Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 22

20 Şubat 2013 Çarşamba

Eski Revda-i şerif resmi (Mekke müzesinden alınmıştır)

Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 22

Bağdad halkının hepsi, o alanda toplanmış idi. Halifenin ve ulemanın oturacağı yerin yakınındaki ateşi temizlediler. Halife minbere yakın bir yere oturdu.

Halkın birçoğu;

-“Bu ateş kıpkırmızı olmuş demire, insanoğlunun yaklaşması hiç mümkün mü? Nerde kaldı üzerine çıkıp oturmak ve kendisine sorulan sualere cevap vermek.” Dediler

Halifeye daha önce Seyyid Ebü’l-Vefâ hazretlerini kötüleyenler de o alana geldiler. Ebü’l-Vefâ hazretleri (r.a.) nin, ateşten kızarmış minberin üzerinde yanmasını ve ona sorulacak suallere cevap vermemesini istiyorlardı. Sual soracak olan âlimlerin sayısı “kırk” kadar idi.

Bunların “on kişi” Hanefi mezhebi, “on kişi” Mâliki mezhebi, “on kişi ” Şafii mezhebi, “on kişi ” da Hanbeli mezhebi fıkıh âlimi idi. Dört mezheb de, o zamanda onlar kadar âlim kimse yoktu. Onlar gelip yerlerini aldıktan sonra, Seyyid Ebü’l-Vefâ hazretleri (r.a.) nin minbere çıkması istendi.

Seyyid Ebü’l-Vefâ hazretleri (r.a.), “Besmele” çekerek minbere çıktı. Peygamber efendimiz (s.a.v.) e salat-u selam getirdikten sonra hutbe okudu. Ateşten kıpkırmızı olan demir minber’in üzerinde, ayağını bile kıpırdatmadı. Bu haldeki minber, vucudunu zerre kadar incitedi.

Bu hali gören halife, âlimler ve halk çok şaşırdılar. Halifenin, Seyyid Ebü’l-Vefâ hazretleri (r.a.) hakkında tutumu değişti. Hiç kimsenin onu inkar edecek hali kalmadı. Başta halife olmak üzere, orada bulunan herkes, Tac-ül-ârifin (r.a.) in Allah-u teâlâ’nın veli bir kulu olduğunu kabul ve tasdik ettiler.

Esasında bu durumu, Tac-ül-ârifin (r.a.) i sevmeyen ve ona düşman olanlar, onu halifenin gözünden düşürmek için hazırlamışlardı.

Daha sonra Ebü’i-Vefâ hazretleri (r.a.);

-“Kim sual sormak ve munazara etmek istiyorsa gelsin.” Dedi.

Fakat kalabalık meydandan, özellikle o “kırk” âlimden hiç kimse ona cevap vermedi.

Sapıklar, âlimlere;

-“Biz sizi niye buaya getirdik? Hazırladığınız suallerinizi sorsanıza.” Dediklerinde

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu’nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 22” için 1 Yorum

  1. Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 21 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] kerim'in üstünlüğü « Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 20 Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 22 [...]

Yorum Yapın