Zekat- 10

10 Kasım 2008 Pazartesi

Galiye Şam-e mevki-i (Nusaybin)

Zekat vermenin edeb ve incelikleri;

İbadetinin devamını, ruhsuz olamazını ce çok sevaba kavuşmasını isteyenin “yedi vazifeye” dikkat etmesi lazımdır.

BİRİNCİ VAZİFE;

Zekat vermekte acele etmelidir. Bir sene içinde farz olmadanyâni sene dolmadan önce vermelidir. Bunda üç fayda vardır:

1-İbadete rağbeti artar. Çünkü farz olduktan sonra vermek zaruridir. Vermezse ceza’ya müstehak olur. O halde sonra vermek sevgiden değil korkudandır.

2- Fakirlerin kalbını erkenden sevindirmiş olur. Beklenmedik anda sevindirdikleri için o kimseye daha halis “dua” ederler. Onların “dua’sı” bütün afetlere engel olur.

3- Zamanın engellerinden emin olur. Çünkü geciktirmede zararlar çoktur. Hatta bir engel olur da bu iyi işten bile geri kalabilir.

Kalb’de bir şey’e rağbet meydana gelirse bunu kazanç bilmelidir. Çünkü bu rağbetin, bu görüşün iki tarafı olur ve şeytanın ise karışması hemen olabilir.

Rasulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) hadis-i şeriflerinde;

-“Elbette ki mü’minin kalbi, rahmân’ın iki parmağı (kudret- kuvveti) arasındadır.” Buyuruldu.

Büyüklerden birinin helâda iken kalbine, gömleğini bir fakire vermek geldi. Bitr müridini çağırdı. Hemen orada gömleğini çıkarıp müride verdi.

Müridi;

-“Efendim dışarı çıkıncaya kadar niye sabretmediniz?” deyince,

-“Aklıma beni bu işten men edecek bir düşüncenin gelmesinden korktum.” Dedi.

İKİNCİ VAZİFE:

Eğer bir miktar zekat verecekse, Muharrem ayında vermelidir. Çünkü senenin ilk ayıdır ve muhteremdir.
Yahut da Ramazan ayında vermelidir. Çünkü vakit ne kadar kiymetli ise, sevab da o nisbette çok olur.
Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve selem) insanların en cömerdi idi. Nesi olsa verirdi. Ramazanda yanında bir şey saklamaz, tasadduk ederdi.

ÜÇÜNCÜ VAZİFE:

Zekâtı gizli verip, açıkta vermemelidir. Riyaden, gösterişten uzak, ihlasa yakın olur. Çünkü gizli sadaka, Allah-u Teâlâ’nın gazabını, kızgınlığını söndürür.

Hadisi şerifte Rasulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) buyuruldu ki;

-“Yedi kişi kıyamette arşın gölgesinde bulunur; Biri, Adaletle iş yapan devlet reisi biri sağ eli ile verdiği sadakayı sol eli görmeyen kimsedir. (Adaletle iş yapan bir devlet reisnin işiyle ayni derecede olmasına dikkat buyurun.

Hadis-i şerifte;

-“Gizli sadaka verenin sevabı gizliyazılır, aşikare sadaka verenin sevabı aşikare yazxılır. Eğer, ben böyle bir iş yaptım dese, her iki amel defterinden de silinir, riya defterineyazılır.” Buyuruldu.

Bu yüzden geçmiş büyükler sadakayı gizlemekte o kadar ileri gitmişlerdir ki, dilenen bir körün eline parayı koyar ve tanınmaması için konuşmazlardı.

Öyleleri vardı ki dilenirken uyumuş olan fakirin eline parayı koyar, yahut elbisesine bağlardı. Ta ki uyanıp kimin verdiğini anlamasın.

Bazıları fakirin geçtiği yola atardı. Bazıları vekiline verip, fakire vermesini söylerdi. Bütün bunlar fakirin vereni tanımaması için idi. Fakat bir başkasından gizlemeyi daha ehemmiyetli tutarlardı. Çünkü kalabalıkta verirse kalbinde riya belireceğinden korkardı.

Kalabalıkta vermekle cimrilik kalbinden silinirse de,riya meydana çıkabilir. Bunlar insanı helaka götüren sıfatlardır. Fakat cimrilik akrebe; riya, gösteriş de yılana benzer.

Yılan akrepten kuvvetlidir. Akrep yılanın kuvvetinde olunca, hatta daha kuvvetli olunca, tehlikenin birinden kurtulursa, daha korkunç olana düşer.

Bu sıfatların kalbdeki yarası ce acısı, Müslümanlık ünvanında anlattığımız gibi, mezardaki akret ve yılanın sokması gibi olur. O halde kalabalıkta sadaka vermenin zararı faydasından çoktur.

Devam edecek…

Kimyay-i Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri fakirların hakkı olan zekatı başa kakmadan veren Salih kullarından eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Zekat- 10” için 3 Yorum

 1. gocmenkizi diyor ki:

  günaydın.. hayırlı ve güzel bir hafta diliyorum sana.. http://www.gocmenkizi.blogcu.com

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim…
  Teşekkürler Sana da hayırlı günler dilerim..
  Ailene selamlar. Dualarını beklerim…
  Sevgilerimle

 3. ceylannur diyor ki:

  Yılan akrepten kuvvetlidir. Akrep yılanın kuvvetinde olunca, hatta daha kuvvetli olunca, tehlikenin birinden kurtulursa, daha korkunç olana düşer.

  SAG OLUN ALLAH CC RAZI OLSUN RABIM DAIM YOLUNUZU ACIK ETSIN

Yorum Yapın