Muhammed Muta’ hazretleri (Radiyallah-u anh);

23 Haziran 2008 Pazartesi

Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) Ravda-i Mutahhara önünde Rabıta halı

“Tarikat edepten ibarettir. Burada bir tarikatin bir silsilesinin mürşidleri anlatılıyor. Lütfen başka silsilelerden şeyhlerin mürşidlerin adlarını kullanarak yorum yazmayın. Konu özeldir dağılmamalıdır.”

Muhammed Muta’ hazretleri (Radiyallah-u anh);

Evliyanın büyüklerinden. İslâm bilgilerinin mütehassısı. Çeşitli musibetlere düçar olup bütün bu acı musibetlerden sabır ve metanetle çıkmayı başaran edna sadatlardan olup, İnsanlara doğru yolu göstererek, hakiki saâdete kavuşturan ve kendilerine “Silsile-i âliye” ismi verilen âlimler ve veliler zincirinin “Kırk birincisidir. Asrının gavsi idi.

Şeyh Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) Tarikatın hilafetini kendisine, hiç şüphesiz, muhterem pederi Muhammed El Haznevi (k.s.) vasiyet etmiş, kendi makamına O’nu geçirmiş, çatısının altındaki kimselerin başına O’nu seçmiş ve İrşad Seccadesine kendisinin vekili olarak oturtmuştur. Bunu da O’na kendi el yazısıyla kaleme almıştır.

Öyle ki;

O’nu inceleyen kimse, O’nun nur mürekkebiyle yazılmış olduğu ve bu icazet’e Rabbanı bir inayet gözüyle nazar kılındığını yakinen kavrar.

-”Ne zaman bir YILDIZ kaysa, Ey Göğün yıldızları!”

-”Başka bir yıldız doğar; diğer yıldızların kendisine sığındığı.”

Şu halde gözüne Muhammed El Haznevi (k.s.) in o değerli icazet’inin sürmesiyle sürmeleyen ve kulaklarının O’nun muazzam lafızlarının tadına vardığı Herkes bilsin ki; Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) En hayırlı seleflerin en hayırlı halefi olmuştur.

Yetişmesi;

Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) mübarek yüzü cemal ile örtülü, yücelik ve ikbal güneşinin parlaklığı doğmuş şekilde dünyaya geldi. Mübarek yüzünde şan pırıltıları görülmektedir.

Gülümsediği esnada mübarek yüzünde başarı müjdeleri görülür. Velayetinin yüceliğinde nurani parıltılar parıldar. Güzel ahlakında Rabbani izler vardır.

Er kişilerin ulaştığı seviyeye ulaşana ve Kemal makamlarının yüceliğine yükselene kadar çok değerli bir anne ve babanın kucağında büyüdü.

Kendisi, irşadın değirmen taşının üzerinde döndüğü bir kutup, zikri tüm zamanlar boyunca kayıbolmayacak bir âlimdir. (Allah-u Teâlâ O’nu muhafaza eylesin.) Göz kamaştırıcı Şerefli ve en hoş unsurlardan oluşan bir hane-i saadette yetişti. O saadetin nuru mübarek alnında hâlâ parlamaktadır.

Liderlik âlemetleri çocukluğundan beri üzerinde gözükmektedir. Adalet ve liderlik işaretleri küçüklüğünden beri mübarek alnında parlamaktadır.

Fazilet ve kerem sahalarında birbirleriyle yarışan ve şan ve değerler meydanlarında birbiriyle rekabet eden bir anne ve babanın arasında çok iyi bir şekilde yetişti.

Öyle ki;

İkisinden biri bu yarışı kazandığında diğerinin namaz kılması gerekirdi. Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.), iki taraftan da asil bir soya ve her iki taraftan da yüksek mertebelere mensuptur.

Muhterem pederine (Muhammed el haznevi) Radiyallah-u anh gelince kendisi tarif edilmekten çok daha büyüktür. Gün ortasındaki güneşten bile parlaktır.

Muhterem validesine gelince takva sahibi ihlaslı ve Saliha bir hanım ve Muhammed Ma’sum el-Haznevi (k.s.) nin kerimesiydi.

Muhterem valideleri fazilet, iyilik ve ihsan sahibi hanımlardan biriydi. Fukaraya, dullara ve yetimlere tasaddukları ve iyilikleri çoktu.

Muhammed Muta’ (k.s.)  nın kendisine gelince, hoş bir siret sahibi, kabile ve divanın başbuğu, asil soylu yüksek makam ve şecere sahibi,  Seyyidliği ‘Silsile’ yoluyla tevarüs etmiştir.

Devam edecek….

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Muhammed Muta’ el Haznevi hazretleri (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Muhammed Muta’ hazretleri (Radiyallah-u anh);” için 81 Yorum

 1. Hakan diyor ki:

  Amin ALLAH c.c. Razı olsun abim.

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Hakan;
  Kurban Allah sizden de ve ailenizden de ebeden razı olsun. Amin.
  Dualarınızı beklerim Selahadin hoca ve Raşid hocaya da selam ve saygılarımı iletin Onların ellerinden öperim.
  Sevgilerimle…

 3. izzetin çelebi diyor ki:

  Sa saygi diger abimiz Şeyh Muhammed Mutta ks Yeni umre resimleri varsa eger eklerseniz Çok sevirim slm duayle

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim İzettin Çelebi;
  Kurban elimizde varsa da Bazı resimler izinsiz yayınlayamayız. Ancak izinli olduğu takdirde verebiliriz.
  Onun için malesef sizlere yardımcı olamayacağım.
  Allah sizleri ve bizleri kendi rızası istikametinde Musahhar eylesin. Amin
  Dualarını beklerim.
  Sevgilerimle…

 5. bayram diyor ki:

  fuat abi ALLAH BANADA O BÜYÜK ZATIN YANINDA TÖVBE ETMEYİ NASİP ETTİ
  ŞEYĞİMİZİ TANIMAYANLARA NSL TARİF EDELİM VE İANAMIYORSA NSL İKNA ETME YOLUNA GİDELİM ALLAH BİZİ O BÜYÜK ZATIN HİMMETİNDEN MAHRUM ETMESİN

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  SEVGİLİ CANIM KARDEŞİM Bayram

  Kurban öncelikle Yüce Rabbim bizleri ve sizleri bu muhterem zat hürmetine aff eylesin. Amin..
  İnsanoğludur Belli olmaz Ancak Tel irfan’a gelerek Ordaki yeri ve Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) ni bizzat görüp yaşamaları lazım ki İkna olsunlar.
  Birde Allah vergisi Allah herkese Nasib eylesin. Amin.
  Dualarını beklerim.
  Sevgilerimle…

 7. evrim diyor ki:

  Selamün aleyküm Fuad amca nasilsiniz insaallah iyisinizdir. Bizlerde elhamdülillah Tel Irfani görebildik. Allah görmek isteyen herkeze nasip etsin. Sizler ve ailenizde gittinizmi??

  Ailenize selamlar

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Ve aleykmesselam ve rahmetullahı ve berekatühü
  Sevgili canım kardeşim Aişe;
  Evet…
  Öncelikle Telirfan’a gitmeniz Hayırlı olsun. Hoş geldiniz ve sefalar getirdiniz.
  Allah (c.c.) kendi rızası istikametinde kabul buyurusn. Amin…
  Kurban Kapıya kadar da gittik ama malesef bazı sebeplerden dolayı geri döndük. Herşeyde bir hayır vardır.
  Kurban artık siz o diyarları gördünüz Artık lafa gerek kalmadı.
  Allah bizlere ve sizlere Bütün Müslümanlara her zaman TEL İRFAN’A GİTMEYİ kısmet eylesin.
  Evet sende neler var..
  Artık konuşma sırası sende. Ben sustum.
  Sevgili eşinle de bir iki sefer telefonda konuştuk O da senden bahsetti.
  Evet dile kolay…
  Bazı kardeşlerimiz TEL İRFAN dediğimiz zaman başka şeyler anlıyor. Gören le görmeyen bir olur mu?
  Evet.. Canım kardeşim bana anlat..
  Hem de uzun uzun anlat..
  Dualarınızı beklerim.
  Sevgilerimle…

 9. sofiyubilvanis diyor ki:

  kurban nasılsınız iyisiniz inşaallah ben seyyid abdulhakimil hüseyni hazretlerinin torunu şahı bilvanis seyyid fevzeddin hüseyni hazretlerinin sofisiyim ne zamandır istiyordum şeyh muta haznevi hazretlerini ziyaret etmek ama durumumuz olmadığından gidip ziyaret edemiyoruz mübareğin ankarada dergahı varmı arada sırada uğrarmı?

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim sofiyubilvanis;
  Kurban elhamdulillah Sıhhat ve afiyetteyiz Sizlerin dualarına muhtacız.
  Bu fakir ve günahkar kardeşine dua ediniz.
  Evet….Sevgili kardeşim, Seyyid Abdulhakim Hazretleri (k.s.) Çok değerli bir tasavvuf âlimi idi Hele Üstadı ve mübarek mürşidi olan Şah-i Hazne (k.s.) ve evladlarına karşı da çok saygılı bir mübarek zat idi. Sizlerin bu mübarek zatların talebesi olmanız ayrıca da başka büyük bir şereftir.
  Çünkü Menba’ aynıdır Ha bu sevgili mübarek büyüklerimizin talebsi olmanız da ayrıca bir daha büyük şereftir. Çünkü menba’ aynı dolayısıyla da hepimiz bu çeşmelerden su içiyoruz.
  Seyyid fevzeddin hüseyni hazretlerinin (k.s.) nin talabesi olmak da Allah’ın büyük bir ni’metidir. Çünkü Bu mübarek zatlar Allah’ın sevgili veli kullarıdırlar.
  Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri bu mübarek zatların hümetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.
  Kurban öncelikle ben baştan söyliyeyim Ben Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) nin KEŞKE talabelerinden olabilsem ama ben kim O Mübarek zatın talabesi olmak kim Sadece karınca kararınca Onları ve talabelerini seven günahkar bir Allah kuluyum.
  Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Muhammed muta’ hazretleri (k.s.) nin hatırına bu kötü dünya afet ve belalarından muhafaza eylesin. Amin.
  Kurban farkımız yoktur sen zaten bu mübarek halkaya katılmışsın Ama Allah’ın sevgili kullarını ziyaret etmek çok menfaatlıdır.
  Galiba sen Ankarada oturuyorsun ki Ankarada Dergahı varmı diye soruyorsun Evet mutlaka dergah Ankarada vardır inşaallah Muhammad Muta’ hazretlerinin (k.s.) vekilinden sorup sana bilgi inşaallah vereceğim.
  Kurban Şu anda Muhammed Muta’ hazretleri Süriyede Tel İrfan’da ikamet ediyor Devletimiz sağolsun Vizeler de kalktığına göre Türkiyenin herhangi bir şehrinden başka bir şehre gider gibi insanlar Tel İrfan’a gidip gelinebilir.
  Şayet sen de kabul edersen ve oraları da görmek teberrük için gitmek istersen kolaylıkla gidebilirsin. Hakikatten görmeye değer…
  Kurban senin de bildiğin gibi Muhammed Muta’ hazretleri daha doğrusu Şah-i Hazne (k.s.) tavsiyeleri üzerine kendileri Siyasetle asla iştigal etmezler ve hiç kimseden mal taleb etmezler verseler de almazlar. Çünkü bu da Bu evin (Haznevi tarıkatın) ana, temel esaslarıdır
  Ailene de selmalarımı lütfen iletiniz Bu fakir ve günahkar kardeşlerine dua etsinler. Çünkü Hakikatten ben dua’ya muhtacım. Şayet Mübarek murşdini (Seyyid fevzeddin hüseyni (k.s.) hazretlerinin) görürsen ve de zaman musaid olursa dualarına bizleri de eklesin. Ellerinden öperim.
  Sevgilerimle

 11. zahid sönmez diyor ki:

  fuad baba Şeyh Hazretlerin Yeni Resimleri var mi acaba nerde bulabilriz allaha emant olun şimdi den çook tşk ederim

 12. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Zahid sönmez;
  Evet Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) nin fotoğrafları vardır bilgiseyar için mi yoksa ev için mi? Onu bana söyle ona göre haber vereyim şayet ev için ise bana adresi ver sana adresine göndereyim,
  Ama bilgiseyar için ise de sana meille göndereyim.
  Dualarını beklerim
  Sevgilerimle…

 13. s.a fuad yusufoğlu nasılsınız ben şimdi bu iletileri gordum gerçekten çok guzel çok beğendim çok guzel cevaplar allah razı olsun dua ile diyor ki:

  allah hepinizden razı olsun dua ile

 14. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim
  Allah senden de razı olsun. Zaten bizim de gayemiz Sizler gibi kardeşlerden dua taleb etmektir. Elhamdulıllah sizlerde bu fakir ve günahkar kardeşinize dua ediyorsunuz bu da bize yeter de artar.
  Allah bizleri ve sizleri Muhammed mUta’ hazretleri (k.s.) nın yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin
  Ailene de selamlar.
  Sevgilerimle…

 15. aciz bir kul diyor ki:

  gerçekten iyi oldu böyle bu tarikat için böyle istediğimiz soruların cevabını almak bende hep diyordum neden kımse ilgilenmiyo haznevi netle çok iyi oldu artık inş hep sorularımız olduğunda söyleriz şeyhimizin nazarı ve himmeti daima üzerimizde olsun dua ile

 16. miskin ve aciz kul diyor ki:

  ya çok güzel yeni gördük ALLAH RAZI OLSUN SİZDEN şeyh hazretlerinden haber alamamak yakıyo biz müRİTLERİ NE BÜYÜK NİMETT Kİ BU TAKİTTA OLMAK ALLAH BİZLERİ SADIK WE SABİT KILSIN BU YOLDA HER DAİM HİZMET ETMEYİ NASİP ETSİN DUAYA İHTİYACIMIZ VAR DUA EDİN BİZLERE ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN SEYHİN DUASI NAZARI ÜZERİNİZE DAİM OLSUN HAYIRLI CUMALAR… DUA İLE

 17. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim miskin ve aciz kul;
  Evet.. Allah bizleri ve sizleri Muhammed Muta’ Hazretleri (k.s.) nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.
  Dualarını beklerim
  Sevgilerimle…

 18. miskin ve aciz kul diyor ki:

  SLM SEVGİLİ FUAD YUSUFOĞLU ALLAH RAZI OLSUN SİZDEN
  Ya hiç görmedim ben o nurlu zatı bi gelse içimizdeki hasreti yanan kalplere nazar etse ahh yabb… şu paslı kalbime bi nazar etse nazarını o nurlu yüzünü görebilsem ne güzel olur o cemalini alnındaki nuru o yürüşünü yakından görebilsek rabbim bizlere nasip etsin şeyhin duası üzerinize olsun inşş…dua edin biz miskinleree…MİSKİNİMM YABB

 19. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim miskin ve aciz kul;
  Kurban Allah inşaallah senin gönlüne göre verir.
  Elhamdulıllah Allah-u Teâlâ hazretleri bu zamanda büyük ni’metler ihsan etmiş. Sağolsun devletimiz de vizeleri de kaldırdı insanın elinden gelirse inşaallah suriye ye de gidebilir ve bazen Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) Türkiye’ye de geliyor inşaallah görürsünüz Çünkü sadatlar kendilerine bağlı olanları görür ve gözetirler
  Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri bu mübarek zat’ın yüzü suyu hürmetine bu kötü dünya afet ve belalarından muhafaza eylesin. Amin.
  İnşaallah sana bir ara güzel fotoğraflar göndereceğim. İnşaallah
  Dualarınızı beklerim.
  Sevgilerimle…

 20. miskin ve aciz kul diyor ki:

  inş bu mevlitte gitmeyi düşünüyoruz dua edin çıkartalım inş fotoğraflarınızı beklerim ALLAH RAZI OLSUN SİZLERDEN ŞEYHİN DUASI NAZARI ÜZERİNİZDE DAİM OLSUN İNŞ DUA EDİN BİZ MİSKİNLERE…

 21. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim miskin ve aciz kul
  Dualarına amin diyorum Allah razı olsun. Amin.
  Tamam inşaallah sana fotoğrafları musaid zamanda göndereceğim
  Dualarını beklerim.
  Sevgilerimle…

 22. zahid sönmez diyor ki:

  ilk once hizmetinden dolayi allah razi olsun fuat baba eve ve bilgsiyar için resimm gonderisen cok ama sevinrim alllah emant ol kendine iyi bak bu email adersimde gonderbilrsinz

 23. miskin ve aciz kul diyor ki:

  ŞEYH MUHAMMED MUTAA İNSANI TOPRAK GİBİ ALIR WE ONA ALTIN GİBİ DEĞER KAZANDIRIR… DUA İLE

 24. miskin ve aciz kul diyor ki:

  ALLAH RAZI OLSUN FOTOĞRAFLAR İÇİN YENİ FOTOLAR VARSA YOLLAYN ÇOK BEĞENDİM BU FOTOLARI ŞEYHİN NAZARI ÜZERİNİZE DAİM OLSUN İNŞ.. DUA EDİN BİZ GÜNAHKARLARA….

 25. miskin ve aciz kul diyor ki:

  ALLAH RAZI OLSUN FOTOĞRAFLAR İÇİN YENİ FOTOLAR VARSA YOLLAYN ÇOK BEĞENDİM BU FOTOLARI ŞEYHİN NAZARI ÜZERİNİZE DAİM OLSUN İNŞ.. DUA EDİN BİZ GÜNAHKARLARA….AEO

 26. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim miskin ve aciz kul
  Tamam İnşaallah elime geçerse sana tekrar göndereceğim ama bana tekrar hatırlat ki sözümüzü unutmayalım.
  Dualarını beklerim.
  Sevgilerimle

 27. zeynebb(acizane) diyor ki:

  aşık kırıntıısına nail olmak için çagıran davetçiler çoktur lakin;tarikatın üstadı tektir…BİLİRMİSİN O ŞAHI… O SULTANI RESULUN VARISI GAVSUM EŞŞEYH MUHAMMED MUTADIR(ALLAHU TEALA ONUN NAZAR VE DUASINA BIZLERI VE TUM MUMIN KARDESLERIMIZI NAIL EYLESIN)…..ESASINDA BIZ MURSIDIMZİİ**(KULLEME SEDERE MINEL HABIBI HABIBUN)**DIYEREK SEVGILIDEN MEYDANA GELEN HERSEY SEVGILIDIR DIYEREK SEVDIK BU ASK VE MUHABBETKI ALLAHA VE RESULUNE ULASTIRIR…GELIN VE GORUN KARDESLERIM O MUBAREK YERI KUCUK ARAFAT MEYDANINI GORUN ELHAMDURILLEH FUAT ABI NASIP OLDU 5 SENENIN ARDINDAN O MUBAREGI ZIYARETE O MUBAREK BELDEYE ARIFLER DIYARINA GITMEK NASIP OLDU GERCEKTEN BILENLE BILMIYEN BIROLMUYO…ŞEYH MUHAMMED KS HAZRETLERİ SOYLE BUYURMUSTU;ADABI TATMAYAN VE YASAMAYAN BU INSANLARLA BERABER OLMAYAN BU YOLU ANLAYAMZ BU ADABI YASAYAN VE TATBİK EDEN RUHU PAHASINA DAHI OLSA BU YOLU TERCIH EDER….YINE ŞEYH KS SOYLE DIYOR;KENDIZI IIYI VE SALIH INSANLARA BENZETINIZ MUHAKKAKKI SALIH INSANLARA BENZEMEK KURTULUSTUR!!!!!CENABI ALLAH BIZLERI BU GAFLETTEN UYANMAYI VE SALIHLERLE OLMAYI NASIP EYLESIN ALLHIN SELAMI UZERINIZE OLSUN ŞEYH HZLERININ NAZARI VE DUASI ILE FIEMANILLAH…..BU ACIZANE KARDESINIZE NEOLUR DUA EDIN FUAT ABI SEYH HZLERINE SUNMAK ICIN BI SIDI YAPTIM ONUN FOTOLARIYLA BIRLIKTE ILAHILI BIR SIDI LAKIN GONDERMEYE CESARET EDEMIYORUM NE OLUR DUAAA

 28. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Zeynebb;
  Evet…
  Bilmek lazım Ve de bildiğini de anlatabilmek gerekir benim gibi boş olmamak gerekir.
  Allah seni Muvaffak eylesin. Dünyada ve Ahirette AZİZ eylesin. Amin.
  Canım kardeşim Elbette bizlerin Yeryüzündeki bütün evliyalara saygımız sonsuzdur Çünkü Allah’ın sevgili kulları çoktur. Allah bizleri ve sizleri onların yüzü suyu hürmetine aff eylesin. Amin.
  Ama hakikatten Tasavvuf’u anlamak isteğen ve Allah’ın veli kullarını yakından görmek isteğen kardeşlerimiz varsa Mutlaka ve mutlaka Tel İrfan’a uğramaları ve oradan da gerekli dersleri çıkarmaları bizlerin ve onların menfaatınadır.
  Çünkü Haznevi tarıkatı Hakikatten çok büyük bir tarıkatttır. Siyasetten uzak ve menfaattan çok çok uzaktır.
  Ben bir yazı yazmıştım daha doğrusu İmam-i Ğazal-i (r.a.) bazı yazılarını kaleme almıştım.

  http://www.fuadyusufoglu.com/namazda-husu2/

  ve orada şöyle bir ibare geçmişti.;

  “….Alim çoktur, fakat ilmi ile amel eden azdır…”

  İşte bu yazıma ortanca oğlum Yusuf bana şu yorumu yazmıştı;

  24/8/2007 – Hayırlı cumalar..
  Yazan: Yusuf Yusufoğlu (utukkan)
  Selamunaleykum..
  Yazınızda ilgimi çeken,
  “….Alim çoktur, fakat ilmi ile amel eden azdır…” cümlesiydi..
  Zamanın Baz-ul Eşheb lakaplı Üstün sıfatlarla donatılmış olan Şeyh İzzeddin El-Haznevi K.S. Hz.’leri şöyle buyurdu..
  “-Allah ilmiyle amel edene, bilmediğini öğretir. Eğer evliya, nüceba, nükeba, ebdal, kutb, aktap evtad denilen büyük zatlar olmazsa dünya harap olur, hayat durur, felaketler ardı ardına gelir.
  Çünkü insan ibadet için yaratılmıştır. Gerçek ibadeti yapanlar ise evliyaullah kesimidir. Diğer insanlar onların bereketi ile yaşamaktadırlar. Altın korunurken kabı da korunur. Ürün almak için tohum tarlaya bakılır. Balta için sapı saklanır.
  Evliyaya yanaşın.Allah’ın lütfunu göreceksiniz. Ehadiyyet güneşinden nur ışınlarını müşahede edeceksiniz.
  Yüce Allah (c.c.) mealen;
  -‘Şüphesiz Allah iyilik yapanlarla ve muttaki olanlarla bereberdir.’ buyurmaktadır.”
  Hayırlı cumalar tekrar..Selamunaleykum ”
  Gerçi bunu kaleme alan oğlumdur ama Nereden kaleme aldığı önemlidir
  Evet…
  Zamanın Baz-ul Eşheb lakaplı olan İzzeddin El Haznevi (k.s.) den alıntı alarak yukarıdaki cümleleri sarf etmiştir. Allah bizleri ve sizleri Bu mübarek zatlar hürmetine aff eylesin. Amin.

  Acizane ben de ona aşağıdaki yorumu yazmıştım;

  24/8/2007 – Selam…Hayırlı Cumalar…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili OĞLUM Yusuf…..
  Evet..Senin dediklerine can-u gönülden katılıyorum..
  Çünkü Murşidimiz olan Baz-ul EŞHEB İZZEDDİN EL HAZNEVİ (K.S.) nin buyurdukları gibi;
  “-Allah (c.c.) ilmiyle amel edene, bilmediğini öğretir. Eğer Evliya, Nüceba, Nükeba, Ebdal, Kutb, Aktap, Evtad denilen büyük zatlar olmazsa dünya harap olur, hayat durur, felaketler ardı ardına gelir. Çünkü insan ibadet için yaratılmıştır. Gerçek ibadeti yapanlar ise evliyaullah kesimidir. Diğer insanlar onların bereketi ile yaşamaktadırlar. Altın korunurken, kabı da korunur. Ürün almak için tarlaya tohum bakılır. Balta için sapı saklanır. Evliyaya yanaşın.Allah’ın lütfunu göreceksiniz. Ehadiyyet güneşinden nur ışınlarını müşahede edeceksiniz.Yüce Allah mealen; ‘Şüphesiz Allah iyilik yapanlarla ve muttaki olanlarla bereberdir.”
  DOĞRUDUR…
  Hemde çok çok doğrudur. Zaten insanlar bu değerli hemde çok değerli cümlelerden kendisine bir pay çıkarabilir.
  Elhamdulillah kabla Külli ahadın..
  Elhamdulillah Ba’da Külli ahadın..
  Elhamdulillah ala Külli hal…
  İşte biz bu ZATLARA İlimleriyle amel eden mübarek zatlar olduğu için onlara bağliyiz…
  Bu mübarek zatlarda Siyaset olmadığı için bağlıyız…
  Biz bu mübarek zatlara;
  Dünya malı, mevki, makam sevgisi olmadığı için bağlıyız…
  BUNUN İÇİN DE TEKRAR ALLAH (C.C) a şükürler olsun…
  Allah (c.c.) bizleri bu mübarek zatlar hürmetine Afv eylesin…AMİN…
  SAĞOL OĞLUM ….SAĞOL…
  Allah(c.c) seni dünyanın afet ve belalerinden muhafeze eylesin. amin…
  Allah (c.c.) SENİ MUVAFFAK EYLESİN. AMİN…
  Allah (c.c.) Seni DERSLERİNDEN BAŞARILI KILSIN. AMİN….
  Rahmetli babam Yusuf’un bana YAPTIĞI dua’yı ; ben de sana aynı duayı yapıyorum:
  Çünkü Saygideğer babam Yusuf bana;
  -”OĞLUM FUAD! TUTTUĞUN ALTIN OLSUN.” demişti.
  Şmidi ben de sana aynı duâ’yı yapıyorum;
  -“Sevgili oğlum YUSUF:
  “TUTTUĞUN ALTIN OLSUN.” Amin….
  Sevgilerimle…
  Fuad Yusufoğlu

  Evet… Kardeşim Bu yol öyle bir yoldur ki Ancak bu yola katılanlar ancak lezzetini anlar.
  Allah bizleri ve sizleri Kendi rahmetiyle bu kötü dünya fitnelerinden muhafaza eylesin. Amin.
  Ailene de selamlarımı lütfen iletin.
  Gerçi uzun bir yorum oldu Ama belki gelen kardeşlerimiz de bunu okurlar ve bilgi sahibi olurlar inşaallah bu fakir ve günahkar kardeşlerine de dua ederler.
  Sevgilerimle…

 29. miskin ve aciz kul diyor ki:

  sevgili fuad yusufoğlu çok güzel bi yorumdu çok beğendim gerçektende çevremize baktığımız zaman bir çok alim war ama ilmiyle amel eden çok nadir ve böyle bir zamanda ayırt etmek gaflette olan insanlar için zor oluyo kimi dünya peşinde kimi de siyaset peşinde elhamdülülla şeyhimiz şeyh muhammet mutaa k.s ne dünya ne siyaset ne menfaat peşinde değil onun gayesi allahı razı etmek ve biz günahkarları yüce allahın yolna davet etmekte hiç kimseden ne maddi ne de manevi hiç bi şey istememekte rabbim bizleri onlara layık müritlerden eylesin bizleri bu yoldan ayırmasın sadık ve sabit kılsın duanızda unutmayın….dua ilee

 30. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim miskin ve aciz kul;
  Kurban Allah sizden de razı olsun. Dualarını beklerim.
  Evet..
  Haznevi tarikatı Elhamdulıllah siyaset ve menfaat peşinde koşmayan çok derin ve sevgili bir tarikattır.
  Elhamdulillah da bu 80 küsür senedir böyle devm ede gelmiş ve inşaallah da kıyamete kadar da devam edecek. Çünkü hakikatten içinde riya yoktur.
  Elhamdulillah Sadece Allah rızası kasd ederek bu yolda yürüyorlar.
  Allah bizleri ve sizleri Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) yüzü suyu hürmetine bu kötü dünya ve belalarından korusun. Amin..
  Sevgilerimle…

 31. muhammedsalih diyor ki:

  Yüce üstadıb bir sözünü hatırladım…
  Şöyle buyuruyordu

  Kendinizi iyi ve salih insanlara benzetin. Muhakkak ki salih insanlara benzemek kurtuluştur.Şeyh MUHAMMED (k.S)

  Buna istibaden Şeyh Muhammed Muta(k.s) bu sözün bir Tarifidir

  Selametle

 32. aise diyor ki:

  Selamün aleyküm Fuad amca uzun zaman oldu yazamadım. İnsaallah iyisinizdir. Bizler ıcın dua etmeyı unutmayın. Aılenıze selamlar

 33. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili ama çok çok sevgili canım kardeşim Aişe;
  Evet uzun zaman oldu ama normaldır sizler bayağı yorgunsunuz bir devletten ana yurduna geldiniz ev çevre derken normaldır.
  Kurban sevgili eşin ne yapıyor.
  İnşaallah düzenini kurmuştur. İnşaallah.
  Bak bizler kardeşiz bir derdiniz veya bir sıkıntınız olursa bana lütfen bildiriniz Çünkü Orada değerli dostlarım vardır. İnşaallah sizlere ellerinden gelen yardımı yaparlar.
  Evet…
  Bayrmada Tel-İrfan’a ailece geleceksiniz diye düşündüm orada belki sevgili eşiniz ile görüşürüz diye düşünmüştüm. Ama manilar çıktı galiba ki gelmediniz Gerçi Hoş ya gelseydiniz de birbirimizi zor bulurduk çünkü oradaki mahşeri kalabalığını zaten sizler görmüştünüz.
  Allah (c.c.) Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) i muvaffak eylesin. Bizleri de onun hatırana aff eylesin. Amin.
  İşleri hakikatten çok zor bu tarıkatı eziyet çeke çeke nasıl yürütüyor Allah (c.c.) yardım ediyor yoksa hakikatten çok zor.
  Allah Onun makamını kat kat artırsın. Amin.
  Zaten sen gördün görmekle anlatmakla bir olmaz.
  Dualarını beklerim.
  Sevgili eşinize de selamlarımı lütfen iletiniz.
  Yeni yazdığım bir iki yazının linklerini sana gönderiyorum Bakmakta yarar vardır.
  Sevgilerimle

  http://www.fuadyusufoglu.com/sah-i-hazne-kuddise-sirreh-nin-halifeleri/

  http://www.fuadyusufoglu.com/mektubat-i-sah-i-hazne-kadasallah-u-sirreh/

  Dualarını benden ve ailemden esirgemeyiniz.

 34. Silsile-i aliyye büyüklerinin isimleri | Allahın veli kulları diyor ki:

  [...] 1- Peygamber Efendimiz 2- Ebubekr-i Sıddık 3- Selman-ı Farisi 4- Kasım bin Muhammed 5- Cafer-i Sadık 6- Bayezid-i Bistami 7- Ebul Hasan Harkani 8- Ebu Ali Farmedi 9- Yusuf-i Hemedani 10- Abdülhalık-i Goncdüvani 11- Arif-i Rivegeri 12- Mahmud-i Encirfagnevi 13- Ali Ramiteni 14- Muhammed Bâbâ Semmasi 15- Seyyid Emir Gilâl 16- Seyyid Muhammed Behaeddin Buhari 17- Alâüddin-i Attâr 18- Yakub-i Çerhi 19- Ubeydullah-i Ahrâr 20- Kâdi Muhammed Zâhid 21- Derviş Muhammed 22- Hâcegi Muhammed Emkenegi 23- Muhammed Bakibillah 24- İmam-ı Ahmed Rabbani 25- Muhammed Masum Faruki 26- Seyfeddin Faruki 27- Seyyid Nur Muhammed 28- Seyyid Mazhar-ı Can-ı Canan 29- Seyyid Abdullah Dehlevi 30- Mevlana Halid-i Bağdâdi 31- Seyyid Abdullah Şemdini 32- Seyyid Tâhâ-yı Hakkâri 33-Seyyid Sıbğatullah-i Ervasi 34-Abdurrahman-i Taği 35-Fethullah-i Verkanısı 36-Muhammed Diyauddin 37-Ahmed-el Haznevi 38-Muhammed Muhsum-i Sani el Haznevi 39-Alaaddin el haznevi 40-İzzeddin el haznevi 41-Muhammed el haznevi 42-Muhammed Muta’ el haznevi [...]

 35. veysi diyor ki:

  selamün aleyküm değerli kardeşlerim duydumki kiminiz fotoraf istiyorsunuz fotoraf isteyen müridler haznevi.net e girsin orda istedikleri kadar fotoraf,kaside ve şeyh muhammed mutta (k.s) hazretlerinin sohpetlerini dinleyebilirler

 36. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Veysi;
  Allah razı olsun. Amin…
  Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) nin yüzü hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin..
  Dualarını beklerim.
  Sevgilerimle…

 37. veysi diyor ki:

  Allah-u teala seni şeyh muhammed mutta (k.s) hazretlerinin kalbine girmeyi sana nasip eylesin inşallah amin ve bu zamanın sahabeleri duydumki şeyh muhammed mutta nın müridleridir arkadaşlar bunu söyledim inşallah herkesin akidesi bunu kaldırır inşallah amin allah davanızda sadık kalmayı sizlere nasip eylesin inşallah amin bize dua edin abi vallahi bizler günahkar insanlarız bu zaman öyle bir zamandır ki 124 bin peygamberin günahı bu zamanda var allaha emanet olun abi selamün aleykum

 38. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Veysi;
  Allah bizleri ve sizleri hakiki muridlerden eylesin. Mübarek mürşidimiz olan Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) nin yüzü suyu hürmetine dünya afet ve belalarından muhafaza eylesin. Amin.
  Dualarını beklerim
  Sevgilerimle…

 39. veysi diyor ki:

  allah sizinle olsun selamün aleykum

 40. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Veysi;
  Allah sizden de razı olsun.
  Dualarını beklerim.
  Sevgilerimle…

 41. samet ve deniz diyor ki:

  işte şeyhin saygıdeğer fotoğrafı

 42. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Samet ve deniz;
  Evet…
  Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) nin yüzü hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin..
  Dualarınızı beklerim
  Sevgilerimle

 43. atak diyor ki:

  allah sırlarını kutlasın … bizleri onlara layıkeylesin onların maneviyatlarını ve nefeslerini üzerimizdekılsın inşallah hakikaten herşey onların ellerinde

 44. Fatih diyor ki:

  Selamun Aleykum. Fuad abim ben seni zahiren tanımıyorum ancak buradan tanıyorum. abiciğim ben Yabu nun himmetiyle ŞAnlıurfada askerlik yapıyorum.. abiciğim İNşallah Bu seneki mevlüd urfada yapılacak. abi inş. seni ben ağırlamak isterim. tabi inşallah sen de kabul edersin. abi şu fakire dua edin inşallah.

 45. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Fatih;
  Aleykimesselam ve rahmatullahı ve berekatühü;
  Allah razı olsun.. Allah senin askerliğini sıhhat ve afiyet üzere bitirsin.. Amin..
  Evet Urfada mevlid yapılacağını bende öğrendim Ama belli olmaz belki gelmem Bazı ailevi nedenler den dolayı…
  Gerçi ben ölünceye kadar bu aileye inşallah bağlı kalacağıma söz verdim ve inşaallah da Yüce Rabbimden bunu niyaz ediyorum …İnşaallah Yüce Rabbim de bunu bana bahşeder..
  Ama bazı ailevi nedenlerden dolayı belki katılmayabilirim…
  Duayıssalıhın Ben ne fakirim ki dua edeyim Şeyh Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) nin dualarıyla Allah seni muvaffak eylesin.. Asıl sen bana dua et bu imtihandan selametle çıkayım…
  Sana bir ufak tavsiye ;
  -”Sen sen ol aşırı gitme Allah-ı seviyorsan sev ama aşırı gitme, Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) i seviyorsan sev ama aşırı gitme Şeyhi seviyorsan sev ama aşırı gitme. Çünkü aşırıcılık insanı hem dünyadan ve Allah korusun hemde Ahiretten mahrum eder. Allah bizleri ve sizleri şeyhin bütün müridlerini korusun Amin..
  Sen sen ol O kadar Şeyh hazretlerine yakın olmaya çalışma; Sev ve onu n emrinde ol ama kendini çok ileri sürme Çünkü bu mübarek zatlar o kadar hassastırlar bilmeden onları incitiriz ve Allah korusun Allahın gazabına uğrarız Allah bzileri korusun Amin…
  Sevgiyle kalın…
  Bugünlerde benim kalbim çok krııktır ve kalbimi kim kırdı bir düşün Allah yolunda ve Şeyhin yolunda olan bir aile efradım kırdı Allah onu da bizleri de ıslah eylesin.. İnşaallah tez zamanda geri gelir ve hatasını anlar Gerçi babaların kalbı kırılmaz ama işte öylesine söyledim…Evet babalar aile efradından darılmaz ama işte öğle bir şey…
  Dualarını beklerim..
  Sevgiyle kalın…

 46. aise diyor ki:

  selamün aleyküm fuad amca uzun zamandir görüsemedik. insaallah iyisinizdir. bizler elhamdülillah iyiyiz. bir yorumunuzda aile efradindan birisine kirgin oldugunuzu yazmissiniz hayirdir. gercekten kim kirdiysa yazinizdan cok kirildiginizi gösteriyor.

  Insaallah en kisa zamanda hersey yoluna girer. Sagliginiz sihhatiniz nasil?

  Ailenize selamlar bizi duanizda unutmayin

  Allaha emanet olun selamlar

 47. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Ve alaykümesselam ve rahmatullahi ve berekatühü;
  Yeğenim Aişe;
  Evet İnşallah 3 Temmüz’da Şeyh Muhammed Muta’ hazretleri sizlere geliyor yakınsınız bu da çok güzel bir şey…
  Doğrudur ben malesef aile efradimdan birisi beni çok kırdı hem de çok.. Ama gene de afettik fakat bu haraketleri ona zarar vereceği için üzülüyorum… Yani ileride kendisi zarar görecek…Yoksa bizler yaşımız başımızı almış mezara daha çok yakınız bizim için fark eden bir şey yok..
  Dinimizde aşırı gitmek hoş karşılanmıyor.. Sen sen ol aşırı gitme Çünkü aşırı gitiğimiz zaman gözlerimiz kör olduğu gibi kulaklarımız da sağır oluyor doalyısıyla da gerçekleri de göremiyoruz.. Aslında en kötü şey de bizler farkında değiliz ama zamanla bu görülüyor…
  Evet Zaten Haran Ünüversitesi öğretim üyesi hocamız Cüneyd gökçe de bana o gün haber verdi ve mevlid kandilinin tarihini Şeyh Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) ile görüşerek mevlid tarihini değiştirdik (3. Temmüz 2010 )
  Ama ben malesef gelemiyeceğim gerçi gönlüm orada ama dedim ya ailemden aşırı giden bir kişi yüzünden ben gelemiyeceğim…Ama ben Bu mubarek aileye (Başta olanlar için söyliyorum) ölünceye kadar bağlı kalacağım…
  İŞLERİNİZİN DÜZGÜN OLDUĞUNA SEVİNDİM SEVGİLİ EŞİNİZLE DE BİR İKİ SEFER TELEFONLA KONUŞTUK O DA MEMNUN iNŞAALAH Hep memnun olarak kalmanızdır.
  Geçenlede bir arkadaşım bana sizlerden bahsetti sizleri bir akrabasınn komşusu imişsiniz sizlerden akrabaları bahsetmişler görmüşler beni yad etmişsiniz Tekrar teşekkürler dualarınız gelsin bu da bana yeter..
  Dualarını beklerim..

 48. aciz kul diyor ki:

  sizden allah razı olsun

 49. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Muhammed aslan;
  Allah senden de razı olsun…
  Senin duana amin.. amin..amin diyroum..
  Zaten benim de istediğim bu dualardır.. Bu dualarınız da bana dünye ve dünyadakilerden daha kıymetlidir…
  Sevgiyle kalın…
  Duayla kalın…

 50. zuhal genç diyor ki:

  ben Muhammed Mutayla yani onun adıyla yeni tanıştım ve beni çok etkiliyo rabbimin beni bulması için acaba bu bir vesile ola bilirmi ben açık bir bayanım ama ilk defa ciddi olarak teseddürü bana düşündürüyo inşallah uygularım Allahım yanımda ve yardımcım olsun

 51. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Zuhal;
  Düşüncen iyi favkalade… Evet çok güzel bir şey…
  Hepimiz hatalar yaparız ve günah işleriz mühim olan bir daha yapmamak üzere tevbe etmektir. Zaten musaid zamanda benin yazılarımı okursanız oradan da gereken bilgileri alabilirsiniz mesele bu linki tıklayın…

  http://www.fuadyusufoglu.com/tevbe-i-nasuh3/

  devamını da okumakta yarar vardır…

  Bu yazıyı da okumakta çok yarar vardır çooook

  http://www.fuadyusufoglu.com/habib-i-acemi-radiyallah-u-anh/

  Evet ….Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) ne gelince İnşaallah 19 Haziran’da Adana’da rahmetli babası Muhammed el-Haznevi hazretleri (k.s.) nin vefatı dolayısıyla mevlid vereceklerdir herkes davetlidirler.
  imkanın varsa ve yakın yerde iseniz ailenizle bu mevlide katılabilirsiniz inşaallah menfaatı çok olur…
  Allahın evliya kulları’nın çok güzel bir özellikleri vardır… Onlarda kalp gözü (Allah izin verdikçe ) daima açık olur…
  Onun için İmâm-ı Hanefi hazretleri (r.a.) şöyle buyurmuştur en iyisi oranın da linkini vereyim okumakta yarar vardır
  İmâm-i Hanefi gibi değerli ve büyük b ir zat bunları söyliyorsa haşa ve sümme haşa boş şeyler değpildir…
  linki tıkla…
  http://www.fuadyusufoglu.com/onsoz/

  İnan ki bu zamanda Muhammed muta’ hazretleri (k.s.) gibi bir mürşid bulunmaz.. Evet Allah sevgili veli kulları çoktur aHepsinin kölesiyiz ama Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) “seri’” dır yanı baştaki komutan gibidir..Onu n gibi mübarek zat yoktur…
  Allah bizleri ve sizleri kendi rahmatiyle günahlarımızı aff eylesin.. Amin…
  Hepimiz tevbe etmemiz lazım ama Mübarek zatların yolunda tevbe edersek menfaatı bir başka olur..
  İstersen Ebul Hasan Harkanı (r.a.) nın hayatını okuyabilirsiniz. Tavsiye ederim.
  Zaten linkinide veriyorum..

  http://www.fuadyusufoglu.com/ebul-hasan-harkani-radiyallah-u-anhu/

  Dualarını beklerim..
  Hapimiz Allah’a emanetiz..
  Sevgiyle kalın…
  Duayla kalın…

 52. atiya diyor ki:

  bu dünyadaki mürşidimiz öyle bir mürşitki insan ONUN O NURLU CEMALİNİ GÖREN ister istemez ona bağlanıyor kısacası NE MUTLU BU TARİKATTA OLANA (ALLAH HEPİNİZDEN RAZI OLSUN ALLAHA EMANET OLUN ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN DUA İLE KALIN)….:D

 53. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Atiye;

  Evet çok çok doğrudur. Sen bu mutluluğu zaten tatmışsın Allah bizlerin de sizlerin de devamını sağlıklı bir şekilde getirmesini ihsan eylesin… Amin…

  Allah bizleri ve sizleri Muhammed Muta’ hazretleri (kuddisese sirehu) nun yüzü suyu hurmetine bu kötü dünya ve afet ve belalarından muhafaza eylesin… Amin..

  Dualarını beklerim…

  Sevgiyle kalın.. Duayla kalın …

 54. Muaz diyor ki:

  Allah burda bulunan arkadaşlardan Razı olsun gerçekten çok güzel şeyler paylaşiyorlar

 55. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Muaz;

  Allah senden de razı olsun… Zaten benim de daualara ihtiyacım çook.

  Allah bizleri ve sizleri Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) nin yüzü suyu hurmetine günahlarımızı aff eylesin.. Amin…

  Sevgiyle kalın… Duayla kalın…

 56. efraim senol diyor ki:

  selamun aleykum fuad abey seyh muhamed muta nezaman ingiltereye gelecek?

 57. samet koc diyor ki:

  selamunaleykum

  Derlerki dervisten ziyade seyh severmis.Biz dervisligin sadece ismini duyduk.Zorla sevgi de olmuyor iste.Nasip meselesi her sey.Selam olsun basta Rasule sav ve Muhammed Mut’a ya…tum dualariniz icin amin!..

 58. abdullah diyor ki:

  S.a abim sizi gerçekten çook seviyorum ALLAH CC Hizmetlerinzi daim etsin inşALLAH sizden ricam lütfen bana dua edin ALLAHA EMANET OLUN inşALLAH

 59. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Canım kardeşim abdullah;
  Kurban Allah sevgimizi daim etsin… Amin.. Ve Murşidimiz olan Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) nın hatırına günahlarımızı aff eylesin. Amin..
  Kurban asıl ben dualarınıza muhtacım hem de çok Hele şimdi çok muhtacım çooook
  Dualarını beklerim…
  Allah bizleri ve sizleri Muhammed muta’ hazretleri (k.s.) nın halis muridlerinden eylesin.. Amin…
  Sevgiyle kalın… Duayla kalın…

 60. tuğba kapkın diyor ki:

  Şeyh Muham Muta Allah yolunda ilerleyen peygamberimizin sünetini yerine getiren tarikatımızın son güneşi Şeyh muhamed Muta El Haznevi

 61. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Tuğba Kapkın;
  Allah bizleri ve sizleri Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.9 nın yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin… Amin..
  Dualarını beklerim…
  Sevgiyle kalın…

 62. özlem diyor ki:

  slm rabbim bu yoldan bizleri ayırmasın cennete bizleri buluştursun rabbime şükürler olsun doğru yolu buldum rabbimin merhametine sığınıyorum dualarınızı beklerim

 63. mustafa serpen diyor ki:

  RABBIM HEPIMIZI BIR AN ONCE SEYH LERIMIZDE FANI YAPSIN ALLAH RAZI OLSUN INS

 64. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  kardeşim Mustafa serpen;
  Allah senden razı olsun…
  Dualarına amin diyorum…
  Sevgiyle kalın…

 65. HASAN ALLAH HEPİNİZİ CEHENNEM AZABIN DAN KORUSUN diyor ki:

  ALLAH HEPİNİZİ CEHENNEM AZABIN DAN KORUSUN. AMİN C.C

 66. HASAN ALLAH HEPİNİZİ CEHENNEM AZABIN DAN KORUSUN diyor ki:

  ALLAH HEPİNİZİ KORUSUN

 67. HASAN BÜDÜN ALLAH HEPİNİZİ CEHENNEM AZABIN DAN KORUSUN diyor ki:

  ALLAH HEPİNİZİ SIRAAT KÖPRÜSÜNDEKİ 500 YILLIK MESAFEYİ 5 SANİYEDE GEÇİRSİN İNŞEALLAH.

  YABO:BENİM ABLAM HASTADIR ONA ALLAH RIZASI İÇİN DUA ET.
  HALEP SENİNLE COŞTU
  TÜM MÜHİPLER SANA KOŞTU
  RESULLULAH GERÇEK DOSTU
  YABO MUTA EL HAZNEVİ. ks.

 68. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Hasan;
  Öncelikle Allah senin ablana acil şifalar ihsan eylesin… Amin…
  İnşaallah Sadatların duasiyle İyilşecek… Merak etme…
  Allahu teala hazretleri bizleri ve sizleri Muhammed Muta’ hazretlerinin (k.s.) duasiyle günahlarımızı afv eylesin… Amin…
  Sen da bizlere dua et..
  Sevgiyle kalın…

 69. HASAN BÜDÜN ALLAH HEPİNİZİ CEHENNEM AZABIN DAN KORUSUN diyor ki:

  ALLAH RAZI OLSUN

 70. Süleyman diyor ki:

  Oğlum MUTA tepeden tırnağa akıl doludur (ŞEYH MUHAMMED EL HAZNEVİ)

  Ne mutlu Nakşi’yim diyene

 71. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Süleyman;

  Evet …

  Allah bizleri ve sizleri Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) nın yüz hürmetine günahlarımızı aff eylesin… Amin…

  Sevgiyle kalın…

 72. yavuz diyor ki:

  Esselamü Aleyküm !
  Muhammed Muta’ hazretlerini görmek-ziyaret etmek için ne yapmalıyım? İnşallah Allah dostlarını görmek istiyorum.

  Ankara da ikamet ediyorum, inşallah.

 73. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Yavuz;

  Muhammed muta’ hazretleri (k.s.) Suriyenin TELİRFAN KÖYÜNDE İKAMET EDİYOR AMA ARA SIRA DA BİZİM TÜRKİYEMİZE DE GELİYOR.Zaten

  http://www.haznevi.net/haznevi.aspx

  sitesinde de takip edebilrsiniz.

  Dualarını beklerim…

 74. yasemin diyor ki:

  selamun aleyküm ben bu yola bu sene girdim bana muhabbetin olmazsa seyhinden istifade edemeyeceğini söylüyorlar muhabbetin olması için neler yapmalıyım tel irfana gitme gibi bir durumum da yok yardımcı olursanız çok sevinirim vessalam

 75. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Yasemin;
  Ve aleykümesselam ve rahmatullahi ve berekatühü;
  DUALARINI BU FAKİR VE GÜNAHKAR KARDEŞİNDN ESİRGEME..
  Evet…
  MUHABBET MURŞİDİNE BAĞLI OLMAKLA OLUR VE ONUN HARAKETLERİNİ DÜŞÜNEREK YAPMAKLA OLUR…
  Sadatların vaazlarını dinlemekle ve onların kitablarını okumakla Muhabbet OLUR…
  YANI KISACA SOHBETLERE KATILMAKLA daha güzel haraket sahibi olunur…
  Dualarını beklerim…

 76. abdurrahman diyor ki:

  ALLAHA ÇOK ŞUKUR ŞEYH MUTA HZ SİYASETEN UZAK ASLA DUNYA MENFATINI İSTEMEZ GAYESİ SUNETİ SENİYE ÇİZGİSİNDE İLİM İRŞAD ETMEKTİR TARİKAT İLİM UZERİNE İNŞA EDİMİŞTİR ŞUANDA DERGAHINDA BİNLERCE KİŞİ İLİM ÖĞRENMEKTEDİR İLİMSİZ TARİKAT AMACINDAN SAPAR , BUNDAN DOLAYI HAZNEVİ TARİKATI 90 YILDIR ALİM YETİŞTİRMİŞTİR

 77. abdurrahman diyor ki:

  iLİM İRFAN DERGİSİNİ OKYUN TARİKATI TANIYACAKSINIZ YUCE ALLAH CC HAKKI TANIYAN HAKKIN YOLUNDA OLAN MÜMİNLERDEN EYLESİN

 78. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Abdurrahman;
  Evet…Çok güzel izah etmişsiniz. bu sözlerine daha ne ilave edilebilir ki;
  Zaten kısaca özetlemişsin… Allah razı olsun… Amin…
  Bu dergahta Hem isyaset yok hemde Mal toplamak yok…
  Bildiğiniz gibi Bu dergah Yani Haznevi tarikatında olmazsa olmaz iki kuralları vardır
  1-ASLA VE ASLA SİYASETLE UĞRAŞMAMAK
  2-KESİNLİKLE HALKTAN MAL TOPLAMAMAK
  Zaten bu iki kural uygulandığında ise ortaya ap ayrı bir güzellik çıkar…
  Ayriyetten de ilim’den bahs etmişsin.. Çok doğru Bu dergâhta ilim vardır…
  Bir sohbetlerinde Muhammed el-Haznevi hazretleri (k.s.) şöyle buyurdu;
  (-”İmâm-i Şafi-i hazretleri (r.a.) şöyle buyurmuştur; (“Hem alim ol, hem de mutasavvuf, eğer sadece alim olur da tasavvuf ehli olmazsan, kalbin katı olur. Eğer tasavvuf ehli olur da ilim sahibi olmazsan, sen zaten yolu kaybetmişsin, bu halinle başkalarına nasıl yol göstereceksin?”) diye buyurdukları gibi tasavvuf çok çok önemsemişlerdir.
  Gene Murşidim olan Muhammed el Haznevi hazretleri (k.s.) der ki;
  İmam-i Hanefi (r.a.) şöyle buyuruyor:
  “Eğer İmam-i Cafer-i Sadık (r.a.) ile geçirdiğim iki sene olmasaydı Numan helak olmuştu.”
  İmam-ı Hanefi (r.a.) böyle buyurarak tasavvuf’un ehemmiyetini belirtmiştir.
  Onun için Haznevi tarikatı Hem ilme ve hemde tasavvufa çok çok vermiştir.
  Eet…Dergiye gelelim..BUNDA DA BEN ÇOK ÇOK DOLUYUM AMA MALESEF HERŞEY BURADA SÖYLENİLMEZ…
  İlim ve irfan dergisini okumakta yarara vardır hem de çok yarar vardır…
  Burada bazı şeyler söylenilmez… Buraya gelen bazı cahiller olabilir Tasavvuf dilinden anlamıyan bazı kimseler bu sözeldiklerime itiraz edebilirler… Ama kısaca bunu söylemekte fayda vardır. İlim ve irfan dergisini okumak her muride elzemdir. Bu arada tarikat mensubu olmıyan kardeşlerimiz de okurlarsa inan ki daha çok fayda görürler…
  misal olarak şunu nu söyliyebilirim.
  Büyük evliyalardan olan Feridüddin-i Attâr (r.a.),;
  KISACA; TASAVVUF EHLİ VELİLERİN KİTABLARINI VE VE ONLARIN SOHBETLERİNİ DİNLEMEKTE çok yarar olduğunu TEZKİRET-ÜL-EVLİYA kitabında güzel bir şekilde bahsetmektedir.
  Onun için bizlerinde tasavvufu anlamamız için mutlaka Allah velilerin kitablarını menkıbelerini okumak ve sohbetlerini dinlemek lazımdır.
  İşte Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) sohbetini dinlemek tasavvufu anlamak tır. İlim ve ifran dergisini okumak ise bir başka güzelliktir.
  Allah bizleri ve sizleri Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) nın şefaatına nail eylesin… Amin…

 79. Muhammed El-Haznevi (Radiyallah-u anhu) Hazretleri « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] Devam edecek… [...]

 80. Tövbekar diyor ki:

  Selamun aleykum ben tövbe etmiş biriyim ve sohbetlere katılmak istiyorum oturdugum semte ban tavsiye edebileceginiz bir yer var mı ferahlamaya ihtiyacım var ALLAH razı olsun…

 81. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Ve Aleykümselam ve rahmatullahi ve berekatühü
  Öncelikle Allah bizleri ve sizleri NASUH tevbe eden kullarından eylesin Amin
  Kardeşim ELHAMDÜLİLLAH NAKŞBENDİ – HAZNEVİ tarikatı sohbetleri hemen hemen her şehirde yapılmaktadır oturduğunuz yeri bildirirseniz daha isabetli olur
  Dualarınızı beklerim

Yorum Yapın