Seyyid Burhâneddin Muhakkık Tirmizi (Radiyallah-u anhu) – 3

29 Ocak 2013 Salı

Cennet-ül Baki’ kabristnalığında Mescid-i Nebevvi avlusundan görünüş

Seyyid Burhâneddin Muhakkık Tirmizi (Radiyallah-u anhu) – 3

Hazret-i Seyyid (r.a.) bu beldede birkaç gün kaldı. Bu günlerden birinde, hâsed eden o kimsenin bulunduğu mahalleye uğramıştı.

O kimse yanına gelip, önceki hâlini bildirdi. Fakat pişman olup tövbe ettiğini, özür dilediğini, şimdi ise o’nu çok sevdiğini söyledi.

Bunun üzerine Burhâneddin Muhakkık hazretleri (r.a.);

-“Madenki, özür diledin. Buna karşılık sana mühim bir haber vereyim. Ramazan ayının üçüncü günü hamam yolunda seni öldürecekler. Ramazan ayının üçüncü gününe kadar olan birkaç günlük zaman içinde ölüm hazırlığı ile meşgül ol” buyurdu.

O kimse bu söze çok hayret etti. Hakikaten bildirilen günde, bildirilen yerde o âlim zât öldürüldü.
Şöyle anlatılır;

-“Seyyid Burhâneddin (r.a.) in huzurunda Mevlânâ (r.a.) tahsilini tamamladıktan sonra, Hazret-i Seyyid (r.a.) Konya’dan ayrılıp Kayseri’ye gitmeye karar verince, Mevlânâ Celâleddin-i Rûmi hazretleri (r.a.), ayrılığa tahammül edemiyeceğini, gitmemesi için çok istirham ett. Fakat Seyyid hazretleri (r.a.) bu kararında ısrâr etti.
Mevlânâ hazretleri (r.a.), bu kadar ısrarına seebin ne olduğunu suâl edince;

Seyyid hazretleri (r.a.);

-“Öyle anlıyorum ki, yakında buraya Şems-i Tebrizi (r.a.) gelecek. Senin bundan sonraki yükselmen, onun vâsıtasıyla olacak. Sen artık ona havale olundun. Onun şefkat kanatları altında aşamadığın engelleri aşar, daha yüksek ma’nevi hâllere kavuşursun. O seni, tasavvuf’un en mahrem noktalarına çeker. Sen de ona aynı âlemi anlatırsın. Bu şekilde birbirinizi tamamlar ve yeryüzünün en büyük iki dostu olursunuz. Ben de Kayseri’ye gidip, ömrümün sonlarını orada geçiririm.” Buyurdu.

Mevlânâ hazretleri (r.a.) da, Kayseri’ye gitmeye kesin kararlı olan mübarek hocasını, hürmet ve edeble uğurladı. Daha sonraki senelerde de hocasını ziyaret etmeyi terk etmedi.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Seyyid Burhâneddin Muhakkık Tirmizi (Radiyallah-u anhu) nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Seyyid Burhâneddin Muhakkık Tirmizi (Radiyallah-u anhu) – 3” için 1 Yorum

  1. Seyyid Burhâneddin Muhakkık Tirmizi (Radiyallah-u anhu) – 2 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] kısa bölümler- 9 « Seyyid Burhâneddin Muhakkık Tirmizi (Radiyallah-u anhu); Seyyid Burhâneddin Muhakkık Tirmizi (Radiyallah-u anhu) – 3 [...]

Yorum Yapın