Hazret-i Mariye (Radiyallah-u anha);

20 Temmuz 2009 Pazartesi

Ürdün çöllerinde otlatan develer (Ürdün)

Hazret-i Mariye (Radiyallah-u anha);

Peygamber efendimiz (s.a.v.) in cariyesi iken iman eden kadın Sahabi. Mariye (r.anha), Mısır-İskenderiye’nin hükümdarı Mukavkıs’tan hadiye olarak gönderildiği için nesebi (silsilesi) ve doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Hazret-i Ömer (r.anha) in halifeliğinin son yıllarında 16(m.629) Medine’de vefat etti. Baki’ kabristanlığına defn edildi.

Peygamberimiz (s.a.v.) Mekke’deki Kureyş müşrikleriyle Hudeybiye’de “on yıl” çarpışmamak üzere barış anlaşması imzaladı. Bundan sonra en yakından en uzağa kadar olan komşu hükümdar ve kabile başkanlarına; İslamiyet’i duyurmak ve tabliğ etmek üzere elçilerle mektuplar gönderdi.

Bu mektup ve elçilerin birisi de Mısır Mukavkıs’ı ismi ile adlandırılan Bizans’ın İskenderiye valisi’ne yazılmıştı. Elçi olarak da Sahabi’den Hatib bin Ebi Belta (r.a.) gönderilmişti.

Peygamber efendimiz, İslamiyet’e dâvet etmek için hükümdara ve valilere mektuplar yazıp hazırladı.

Daha sonra Eshab-i kiramı (radiyallah-u anhüm) toplayarak;

-“Ey Müslümanlar! Ey bütün ecr ve sevabların karşılığını Allah-u Teâlâ’dan bekleyenler! Şu mektubu sevabı Allah-ü Teâlâ’dan ödenmek üzere; Mısır mukavkısı, İskenderiye valisine hanginiz götürür.” Diye Sahabilere sorunca;

Orada bulunan Hatib bin Ebi Beltea; imanınm verdiği heyecanla hemen ayağa kalktı ve Peygamberimiz (s.a.) e;

-“Ben götürürüm!” dedi.

Peygamber efendimiz (s.a.v.) Hatin bin Ebi Beltea (r.a.) nın bu davranış ve cevabına çok sevinerek;

-“Ey Hatib! Senin kabul ettiğin bu vazifeni, Allah-u Teâlâ hakkında hayırlı ve mübarek kılsın.” Diyerek dua buyurdu.
Hatib bin Ebi Beltea (r.a.) bu dua’yı aldıktan sonra mektubu Peygamber efendimiz (s.a.v.) den aldı. Veda ederek evine gitti. Ailesi ile vedalaşarak yola çıktı. Önce Mısır’a uğradı. Orada Mukavkıs’ı bulamayınca İskenderiye’ye geçti.

Peygamberimiz (s.a.v.) in mektubunu buradaki sarayda bulunan Mukavkıs’a takdim etti. Mukavkıs, Peygamberimiz (s.a.v.) in mektubunu saygı ile açtırdı ve okuttu.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Hazret-i Mariye (Radiyallah-u anha) nın yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

Yorum Yapın