Adülhâlık Goncdüvâni (Radiyallah-u anhu)- 3

23 Haziran 2008 Pazartesi

09- Fuad Yusufoğlu Abdülhalık-ı Goncdüvan-i (r.a.) nin mübarek kabirleri

Abdülhalık-ı Goncdüvan-i hazretleri (r.a.) mübarek kabirleri

Adülhâlık Goncdüvâni (Radiyallah-u anhu)- 3

Abdülhâlık Goncdüvân hazretleri (r.a.) nin huzuruna bir kimse gelip;

-“Eğer Allah-u Teâlâ beni Cennet ile Cehennem arasında muhayyar kılsa, ben Cehennemi seçerim. Zira bütün ömrümde nefsimin arzusu üzerine amel etmedim. O halde Cennet nefsin muradıdır. Cehennem ise, Allah-u Teâlâ’nın muradıdır.” Dedi.

Abdülhâlık Goncdüvâni hazretleri (r.a.) bu sözü red ederek;

-“Kulun seçme hakkı yoktur. Her nereye git derlerse oraya gideriz. Nerede kalın derlerse orada kalırız. Kulluk budur. Senin dediğin kulluk değildir.” Buyurdu.

O kimse de,

-“Efendim! Tasavvuf yolunda bulunan kimseye şeytan yaklaşabilir mi?” diye sordu.

Abdülhâlık Goncdüvân hazretleri (r.a.);

-“Tasavvuf yoluna yeni gelmiş bir talebe, nefsini emmâre olmaktan kurtaramamış ise, bir şeye öfkelendiği zaman şeytan ona yaklaşabilir. Şayet nefsi mutmaine derecesine çıkmış ise, o kimsede öfkelenmek yerine, gayret hasıl olur. Her ne zaman gayret etse, şeytan ondan kaçar. Bu kadar sıfat o kimseye kafidir. Yeter ki, Hakka yönelsin. Allah-u Teâlâ’nın Kitabına ve Resulünün (s.a.v.) sünnetine sarılsın. Bu iki nûr arasında tasavvuf yolunda yürüsün.” Buyurdu.

Abdülhâlık Goncdüvâni hazretleri (r.a.), Allah-u Teâlâ’nın indinde duasi makbul olan kimselerden idi. İnsanlar ve cinler onun duasına kavuşmak için, uzak yerlerden bile gelirlerdi.

Birgün Abdülhâlık Goncdüvâni hazretleri (r.a.) nin huzuruna uzak yerden gelen  bir misafiri vardı. Biraz sonra da yanlarına, güzel suretli, temiz giyimli bir genç geldi. Abdülhâlık Goncdüvani hazretleri (r.a.) nden “duâ” isteyip hemen ayrıldı.

Misafir;

-“Efendim! Bu gelen genç kimdi acaba? Gelmesi ile gitmesi bir oldu.” Dedi.

Abdülhâlık Goncdüvâni hazretleri (r.a.) da;

-“Bizi ziyarete gelip duâ isteyen bir melek idi.” Buyurdu.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Silsile-i Âliye’nin dokuzuncusu olan Abdulhâlık Goncdüvâni (Radiyallah-u anhu) nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Adülhâlık Goncdüvâni (Radiyallah-u anhu)- 3” için 1 Yorum

  1. Adülhâlık Goncdüvâni (Radiyallah-u anhu)- 2 | Allahın veli kulları diyor ki:

    [...] – (01) Ana baba hakkı… « Abdulhâlık Goncdüvâni (Radiayallah-u anhu); Adülhâlık Goncdüvâni (Radiyallah-u anhu)- 3 [...]

Yorum Yapın