Halid bin Velid (Radiyallah-u Anhu)- 13

26 Ekim 2009 Pazartesi


Suriye sınırındaki (Mayın tarlası) Kamışlı kazası

Halid bin Velid (Radiyallah-u Anhu)- 13

Sonra;

-“Vasiyetimi bildiriyorum, beni ayağa kaldırın…” deyince

Ayağa kaldırdılar.

-“Beni bırakınız, şimdiye kadar hep taşıdığım kılıcım artık beni taşısın.” Diyerek kılıcına dayandı

-“ÖLÜMÜ SAVAŞTAYMIŞIM GİBİ AYAKTA KARŞILAYACAĞIM. Öldüğüm zaman atımı muharebede tehlikelere dalabilen bir yiğide veriniz. Atım ve kılıcımdan başka bir şeye sahip olmadan öleceğim. Mezarımı, bu kılıcımla kazınız. Kahramanlar kılıç şakırtısından zevk alır.” Dedi.

Ve yatağına düşüp Klime-i Şehadet getirerek vefat etti.

Bütün Eshab-i Kiram (r.anhüm) gibi, Hazret-i Halid bin Velid (r.a.) de, ömrünü İslâmiyet’in yayılması için harcamışır. Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) e olan hürmeti muhabbeti ve bağlılığı son derece idi.

Pygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem), Veda Haccı’nda mübarek saçlarını traş ettiriyordu. Bütün Eshab-i Kiram (r.anhüm) etrafında toplanmış saçları yere düşürmemek için havada yakalıyorlardı.

Mübarek alınlarındaki saçlarına sıra gelince Hazret-i Halid bin Velid (r.a.);

-“Annam, babam, canım sana feda olsun Yâ Resulullah, ne olur, mübarek alnınızdaki saçları bana verir misiniz” diyerek o kadar yalvardı ki, Hazret-i Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) onu kıramadı.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) tebessüm buyurdular. Mübarek saçları alan Hazret-i Halid (r.a.), öptü kokladı, yüzüne gözüne sürdü ve sarığının içine yerleştirdi.

Bütün savaşlarda muzaffer olmasının sebebini sorduklarında, sarığını çıkarıp içindeki mübarek saçlar sayesinde olduğunu söylerdi.

Yanında Peygamber efendimiz (s.a.v.) in ism-i şerifinin, Sallatü selam ilâve edilmeden yalnız olarak söylenmesine müsaade etmezdi.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) tan kendisine bir şey gelirse bundan, büyük şeref ve seadet duyar, iftihar ederdi.

Bütün Eshab-i Kiram (r.anhüm) gibi, o da Sevgili Peygamber Efendimiz (s.a.v.) in rızasını ve hoşnutluğunu kazanabilmek için çırpınırdı. Bunun için her şeylerini feda eder, hiçbir şeyden çekinmezdi.

Cesaret ve Şecaatini ve askerlikteki tecrübelerini İslamiyet’in her tarafta yayılması için harcamış ve bunun için Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) tarafından methedilmişti.

Bir gün, Peyganber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) kendisi için;

-“Allah’ın iyi kullarından biridir.” Diye söylemişlerdi. Hazret-i Halid bin Velid (r.a.) hitabet ve FARESAHATTA DA ÇOK MAHİR İDİ.

Hazret-i Halid bin velid (r.a.) ın çocukları hakkında teferuatlı malûmat olmamakla beraber, Muhacir ve Abdurrahman isimli iki oğlundan bahsedilmektedir ki, bunlar da kendisi gibi şecaat ve cesaret sahibi idiler.

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Halid bin Velid (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

Yorum Yapın