Dünyanın zemmi ve ondan sakınmak

13 Temmuz 2008 Pazar

dsc08278-girnavas-fuadyusufoglu.JPG

Girnavas(cin tepesi) Nusaybin

Ebu Ümame (r.a.) dan rivayet edilir:

Sa’lebe bin Hatib Resulüllah (s.a.v.) a:

-“Ey Allah (c.c.) ın Resulü, bana çok mal vermesi için Allah (c.c.) a dua et.” dedi.

Resulüllah (a.s.v.) buyurdu:

-“Ey Sa’lebe, şükrünü eda ettiğin az mal, şükrüne gücünün yetmiyeceği çok maldan daha hayırlıdır.”

Sa’lebe tekrar:

-“Ey Allah (c.c.) Resulü (a.s.v.) bana çok mal vermesi için Allah (c.c.) a dua et.” Dedi.

Resulüllah (a.s.v.) buyurdu:

-“Ey Sa’lebe, sana ne oluyor ki, beni örnek almağa ve Allah (c.c.) ın Peygamberi gibi olmağa razı olmuyorsun. Varlığım kudret elinde bulunan Allah (c.c.) a yemin ederim ki, eğer dağların altın ve gümüş olarak yürümelerini dileseydim yürürlerdi.”

Sa’lebe dedi ki;

-“Seni Hak peygamber olarak gönderene yemin ederim ki, eğer beni çok mal ile rızıklandırması için Allah (c.c.) a dua edersen, ben her hak sahibinin hakkını muhakkak veririm, muhakkak bunu yaparım.”

Resulüllah (a.s.v.) buyurdular:

-“Allah’ım (c.c.) Sa’lebeye çok mal ver.”

Sa’lebe bir koyun edindi. Bu koyun böcek üremesi gibi üredi. Öyle bir üredi ki, şehirdeki yeri dar gelmeye başladı.

Şehirden ayrılıp, şehrin vadilerinde bir vadiye indi. Artık öğle ile ikindi namazlarını ancak cemaatla kılıyordu. Diğerlerini cemaatle kılmıyordu. Sonra koyunları üremeğe devam etti. Gittikçe işi artıyor, Sa’lebenin cemaatı terketmesine sebep oluyordu. Hatta sa’lebe öğle ve ikindi namazlarını da cemaatle kılmaktan vaz geçti. Yalnız Cuma namazını cemaatlle kılıyordu.

Koyunlar böceğin ürediği gibi üremesine devam ediyordu. Sa’lebe Cuma namazını da terk ediyor. Cuma günleri şehre gidip gelenleri karşılıyor, onlardan şehirdeki haberleri sorup öğrenmeğe çalışıyordu.

Bir gün Resulüllah (s.a.v.) Sa’lebeyi sorarak:

-“Sa’lebe bin Hatib ne yaptı? Buyuruyor:

Eshab (r.a.):

-“O koyun edindi, şehir ona dar geldiği için şehir vadilerinden bir vadiye çıktı .”dediler.

Ve hadiseyi tamamiyle Resulüllah (a.s.v.) anlattılar.

Bunun üzerine Resulüllah (a.s.v.) şöyle buyurdu:

-“Vah Sa’lebeye, Vah Sa’lebeye, Vah Sa’lebeye.”

Bu anda Cenabbi Hak (c.c.) şu ayeti kerimeyi gönderdi.

-“Onların Mallarından sadaka al ki bununla kendilerin (günahlardan) temizlenmiş, bununla onların (hasenatını) bereketlendirmiş,(kendilerini muhlisler mertebesineyükseltmiş olasın.) Onlara dua et. Çünkü senin duan onlar için sükunettir..”Et Tevbe suresi Ayet: 9/103.

Allah-u Teala (c.c.) Zekatın farz olduğunu beyan eden ayetleri gönderdi.

Bunun üzerine Resulüllah (salllallahu aleyhi ve sellem) Cüheyne kabilesiyle Beni Süleym kabilesinden birer adamı Zekatı tahsil etmek için gönderdi. Zekatı Tahsil etmeleri için onlara bir emir yazdırıp ellerine verdi. Dolaşıp zengin Müslümanlardan zekatları toplamalarını emr etti.

Ve:

-“Sa’lebe bin Hatib ve Beni Süleymandan felana uğrayın, zekatlarını alın buyurdu.”

Me’murler çıktılar. Sa’lebeye geldiler. Ona Resulüllah (a.s.v.)ın yazdırdığı zekat hakkında ki emri okuttular.

Sa’lebe onlara şöyle dedi.

-“Bu bir cizyeden, gayri müslimlerden alınan vergiden başka bir şey değildir.”
Devam edecek……

Kalblerin Keşfi (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teâla hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri dünyaya haris olmayan kullarından eylesin..AMİN…

Fuad Yusufoğlu

“Dünyanın zemmi ve ondan sakınmak” için 25 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  17/11/2007 – s.a.
  Yazan: rufeydem
  Ey yönetimin sahibi Allahım, Sen yönetimi istediğine verirsin ve istediğinden yönetimi çekip alırsın. İstediğini üstün kılar, istediğini alçaltırsın. Hayırlar senin elindedir. Gerçekten de Sen her şeye gücü yetensin. Geceyi gündüze bağlarsın, gündüzü de geceye bağlarsın. Diriyi ölüden çıkarırsın, ölüyü diriden çıkarırsın. Sen istediğini hesapsızca rızıklandırırsın.( Ali İmran )
  RABBIME emanetsiniz..
  Selam ve dua ile..

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  17/11/2007 – s.a
  Yazan: siiringozyaslari
  Merhaba Fuat amca eskiden beri bildiğim bir yazı olmuş olsada yine gözlerim dolarak okudum.
  Hastalığım neticesinde ameliyat sonrası sorun olma ihtimali çok vardı ve bu beni biraz korkutuyordu.Ben hamdolsun büyük ölçüde sağlığıma kavuştum.Gün geçtikçe daha da iyi olduğumu hissediyorum.
  Şimdi ise en büyük duam bir çocuk sahibi olmak hususunda.
  Birde endişe ettiğim bir konu daha var ki uzun süredir hafızlığa devam edemiyorum.Nedenini bilmiyorum ama eskisinden çok daha zor ezberliyor ve hemen unutuyorum bu süreçte vazgeçerim diye endişe ediyorum.Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum.
  Dualarınızda unutmayın lütfen.Saygılarımla…

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  17/11/2007 – SELAMÜN ALEYKÜM
  Yazan: fatma46
  Mal sahibi, Mülk sahibi, Hani bunun ilk sahibi? Mal da yalan, mülk de yalan, Var biraz sen de oyalan.dünya fani abim yine güzel bir konuya deyinmişsiniz ALLAH (c.c)razı olsun .abicim yanlış anlamamışsınız uygun olursa hatme katılıp cüz okumak istiyorum selamlar saygılar dilerim a.e.o

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  17/11/2007 – SLM
  Yazan: fatma46
  abicim teşekkür ederim ilgine ilk dediğin gibi beni öbür hafta dahil edsen bu hafta arkadaşlardan aldığım 2 cüzüm var pazartesi yine dr gidcez eve oksijen tüpü almak için heyet raporu cıkartmamız lazım.cünkü nefes almakda zorlanıyor bide ben size birşey danışmak istiyorum benim kendi abimle aramızda hiç yokdan kötü olaylar gecdi mahkemelik olduk suc ondaydı 3 senedir görüşmüyoruz şimdi avninin durumunu öğrenmiş bize gelmek için diyer kardeşlerimle haber gönderiyor.o benden büyük hatasını anlamışki gelmek istiyor ama avni kendinde deyil kabul edsem ona ihanetmi olur.birde avninin bilinci gidip geliyor bana sabah abin geldi yüzüme bakıyor konuşmuyor diyor.kin güdmek dinimizde yok biliyorumda karar veremedim ben kabul edmessem bu küslük ömür boyu sürecek.ama avniyede ihanet etmiş olurum diye cekiniyorum sizce ne yapmalıyım.maşaallaha selamlarımı iletin size cok yük oluyorum hakkınızı helal edin sağlıkla duayla kalın

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/11/2007 – Merhaba
  Yazan: ahcihatah
  Gene çok güzel bir dua ile bitirmişsiniz.Evet Allah herkesi haris olmayan kullarından eylesin.Günümüz insanlarının ne kadar ihtiyacı olan bir duadır bu.İnsanlığın unutulduğu,kimsenin kimsenin yardımına koşmayı akıl edemediği bu düzende insanların madde ve mal zihniyetiyle kurdukları bu saçma yaşamın bir gün biteceğini bilmemeleri ne kadar acı..Birbirini kırarak ezerek,saygısızlık ederek ve yok sayarak hatta bu arada Allahın verdiği canın emanet olduğunuda unutarak yapılan savaşlar,mal kaygıları,kandırmacalar ve üstüste binen kul hakları..
  Kimse farkında değil biliyomusunuz..
  Bir komşunun aç olduğundan,sokaktaki aç köpeklerden,huzurevlerinde yatan hastalardan,ölen askerlerin bile haris olan bir takım insanların toprak sevdası yüzünden öldüklerinden kimsenin haberi yok.Bu siteye bakıyorum.Sürekli hatimler dualar yapılıyor.Birileri adına insanlar temizlenip Allahlarına dua ediyorlar.Haris olma özelliğini yitimiş insanların yapabileceği türden bir davranış şekli bu.Ve ben..
  Buraya çok rahat gelip istediğim yorumu yazıp kendi sitemde istediğim şeklime devam ediyorum ve sizden tepki görmüyor dışlanmıyorum.Keşke herkes böyle olsa değilmi??
  Birbirimizi düşman görmenin bile ne kadar geçici dünyaya ait bişey olduğunu anlasak,paylaşımın bize dönüşünün olacağının garantisinin Allah tarafından zaten verildiğini öğrensek..Ama olmaz..Kazanmamız lazım..Daha çok kazanmamız lazım.Çok paramız olmalıki herkesi ezip geçelim ..Ne kadar acı bir son bekler oysa herkesi.Ne kadar aynıdır herkesin ölümü.Hiçkimse zengin olduğu için can verirken farklı muamele görmez.Yada fakirlerin toprağı kalitesizde zenginiki bol gübreli değildir.Bilmezlerki nice zenginler duadan uzak ölür paralarıyla okutulan mevlütler yada hatimler bile sadece para almak için okuyanlardan gelir.
  Çok üzülüyorum..Dünyanın haline çok üzülüyorum.İnsanların bir nefeslik saltanatlarının bu kadar gözlerinde büyütüp ölümü hatırlamadan mal için para için kendilerini ve Allahı unutmalarınıda anlayamıyorum.Çok yazık.
  Bir tanıdık vardı bizim.Bursanın en zenginlerinden.Köyü bile vardı adamın.Kimseye yardım etmez insanlara bağırıp çağırır işçisinin hakkını vermez ama kendisi özel şöförlerle gezer,karısı partilerde boy gösterir v.s.Bu adam hasta oldu..Önce bağırsağına torba geçirildi.Arkadan midesinin bir bölümü alındı.Gözünün biri kör oldu bunlar olurken karısı alzaymır oldu kafayı yedi.Çocukları bakmadılar.Malları bölüştüler.Oysa bu karı kocanın tek isteği yaşlılıklarında rahat etmekti.Şimdi halleri ne oldu??paraları niye kurtarmadı.Kadın darülacezeye yatırıldı.Adam öldü gitti.
  Yani sonuç aynı.Gidilen yer aynı hırsımızdan vazgeçmek için geç değil.
  Bu seferde ben uzun yazdım yorumu isterseniz yayınlamayabilirsiniz.Birkaç gün uğrayamadım biraz rahatsızdım.Mail atıcam size bugün okursunuz.

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/11/2007 – Selamünaleyküm
  Yazan: thares
  Cenab_ı Allah Salemenin dilediği maldan nasip etmesin yokluklada terbiye etmesin altından kalkamayacağım sözler verdirmesin Yanlışlarda ısraredenlerden eylemesin nefsimi.
  Paylaşımınız İçin Allah Razı Olsun
  Sağlıkla Kalın

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/11/2007 – Selamlar..
  Yazan: Ebrar67
  Sevgili abi..

  Duanıza amiiin diyorum içten bir şekilde.Allah-u teala bu paylaşım için razı olsun sizden.Siz hep sıcak yorumlarınızı yapın ne olursunuz.Allahımm bizi onun yolundan ayırmasın…Allaha emanet olunuz..

  Hürmetlerimle
  Bağ

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  20/11/2007 – s.a fuad amcam hayırlı günler
  Yazan: igra
  Nasılsınız fuad amcam iyimisiniz bizler hamdolsun .Aileniz nasıl fuad amcam sormuşsunuz beni üzen konu düzeldimi diye hala devam onlar mutlu olsun bizler uzak olsakda olur..Besle büyüt annelik ,babalık yap mükafatı sana tekme olsun .Neyse RABBİM herşeyin iyisini bilir ben ablalık görevimi yaptım…10 senedir hem anne oldum hem abla eşimde baba neyse dedimya hayat böyle düğününebile gidemedim çok üzücü ama hala tedavi görüyorum beni çok sarsmış ….Fuad amcam forum sayfamada beklerim güzel yorum ve yazılarınızla sevgiler ailenize selam ellerinizden öptüm..

 9. Kadir Saçlı diyor ki:

  Herşey çok güzel…,
  Allah herkesden razı olsun,
  Selam , önce , fahri kainatın efendisi nin üzerine ve bu siteleri okuyan kardeşlerimizin üzerine olsun derim.

  Kadir saçlı ‘İstanbul

 10. fikret saçlı diyor ki:

  başarılarınızın devamını dilerim

 11. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Fikret Saçlı.

  Duaların için teşekkürler. Allah razı olsun.

  Her zaman siyeme beklerim.

  Sevgilerimle…

 12. fikret saçlı diyor ki:

  Duanıza amiiin diyorum içten bir şekilde.Allah-u teala bu paylaşım için razı olsun sizden.Siz hep sıcak yorumlarınızı yapın ne olursunuz.Allahımm bizi onun yolundan ayırmasın…Allaha emanet olunuz..

  saygılarımla

 13. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Fikret

  Kurban asıl sizlerin bu fakir kardeşinize dua etmeniz kadar güzel bir şey yoktur. Zaten Allah razı olursa dünyadaki her şeyden ve Ahiretteki her şeyden daha güzeldir.

  Allah’ın büyük bir evliyası Sünnet orucunu tutarken yolda muridleriiyle giderken Bir müslüman’ın şöyle seslendiğini duyar

  “Benim Sebil suyum dan içen Allah razı olsun.”

  İftara az bir zaman kalmasına rağmen O Allah’ın veli kulu gitmiş bu adamın suyundan içmiş.

  Taleeleri O’na;

  -”Efendim! iftara az bir zaman kalmış içmeseydiniz de orucunuzu tamamlasaydınız ” dediler.

  Allah velisi sadece gülümsedi ve

  -”Baksana Adam ‘Allah rızası’ için diyor.”

  Aradan zaman geçer Veli vefat eder O’nu ruyada görürler ;

  -”Allah sana ne yaptı.” diye sorarlar

  Veli;

  -”O sebil suyunu Allah rızası için içitiğim ve orucumu açtığım için Yüce Rabbim beni aff eyledi.” buyurdu.

  İşte bu fakirın de gayesi Allah rızasıdır (YA RABBİ ŞAYET Gayemizden SENİN RIZAN YOKSA DA KENDİ RIZANLA TEBDİL ET) ALLAH İÇİMİZİ DE DIŞIMIZI DA BİR YAPSIN

  İnşaalah sizin gebi değerli kardeşlerimiz bir yazımı okuyunca CANDAN ‘ALLAH RAZI OLSUN’ DERLERSE ve Yüce Rabbim de İnşaallah RAZI OLUR.

  İnşaallah Yüce RABBİM SİZLERİN BANA YAPTIĞINIZ DUA’LARI Kabul eder. İnşaallah temennim budur Umudum da budur.

  Allah-u teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Bu kötü dünya afet ve belalarından muhafaza eylesin. Amin…

  SEVGİLERİMLE…

 14. fikret saçlı diyor ki:

  bu gün okuduğum bir yazıyı sizinle paylaşmak istedim Ya İslamda yükselirsin, ya inkar’da çürürsün.
  Yol Mezarda bitmiyor, GİRDİĞİNDE GÖRÜRSÜN

 15. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  SEVGİLİ CANIM KARDEŞİM Fikret saçlı

  Evet kardeş..

  Allah bizleri ve sizleri kendi rahmetiyle aff eylesin. Yüce RABBİM BİZLERİ VE SİZLERİ Kabir aabından korusun. Amin..

  Ramazanınız kutlu olsun. Dualarını beklerim..

  Sevgilerimle…

 16. fikret saçlı diyor ki:

  Üç sey bir kimsede bulunursa,imanin tadini alir :
  1- Allah’i ve Resulünü her seyden çok sevmek,
  2- Sevdigini Allah için sevmek,
  3- Küfre düsmekten,çok korkmak.
  Ramuz :S/259

  $u üç dua red’olunmaz :
  1- Babanin, evladina duasi,
  2- Oruçlunun duasi,
  3- Misafirin duasi.
  Ramuz : S/259

  $u üç sey, imanin esasindandir :
  1- Kelime-i Tevhid,
  2- Cihad,
  3- Kadere iman.
  Ramuz : S/259

  $u Üç sey güzel degildir :
  1. Soy-sopla ögünmek,
  2- Ölü arkasindan,bagirip-çagirmak,
  3- Yildizdan yagmur beklemek.
  Ramuz : S/259

  Üç seyi yapmak kimseye Helal olmaz :
  1- imamin yalniz nefsine dua etmesi,
  2- izinsiz olarak,bir evin içine bakmak,
  3- Destursuz eve girmek.
  Ramuz : S/259

  $u üç sey men olunmaz :
  1- Su
  2- Ot
  3- Ate$
  Ramuz : S/260

  $u üç seyi yapanin,zarari kendisine dir :
  1- Me$ru Hükûmete isyan,
  2- Hile,
  3- Ahdini bozmak.
  Ramuz : S/260

  $u üç sey üzerine yemin ederim :
  1- Sadakadan dolayi,asla mal eksilmez,
  2- Affedeni Allah aziz eder,
  3- Dilenene Allah fakirlik kapisini açar.
  Ramuz : S/260

  Ümmetin üzerine,üç seyden korkarim :
  1- Yildizlardan yagmur beklemek,
  2- Sultanin zulmü,
  3- Kaderi yalanlama.
  Ramuz : S/260

  Üç sey Orucu bizmaz :
  1- Kan aldirmak,
  2- Az istifra,
  3- ihtilam olmak.
  Ramuz : S/260

  Üç sey Aräa yapiämiätir :
  1- Akrabalik,
  2- Emanet,
  3- Nimete $ükür.
  Ramuz : S/260

  Üç seyin sakasi da, ciddisi de ciddidir :
  1- Nikâh,
  2- Talâk,
  3- i’tak (Köleyi-Cariyeyi serbest birakma)
  Ramuz : S/260

  Üç sey derecedir :
  1- Yemek yedirmek,
  2- Selâmlasmak,
  3- insanlar uyurken Namaz kilmak.
  Ramuz : S/260

  Üç seyi olmayan,Allah’tan ve benden uzaktir :
  1- Hilm
  2- Güzel ahlak
  3- Vera (Haramdan son derece kaçinmak)
  Ramuz : S/261

  Üç zümreye yemin olmaz :
  1- Evladin,babasina yemini,
  2- Kadinin kocasina yemini,
  3- Kölenin efendisine yemini.
  Ramuz : S/261

  Üç kimse mel’undur :
  1- Ana-Babaya lânet eden,
  2- Allah’tan baskasi adina kurban kesen,
  3- Arazinin hududunu bozan.
  Ramuz : S/261

  Üç sey insanin sevgisini kazandirir :
  1- Karsilasinca selamlasmak,
  2- Meclislerde ona yer açmak,
  3- Ona,en çok sevdigi isimle çagirmak.
  Ramuz : S/261

  Seçkin kulun vasfi üç’tür :
  1- Yalniz Allah’a kul olur,
  2- Gönül hoslugu ile Zekâtini verir,
  3- Nefsini tezkiye eder,temize çikarir.
  Ramuz : S/262

  Üç sey veya bunlardan biri kimde varsa,
  diledigi kadar Huri kizi ile evlendirilir :
  1- Gizli ve kiymetli emaneti sahibine veren,
  2- Katil’i affeden,
  3- Her namazdan sonra On defa iHLAS okuyan.
  Ramuz : S/262

  Üç sey ortaya çikinca, sonradan
  iman ettim demek fayda vermez :
  1- Günes batidan dogduktan sonra,
  2- DEccal çiktiktan sonra,
  3- Dabbetül’arz çiktiktan sonra.
  Ramuz : S/262

  Üç sey bir adamda olursa,
  Allah onu Cennetine kor :
  1- Zayifa Rifk ile muamele,
  2- Ana-Babaya $efkat,
  3- Köleye iyi davranis.
  Ramuz : S/262

  $u üç sey,büyük bela’ lardandir :
  1- iyiligi bilmiyen,kötülügü affetmiyen âmir,
  2- iyiligi örten, kötülügü yayan zalim,
  3- Yaninda iken eziyet,yok iken hiyanet eden kadin.
  Ramuz : S/263

  Üç seyi yapan mücrim’dir :
  1- Haksizliga ön ayak olan,
  2- Ana-Babaya asi olan,
  3- Zalimi destekleyen,beraber gezen.
  Ramuz : S/263

  Üç husus,müslümanin dünya saadetidir :
  1- iyi komsu,
  2- Genis bir ev,
  3- Uslu bir binek.
  Ramuz : S/263

  Üç seyi yapan,Allah’in dostu,
  yapmayan ise düsmanidir :
  1- Namaz,
  2- Oruç,
  3- Cünüplükten gusûl.
  Ramuz : S/263

  Üç $ey Allah’in büyüklügünü tazimdendir :
  1- Kur’an-i ya$ayan ihtiyara saygi,
  2- Kur’an hamiline ikram,
  3- ilim sahibine ikram.
  Ramuz : S/264

  $u Üç sey sünnet’tendir :
  1- Her imamin arkasinda Namaz kilmak,
  2- Her emirle Cihad’a çikmak,
  3- Ehli Tevhid olan her ölünün namazini kilmak,
  Ramuz : S/264

  Korkulacak üç sey :
  1- Hak’tan sonra sapiklik,
  2- Delalete düsüsrücü fitneler,
  3- Bogaza ve $ehvete dü$künlük.
  Ramuz :S/264

  Üç $eyden kula hesap sorulmaz :
  1- Gölgelendigi KAMI$ barakadan,
  2- Belini dogrultacak kadar yedigi ekmekten,
  3- Avret yerini örtecek kadar elbiseden.
  Ramuz : S/264

  Ehli cennet’in yaptigi üç sey :
  1- ilim pesinde kosmak,
  2- Ölülere merhametli olmak,
  3- Fukarayi sevmek.
  Ramuz : S/ 264

  Üç sey kalbe kasvet verir :
  1- Çok yemek,
  2- Çok uyumak,
  3- Çok rahatlik.
  Ramuz : S/264

  Üç $ey Namazi tamamlar :
  1- Güzel Abdest almak,
  2- Saflari düzgün yapmak,
  3- Imama uymak.
  Ramuz : S/ 264

  $u üç kimseye hasta ziyareti yapilmaz :
  1- Gözü agriyana,
  2- Disi agriyana,
  3- Çiban çikarana.
  Ramuz : S/265

  Üç $ey bir kimsede olursa Cimri sayilmaz :
  1- Malinin zekâtini seve seve verirse,
  2- Misafirini agirlarsa,
  3- Darda kalana yardim ederse.
  Ramuz : S/265

  Allah, üç kimsenin yüzüne bakmaz :
  1- Izarini sürüyerek yürüyen kibirliyi,
  2- Verdigi$eyi basa kakani,
  3- Malini yalan yeminle satani.
  Ramuz :S/265

  Üç hal kimde varsa, imani tamdir :
  1- Allah için yapacagi iste,kinanmaktan korkmaz,
  2- Amelinde gösteris yapmaz,
  3- Ahiret isini, dünya isne tercih eder.
  Ramuz :S/265

  Üç $ey kiyamet alâmetlerindendir :
  1- Mamur yerlerin yikilip,harap yerlerin imari,
  2- iyinin kötü, kötünün iyi sayilmasi,
  3- Emanete ihanet.
  Ramuz : S/265

  Üç ses sebebiyle Allah meleklere övünür :
  1- Ezan sesi,
  2- Tekbir sesi,
  3- Telbiye sesi.
  Ramuz :S/265

  Üç kimse Allah’in himayesindedir :
  1- Mescid’de bulunan,
  2- Gazaya çikan,
  3- Hacca giden.
  Ramuz :S/265

  Üç kimse $eytan ve avanesinden korunur :
  1- Allah’i geceli gündüzlü zikreden,
  2- SEher vakti istigfar eden,
  3- Allah korkusundan aglayan.
  Ramuz :S/266

  Üç kisiye Allah gazab eder :
  1- Tok iken yemek yiyene,
  2- Uykusu yok iken uyumak istiyene,
  3- Sebepsiz yere gülene.
  Ramuz :S/267

  Üç kisi hürmeti kaybetmistir :
  1- FISKINI açiklayan fasik,
  2- Hevasina uyan kimse,
  3- Zalim hükümdar.
  Ramuz :S/267

  Üç kisiye itibar edilmez :
  1- Cenazede para için aglayan kadina,
  2- $arki-Türkü söyleyenlere,
  3- Faiz yiyenlere.
  Ramuz :S/267

  Üç kisiye elim azab vardir :
  1- ihtiyarlikta zina edene,
  2- Çok yalan söyleyen hükümdara,
  3- Kibirli olan dilenciye.
  Ramuz :S/267

  Üç kimseye Allah nazar etmez :
  1- Okuturken,yetimi ezen Hocaya,
  2- ihtiyaci yok iken dilenene,
  3- Yaranmak için dalkavukluk yapana.
  Ramuz :S/268

  Üç kisiye Allah Cenneti Haram etmistir :
  1- içkiye devam edene,
  2- Ana-Babaya asi olana,
  3- Ailesini korumayan=Deyyus’a.
  Ramuz :S/269

  Allah Tealâ üç seyi sevmez :
  1- Kur’an okunurken konusmayi,
  2- Yüksek sesle dua etmeyi,
  3- Secdede dirsekleri yere yaymayi(Erk).
  Ramuz :S/589

  Üç kimseden kalem kaldirildi :
  1- Uyuyandan, Uyanana kadar,
  2- Agir hastadan, iyilesene kadar,
  3- Çocuktan, Büluga erinceye kadar.
  Ramuz :S/291

  $u üç sebepten dolayi Arabi sevin :
  1- Ben Arabim,
  2- Kur’an Arabcadir,
  3- Cennet ehlinin lisani da Arabcadir.
  Ramuz :S/17

  Ümmetin için en çok su üç seyden korkarim :
  1- Nefsi hevanin delaleti,
  2- Midenin istegi ve $ehvete tabi olmak,
  3- Dini husularda kendini begenmislik.
  Ramuz :S/21

  Allah’a ve ahirete inanan :
  1- Kom$usuna iyilik etsin,
  2- Misafirine ikramda bulunsun,
  3- Ya Hayir söylesin veya sussun.
  Riyazüs-Salihin

  Üç seyi unutma :
  1- Dünyanin geçiciligini
  2- Ölümü
  3- Basa gelecek afeti
  Tenbihül Gafilûn/22
  Ölümü düsünene Üç sey verilir:
  1- Bir an önce Tevbe etmek
  2- Az rizikla yetinmek
  3- $evkle ibadet etmek
  T.G/24

  Üç yerde acele edilir:
  1- Namaz vakti girince Namaz kilmada,
  2- Ölüyü topraga vermekte,
  3- Günah isleyince,Tevbe etmekte
  T.G/101

  Tevbesi kabul edilmiyen üç kisi :
  1- Kâfirligin ELEBA$I, $eytan,
  2- Günahkârlarin ELEBA$I Kabil,
  3- Peygamberlerden birinin katili.
  T.G/104

  Günah dosyalari üç’tür :
  1- Allah’in affetmiyecegi,$irk dosyasi
  2- Allah’in affedecegi, günah dosyasi,
  3- Kul haklari ile ilgili dosya.
  T.G/111

  Amel defteri kapanmayan Üç kisi :
  1- Sadakai Cariye sahibi,
  2- Faydali ilim sahibi,
  3- Salih evlad sahibi
  T.G/123

  Cennetliklere mahsus üç huy :
  1- Kötülük edene iyilik etmek,
  2- Haksizlik edeni bagislamak,
  3- Vermeyene vermek.
  T.G/128

  Üç kimse Aräin gölgesine alinir :
  1- Akrabasini gözeten,
  2- Yetime bakan kadin,
  3- Yetime,yoksula yediren.
  T.G/133

  $u Üç yerde yalan Caizdir :
  1- Savasta,
  2- Iki kisiyi baristirmakta,
  3- Kari-Koca arasini bulmakta.
  T.G/154

  Üç $eyi yapamiyorsan, Üç $eyi de yapma :
  1- Iyilik yapamiyorsan, kötülük te yapma,
  2- Yararli olamiyorsan, zararli da olma,
  3- Oruç tutamiyorsan,baskasinin etini de yeme.
  T.G/161

  Üç zümrenin Giybeti yoktur :
  1- Zalim Devlet adaminin,
  2- Açiktan-açiga günah isliyenin,
  3- Bidat’çinin
  T.G/162

  Üç kimsenin duasi kabul olmaz :
  1- Haram lokma yiyenin,
  2- Çok giybet edenin,
  3- Müslümanlara karsi kin tutanin.
  T.G/174

  Üç kimse ile Allah konusmaz :
  1- Zinakâr ihtiyarla,
  2- Yalanci Devlet baskani ile,
  3- Kibirli Fakirle.
  T.G/179

  Cennetlik Üç kimse :
  1- $ehitler,
  2- Ibadet ehli Köle’ler,
  3- Kalabalik aileli Fakirler.
  T.G/179

  Cehennemlik üç kimse :
  1- Zalim Devlet baskani,
  2- Zekât vermeyen Zenginler,
  3- Kibirli Fakirler.
  T.G/179

  Yüce Allah,üç kimseden nefret eder :
  1- Fasiklardan nefret eder,
  2- Cimrilerden nefret eder,
  3- Kibirlilerden nefret eder.
  T.G/179

  Allah Üç kimseden daha çok nefret eder :
  1- Ya$li Fasiklar,
  2- Zengin Cimriler,
  3- Fakir Kibirliler.
  T.G/179

  Allah üç kimseyi sever :
  1- Takva sahiplerini,
  2- Cömertleri,
  3- Alçak gönüllü olanlari.
  T.G/179

  Allah Üç kimseyi daha çok sever :
  1- Genç Takva sahiplerini,
  2- Fakir Cömertleri,
  3- Zengin olan,Alçak gönüllüleri.
  T.G/179

  Kiyamet günü aglamayacak göz Üç’tür :
  1- Dünyada iken,Allah korkusundan aglayan göz,
  2- Dünyada iken,Haramlara bakmaktan sakinan göz,
  3- Dünyada iken,Nöbet beklerken uyumayan göz.
  T.G/

  Üç $ey kalbi karartir :
  1- Kahkaha ile gülmek,
  2- Aç degilken yemek,
  3- Lüzumsuz yere konusmak.
  T.G/195

  Üç $eyi olmayan, Imanin tadini alamaz :
  1- Cahilin, Cehlini savacak nezaket,
  2- Haramlardan koruyacak Takva,
  3- Insanlarla iyi geçim için güzel Huy.
  T.G/198

  Üç $ey, Üç $ey sirasinda bilinir :
  1- Efendilik, öfkelenince belli olur,
  2- Yigitlik Savasta belli olur,
  3- Kardeslik,ihtiyaç sirasinda belli olur.
  T.G/201

  Öfkeli iken Karar vermenin zarari Üç’tür :
  1- Kendi vicdaninda Pi$manlik duymak,
  2- Insanlar tarafindan kinanmak,
  3- Allah katinda cezalanmak.
  T.G/206

  Akilli kisi Üç $eyle ugrasir :
  1- Geçimini saglamakla,
  2- Ahireti için çalismakla,
  3- Ilim-Irfan ögrenmekle.
  T.G/211

  $eytan’in Zengine tuzagi üç’tür :
  1- Malinin Zekâtini verdirmemesi,
  2- Malini gereksiz yerlere harcatmasi,
  3- Haksiz yoldan kazandirmasi.
  T.G/225

  Zühd üç $eyden ibarettir :
  1- Dünyayi tanidiktan sonra onu birakmak,
  2- Allah’a hizmet etmek,
  3- Ahireti özleyip,ona talip olmak.
  T.G/236

  Akilli,üç seyi yapandir :
  1- Dünya kendini birakmadan,o Dünyayi birakir,
  2- Ölmeden önce Mezarini hazirlar,
  3- Yaraticinin rizasini kazanir.
  T.G/236

  Dünya’yi sevene Üç $ey bulasir :
  1- SIKINTISI bitmez bir me$guliyet,
  2- Ula$ilmaz bir Emel,
  3- SIKINTISI bitmez bir Ihtiras.
  T.G/240

  Dünya’yi aklindan çikarmayana Üç $ey :
  1- Hiç bitmiyen bir Endi$e,
  2- Hiç kurtulmayacagi bir me$gale,
  3- Sona erdirilmez bir Yoksulluk.
  T.G/242

  Üç $eye sahip olana, ne mutlu :
  1- Allah’in Takdirine razi olana,
  2- Belâ’lara sabredene,
  3- Rahatlikta Allah’a dua edene.
  T.G/249

  Üç sey iyilik hazinesidir :
  1- Sadakayi gizlemek,
  2- Çekilen aciyi,açiga vurmamak,
  3- Ugranan Bela’yi kimseye açmamak.
  T.G/250

  Üç nevi Sabir vardir :
  1- Musibetlerin üzüntüsüne Sabir = 300 sevap,
  2- Ibadetlere zahmetine Sabir = 600 sevap,
  3- Günahlara düsmemeye Sabir = 900 sevap.
  T.G/274

  Cema’atle Namaz kilmayana üç bela :
  1- Kazanci bereketsiz olur,
  2- Diger iyi amelleri kabul olunmaz,
  3- Yüzünün Nur’u silinir.
  T.G/274

  Ölüm Sirasinda da Üç Musibet :
  1- Aç olarak Ölür,
  2- Susuz olarak can verir,
  3- CANI zor çikar.
  T.G/274

  Kabirde Üç Musibet :
  1- Sual Melekleri SIKI bir sorguya çeker,
  2- Kabri karanlik olur,
  3- Kabri,Daracik olur.
  T.G/274

  Kiyamet günü,kar$ila$acak Üç musibet :
  1- Hesaplasmasinin çetin olmasi,
  2- Rabbi’nin öfkesine muhatab olunmak,
  3- Allah,onu Cehennem azabina çarptirmasi.
  T.G/274

  Kâmil abdest, üç seyle olur :
  1- Kalbi,Kin’den arindirmakala,
  2- Vücudu,günahlardan arindirmakla,
  3- Suyu israf etmemekle.
  T.G/280

  Setr’i Avret, Üç $eyle kâmil olur :
  1- Elbise,Helal yolla kazanilmis olmakla,
  2- Elbisede, pislik olmamakla,
  3- Kiyafet,Sünnet’e uygun olmakla.
  T.G/280

  Vaktin Kemali de Üç $eyle olur :
  1- Vaktin,girip-girmedigini sürekli gözetmekle,
  2- Kulagin Ezan’da olmasiyla,
  3- Akli,devamli Namaz vaktiyle me$gul olmakla.
  T.G/280

  Kibleye dönmede Kemal, Üç $eyle olur :
  1- Yüzünü Kibleye çevirmekle,
  2- Kalbini Allah’a yöneltmekle,
  3- Hu$u ile boyun bükmekle.
  T.G/280

  Niyetin kemali Üç seye baglidir :
  1- Hangi Namazi kildigini bilmek,
  2- Allah’in huzurunda oldugunu bilmek,
  3- Allah’in kalbe geçeni bildigini bilmek.
  T.G/280

  Tekbirin kemali Üç seyle olur :
  1- Yanli$siz bir tekbir getirmekle,
  2- Elleri kulak hizasina kaldirmakla,
  3- Kalbi,huzurlu ve hu$ulu kilmakla.
  T.G/280

  Kiyamin kemali Üç seyledir :
  1- Gözleri secde yerinden ayirmamakla,
  2- Kalbini Allah’a baglamakla,
  3- Saga-Sola bakmamakla.
  T.G/280

  Kiraatin kemali Üç seyle olur :
  1- Tegannisiz, düzgün okumakla,
  2- Düsünerek okumakla,
  3- Okudugu ile amel etmekle.
  T.G/281

  Rükû’un kemali Üç seyle olur :
  1- Belini dümdüz egmekle,
  2- Parmaklarini açarak,diz kapagini tutmakla,
  3- Tadili Erkânla,Subhane Rabbiyel Azim demekle.
  T.G/281

  Secdenin kemali Üç seyle olur :
  1- Avuç içlerini,kulaklari hizasina yere koymakla,
  2- Dirsekleri yere yaymamakla,
  3- Tadili Erkânla,Suphane Rabbiyel A’la demekle.
  T.G/281

  Teäeh’hüdün kemali Üç seyle olur :
  1- Sag ayagini dikip,sol ayaginin üstüne oturmakla,
  2- Saygi ile Ettehiyyatü’yü okumakla,
  3- Bunlar bitince Selâm vermekle.
  T.G/281

  Selâm hasletinin kemali için Üç sey :
  1- Sagine Selam verirken,sagindakilere niyetle,
  2- Soluna Selam verirken,solundakilere niyetle,
  3- Omuz baslarina bakmakla.
  T.G/281

  Namaz kilana Üç keramet var :
  1- Semaya dogru su gibi iyilik saçilir,
  2- Yerden,göge kadar melekler sarar,
  3- Bir melek”Eger bilse Namazdan hiç ayrilmaz”der.
  T.G/284

  Üç kimsenin kiyamette korkusu yok :
  1- Cemaati tarafindan sevilen Imam,
  2- Sirf Allah rizasi için Ezan okuyan,
  3- Rabbisine ve Efendisine itaat eden Köle.
  T.G/289

  Misk bulutunda duran üç kimse :
  1- Sadece Allah Rizasini arayan Imam,
  2- Sadece Allah Rizasi için Kur’an okuyan,
  3- Sirf Allah Rizasi için Ezan okuyan.
  T.G/290

  Mü’minin görünecegi yer üç’tür :
  1- Gönlünü onaran Mescid’de,
  2- Kendine barinak olan ev’de,
  3- Mahzuru olmayan ihtiyaçlari pesinde.
  T.G/302

  $u üç kimse Allah’in yakinindadir :
  1- Mescid’de olan,oradan çikincaya kadar,
  2- Din kardesini ziyaret eden,dönünceye kadar,
  3- Hacc veya Umreye giden,dönünceye kadar.
  T.G/303

  Cennetin kapisinda üç satir yazi :
  1- La ilahe illallah,Muhammedün Resulûllah,
  2- Kul günahkâr,Allah magfiret edicidir,
  3- Ettigini bulursun.
  T.G/302

  Zina’nin dünyada üç zarari var :
  1- Rizki darlasir,
  2- Hayirlardan mahrum olur,
  3- Insanlar tarafindan nefretle anilir.
  T,G/351

  Zina’nin Ahirette üç zarari vardir :
  1- Allah’in gazabi,
  2- Çetin hesaplasma,
  3- Büyük atese atilmak.
  T.G/351

  $u üç günah,kalbin nurunu söndürür :
  1- Müslüman olmaktan dolayi $ükretmemek,
  2- islamiyetten çikarim diye endi$elenmemek,
  3- Müslümanlara zulmetmek.
  T.G/368

  Üç tavsiye :
  1- Çokça ölümü hatirlamak,
  2- $ükr’etmeyi ihmal etmemek,
  3- Dua etmeyi ihmal etmemek.
  T.G/369

  Üç seyden sakin :
  1- Sözlesmeni bozmaktan,
  2- Zulm’etmekten,
  3- Hile yapmaktan.
  T.G/369

  $u üç sey zulümdür :
  1- Kendi yaptigi kötülügü,baskasinda kinamak,
  2- Kendini birakip,baskalarinda kusur aramak
  3- Sebepsiz yere dostunu üzmek.
  T.G/369

  Kitaplardan üç özet :
  1- Son derece Allah’tan kork,
  2- Ümidin korkudan fazla olsun,
  3- Kendin için istedigini,baskasi için de iste.
  T.G/375

  Üç sey imandandir :
  1- Kendi darda olmasina ragmen sadaka vermek,
  2- Aleyhte olsa bile,adaletten ayrilmamak,
  3- Herkese Selâm vermek.
  T.G/375

  Allah’in sevdigi davranis üç’tür :
  1- Güçlü iken affetmek,
  2- Öfkeli iken kendine hakim olmak,
  3- Kullara karsi yumusak davranmak.
  T.G/375

  Helâk edici üç sey :
  1- Cimrilik,
  2- Pe$ine gidilen arzu,
  3- Ucb= insanin kendini begenmesi.
  T.G/378

  Kurtulusa erdiren üç sey :
  1- Her halde dengeli olmak,
  2- Fakirlikte, zenginlikte tutumlu olmak,
  3- Gizli,a$ikâr her halde Allah’tan korkmak.
  T.G/378

  Zor olan amel üç’tür .
  1- Insanin adaleti kendi nefsine uygulamasi,
  2- Din kardesini nefsiyle e$it tutmasi,
  3- Geregi gibi Allah’i zikretmesi.
  T.G/383

  Meleklerin hayret ettigi üç kisi :
  1- Yapmadigini söyleyen,FASIK,ilim adami,
  2- Üzerine (süslü) mezar yapilan günahkâr,
  3- Süslü tabut’a konulan günahkâr.
  T.G/424

  Çok üzülecek üç kisi :
  1- Kölesi Cennete,kendisi Cehenneme giden efendi,
  2- Varisi Cennete,kazanani Cehenneme giden,
  3- Dinleyeni Cennete,kendisi Cehenneme giden alim.
  T.G/425

  Üç cümle dogrudur :
  1- Allah’in dost edindigini,$eytan dost edinemez,
  2- Müslüman olan, olmayan gibi olmaz,
  3- insan kimi severse onunla olur.
  T.G/431

  Üç uykudan Allah nefret eder :
  1- Zikir meclisinde uyumak,
  2- Yatsi namazini kilmadan uyumak,
  3- Farz namazlari kilarken uyumak.
  T.G/433

  Allah c.c.üç gülmeden nefret eder :
  1- Cenaze arkasindan giderken gülmek,
  2- Zikir meclisinde gülmek,
  2- Mezarlikta gülmek.
  T.G/433

  Dünyevi kazançlarin en hayirlisi üç’tür :
  1- Helal yoldan kazanip,baskasina el açmamak,
  2- Kazancin bir kismini ibadet için sarf etmek,
  3- Geriye kalanini da Ahiret için harcamak.
  T.G/446

  Uhrevi kazançlarin en hayirlisi üç’tür :
  1- Geregi ile amel edip,yaydigin ilim,
  2- Ileri için ayirdigin güzel amel,
  3- Kendi elinle açtigin iyi bir çigir.
  T.G/446

  Dünyevi en zararli kazanç üç’tür :
  1- Haramdan kazanmak,
  2- Günah yollarda harcamak,
  3- Allah’a itaat etmiyene miras birakmak.
  T.G/446

  Uhrevi en zararli kazanç üç’tür :
  1- Kiskançlik sonucu,hakki inkâr,
  2- israrla islenen günah,
  3- Kendi eliyle açilan kötü bir çigir.
  T.G/446

  Ev sahibinin,misafire karsi yapacagi üç sey :
  1- Misafirin yapamiyacagi isi ondan istememek,
  2- Helal olmayan yemegi yedirmemek,
  3- Namaz vaktini gözetmek.
  T.G/455

  Misafirin görevi üç’tür :
  1- Ev sahibinin gösterdigi yere oturmak,
  2-Kendisine ikram edilenden hosnut olmak,
  3- Evden ayrilirken bereket duasi yapmak.
  T.G/55

  Yüce Allah,bir Hacc’la üç kisiyi Cennet’e kor :
  1- Adina Hacc yapilmasini vasiyet edeni,
  2- Vasiyeti yerine getireni,
  3- Bedel Hacc yapani.
  T.G/486

  Yüce Allah,Üç kimse ile,Meleklere karsi övünür :
  1- Issiz yerde Ezan okuyup,Namaz kilanla,
  2- Gece tek basina Namaz kilanla,
  3- Sava$ta,düsmana karsi dayanip,$ehit olanla.
  T.G/530

  $u üç sey,aldanmisligin alâmetidir :
  1- Yok olmaya mahkûm seyleri biriktirmek,
  2- Mahvolmaya sebep olan günahlari çogaltmak,
  3- Kurtulusa erdirici amelleri terk etmek.
  T.G/591

  $u üç sey, Allah’a yönelisin alâmetidir :
  1- Kalbi Tefekküre dalmak,
  2- Dili Zikre adamak,
  3- Bedeni ibadete adamak.
  T.G/591

  $u üç sey, insanin kendini aldatmasidir :
  1- Günahi düsünmeksizin ,nefsin arzulari pesinde kosmak,
  2- Tûl-u emele kapilarak,tevbe etmeyi terk etmek,
  3- iyi amel islemeksizin,Ahiret saadetini istemek
  T.G/591

  Kim ki,Üç seye ragmen,üç seye sahip olmayi
  iddia ederse,bilsin ki iddiasi batildir :
  1- Dünyayi sevmesine ragmen,Allah’i zikretmekten
  haz duydugunu iddi eden,
  2- Nefsinin nefretine muhatap olmaksizin,
  Rabbinin rizasini kazandigini iddia eden,
  3- insanlarin takdirinden hoslandigini bildigi
  halde,ihlasli oldugunu iddia eden
  T.G/591

  Allah,Kuluna üç sebepten dolayi gazaplanir :
  1- Kulun,Allah’in emrini yerine getirmemesi,
  2- Kulun,Allah’in ayirdigina razi olmamasi,
  3- Kulun istegi eline geçmeyince,Allah’a gücenmesi
  T.G/609

  Iman sahibinin üç alâmeti vardir :
  1- Namaz kilmak,
  2- Oruç tutmak,
  3- Sadaka vermek.
  Dört B.Halife Menk.S/359

  Münafik’ta üç alâmet vardir :
  1- Namazi yalniz kilarken noksan,
  Halk yaninda düzgün ve tam kilar.
  2- Kendini meth’edenlerin kar$isinda
  zevkle is yapar ve övülmekten ho$lanir,
  3- Allah’i insanlar yaninda zikreder,
  yalniz basina kalinca zikretmez.
  Menakib

  Zalim’de üç kötü hal vardir :
  1- Kendinden daha zayifa baski yapar,
  2- Gücü yettigi kadar baskasini malini alir,
  3- Rizki hususunda Helâl-Haram demez.
  Menakib

  Kiskanç kimsede de üç alamet vardir :
  1- Kalabalikta,kiskandigi kimseye yaltaklanir,
  2- Herkesin arkasinda Giybet eder,
  3- Basina belâ gelenlere sevinir .
  Menakib

  Tenbel kimsede de üç alamet vardir :
  1- Allah’a ibadetde tembellik eder,
  2- Yaptigi ameli kusurlu yapar,
  3- Namazin vaktini geçirir.
  Menakib

  Tövbekâr’in üç alameti vardir :
  1- Haramlardan uzaklasir,
  2- ilim ögrenmeye hirsli olur,
  3- Günaha dönmekten çok korkar.
  Menakib

  SABIRLI olan kimsede Üç alamet vardir :
  1- Kendisine gelmeyene kendisi gider,
  2- Kendisine zulmedeni bagislar,
  3- HAKSIZLIK edene merhamet eder.
  Menakib

  SABIRLI kimsenin diger üç alâmeti :
  1- Allah’in bütün emirlerine Sabreder,
  2- Günahlari i$lememeye Sabreder,
  3- Gelen Belâ ve Musibetlere Sabreder.
  Menakib.

  FACiR adamin üç alameti vardir :
  1- Çok yemin eder,
  2- Kadinlari aldatir,
  3- Herhese iftira eder.
  Menakib

  KAFiR’lerin üç alameti vardir :
  1- Allah’in ezeli Dininden $üphe eder,
  2- Allah’in sevdiklerine düsman olur,
  2- ibadet ve Taat’tan gafil olur.
  Menakib

  ilahi Rahmetten mahrum olanin üç alameti,
  1- Allah’in azabindan emin olur,
  2- Allah’in Rahmetinden ümitsizdir,
  3- Allah’in Resulüne muhalefet eder.
  Menakib

  Affa mashar olanin üç alameti vardir :
  1- Allah’in azabindan korkar,
  2- Allah’in KAHRINDAN korkar,
  3- Allah adina yapilan Vaaz’dan korkar.
  Menakib

  $u üç sey büyük kabahattir :
  1- Geçimden yakinmak,Rabbi $ikayettir,
  2- Dünyalik için üzülmek,Rabbi üzmektir,
  3- Zenginliginden dolayi,zengine tevazu
  edenin dininin üçte ikisi gider.
  Münebbihat

  $u üç seyi iyi ögrenmek gerekir :
  1- Güzel geçinmek,aklin yarisidir,
  2- Güzel Sual sormak,ilmin yarisidir,
  3- Güzel tedbir,geçimin yarisidir.
  Münebbihat

  Üç seyi terk etmek :
  1- Kim dünyayi terk ederse Allah onu sever,
  2- Kim günahlari terk ederse,melekler onu sever,
  3- Kim Tama’i terk ederse insanlar onu sever.
  Münebbihat

  Üç sey sana yeter :
  1- Nimet olarak iSLAM sana yeter,
  2- Me$gul olmak istersen TAAT yeter,
  3- ibret almak istersen ÖLÜM yeter.
  Münebbihat

  AKILLI insanin üç alameti vardir :
  1- Dünyaya deger vermez,
  2- üzüntü ve eziyetleri $ikâyet etmez,
  3- Musibet karsisinda sabirli olur.
  Menakib

  AHMAK insanin üç belirtisi vardir :
  1- Allah’in kesin emirlerine karsi tembeldir,
  2- Söyledigi sözlerin çogu lüzumsuzdur,
  3- Allah’in yarattiklarina çok eziyet eder.
  Menakib

  iYi insanin üç alâmeti vardir :
  1- Yedigi helaldir,
  2- ilim meclislerinde bulunur,
  3- Namazi cemaatle kilar.
  Menakib

  iYi insanin diger Üç alameti :
  1- Bütün ibadetlerini zamaninda yapar,
  2- Haram islerden uzak olur,
  3- Kendisine fenalik yapana iyilik eder.
  Menakib

  KÖTÜ adamin Üç alameti vardir :
  1- Allah’in emirlerine karsi tembeldir,
  2- Herhese kötülügü dokunur,
  3- Kendisine iyilik edene,fenalik yapar.
  Menakib

  MÜTTEKi’de Üç alamet vardir :
  1- Fena insanlardan uzaklasir,
  2- Yalan söylemekten sakinir,
  3- Harama düsmekten çok korkar.
  Menakib

  GÜNAHKAR insanin üç alameti vardir :
  1- Bütün amellerini hatali yapar,
  2- Oyun ve çalgi gibi islerle ugrasir,
  3- Unutkan olur.
  Menakib

  Kalbi kararmisin üç alâmeti vardir :
  1- Düskünleri görüp-gözetmez,
  2- Aza kanaat etmez,Gözü doymaz olur,
  3- Ona Ögüt-nasihat tesir etmez.
  Menakib

  DOGRU kimsenin üç alameti vardir :
  1- Ibadetlerini gizli yapar,
  2- Karsilastigi musibetleri gizler,
  3- Daima zikirle mesgul olur.
  Menakib

  FASIK’in üç alameti vardir :
  1- Fitne ve Fesadi sever,
  2- Insanlarin Belâya ugramasini ister,
  3- iyi ve hayirli islerden kaçinir.
  Menakib

  A$AGILIK adamin üç alâmeti vardir :
  1- Akrabasi ile çekisir durur,
  2- Komsularina eziyet eder,
  3- Günah islemeyi sever.
  Menakib

  Allah’in sevmedigi kimsenin alâmeti üçtür :
  1- Çok Yalan söyler,yalan yere yemin eder,
  2- insanlari Huzursuz eder,
  3- Baskasinin sirtindan geçinmeyi sever.
  Menakib

  ABiD olanin üç alameti vardir :
  1- Allah’i büyük, kendisini küçük bilir,
  2- $ehevi arzularina son verir,
  3- Allah’in rizasini kazanmayi $iar edinir.
  Menakib

  iLHA sahibinin alameti üç’tür :
  1- Gücü yettigi kadar,herkesi aff’eder,
  2- Malinin Zekâtini verir,
  3- Fakire Sadaka vermeyi zevk bilir.
  Menakib

  CiMRi’ de üç alamet bulunur :
  1- Açliktan korkar,
  2- istenileni vermekten korkar,
  3- Cömertlik yapana içinden husumet duyar.
  Menakib

  Üç SINIF ABiD’in, Üçerden Dokuz vasiflari:
  1- a) Sevdigini Allah için verir,
  b) Öfkelenmez,
  c) Her halde efendisi ile olur.
  2- a) Nefsini küçük görür,
  b) ihsanini küçük görür,
  c) Kusurlarini büyük görür.
  3- a) Her halde insanlara örnek olur,
  b) insanlarin en cömerdi olur,
  c) Herhes hakkinda Hüsnü Zan besler.
  Menakib :S/499

  Üç kisiye acinir :
  1- Bir kavmin büyügü iken küçük düsene,
  2- Zengin iken fakir düsene,
  3- Dünyanin elinde oyuncak olana.
  Ihya 1/153

 17. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Fikret…

  Evet kurban bizimle paylaştığınız bilgiler için Çok çok sağolun Allah razı olsun. Amin…

  Kurban tekrar ramazanınız kutlu olsun. Bu fakir ve günahkar kardeşinizi dualarınızdan mahrum etmeyin.

  Allah (c.c.) bizleri ve sizleri kendi rahmetiyle aff eylesin. DÜNYANIN MUSİBETLERİNDEN MUHAFA ZA EYLESİN.. Amin…

  Sevgilerimle…

 18. sevgipenceresi diyor ki:

  Fuad amca, nasılsınız?inşaallah iyisinizdir.İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı hepimize hayırlı olsun.Uzun süredir uğrayamadım.Sizi unuttuğumu zannetmeyin sakın. Uğrayamadığım bu süre içinde sitemle ilgilendim.Şiirler yazdım.İbadetle meşgul oldum.Kitaplar okudum.Çok güzel siteleri olan bir din kardeşimizle tanıştım.Sizi de haberdar etmek istedim. Onun da sitelerini ziyaret eder ve o güzel yorumlarınızla değerlendirip bu kardeşimizin de sitesine bir yorum yazarsanız beni çok mutlu edersiniz.Şimdiden Allah razı olsun. Sağlıcakla kalınız.

  Aşağıdaki sitelerin sahibinin adı: Ercan GÜMÜŞ

  http://www.hayalkalpler.com
  http://yurekiklimi.blogspot.com
  http://dusunceiklimleri.blogspot.com

 19. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım yeğenim…Sevgi penceresi.

  Kurban senin tavsiyen üzerine siteye girdim. Ve yorum da yazdım Allah onları başarılı kılsın. Amin.

  Ramazanınız mubarek olsun. Dualarını beklerim. Sevgilerimle…

 20. fikret saçlı diyor ki:

  CİMRİLİĞİN BU KADARINA PES!

  Resûlüllüh (s.a.v.) bir adam gelerek:
  - Yâ Resûlüllüa! Falanca komşum hurma saplarını benim bahçeme koyuyor. Bana eziyet veriyor dedi.
  Allah Resûlü o zâtı çağırarak ona:
  - Filancanın bahçesine koyduğun hurma saplarını bana sat teklifini yaptı. Adam:
  - Olmaz dedi. Allah Resûlü:
  - Öyle ise bana hediye et onları dedi. Adam bu teklife de:
  - Olmaz dedi. Allah Resûlü son bir teklifte bulundu:
  - Peki cennette karşılığı verilmek şartı ile onları bana ver! Adam bu son derece câzip teklife de:
  - Olmaz karşılığını verince Allah Resûlü şöyle söylemekten kendini alamadı:
  - Selâm vermekten kaçınan kimse dışında senden daha cimrî bir kimseyi görmedim

 21. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Fikret saçlı;

  Evet Kurban

  Paylaşmaların için Allah senden razı olsun Amin.

  Dualarını beklerim.

  Allah bizleri ve sizleri cimrilikten ve cimri insanın şerrinden muhafaza eylesin. Amin.

  Sevgilerimle…

 22. fikret saçlı diyor ki:

  selamun aleyküm saygıdeğer fuad abi allah sizden razı olsun dualarım dağima müslüman kardeşlerimizle bütün duağalara… amin

 23. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim. Fikret saçlı;

  Ve aleykümesselam ve rahmatullahi ve berekatühü

  Kurban Zaten dünyada dua’dan üstün bir şey yoktur.

  Allah bizleri ve sizleri Dünyanın fitne ve fesadından, afet ve belalarından muhafaza eylesin. Amin.

  Dualarını beklerim.

  Sevgilerimle…

 24. fikret saçlı diyor ki:

  selamun aleyküm Mal cimrilerde, silah korkaklarda, yönetim akılsızlarda olursa iş bozulur(Hz. Ebu Bekr Radıyallahu anh)

  Gözü haramdan korumak ne güzel şehvet perdesidir. (Hz. Osman Radıyallahü anh)

  Lüzûmsuz şeylerin peşinden koşan, lüzûmlu şeyleri kaçırır. Hazret-i Ali Radıyallahü anh

  Kuran tilaveti ile kalbine ruhani feyiz sirayet eden kimse, dostlarının ayrılığı ile vahşet halini hissetmez. Hz.Ali(ra)

  Akıl tamam olunca, söz azalır. Hz.Ali(ra)

  Derin fikre sahip olanın nazarı da güzel olur. Hz.Ali(ra)

  İlimsiz ibadette, tefekkürsüz Kur’an tilavetinde hayır yoktur. (Hz. Ali r.a.)
  Dinî hükümleri kendi aklıyla anlamak ve aklı ona rehber etmek isteyen, peygamberliğe inanmamış olur. Onunla konuşmak akıl işi değildir. İmâm-ı Rabbânî Rahmetullahi aleyh

  Müminin senden alacağı üç nasibi olursa o zaman Muhsinlerden olursun. Şöyle ki:

  1) ona faydan dokunmuyorsa zararında dokunmasın.

  2) Onu sevindirmen mümkün değilse bari onu üzmeyesin.

  3) Onu övmen mümkün değilse hiç olmazsa kötülemeyesin.

  Bazı alimler şu üç tavsiyede bulundular:

  - Üç şeyi yapamazsan bari şu üç şeyi yap:

  1) hayır işleyemezsen kendini şerden al.

  2) İnsanlara faydalı olamazsan onlara zararlı da olma.

  3) Oruç tutamıyorsan bari insan eti yeme(gıybet etme)

  Yahya bin Muaz radıyallahü anh Tembih-ül Ğâfilîn Ebu-l Leys Semerkandî s.183

  İnsanlar arasında bulun, fakat kimseye yük olma! Hüsameddin Mankpûrî Rahmetullahi aleyh

  Müslüman bir kadın, çocuğunu emzirdiği sürece, Allah yolunda cihad edenler gibidir. Saîd bin Cübeyr Rahmetullahi aleyh

  Düşmanlarınızla oturup kalkan, sizin dostunuz olamaz. Sa’dî Şirâzî Rahmetullahi aleyh

  İlim gıda gibidir. Ona her zaman ihtiyaç vardır. Faydası da herkesedir. Abdülvehhâb-ı Müttekî Rahmetullahi aleyh

  Kâfir bile olsa, hiç kimsenin kalbini kırma! Kalb kırmak, Allahü teâlâyı incitmek demektir. Ahmed Yesevî Rahmetullahi aleyh

  Allahın kitâbından ve Resûlullahın hadîslerinden sonra, islâm kitâblarının en üstünü, en fâidelisi İmâm-ı Rabbânînin Mektûbât kitâbıdır. Mektûbâtda bildirilen tesavvufdan, tarîkatden ve hakîkî mürşidlerden şimdi hiç kalmadı. Bizler, Mektûbâtdaki ince bilgileri, ma’rifetleri anlayamayız. Abdülhakîm Efendi

  İslamiyet’in içinde hiç bir kötülük, İslamiyet’in dışında da hiç bir iyilik yoktur. Ebu-l Vefâ

  Üç şey kalbi öldürür: Çok konuşmak, çok uyumak ve çok yemek. Fudayl bin İyad Rahmetullahi aleyh

  Dünya üç gündür; dün, bugün ve yarın. Dün geçti. Yarının geleceği belli değil. Öyle ise; bugünün kıymetini bil! Hasan-ı Basrî Rahmetullahi aleyh

  Dertsiz Adam derssiz adamdır. (Recep hocamız)

  Çocuktaki utanma hali ondaki akıl nurunun alametidir.(imamı gazali)

  Süleyman Ata: her gördüğünü Hızır bil her geceyi kadir bil.

  Gençliğin kıymetini ihtiyarlar, huzûrun kıymetini huzûrsuzlar, sıhhatin kıymetini hastalar, hayâtın kıymetini ölüler bilir.(Hâtim-i Esam) Rahmetullahi aleyh

  Define ile Yılan, gülle diken, sevinçle gam bir aradadır. (Şeyh Sâdi Şirazi ks.)

  Hangi dağa tırmansam, muradım ötesinde;
  Murad, bugün yerine her günün ötesinde… N.F.K. ÇİLENAME

  Ağzına helva verenle ensene tokat atan arasında fark gözettikçe, sende Tevhid tamam değil demektir. MEVLÂNÂ ALAEDDİN ÂBİZİ

  Kendini hak ile meşgul etmezsen, batıl seni işgal eder. (İmam Şafi)
  Yolumuz yâr ile gül bahçesine uğradı;
  Ben gafletle güle nazar edince dedi ki yâr :
  Muhabbetin şartı bu mudur, utan yaptığından!
  Ben varken güle bakmak nasıl elinden gelir? Mevlânâ
  şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır

  Sözü dost, özü düşmandan usandım.
  Dili Mümin, kalbi şeytandan usandım.
  Herkesin kahrı çekilir ama;
  Ben davasız Müslüman’dan usandım.

  Kaynaklara benzeriz, çıkar topraktan
  Çağlar, köpürür, zevk alırız koşmaktan
  Düzlüklere indikçe, akıp sessizce
  Tekrar döneriz toprağa, bir çatlaktan

  Çalışmak bizi şu üç şeyden kurtarır: Can sıkıntısı, kotu alışkanlıklar, Yoksulluk. – VOLTAIRE

  Güneşin yüzey ısısı 6000 kelvin derecedir. Bu sıcaklıktaki bir toplu iğne başı, insanı 150 kilometreden öldürebilir.

  Lakab: meth veya zem bildirir.

  Bir pîre demişler ki, evlen! Demiş :
  Ben daha bulûğa ermedim!
  insan veliliğe erince baliğ olur;
  Velilik olmayınca çocukluk olur. Şeyh Şirazî «Gülşen-i Raz»

  Gezdim halep ile şamı
  Eyledim ilmi talep
  Meğer ilim bir hiç imiş
  İllâ edep illâ edep.

  Bize bir nazar oldu
  Cumamız Pazar oldu
  Ne olduysa azar azar oldu.

  Evladım; biz insanlara emri bil mâruf yaparken onlara sanki başlarının üzerinde güvercin varmış gibi yaklaşırız. O kuş imanlarıdır

  Nefse yapması en zor gelen şey söz dinlemektir.

  Kalbiniz üç şeyin evi olsun: Aşkın, ümidin, imanın.

  AMELDE YÜSR İTİKADDA YAKIN

  Tolstoy: Zindana atılan biçarelere muhafızlarını seçme hakkı verilse bu onların hürriyetini temin eder mi? (etmez ama belki az buçuk rahat etmelerini sağlar hiç sevmiyorum bu adamı :p akMurat)

  Cevdet paşa: Tarih bilmeyen diplomat pusuladan anlamayan kaptana benzer.

  KURTULUŞ İSLAM’DADIR; İSLAM’DA! DOĞRU YOL ÇOK YAKININIZDA HATTA KALBİNİZDE GÖMÜLÜ DURUYOR. O GÖMÜYÜ ORADAN ÇIKARIN!!!

  Dahi bir fesad koptu cihanda
  Hevai nefse düştü nâs bu anda
  Eğer alim eğer abid bu şanda
  Hadis tefsir fıkıh kaldı nihanda
  Bu nâsdan ayrılup hakka gidelim
  Cemali ba kemaleh seyr idelim

  Dost istersen ALLAH yeter
  Yaren istersen KUR’AN yeter
  Mal istersen KANAAT yeter
  Düşman istersen NEFİS yeter
  Nasihat istersen ÖLÜM yeter

  Ya Islam`da erirsin
  Ya inkarda çürürsün
  Yol Mezarda bitmiyor
  Girdiginde görürsün

  Bu gününü düşünme
  Dün geçti, Yarın var mı?
  Gençliğine Güvenme!
  Ölen hep ihtiyar mi?

  “Sadece başkaları için yaşanan bir hayat, yaşamaya değer bir hayattır.” – Albert Einstein

  “Eğer bir yaşam, tümüyle kişisel arzuları tatmine yönelmişse er ya da geç, acı bir düş kırıklığına yol açar.” – Albert Einstein

  “Milliyetçilik bir çocukluk hastalığıdır. İnsanlığın kızamığıdır.” – Albert Einstein

  Bu müziğin dışındaki insanlar Rock’n Roll müzisyenlerini ve dinleyicilerini hafif kaçık olarak nitelendirir. Bu aslında pek de yanlış değil. Bütün Rock grupları ve sadık hayranları hassas ve tüm olup bitenleri sorgulayan hisli bir yapıya sahip oldukları için çabuk kafayı sıyırırlar.” (Ronnie James Dio)

  BİR GÜN ; AKLINA GELİRSEM VE YANINDA DEĞİLSEM , BİL Kİ GÖZLERİNİN DALDIĞI YERDEYİM.

  ağlayım ki göz yaşlarım kalbimi yumuşatsın. kemter

  Bazı insanlar köpekten beterdir bazılarının ise köpeği olmaya değer. kemter

  ZULMÜ ALKIŞLAYAMAM ,
  ZALİMİ ASLA SEVEMEM…
  GELENİN KEYFİ İÇİN ,
  GEÇMİŞE KALKIP SÖVEMEM..
  BİRİ ECDADIMA SALDIRDI MI HATTA BOĞARIM..
  BOĞAMAZSIN Kİ !!
  HİÇ OLMAZSA YANIMDAN KOVARIM…

  Ege bir Yunan gölü deeldir. Bir Türk gölü de deeldir. Binaenaleyh Ege bir göl deeldir. Kim söylemiş bunu acaba?

  Tek dostum kitaplarım, tek düşmanım cahil dostlarım. (Diderot)
  Allah’tan korkmayandan korkulur.
  Küçük insanların gururu büyük olur.
  İyiliğe iyilik her kişinin karı, kötülüğe iyilik ER kişinin karı.
  İnanç kaybolup şeref öldü mü, insanda yok olur.
  Şeriat gemi, tarikat deniz hakikat ise inci gibidir.
  Çocuğunuzun ayağına batan dikenler: ya ektiğiniz yada sökmediğiniz DİKENLERDİR

  Logged

  ——————————————————————————–

  ……………………..

  ——————————————————————————–

  Logged

  Sayfa: [1] Yazdır

  « önceki sonraki »

 25. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Fikret saçlı;
  Kurban bu güzel ve ibretli bilgileri bizlerle paylaştığınız için Allah razı olsun. Amin.
  Allah bizleri ve sizleri kendi rahmetiyle aff eylesin. Amin.
  Dualarınızı beklerim.
  Sevgilerimle…

Yorum Yapın