Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 27

22 Şubat 2013 Cuma

Eski Kâ’be resmi (Mekke müzesinden alınmıştır)

Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 27

Tâc-ül-ârifin hazretleri (r.a.) sözlerine şöyle devam etti;

-“Bir çoban, güttüğü koyunlara şefkatli ve merhametli davransa, onları incitmezse ve zayıf-sağlam demeden her birini iyi ve otlu yerlerde otlatırsa, sıcak bastığı vakitlerde ağaç altlarına götürüp onları gölgelendirirse, susadıklarında onları güzel berrak sulardan sularsa, hülâsa ne kadar iyi beslerse, koyunlar besili olur ve sürü çabuk artar. Koyunların sütleri de çok olur. Koyunları böyle olan sürü sahibi de, çobandan memnun olarak daha fazla ücret verir.”

-“Eğer bunları yapmayıp da tersini yaparsa, koyunların sütleri ve saysı azalır. Sürü sahibi memnun kalmıyarak çobanı işten çıkarır, onun yerine başka çoban getirir.”

-“İşte böyle olduğu gibi, ey Halife! Bir bakıma sen de bir çobansın. Sana itâat eden teb’an da koyun gibidir. Sen insaf ve adaletle hareket ederek onlara zulüm etmezsen, Allah-u teâlâ da senin hukukunu görerek, adaletle hareket ettiğin için seni makamında devamlı tutar ve sen de böylece ülkeni günden güne genişletebilirisn.”

-“Eğer teb’ana şefkat ve merhametle davranmazsan, onlara ezâ, cefâ ve zulüm edersen, Hak teâlâ seni memleket padişahlığından ve hilafet makamından alır. Böylece hem dünyada, hemde ahrette kovulmuş olursun.”

-“Ey Emir-ül-mü’minin! Şimdi iyi düşün ve gözünü aç. Kendi haline dikkatle bak. Hangi taraftansın? Ona göre amel et ve durumunu düzelt. Kimseye güvenme, ahrete yarayacak işi kendin gör.” Buyurdu.

Bunun üzerine halife;

-“Ey Seyyid! Allah-u teâlâ seni ve ecdadını, bütün mü’minlere yardım ve onlardan faydalanmaları için gönderdi. O yardım ve faydadan, bugün özellikle ben istifade ettim. İdarem altında bulunan âmirlere, halka adalet üzere muamelede bulunup, kimseye zulüm etmemeleri içim emir göndereceğim. Söylemek benden, emrimi yerine getirmek ise onların vazifesidir. Eğer emrimi yerine getirmezlerse, günaha girer ve yarın Allah-u teâlâ’nın huzurunda kendileri mes’ül olurlar.” Dedi.

Tâc-ül-ârifin Seyyid Ebü’l-Vefâ hazretleri (r.a.);

-“Ey Halife! Güzel söyliyorsun, fakat sadece dil ile söylemek yetmez. Yapılan işi tartarak yapmak ve her durumda adâlet’e riâyet etmek lazımdır. Ey Halife! Şüphen olmasın ki, günün birinde öleceksin; Burada öyle bir amel işle ki, yarın kıyamet günü o amelin sana faidesi dokunsun. Günün birinde seni, seni yaratan yüce bir varlığın huzuruna götürecekler. O her şeyi bilir, hiçbir şey O’na gizli kalamaz. Burada işlediğin her şeyin karşılığını orada göreceksin.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu’nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 27” için 1 Yorum

  1. Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 26 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] anhu)- 6Önsöz « Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 25 Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 27 [...]

Yorum Yapın