Es’ad bin Zürare (Radiyallah-u anhu)- 3

19 Eylül 2009 Cumartesi

Akabe biat’ının yapıldığı yerde yapılan Mescid-i Bey’a

Akabe biat’ının yapıldığı yerde inşa edilen Bey’a mescidinin içten görünüşü

Es’ad bin Zürare (Radiyallah-u anhu)- 3

Ayrica Evs ve Hazrec kabileleri de birbirlerine düşman idi. Bu sebepten hemen Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ın huzurunda Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman oldular.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) e de;

-“Biz kavmimizi, hem birbirlerine karşı, hem de Yahudilere karşı, aralarında düşmanlık ve kötülük olduğu halde geride bırakmış bulunuyoruz. Ümit edilir ki, Allah onları da, sizin sayenizde bir araya toplar. Biz hemen dönüp onları senin Pygamberliğini kabul ettiğimiz şeyleri onlara da anlatacağız. Eğer Allah, onları bu din üzerinde toplayıp birleştirirse, senden daha AZİZ VE ŞEREFLİ KİMSE OLMAZ!” Dediler.

Medineli bu ALTI KİMSE GERÇEKTEN İNANMIŞ, Allah-u Teâlâ’nın Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) e tebliğ ettiklerini KABUL VE TASDİK etmişlerdi. Vatanlarına dönmek üzere Peygamberimiz Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) den izin alıp ayrıldılar.

Bu yeni Müslüman olan ALTI KİŞİNİN ikisi, Necran oğulları ailesinden Ebû Umâme Es’ad bin Zürâre ile Afv bin Haris (r.anhüm) idi.

Diğerleri de, Râfi bin Mâlik, Kutbe bin Âmir, Cabir bin Abdullah bin Riab ile Ukbe bin Amir (r.anhüm) idiler.

Bunlar kavimlerininin yanına dönünce, hemen onlara Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) den anlatmaya ve İslam dinine girmeleri için davete başladılar.

Bun o kadar çok yaptılar ki; Medine’de içinde Pygamberimiz (s.a.v.) in ve İslamiyetin bahsedilmediği bir ev kalmadı. Böylece İslamiyet, Hazrec kabilesi arasında yayıldığı gibi Evs kabilesinden de bazı kimseler Müslüman oldular.

Akabe’deki bu görüşmeden sonra, Es’ad bin Zürâre (r.a.), İslamiyet’i kabul eden ONİKİ ARKADAŞI ile beraber hac için Mekke’ye gittiler. Ve yine Akabe’de Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ile görüşüp, O’na biat ettiler. O’na bağlılıklarını azredip, bütün emir ve isteklerine teslim olacaklarına SÖZ verdiler.

Bu sözleşmede; Allah’a ortak koşmayacaklarına, Zina yapmayacaklarına, hırsızlık etmiyeceklerine, iftiraden kaçınacaklarına, ayıplanmak ve rızık korkusu sebebiyle çocuklarını öldürmeyeceklerine dair taahhütte bulundular.

İkisi Evs kabilesine, diğerleri de Hazrec kabilesine mensup olan bu ON İKİ KİŞİNİN başı, reisi Es’ad bin Zürâre (r.a.) idi.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) bu ON İKİ KİŞİYİ kabilelerine nakib (temsilci) yaptı.

Bunlar, kabilelerine İslamiyet’i anlatıp, onlar adına Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) a karşı KEFİL oalacaklardı. Esâd bin Zürâre (r.a.) da hapsi adına TEMSİLCİ tayin edilmişti.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Es’ad bin Zürare (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Es’ad bin Zürare (Radiyallah-u anhu)- 3” için 4 Yorum

 1. hummet ÇİFTÇİ diyor ki:

  Allah hepsinden razı olsun. Bizleri onların şefaatlerine nail eylesin. amin.

 2. Es’ad bin Zürare (Radiyallah-u anhu)- 2 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] Devam edecek…. [...]

 3. yunus emre diyor ki:

  Selamunaleykum , 6 Sahabeden 5 i yazilmis , 6.si olan Ukbe bin Amir (r.a.) eksik kalmis.
  Saygilarimla vesselam

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Yunus Emre
  Ve Alaykümesselam ve rahmatullahi ve berekatühü
  Uyarın teşekkürler Allah razı olsun. Bu hatayı düzeltmeye sebep olduğun için tekrar Teşekkürler. Hemen düzeltiyorum… Allah bizleri ve sizleri bu kötü dünya afet ve belalarından muhafaza eylesin. Amin.
  Dualarını beklerim.

Yorum Yapın