Aile (Eski yazı)

21 Temmuz 2008 Pazartesi

Kasyan dağları -MAVALA SİPİ- (Nusaybin)

Aile hakkında; Blogcu; Sadiyka kardeşimiz çok güzel bahsetmişler. İstatislik verilere dayanarak uzun uzadiya yazmışlar. Ellerine sağlık.

Ben istatistiklerden pek anlamam, kendi aile ortamından yola çıkarak bazı hususları Allahın izni ile kaleme almak istiyorum. Allah-u Teala (c.c.) Hazretleri dileyince “Künfe yekün der, o da oluverir.”

Huzurluyum,

Mutluyum.

Çünkü, Allah’ın izniyle ve Büyük velilerin himmetiyle (Bereketiyle) çocuklarıma verdiğim terbiyenin semeresini hayatta iken alıyorum.

Aile ortamı içinde sorumluluk anne ve babaya düşer. Anne ve baba İslamın emrettiği şekilde çocuklarına terbiye verirse, karşılığını hem dünyada hem de ahirette alır. Elhamdülillah, bu şanslı insanlardan bir tanesi de benim.

Blog sitelerimizdeki arkadaşları kendi ailemden saydığım için, kendi aile ortamımdan biraz bahsetmek istedim…

Çocuklara küçük yaşta, zorlama yapmadan İslami bilgileri sevdirerek tadbik etmek lazım. Yeter ki biz çocuklara onların anlıyacağı gibi yalın bir dille anlatalım.

Kötü arkadaşlarla oturup kalkmalarına izin vermiyelim. Bunları sizlerle paylaşmamın nedeni, içimizde bulunan genç arkadaşlarımızın güzel bir şekilde çocuklarını terbiye etmelerini sağlamaktır. Buna vesile olabilrsem ne mutlu bana…

Bir babanın çocuğuna bırakacağı en güzel miras terbiyeden başka bir şey değildir. Çocuklarınıza dini terbiye verdiğiniz zaman muhakkak mükafatını hem dünyada hemde ahirette alırsınız.

En mühim noktaya gelince, hanımının eşine yardımcı olmasıdır. Baba çocuğuna “bunu niçin yapıyorsun” dediği zaman, eşi karşı çıkıyorsa, işte o zaman aile ortamı diye bir şey kalmaz, Allah muhafaza etsin aile ortadan kalkar.

Ekabirlerin sözlerinendir;

Şöyle buyurmuşlardır; Bir hanım çocuklarını babaya karşı kullanırsa bu hanım iki büyük kötülük yapmış olur; Birincisi kendi elleriyle kendi evini yıkar, ikincisi de çocukların evini yıkar. Allah bizleri korusun…

Elhamdülillah, bugüne kadar çocuklarıma haram lokma yedirtmedim….

Haram lokma çok mühimdir…

Allah dileyince herşey olur. Onun için genç arkadaşlara sesleniyorum, aman ailenize sahip çıkın, ananıza babanıza saygılı olun, lütfen onları kırmayın. Anne ve babaya karşı olan yanı babasına isyan eden dünyada iflah olmadığı gibi ahirette de iflah olmaz Yanı hem dünya , hem ahiret hayatı yıklıır.

Mearicun Nübüvve kitabında şöyle bir ibare geçer;

-Şeytan daha evvel de babasına ası oldu ve zaten başına gelenler bu yüzden geldi.” diye geçer Allah bizleri ve sizleri kötü hanımdan ve kötü çocuklardan muhafaza eylesin. Amin…

Dindarlığa ve terbiyeye mutlaka riayet edin. Dünya süsü olan mala mülke kanmayın. Mal mülk geçici ama ailen senin zürriyetini kıyamete kadar taşıyacaktır. Çocuklarına helalı, haramı, islami terbiyeyi, dindarlığı öğrettiğin zaman, bunlara da vesile olursun.

İnsan öldükten sonra da, sevabı devam eder. İ ş t e  b u  s a d a k a ı  c a r i y e d i r.

Allahu Teala (c.c.) bizlere ve sizlere hayırlı evlatlar, salih ameller, huzur dolu günler nasib etsin. AMİN…

Fuad Yusufoğlu…

“Aile (Eski yazı)” için 11 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  16/10/2006 – ne mübarek babasınız hocam…
  Yazan: HicretEhli
  esselamun aleykum Fuad hocam..gerçekten hayran kaldım ailenize..ve kıskandım siz ve çocuklarınıza..
  benim ailem yok ..müslüman oldum diye beni daha 16 yaşındayken ,sanki bir bez parçası gibi atıp ,benden duymak istemediler bir sey..
  müslüman olsalardı bunu yapamazlardı eminim..
  islam buna musaat etmez..
  ayrıca islam merhamet dinidir..
  beni ağladınız hocam..
  gerçi ben sizi ve diğer kardeşlerime ailem bildim..
  yüzlerçe ,yüzünü dahi görmediğim ama birbirimizi çok seven dostlarım var..
  Allah sevgisi bizi birleştiriyor..
  bana dua edin hocam..
  Rabbim sizinle olsun

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  11/6/2006 – selamunaleykum
  Yazan: medreseizehra

  Cocuklari Allah c.c in hediyesi olarak görüyorum …Bizlere verilen en güzel hediyélerden…Onlara bakmak ilgilenmek egitmek , islama Asker yetistirmekten güzel birsey olmasa gerek…Agbim Arkadas listeme ekledim sizi …Allah c.c razi olsun…

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  11/6/2006 – s.a
  Yazan: anlamsizfirtina

  ne güzel babaymişsiniz ve ne güzel evlatlar yetiştirmişsiniz…her babanin ve annenin yapmasi gereken bu olmasi gerektigini düşünuyorum…
  bir kitapta okumuştum…

  hatırladıgım kadarıyla şöyleydii..biz bu ülkedeki devrimimizi 20 yıl sonra gerçekleştirecez..hepimizin çocukları var biz bunlari allahın bize emrettigi gibi yetiştirdigimiz zaman bu ülkedeki devrimimiz gerçek olur…

  selam ve dua ile…

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  11/6/2006 – :)))))))))))))))))
  Yazan: zahara
  inanın yorumlarınız o kadar güzel ki…….resmen mutluluk dağıtıyorsunuz.çok teşekkür ederim.sayfama ziyaretleriniz beni çok mutlu ediyor.selam ve dua ile……………..:)))))))))))))))))

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Yazan: DaMLaLaRaLTiNDa

  gerçekten mutluluk dağıtan cümlelerden gayrı bi cümle göremedim yazınızda. Allah ebeden razı olsun. yaşınız 52 yazıyor profilinizde, affınıza da sığınarak size “Fuad amca” demek isterim.

  Rabb’imizin rahmeti gazabını geçmiştir, umarım sizin ve bizim hayatımız içindeki tüm gafletlerimizi ve günahlarımızı da geçer (amin) bu ayın 30′unda babım vefatının 13. yılı dolmuş olacak. Rabb’ine layık bi kul olamayan ben, babama da layık bi evlat olamadım. yine Allah’a sığınmaktan gayrı yolum da yok.

  neyse babamın adı, en güzel isimlerden, abdullah… soyadı da adı kadar güzeldir erdem.. :) okurum demiş olmanız dahi kafi bir mutluluk ve dua sebebidir benim için. Allah razı olsun.

  selam ve dua ile..

  Düzenleyen DaMLaLaRaLTiNDa gün: 11/6/2006 saat: 11:40

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  10/6/2006 – …
  Yazan: DaMLaLaRaLTiNDa

  şu karanlık gecede ne iyi yaptınız da blog’ınıza gelmeme vesile oldunuz. Allah razı olsun.

  maşaAllah… Rabbim iki cihan saadeti nasip eylesin. şükreden şükretmeyi bilen kullardan olduğunuzu görmek çok kolay. yazınızı okurken dolan gözlerim aslında başka sebeplerden. ama yine de aklıma takılmadı diyemem.

  “babam yaşasaydı da size bu kadar imrenir miydim? ” bilmem…

  Allah razı olsun sizden ve tüm ailenizden. sizin gibi ailelerin sayısını arttırsın.

  selam ve dua ile…

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  10/6/2006 – merhaba
  Yazan: sengidince

  çok rica ederim efendim şükran ve şeref bize ait
  lutfen ben utanırım bu tür sözlerden.
  aile hakkında yazdıklarınızı okudum benimde çocuklarım çok terbiyeliler
  ve çok iyi insanlar olacaklar inşallah.
  yalnız tek sorunum din konusunda istediğim terbiyeyi veremediğim için çok müteessirim bu konuda.
  işte burada anne ve babaların örnek teşkil etmesi çok bariz ortada
  inşallah bende yapacam ve yaptıracağım çocuklarıma dua ediniz bizlerede

  saygılar bizden çok rica ederim bir daha bana şükran falan sunmayınız.
  biraz açık sözlüyümdür kırmadım inşallah.

  ess…

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  10/6/2006 – S.A. HAYIRLI SABAHLAR.
  Yazan: zahara
  Aileye önem veren birisiniz.Ne mutlu size güzel evlatlar yetiştirmişsiniz.Allah bizlere de nasip etsin inş.Ayrıca ziyaretleriniz için teşekkürler.Selam ve dua ile………..

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  9/6/2006 – …
  Yazan: LeyL

  böyle ailelerin olması cok güzel .. bu dünyada geride bırakacağımız tek sey evlatlarımız sanırım :) bloguma bıraktığınız harika yorumlar için teşekkürler.. yüreğinize sağlık .. bir de Allah nazarlardan saklasın :)

  Düzenleyen LeyL gün: 10/6/2006 saat: 01:27

 10. evrim diyor ki:

  MASAALLAH Allah nazarlardan saklasin ne güzel bir aileniz var, Rabbim herkeze böyle bir aile nasip etsin insaallah. Bizlerede dua edinki bizde cocuklarimizi tam bir Islam terbiyesiyle yetistirebilelim.

  Allaha emanet olun…

 11. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Evrim..
  Allah senden de razı olsun.
  Kurban yazının tamamını sana yolladım. VE SANA DURUMU İZAH ETTİM Aslında yazı eksiktir Ve sana da durumu izah ettim.
  Sen de bana ve aileme dua et.
  İnan ki Bunların Hepsi Önce Allahın İzniyle Sonra da Şah-i Hazne ve Mubarek oğulları Muhammed Mahsum, Muhammed Alaaddin, Muhammed İzzeddin, Muhammed El haznevi Ve Muhammed Muta’ (radiyallah-u anhüm) un bereketiyle oldu
  İşte sana ve bütün insanlara da ve tabiki en önce bana da Bir ibret.
  Yanı insanlar Her zaman Allah’ın Veli kullarıyla gezerse ve onların sohbetine katılırsa Yüce Rabbimiz de Bu Kulların yüzü hürmetine Kalıcı bazı şeyler bereketler hasanatlar iyilikler İHSAN EDER.
  Kurban sen de bana dua et.
  Sevgilerimle

Yorum Yapın