Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 21

20 Şubat 2013 Çarşamba

Eski Revda-i şerif resmi (Mekke müzesinden alınmıştır)

Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 21

Ve onlara;

-“Nasıl hareket edelim?” diye sordu.

Bunlar sükut edip cevap veremediler.

Bazıları;

-“Şehirden uzaklaştıralım.” Dediler.

Bazıları da;

-“Camilerde, minberlerde va’z ve nasihat etmesine ve halkın tövbe etmesi için meclisler tertip etmesine müsâade etmeyiniz.” Dediler.

İbn-i Akil ise;

-“Ya Emir-ül-mü’minin! Ulemâ taoplansın Bunların her biri, ayrı ayrı gayet güç sualler hazırlayıp ona sorsunlar. Şayet o sualleri cevaplandırırsa ne a’lâ. Yok bu sualleri ceaplandırmaktan aciz ise, gerisini siz bilirsiniz.” Dedi.

İbn-i Akil’in bu teklifi halifenin hoşuna gitti.

Ve;

-“Ne kadar ulemâ ve büüyk fıkıh âlimi var ise toplansınlar. İçinden çıkılması zor olan ne kadar güç mesele ve sual varsa ona sorsunlar. Eğer bu suallere cevap verebilirse, onu kendi haline bırakalım. Şayet bu sualleri cevaplandıramazsa, kürsüsünü başına yıkıp şehirden sürelim.” Dedi.

Sonra Seyyid Ebü’l-Vefâ hazretlerine durumu bildirdiler.

O da;

-”İmâm-i Ahmed bin Hanbel hazretleri (r.a.) nin türbesinin batı tarafında, gömülü bir minber vardır. O minber demirdendir. O demir minberi halifenin topladığı âlimlerin, bana sual soracakları yere koysunlar. Sonra etrafında ateş yakıp, kıpkırmızı oluncaya kadar kızdırsınlar. O minberin üzerine çıkıp, Allah-u Tteâlâ’nın izniyle, soracakları suallerin hepsinin cevabını veririm.” Buyurdu.

Onun bu sözleri halifeye iletildi. Halifenin emri ile o yeri kazdılar. Ebü’l-Vefâ hazretleri (r.a.) nin dediği gibi o minberi buldular. Binbir güçlükle onu çıkarıp, geniş bir alana koydular. Etrafına ve yanına çok büyük odunlar yığdılar. Sonra odunları ateşe verdiler. Ateş üç gün üç gece yandı. Minber ateşin tesiriyle kıpkırmız oldu.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu’nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 21” için 1 Yorum

  1. Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 20 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] (İkinci bölüm) « Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 19 Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 21 [...]

Yorum Yapın