Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 77

09 Aralık 2009 Çarşamba

DSC_0692 Fuad Yusufoğlu Ravda-i Mutahhara

Revda-i Mutahhara

Muhammed (Aleyhis selam)- 77

Cebrail Aleyhis selam Peygamber Efendimiz (s.a.v.) e her sene o zamana kadar nazil olan âyetleri okumak üzere de bir kere gelirdi. Vefat edeceği sene iki kere gelip Kur’an-i Kerim’i iki defa baştan sona okudu.

Resulullah (s.a.v.) vefat etmeden bir müddet önce Bâki mezarlığında ve Uhud’da bulunan Müslümanların kabrini ziyeret ederek onlar için duâ ve istiğfar etti.

Bâki mezarlığında iken yanında bulunan Ebû Müveyhib (r.a.) e dönerek;

-“Ey Ebû Müveyhib! Ben dünya hazineleri ile ahret nimetlerini seçmede serbest bırakıldım. İstersen dünyada baki ol, sonra Cennet’e git, İstersen Likaullah (Allah’a kavuşmak) hasıl olup Cennet’e gir. Dediler Ben Likaullah’ı ve sonra Cennet’i seçtim.” Buyurdu.

Peygamberimiz (s.a.v.) vefatından önce Humma hastalığına tutuldu. Bu hastalık 13 gün sürdü. Bu müddetin son 8 gününü Hazret-i Âişe (r.anha) nin odasında geçirdi. Hastalığının ilk günlerinde ve ateşi düştüğü sıralarda mescid’e çıkıp Eshabına namaz kıldırıyordu.

Hastalığının ikinci günü Hazret-i Ali (r.a.) ve Fazl bin Abbas (r.a.) kollarına girerek mescid’e teşrif etti.

Minbere oturup hamd ve senâ’dan sonra;

-“Ey Eshabim, bilmiş olunuz ki aranızdan ayrılmam yaklaştı. Kimin bende hakkı varsa benden istesin. Benim yanımda sevgili olan benden hakkını istesin veya helâl etsin ki, Rabbim’e ve rahmetine bunları ödemiş olarak kavuşayım.” Buyurdu.

Sonra minberden inip öğle namazını kıldırdı. Namza’dan sonra tekrar minbere çıkıp namazdan önce buyurduğunu tekrar etti.

Bunun üzerine Eshab’dan biri kalkıp üç dirhem alacağı olduğuna söyleyince hemen ödedi.

Peygamberimiz (s.a.v.) hastalığının arttığı günlerde Eshab-i Kiram’a yaptığı vasiyetlerden bir de şöyledir;

-“Müşrikleri Arabistan’dan çıkarınız. Size gelen elçilere benim yaptığım gibi ikrâm ve ihsanda bulununuz.”

Vefatından beş gün önce hastalığı biraz hafifledi ve mescid’e teşrif edip, minber’e çıkarak Eshab-i Kiram’a;

-“Ey Eshabim, hiçbir Peygamber ümmeti içinde ebedi olarak yaşamadı. Biliniz ki, ben de Rabbim’e kavuşacağım. Muhakkak ki siz de Rabbiniz’e kavuşacaksınız. Dünyada hiç kimse kalmaz. Her şey Allah’ın iradesine bağlıdır. Allah’ın takdir buyurduğu zaman ne öne alınır, ne de o zamandan kaçılır. Sizinle buluşacağımız yer, Kevser Havza’nın başıdır. Her kim benimle Kevser Havzı kenarında buluşmak isterse elini ve dilini korusun, günahlardan sakınsın. Ey Eshabim! Allah kullarından birini dünya hayatıyla âhret hayatını seçmekte serbest bıraktı. Fakat bu kul ahret hayatını seçti.”

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri son Peygamber olan Habibi Muhammed (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ın şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 77” için 5 Yorum

 1. nurislam diyor ki:

  Selam Aleykum hocam nasılsınız iyisiniz inşallah. Bu aralar biraz zorlu günler geçiriyorum apandisitten amelıyat oldum bir anda başıma geldi. Şükür atlatmaya çalışıyorum ama sağlığım çok bozuldu. Bana dua ederseniz çok sevinirim. Bir de cüzlerimin zaten ilk 10 sayfasını okuyordunuz bu ıkı hafta tamamını siz okursanız inşallah. Yani 17 ve 18. cüzleri size bırakıyorum sonra devralacağım yine Allah nasip ederse. selam ve dua ile

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Nurislam;
  Öncelikle Allah sana acil şifalar ihsan eylesin. Amin.
  İnşaallah kısa zamanda sıhattına kavuşursun.
  Tama kurban sen merak etme İnşaallah sıhatın düzelince bana haber verirsin.
  Lisans durumun nasıl oldu. Allah muvaffak eylesin. Dualarını beklerim.
  Sevgilerimle

 3. masuk deniz diyor ki:

  Selamun Aleyküm.Hızla devam eden hizmetinizden dolayı Allah razı olsun.Fırsat buldukça sitenizi girip,tüm insanlara faydalı olan ve islamı daha güzel yaşama adına bizelere rehber olan ,buraya sergilediğiniz satırları okumaya çalışıyorum.Tüm okuyucularınıza yazdıklarınızdan en iyi şekilde faydalanmalarını Cenab-ı Allah tan dilerim..Hataydan selam ve saygılarımla..DUALARINIZLA (((ŞAFAK 138)))

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım yeğenim Ma’şuk
  Öncelikle Allah seni selamete kavuştursun Hakikatten yokluğunu hisediyoruz. İnşaallah görevin tamamlanınca tekrar görüşürüz.
  Dualarını beklerim.
  Allah bizleri ve sizleri bu ahır zaman fitnesinden muhafaza eylesin. Amin.
  Sevgilerimle…

 5. Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 76 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] ın rahmeti « Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 75 (Veda hutbesi-2) Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 77 [...]

Yorum Yapın