi

Hacer-ül Esved (Mekke-i Mükarreme)

Usâme bin Zeyd (Radiyallah u anhu- 2

Hazret-i Ömer (r.a.) önce gelip içerde bulunan çizilmiş insan suretlerini siliyordu. Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) , Hazret-i Usâme (r.a.) ye bir kova su getirip kalan suretleri de sildirdiler. Kapının üzerlerine kapatılmasını emir buyurdular.

İçerde Peygamberimiz (s.a.v.), kapıyı ve üç direği arkalarına, iki direği sağına, bir direği soluna alıp, duvara bir buçuk metre kadar kala durup, iki rekat namaz kıldılar.

Bu sırada dışarıda Hazret-i Halid bin Velid (r.a.), kapının önüne halkın yığılmasını önlemeye çalışıyordu.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), namazlarını kıldıktan sonra Kâ’be’nin her köşesinde tekbir getirdiler ve duâ buyurdular. Sonra kapıyı açtırıp, kapının eşiğinde durup mübarek iki ellerini kapının kasalarına dokunarak üç defa tekbir getirdiler ve bir hutbe irâd ettiler. Mekkelileri af ettiler.

Hazret-i Usâme (r.a.) Mekke’nin fethinden sonra yapılan Huneyn gazâsında Peygamber Efendimiz (s.a.v.) in yanından hiç ayrılmadı. Müşriklere karşı kahramnaca çarpıştı.

8 (M. 629) senesi Peygamber Efendimiz (s.a.v.) in, Hazret-i Mâriye (r.anha) den doğan, oğlu Hazret-i İbrahim (r.a.), birbuçuk yaşında iken süt annesi Ümmü Bürde (r.anha) nin evinde bulunuyordu.

Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem), oğlunun hastalandığını işitince, Hazret-i İbrahim (r.a.) in yanına gittiler. O’nu kucağına aldıklarında can vermek üzereydi. Peygamberimiz (s.a.v.) in mübarek gözlerinden YAŞLAR AKMAYA başladı.

-“Siz de mi ağliyorsunuz, ya Resulallah” diyen Hazret-i Abdurrahman bin Avf (r.a.) a;

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem);

-“Ey ibn-i Avf, Benim bu ağlamam bir acımadan ibarettir. Ben ancak kendisinde bulunmayan hasletleri sayarak, ölü üzerine YÜKSEK SESLE, bağırarak ağlamayı YASAK ettim. Ben sizi, günah ve ahmaklık olan iki bağırıştan men ettim. Biri ni’mete kavuşulduğu sıradaki eylence, oyun, şeytan çalgılarından, ikincisi de, bir musibete ve felakete uğrayınca, bağırıp, yüz göz tırmalamak, üst baş yırtmaktan ve şeytan şamatasından men ettim.”

Sonra Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem);

-“Acımayana acınmaz.” Buyurdu.

Devam edecek

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Usâme bin Zeyd (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Usâme bin Zeyd (Radiyallah u anhu- 2” için 1 Yorum

  1. Usâme bin Zeyd (Radiyallah u anhu; | Hayat-üs Sahabe diyor ki:

    [...] Hadis: – (01) Ana baba hakkı… « Velid bin Velid (Radiyallah-u anhu)- 2 Usâme bin Zeyd (Radiyallah u anhu- 2 [...]

Yorum Yapın