Ebû Râfi (Radiyallah-u anhu)- 4

02 Eylül 2009 Çarşamba

Bedir savaşı’nın yapıldığı yer (Bedir şehidliği)

(Bedir Şehidliği) Bedir savaşın yapıldığı yer

Ebû Râfi (Radiyallah-u anhu)- 4

Oğulları o şahsa şöyle cevap verdiler.

-“Biz ondaki cerahetlenmiş çıban ve sivilcelerden korkuyoruz’’ dediler.

Bu defa adam onlara

-’Siz gidiniz, ben geliyorum, size yardımcı olacağım’’dedi.

Sonra, üçü bir araya geldiler. Onu yıkamadılar. Sadece yanına yaklaşmadan, üzerine su serptiler. Yüklenip, kenar bir yere gömdüler. Leşi görülmeyinceye kadar, üzerine taş attılar. Ebu Leheb böylece ebediyyen azap ve ateşler içerisinde kalacağı yurduna, geçiş alemi olan, karanlık ve Cehennem çukuru kabrine girmiş oldu.

Ebu Rafi (r.a.), Bedir gazasından sonra Medine’ye hicret etti. Daima Peygamber Efendimiz (s.a.v.) le beraber oldu. Resulullah’ın (s.a.v.) himayesinde olup, devamlı sohbetinde bulunan Eshab-ı Suffa arasına katıldı.

Ebû Râfi (r.a.), Uhud ve Hendek gazvelerine iştirak etmiş, Hazet-i Ali (r.a.) nin kumandasında Yemen’e gönderilen Seriyye’de bulunmuş, bu seriyye’de Hazret-i Ali (r.a.) ye yardımcılık vazifesi yapmıştır.

Ebû Râfi (r.a.), Hazret-i Ebû Bekir (r.a.) zamanında mürtedlerle yapılan muharebelerde bulunup, Hazret-i Ömer (r.a.) devrinde de fetihlere iştirask etmiştir.

Hazret-i Osman (r.a.) ın zamanında, kendi halinde sakin bir hayat yaşamış, ilimle meşgül olup, pek çok talebe yetişmiştir.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ebû Râfi (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Ebû Râfi (Radiyallah-u anhu)- 4” için 1 Yorum

  1. Ebû Râfi (Radiyallah-u anhu)- 3 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] anh)Ebû Zer Ğıfâri (Radiyallah-u anh)- 9 « Ebû Râfi (Radiyallah-u anhu)- 2 Ebû Râfi (Radiyallah-u anhu)- 4 [...]

Yorum Yapın