Taharet- 2

04 Kasım 2008 Salı

Çağ-Çağ deresi (BOR)

TAHARET- 2

Üçüncü derece:

Bedenin uzuvlarının; gıybet,, yalan, haram yemek, hiyanet etmek, nâmahreme bakmak ve bunun gibi günahlardan temizlenmesidir. Böylece, her işte edebli ve emre amade olur. Bu Zahidlerin iman derecesidir. Bedenin bütün uzûvlarını haramdan korumak da imanın bir yarısıdır.

Dördüncü derece:

Elbisenin ve bedenin necasetten temizlenmesidir. Ancak böylece beden, ruku, secde ve namazın diğer şartlariyle süslenir, ziynetlenir.

Bu bir müslümanın temizlik derecesidir. Kafir ile Müslüman arasındaki fark buna riayet etmektir. Bu da imanın bir yarısıdır.

O halde;

Buradan, her derecede temizliğin imanın yarısı olduğu anlaşılıyor. En öncekinin de yarısı olduğu için, “Müslümanlık temizlik üzerine kurulmuştur.” Buyuruldu.

Herkesin temizlik denince aklına geldiği ve herkesin buna gayret ettiği beden ve elbise temizliği, taharetin, temizliğin en sonuncusudur.

Fakat bu, kolay olduğu için ve nefsin de bunda payı bulunduğu içindir. Çünkü nefis temizliği sever, onda rahat eder, herkes onu görür ve onun zahidliğini bununla bilir. Bunun için insanlara kolay gelir.

Fakat kalbi hased, kibir, riya, dünya sevgisinden kötülük ve günahlardan temizlemekte, nefsin hiçbir payı yoktur. İnsanların gözleri de bunu görmez. Bu insanlığın değil, Allah-u Teâlâ (c.c.) nın nazargahıdır. Bunun için herkes buna rağbet etmz.

Devam edecek…

Kimyay-ı Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri taharetten temizlenen ve temizliği seven ve amellerini temiz yapan kullarından eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

Etiketler: ,

Yorum Yapın