Havf ve Reca- 6

13 Temmuz 2008 Pazar

dsc08331-fuadyusufoglu-girnavas.JPG

Girnavas (Cin tepesi) NUSAYBİN

Gelecekte iyi bir şey bekleyenin, bu bekleyişine reca (Ümid) denir. Buna bazen temenni, bazen gurur da denir.

Ahmaklar ve eblehler bunları birbirinden ayıramaz ve hepsini ümid ve beğenilmiş reca sanırlar. Bildikleri ve sandıkları gibi değildir.

Bir kimse iyi bir tohum arar, yumuşak toprağa eker, otları ve zararlı bitkileri temizler, zamanında sular ve bundan mahsul bekler. Allah-u Teala (c.c.) Yıldırımdan korursa ve afetleri giderirse, bu beklemeye ümid denir.

İyi tohum aramaz, tohumu sürülmüş toprağa ekmez, otları ve dikenleri temizlemezse, sulamazsa ve buna rağman mahsul beklerse buna gurur ve ahmaklık denir; Reca değil.

Birde var ki, iyi bir tohumu sürülmüş bir toprağa eker, otları temizler fakat su vermez. Yağmur yağmasını bekler. Orası her ne kadar az yağmur alan bir yer de olsa bunun ürün alması imkansız değildir. Ve buna temenni denir.

Bu gibi doğru iman tohumunu göğüs tarlasına koyarsa ve göğsünü (kalbini) fena ahlak dikenlerinden temizlerse, taat ve ibadete devamla iman ağacını sularsa ve ölüm zamanına kadar her türlü afetlerden uzak olmasını Allahu Teâla (c.c.) den dilerse, son nefeste de böyle selametle olmasını gözetirse, buna ümid denir.

Bunun alameti de gelecekte mümkün olan her şey ‘de kusur etmemektir. Ve yapması gerekenleri geciktirmemektir. Çünkü; yapması gerekenleri tehir etmek, ümidden değil, ümidsizlliktendir. Ama iman tohumu çürük olursa, yanı yakini doğru olmazsa, yahud doğru olup kalb kötü ahlaktan temizlenmezse ve taat ile sulanmazsa, rahat beklemek ahmaklık olur, ümid olmaz.

Nitekim Resulüllah (Sallallahu aleyhi ve sellem):

-“Ahmak o kimsedir ki, her istediğini yapar ve rahmete kavuşmasını ümid eder.” Buyurdu.

Allah-u Teâla (c.c.) Peygamberlerden sonra kendilerine ilim gelip hala dünya ile meşgül olanları ve Allah-u Teala (c.c.) nın bize rahmet etmesini umarız diyenleri zemmediyor, kötülüyor.

Demek ki, kulun ihtiyarına, istemesine bağlı olan bütün sebeplere yapıştıktan sonra, neticeyi gözetmesi reca olur. Sebeplere yapışmadan beklemek ise, ahmaklık ve gurur olur. Sebepleri ne atar ne de araya koyarsa temenni olur.

Resulüllah (Sallallahu aleyhi ve sellem) buyuryor ki;

-“Din işi temenni ile doğru olmaz.”

O halde tevbe eden, kabul edildiğini ümid etmelidir. Tevbe etmeyip, günahları sebebiyle üzülen, mahcub olan ve Allah-u Teala (c.c.) nın kendisine, tevbe etmesini vereceğini ummanın halı recadır.

Çünkü üzülmesi onu tevbeye götürmeye sebep olur. Üzülmeyip, tevbe beklerse, ahmaklar ümid dese de gururdur.

Allah-u Teala (c.c.):

-“İman edip, arzularını, şehir ve evlerini bırakıp hicret edenler ve kafirlerle cihad eyleyenler, bizim rahmetimizi ümid ederler.” Buyuruyor: Bakara suresi Ayet: 218

Yahya bin Muaz (r.a.) buyuruyor ki;

-“Cehennem tohumu ekip, cennet beklemekten büyük ahmaklık yoktur. Allah-u Teâla (c.c.) ya isyan edenlerin yaptıklarını yapıp, O’na itaat edenlerin yerine kavuşmayı düşünen, amel etmeden, amel edenlerin kavuştuklarına kavuşacağını zan edenlerden aklı sız kimse yoktur.”

Zeydül- Hiyel (r.a.) gelip Resulüllah (a.s.v.) a

-“Allah-u Teala (c.c.) nın hakkında kötülük dilediği kimsenin ve hakkında iyilik dilediği kimsenin nişanı nedir? Sormaya geldim.” Dedi.

Resulullah (a.s.v.):

-“Her gün kalkarken nasıl kalkarsın? Buyurdu;

Zeydil Hiyel (r.a.):

-“İyiliği ve iyilik yapanları severek kalkarım. Eğer bir iyilik olursa, hemen yaparım ve bunun sevabını yakinen bilirim. Yapamazsam üzülürüm ve onu yapmak temennisinde bulunurum.” Dedi.

Resulüllah (sallallahu aleyhi ve sellem):

-“İşte, sana iyilik istediğinin nişanı budur. Eğer başka şey isteseydin, seni onunla meşgül eder ve o zaman dünya vadilerinden hangisinin seni helake götüreceğinden korkmazdın.”buyurdu.

Kimya-yi Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teâla hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri her an havf ve reca üzerinde kılsın. Kendi rahmetiyle cehennem azabından halas eylesin. AMİN…

Fuad Yusufoğlu

“Havf ve Reca- 6” için 7 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  27/11/2007 – selamun aleykum
  Yazan: 16MUCO49
  Nasılsınız amca bey inşaallah iyisinizdir…Elinize sağlık yazılarınızı mümkün mertebe takip etmeye devam ediyoruz….
  Bu meşhur olan taşın hikayesinide merak ettim…
  Allah’a(c.c)amanet olunuz…Saygı,selam ve dua ile……..

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  27/11/2007 – selamun aleykum
  Yazan: 16MUCO49
  Değerli amca bey,bir süre netten uzak kalma kararı aldım.Blogumda da ufak bir veda yazısı yazdım….Her hafta sıralı olarak cuzlarıma 30 kadar devam edeceğim…
  Bu sadece biraz ayrı kalmadır….Dostluğumuz baki dir…
  Hürmetle ellerinden öperim…..Uzun veda yazısı sevmem,Kısa geçtim…
  Allah’a(c.c) amanet olunuz…GÖRÜŞME DİLEĞİ İLE………Selamun aleykum…

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  27/11/2007 – ALLAH RAZI OLSUN
  Yazan: cybermen
  selamun aleyküm ALLAH sizden razı olsun böyle güzel bir blog ve güzel bilgiler aktardığınız için ALLAHa emanet olun…..

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  27/11/2007 – s.a.sevgili dostum
  Yazan: umudayolcular
  arkadaşlarımı ziyaret ediyorum senin kapınıda çalmak istedim..misafir kabul edermisin arkadaşım..ayrıca bu güzel paylaşımların için Allah senden razı olsun.Rabbim güç kuvvet versin..a.e.o. sevgi ve selamlar..dostum

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  8/11/2007 – slm
  Yazan: fatma46
  hayırlı günler fuad abim 23. cüz okundu tamamdır ALLAH kabul edsin selamlar saygılar

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  28/11/2007 – s.a.
  Yazan: bayansanem
  fuat amcacım uzun bir süre ara verdim bloga ama inanın sizi ziyaret etmek,hayır duanızı almak için geldim..
  yegeninizin bu ara duaya çok ihtiyacı var..dualarınızı bekliyorum..
  ellerinizden öpüyor,saglıklı sıhhatli bir ömür geçirmeniz dileğiyle sizi Allaha emanet ediyorum.

  yakın zamanda tekrar aranıza dönücem inşallah..

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  28/11/2007 – Merhaba ağabeyciğim
  Yazan: nefise45
  Nasılsınız? Allahu teala sağlıklar nasip eylesin.Sizi ziyaret etmek selamlarımı bırakmak istedim.Rabbim işlerinizi kolaylaştırsın sizi hiç üzmesin inşaallah.Ailece hürmetle ellerinizden öperiz.Selametle kalınız.

Yorum Yapın