Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 12

03 Şubat 2013 Pazar

Mescid-i Cin camisinin dışardan görünüşü (Mekke-i Mükerreme)

Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 12

Şems-i Tebrizi (r.a.) nin gitmesi, Mevlânâ (r.a.) yı çok üzdü. Günler geçtikçe ayrılık acısına sabredemiyordu. Ayrılık kendisinde tahammül edecek bir hal bırakmıyordu. Şems (r.a.) in ayrılık hasreti ve muhabbeti ile yanıyordu.

-“Şems!”, “Şems!” diyerek ciğeri yakan kasideler söyliyor, göz yaşlarıyla dolu yazdığı mektubları Şam’a Şems-i Tebrizi hazretleri (r.a.) ne gönderiyordu.

Eğer bir kimse “Şems’i gördüm” diye yalan söylese, ona müjdelik olarak üzerindeki elbisesini verirdi.

Bir defasında birisi;

-“Şems-i Tebrizi (r.a.) yi Şam’da grdüm. Sıhhatı yerindeydi.” Dedi.

Mevlânâ hazretleri (r.a.), ona elinde bulunan ne varsa hepsini verdi.

Orada bulunan diğer bir kimse;

-“O Şems’i Tebrizi (r.a.) yi görmedi, yalan söyliyor.” Deyince

Mevlânâ hazretleri (r.a.) da;

-“Ona verdiğim bu elbiseler, sevdiğimin yalan haberinin müjdesidir. Onun hakiki haberini getirene canımı veririm.” Diye cevap verdi.

Böylece aylar geçti. Mevlânâ artık dayanamıyacağını anlayınca, oğlu Sultan Veled (r.a.) i Şam’a göndermeye karar verdi.

Oğlunu çağırıp;

-“Sur’atla Şam’a varıp, filanca hana gidersin. Şems-i Tebrizi hazretleri (r.a.) nin o handa bir genç ile sohbet ettiğini görürsün. O genci küçümseme sakın! O, Allah-u Teâlâ’nın sevdiği evliyânın kutublarından biridir, selamımı ve duâ isteğimi kandilerine bildir. İçinde bulunduğum şu vaziyetimi, hasretimi dile getir. Buraya acele teşriflerini tarafımdan istirham et.” Dedi.

Sultan Veled (r.a.) hemen hazırlıklrını tamalayıp yola çıktı. Şam’da, babasının ta’rif ettiği handa Şems-i Tebrizi (r.a.) yi bir genç ile konuşuyor buldu. Durumu dilinin dödüğü kadar anlattı. Konyada bu hadiyse sebep olanların tövbe ettiğini ve Mevlânâ’dan özür dilediklerini de sözlerine ekledi.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 12” için 1 Yorum

  1. Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 11 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] 8-Riyazus-Salihin: Hadis-16 « Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 10 Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 12 [...]

Yorum Yapın