Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 11

02 Şubat 2013 Cumartesi

Mekke-i Mükerreme’nin çok eski resmi (Mekke müzesinden alınmıştır)

Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 11

Mevlânâ (r.a.) nın oğlu Sultan Veled (r.a.) onların hallerini şöyle anlatır;

-“Ansızın Şems-i Tebrizi hazretleri (r.a.) gelip babam ile görüştü, Babamın gölgesi Onun nûrundan yok oldu. Onlar birbirlerine öyle muhabbet gösterdiler ki, etraflarında kendilerinden başkasını görmiyorlardı.”

-“Şems-i Tebriz-i babama; Mârifetten Allah-u Teâlâ’nın zatına ve sıfatlarına ait ince bilgilerde ve ona muhabbetten bahs ediyor, babam da bunları büyük bir haz ile dinliyordu. Eskiden herkes babama uyardı, şimdi ise babam Şems’e uyar oldu”

-“Şems (r.a.) babamı bu muhabbete da’vet ettikçe babam, Allah-u Teâlâ’nın muhabbetinde yanıp kavrulurdu. Babam artık onsuz yapamıyor, yanından bir an ayrılmıyordu. Bu şekilde aylarca sohbet ettiler. Böylece babam, Pek büyük mânevi derecelere yükseldi.”

Mevlâna Celâleddin-i Rûmi (r.a.) ile Şewms-i Tebrizi hazretleri (r.a.) nin zahiri ve bâtını çalışmaları dcevam ederken, onların bu sahbetlerini hazmedemiyen ve Mevlânâ’nın kendi aralarına katılmamasına üzülen bazı kimseler, Şems-i Tebrizi hakkında uygun olmayan sözler söyelemeye başladılar. Bu söylentiler, Mmevlânâ (r.a.) nın kulağına kadar geldi.

Diyorlardı ki;

-“Bu yabancı kimse Konya’ya geleli Mebvlânâ bizden tamamen uzaklaştı. Gece gündüz hep birbirleriyle sıohbet ediyorlar da, bizlere hiç iltifat göstermiyorlar. Yanlarına oğlu Sultan Veled hariç kimsetyi de almıyorlar. Mevlânâ, Sultan-ül-ulemâ (r.a.) nın oğlu olsun da, Tebriz’den gelen, ne olduğu belli olmayan bu kimseye gönül bağlasın. Onun için bi,ze sırt çevirsin. Hiç Horasan toprağı ile (Mevlkânâ hazretleri’nin memleketi) Tebriz toprağı bir olur mu? Elbette Horasan toprağı daha kıymetlidir.”

Bu söylentilere Mevlânâ Celaleddin-i Rûm-i hazretleri (r.a.);

-“Hiç toprağa itibar olunur mu? Bir iistanbul’lu bir Mekkeli’ye galip gelirse, Mekkeli’nin İstanbul’luya tabi olması hiç ayıp sayılırmı?” diyerek cevap verdi.

Fakat söylentiler durmadı. Şems-i Tebrizi hazretleri (r.a.), artık Konya’da kalamıyacağını anladı. O çok kıymetli dostunu o münbarek ahbabını bırakarak Şam’a gitti.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 11” için 1 Yorum

  1. Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 10 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Harkânı (Radiyallah-u anhu)- 5 « Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 9 Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 11 [...]

Yorum Yapın