Abdurrahman Bin Avf (Radiyallah-u Anhu)- 3

31 Mart 2009 Salı

Girnavas şelalesi (Nusaybin)

Abdurrahman Bin Avf (Radiyallah-u Anhu)- 3

Abdurrahman Bin Avf (r.a.) Uhud’da iki müşrik öldürdü ve yirmibir yerinden yaralandı. Ayağından aldığı bir yaradan hafif topal kaldı. Ayrıca oniki tane dişi kırıldı.

Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi vesellem) onu Medine’de Hazret-i Said bin Rebii (r.a.) ile kardeş yapmıştı. Hz said o kadar iyi kalbli, cömert bir zat idi ki, bütün mal ve servetini hazreti Abdurrahman (r.a.) ile paylaşmak istemişti. Fakat hazreti abdurrahman (r.a.) bunu kabul etmemiş;

Teşekkür ederek,

-“Aziz kardeşim, Allah sana ve çoluk çocuğuna bereket ihsan etsin, malını çoğaltsın! Sen bana çarşının yolunu göster ben biraz alış veriş ile meşgul olup ihtiyaçlarımı karşılarım.” Demişti.

Peygamberimiz (s.a.v.) hazreti abdurrahman (r.a.) ın böyle söylediğini duyunca, o hayır dua etti. Kaynuka çarşısında ticaret yaparak çok zengin olmuştu.

Buyurdu ki:

-“Taşa uzansam, o taşın altında ya altına yada gümüşe rastladığımı görürüm.”

Hazreti Abdurrahman bin avf (r.a.), Resulüllah (s.a.v.) ın sağlığında Allah yolunda çok mal harcadı. Üç kere malının yarısını verdi, birinci defa 4000 dirhem, ikincisinde 40.000 dirhem ve üçüncüsünde 40.000 altın sadak olarak Allah yolunda dağıttı.

Uhud savaşı esirlerinden 3 tanesini azad ettirdi ve her birine 1000 altın dağıttı. Tebük seferi için 500 at ve 500 yüklü deve verdi. Birgün buğday, un ve çeşitli zahire yüklü yediyüz deve ile Medine ye girdiğinde;

Hazreti Aişe (r.anha) Resulüllah efendimiz (r.anha) in

-“Abdurrahman bin avf (r.a.), cennete diz üstü girer.” Buyurduğunu bildirince,

Develerin hepsini yükleriyle birlikte Allah yolunda dağıtacagını söz verip onu şahit tutmuştur.

Bedir harbinde bulunup da sağ kalanların her birine, kendi malından 400 dirhem altın para verilmesini vasiyet etti. Vasiyeti hemen yerine getirildi.

Tebük harbinden sonra dönüştü peygamber efendimiz bir yere gitmeşlerdi. O sırada eshabı kiram, sabah namazı geçiyor diye abdurrahman bin avf ı imamete geçirdiler.

Peygamber efendimiz döndüğü zaman ikinci rekatte ona uydular ve namazın sonunda;

-“Bir peygamber Salih kimsenin arkasında namaz kılmadıkça ruhu kabz olmaz.” Buyurarak Abdurrahman bin avf (r.a.) ın kıymetini belirtiler.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Abdurrahman bin Avf (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Abdurrahman Bin Avf (Radiyallah-u Anhu)- 3” için 1 Yorum

  1. Abdurrahman Bin Avf (Radiyallah-u Anhu)- 2 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] (c.c.) ın rahmeti « Abdurrahman Bin Avf (Radiyallah-u Anh); Abdurrahman Bin Avf (Radiyallah-u Anhu)- 3 [...]

Yorum Yapın