Cafer-i Sadık (Radiyallah-u anh)- 3

23 Haziran 2008 Pazartesi

Çağ-çağ Barajı (Sonbahar manzarası) Nusaybin

Cafer-i Sadık (Radiyallah-u anh)- 3

Ca’fer-i sadık (r.a.), Muhammed (Aleyhisselam) ın milletinin (dininin) sultanı, peygamberlik kemâletinin (Üstünlüklerinin) bürhanı (Delili, Senedi), Hakikatların âlimi, Evliyanın gönüllerinin meyvesi, Resülullah (Sallallahu aleyhi ve selem) in varisi, Ariflerin, Hak aşıklarının serveri (Önderi) idi.

Zevk, aşk sahiblerinin rehberiydi. Tefsir, İlminde eşi yoktu. Namazda kendinden geçip düştüğü olurdu.

Ca’fer-i sadık, Ehl-i beytten olup, Ehl-i sünnetin gözbebeğidir. Ehl-i sünnettin reis’i olan İmâm-i A’zam (r.a.) ın ma’rifette, tasavvuf ilimlerin de hocasıdır.

Ehl-i sünnet Vel-cemmaat, Ehl-i Beyt sevgisi ile doludur. Yani Ehl-i Beyti sevenler ve onların yolunda gidenler, aslında Ehl-i sünnet olanlardır.

Ehl-i Beyte olan hakiki ve samimi sevgisinden dolayı, İmâm-i Şafi-i (r.a.) ye (ki, Ehl-i sünnetin imâmıdır) “Rafizi” diyenler oldu. Halbuki O, kimseyi kötülemedi, hepsini sevdi.

Nitekim bütün ehl-i sünnet âlimleri,

-“Ehl-i beyti sevmek ahrete iman ile gitmeye son nefeste selamete, hidayete kavuşmaya sebep olur.” Buyurdular.

İmâm-i Şafi-i (r.a.) buyurdu ki;

-“(Sizi sevmeyi, Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.), Kur’an-i kerimde emrediyor. Namazlarında size dua etmeyenlerin namazlarının kabul olmaması, kıymetinizi, yüksek derecenizi gösteriyor. Şerefiniz ne kadar büyüktür ki Allah-u teâlâ Kur’an-i kerimde sizleri selamlıyor.)”

Tasavvuf ilimlerde yüksek marifetlere kavuşmuş olan bu bilgileri arzu edenlere öğreterek onlara mürşidlik, onlara rehberlik eden Ca’feri sadık (r.a.), kelam, tefsir, hadis ve diğer din ilimlerinde de yüksek derecelere ulaşmıştır.

Bu ilimlerde kendisine izafe edilen eserler sonradan yazılmıştır. Din bilgisi üzerine hiç kitap yazmadı. Kelam ilimde, sapık i’tikat (inanç) sahibi olan ehli bid’ate ve felsefecilere karşı verdiği sağlam, vesikalı cevaplar, bu hususta yazılan ehli sünnetin kelâm kitaplarında yer almıştır.

Ca’feri sadık (r.a.) hazretleri, Ehli sünnet itikatında olmanın şartlarından birisi olan Peygamberimizin dört halifesinin üstünlük ve halifelik sırasını inkar edenlere ve eshabı kirama dil uzatanlara, onları sevmeyenlere karşı vesikaları ile cevap vermektedir.

Birgün, bu konuda bozuk inancı olan sapık birisi, gelip Ca’feri sadık (r.a.)a dedi ki:

-“Ey Ca’fer. Eshab arasında en üstün kimdir?”

Ca’fer-i sadık (r.a.);

-“Ebu Bekri sıddık (r.a.), hepsinden üstündür.

Devam edecek…

<<<Ca’fer-i sadık (Radiyallah-u anh) nın bir başka yazısı>>>

 

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ca’fer-i Sadık hazretleri (Radiayallah-u anh) hurmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin
Fuad Yusufoğlu

Fuad Yusufoğlu

“Cafer-i Sadık (Radiyallah-u anh)- 3” için 4 Yorum

 1. Gülcan diyor ki:

  Fuad Amcacığım nasılsınız? İnşaallah iyisinizdir.Size cevabım gecikti.Hakkınızı helal ediniz.Kayın pederim hakkın rahmetine kavuşmuştur.Onu için fırsat bulamadım.Pazartesi inşaallah döneceğiz.Dualarınzı bekleriz.Eşim ve ben selam ederiz.Sevgilerimizle.

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım yeğenim GÜL
  Kurban başınız sağolsun Allah (c.c.) gani gani rahmet eylesin. Amin
  Sevgili beyine de selamlarımı ve ta’ziyelerimi lütfen bildir.
  Tekrar başınız sağolsun
  Bana Merhumun adını ver ki Bu haftaki Kur’an hatim Hatım duasına ekleyeyim
  Sevgilerimle

 3. Gülcan diyor ki:

  Fuad Amcacığım Allah ebeden razı olsun..Rabbim her iki dünya saadeti ihsan eylesin.Dualarımız Sizinle.Ayrıca Filistin kardeşlerimiz için Fetih suresi hatimi yapabilir miyiz?Yarın inşaallah yola çıkacağız.Allah rızası için bana haber ediniz.İnanın elimiz kolumuz bağlı sadece dua yapabiliyoruz.Şimdi birlik olma zamanı.Filistin kardeşlerimizi gördükçe müslümanlığımdan utanıyorum.Hakkınızı helal ediniz.
  Babamın ismi Sami.
  Allah’a emanet olunuz.Sevgilerimizle Fuad Amcacığım.Eşimin çok selamı var.

 4. Ca’fer-i Sadık (Radiyallah-u anh)- 2 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] Hadis: – (01) Ana baba hakkı… « Ca’fer-i Sadık (Radiyallah-u anh) Cafer-i Sadık (Radiyallah-u anh)- 3 [...]

Yorum Yapın