Abdullah bin Ümm-i Mektüm (Radiyallah-u anhu)- 2

29 Ağustos 2009 Cumartesi

Bedir savaşının yapıldığı meydan

Abdullah bin Ümm-i Mektüm (Radiyallah-u anhu)- 2

Abdullah bin Ümm-i Mektüm (r.a.) Bir defasında yine Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) i ziyeret için evine gelmişti. Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ın huzuruna girmek için musaade istedi. Zevce-i tahirattan (Peygamberimiz’in mübarek hanımlarından) Ümm-i Selemle (r.anha) ve Hazret-i Meymûne (r.anha) de Hazret-i Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) in huzurundaydılar.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) O’nun eve girmesine musaade ettikten sonra hanımlarına da;

-“Çekilin ve saklanın.” Buyurdu.

Hanımlar da;

-“Bu adamın iki gözü de görmez. Niçin çekilelim?” Diye sual edince

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem);

-“O görmüyorsa siz de görmüyor değilsiniz ya!” buyurdu.

Abdullah bin Ümm-i Mektüm (r.a.) Veda haccı’na katıldı. Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) Veda hutbesin’de okurken, gür sesiyle HUTBEYİ TEKRARLARDI. Hazret-i Ebû Bekir (r.a.) in Hilafetinde müezzinlik, Hazret-i Ömer (r.a.) devrinde de İslam ordusunda vazife aldı.

Abdullah ibn-i Ümm-i Mektüm Hazretleri (r.a.) Kur’an-i Kerim’i ezbere bilenlerdendi. Kur’an-i Kerim’in kıratını öğretirdi.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ın buyurduklarını unutmamak için devamlı sohbetlerinde Hadis-i Şerif rivayet ederdi. Abdullah bin Şeddad, Abdurrahman bin Ebi Leyla, Asım bin Rezin el-Esedi (r.anhüm) talabeleri arasındaydı.

Abdullah ibn-i Ümm-i Mektüm Hazretleri (r.a.) SOHBET AŞIĞIYDI. Evi mescid-i Nebevi’ye uzakta olmasına rağmen daima gelirdi. Mescide gelirken Hazret-i Ömer (r.a.) yardım ederdi. Mücahid olup, cihadlara daima katılmak isterdi.

Abdullah ibn-i Ümm-i Mektüm Hazretleri (r.a.), gözleri görmediği için fiilen katılamamaktan çok üzülürdü. Fakat, katıldıklarında da GÜR SESİYLE duşmanın moralını bozması, Müslümanları sevindirip, Kafirleri de kahr ederdi.

İranlılarla yapılan harblerden kadisiyye Muharebesi’nde de bulundu. Hicri 15 (M. 636) senesinde yapılan Kadisiyye Meydan muharebesinde, elinde sancak olduğu halde bir tepeye çıktı. GÜR SESİYLE düşmanın moralını bozdu. Ümm-i Mektum (r.a.) un bu muharabede şehid olduğu veya dönüşünde vefatı rivayet edilir.

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Abdullah bin Ümm-i Mektüm (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Abdullah bin Ümm-i Mektüm (Radiyallah-u anhu)- 2” için 1 Yorum

  1. Abdullah bin Ümm-i Mektüm (Radiyallah-u anhu); « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] bin el-Velid – (Radiyallah-u anhu) – 16 « Abdullah bin Süheyl (Radiyallah-u anhu)- 2 Abdullah bin Ümm-i Mektüm (Radiyallah-u anhu)- 2 [...]

Yorum Yapın