Tevbe-i nasuh- 5

05 Temmuz 2008 Cumartesi

dsc00316-fuadyusufoglu-navala-sipi.JPG

Nevala Reş (Nusaybin)

Tevbe-i Nasuh:
Kulun içden, dıştan pışman olarak ve bir daha o günahı işlememeğe azmetmek suretiyle yapılan tevbedir. Allah (c.c.) ın kabul buyurduğu tevbede işte böyle olanıdır. Zahiren tevbe edip, içten pişman olmayanın hali şuna benzer:

Bir mezbele ki üzerine ATLAS örtülmüş, insanlar ona baktıklarında imrenirler. Fakat örtü mezbelenin üzerinden kaldırıldığında insanlar ondan tiksinirler ve yüz çevirirler, işte ihlassız, dıştan ibadet edenlerin halı de böyledir. İnsanlar onlara gıpta ederek bakarlar, fakat kıyamet günü perdeler kaldırıldığında melekler ondan kaçarlar.

Bunun içindir ki Resulullah (aleyhisselatu vesellem) bir hadisi şerifte şöyle buyurmuştur:

-“Şüphesiz, Allah (c.c.) sizin şeklinize, kiyafetinize bakmaz. Belki Allah (c.c.) sizin kalblerinize bakar.”

İbni Abbas (r.a.) ın şöyle dediği rivayet edilir:

-“Nice tevbe eden vardır ki, kiyamet günü tevbe ettiğini sanarak gelir, halbuki tevbe etmiş değildir. Çünkü o, pişmanlık, günahı tekrar işlememeğe azm etmek, hakkını yediği kimselere imkan dahilinde haklarını iade etmek, mümkün değilse HELALLAŞMAK, bu da mümkün değilse onun için dua yapmak suretiyle tevbe kapılarını kuvvetlendirmektir.

Günahları unutmak, musibetlerin en kötüsü ve çirkinidir. Akıllı olan kimse kendini daima hesabe çeker; Günahlarını unutmaz:

Nitekim denir ki:

-“Ey günahkar, suçları sayılan günahını unutma, geçmiş günahını hatırla, ölümden önce Allah (c.c.) a tevbe et, ey asi, itiraf ederek günahını afettir.

Devam edecek….

Kalblerin Keşfi (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala Hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri; tevbe-i Nasuh eden ve tevbesine sadık olan kullarından eylesin. AMİN….

Fuad Yusufoğlu

“Tevbe-i nasuh- 5” için 6 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  12/6/2007 – S.A.
  Yazan: bayansanem
  fuad amcacım foruma kayıt olmak istemeniz bile beni nasıl mutlu etti anlatamam.Allah razı olsun.istiyorum ki bildiklerimizi birileriyle paylaşalım.amacımız bu.
  ben sizi kayıt ettim.

  bu bilgileri girerek sisteme giriş yapabilirsiniz.
  ellerinizden öpüyorum.Allaha emanet olun.
  hayırlı geceler.

  Düzenleyen fuadyusufoglu gün: 12/6/2007 saat: 23:58

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  13/6/2007 – s.a.
  Yazan: bayansanem
  fuat amcacım yazınız eklenmemeiş,sanırım bir yerde bir hata olmuş.
  sisteme giriş yaptıktan sonra yazı yazmak istediğiniz kategoriyi tıklayın.
  orada “yeni konu” yazan yeri tıklayın.yazınızı yazdıktan sonra başlıgını ekleyip alttaki gönder butonuna basın.yazınız eklenecektir.sadece bu kadar.
  ayrıyaten forumdaki yazılara yorum eklemek için de yorum yazmak istediğiniz yazının alttında “cevap yaz” butonunu tıklayın.yorumu yazdıktan sonra gönder seçeneğini tıklayın.bu kadar.
  size zahmetler veriyorum.siz yazı eklenizde eklemesenizde sizin bizim yüreğimizdeki yeriniz başka amcacım.dualarınızda eksik etmeyin.
  ellerinizden öpüyorum.hayırlı akşamlar.

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  14/6/2007 – tevbe
  Yazan: dogancanulker
  dördünü de okudum.. gencin hikayesi etkileyiciymiş.. din hocamız bize sık sık böyle yaşanmış şeyler anlatır birçok hikaye bilirim böyle ama bunu duymamıştım.
  tevbe insanların içgüdüsel olarak en çok suistmal ettikleri şeydir. zaten din de bizden bunu istemektedir. güdülerimizi kontrol edebilmemizi. kumar oynamıycam diye tevbe edilir. ama gene oynanılır. tevbe etmek, dini sorumluluğu bir kenara kişinin kendi psikolojik sağlığı konusunda da önemlidir. tevbeyi bozmak dinen çok günah olduğu gibi bireyi sapkınlıklara düşürebilir, özgüvenini yitirebilir.. derin bi konu biraz. sevgilerimle.

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  14/6/2007 – Selamünaleyküm
  Yazan: sirad
  Değerli ağabeyim nasılsınız? Sıhhatiniz, keyfiniz hayırlsıyla yerinde olsun inşALLAH.

  Ağabeyim müslüman olarak ne büyük bir eksiğimizden tövebe-i nasuh. Sorarlar bize ” sen müslüman mısın” cevap gelir “elhamdürüllah müslümanım”, madem öyle ” neden içiyorsun. içki siz de yasak değil miydi?” Olsa töve samimi, olur mu böyle bir rezillik, serkeşlik.
  Evet tevbebiz samimi değildir. Bunun en büyük kanıtı da, uyanmaya söz verip; gaflet uykusuna devam etmektir!

  Değerli ağabeyim sözü Seyda Muhammed Konsevi’ye bırakıyorum:

  Tevbe-i nasuh, insanın hem zâhirî, hem de bâtınî olarak tevbe etmesidir. Gizli ve aşikâr, sahibi üzerinde günahların iz ve tesirlerinden bir iz ve leke kalmamasıdır. Tevbe-i nasuh yapmak kime nasip olursa dünya ve ahirette bahtiyar olur.

  Allah-u Zülcelâl tevbe-i nasuh hakkında şöyle buyurmuştur: “Ey iman edenler! Tam doğru ve temiz (bir) kalple sahih bir tevbe ile (bir daha günaha dönmemek şartıyla) Allah’a tevbe edin. Böyle yaptığınız takdirde olur ki, Rabbiniz günahlarınızı örter. Sizi, altından ırmaklar akan cennetlerine kor…” (Tahrim; 8)

  İşte bu öyle bir tevbedir ki, insanı günahına rağmen cennete sevkeder. Nasuh tevbesi ile tevbekâr olan kimsede ne açık, ne de gizli günahtan eser kalmaz. Samimi bir şekilde tevbe eden hep Hakk ile meşgul olduğu için nasıl akşamladığına ve sabahladığına aldırış etmez.

  Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimede: “… Tövbe eden, inanan ve yararlı iş yapan, sonra doğru yola giden kimseyi bağışlarım” (Taha; 82) buyurmuştur.

  ALLAH’a emanet olun efendim.

  Esselamünaleyküm.

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  14/6/2007 – s.a.
  Yazan: nefessizlik
  Amin fuat abi.Allah razıolsun her bilgi için..sınavlardan dolayı yazı yazamamıştım yoksa buralardayım:)

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  15/6/2007 – s.a
  Yazan: subat75
  hayırlı cumalar abiciğim yaradana emanet olun dualarınızdan bu aciz kardeşinizide unutmayın inş selametle kalın….

Yorum Yapın