İyiliği emretmek, kötülükten men etmek

08 Temmuz 2008 Salı

dsc06280-fuad-yusufoglu-nusaybin-bor.JPG

Çağ-Çağ deresi (Nusaybin)

Yüce olan Allah (c.c.) buyuryor:

-“Sizden öyle bir cemaat bulunmalıdır ki,(onlar herkesi) hayra çağırsınlar, iyiliği emretsinler, kötülükten vaz geçirmeye çalışsınlar. İşte onlar muradına erenlerin ta kendileridir.” Al-i İmran suresi: Ayet 104.

Yüce olan Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:

-“Mü’min erkekler de, Mü’min kadınlar da birbirine iyiliği emrederler, (onları) kötülükten vaz geçirmeye çalışırlar, namazı dost doğru kılarlar, zekatı verirler Allah’a ve Resulü’ne itaat ederler. İşte bunlar; Allah onları rahmetiyle yarlığayacaktır. Çünkü Allah azizdir, hakimdir.” Tevbe Suresi: Ayet 71.

Yüce olan Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:

-“Onlar işledikleri her hangi fenalıktan birbirlerini vazgeçirmeye çalışmazlardı. Hakiykat, yapmakda devam ettikleri (o hal) ne kötü idi.” El maide suresi: Ayet 79.

Hazret-i Aişe (r.a.) demiştir ki;

Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve selem) şöyle buyurmuştur:

-“İçinde peygamberlerin amelleri gibi amelleri bulunan on sekiz bin kişi bulunan kasaba halkının hepsi Allah (c.c.) ın azabına uğradı’”

Sahabe (r.a.) :

-“Ya Resulullah (s.a.v.) nasıl olur o? ”

Resulullah (a.s.v.) buyurdular:

-“Çünkü onlar, Allah (Azze ve celle) için buğz etmezler, iyiliği emretmezler, kötülükten vaz geçirmeye çalışmazlar.”

Her kim Allah (c.c.) ın yasak kıldığı şeyin işlendiğini görüp onu gidermez ve ondan süküt geçer, o kötülüğe ortaktır.

Giybeti dinleyen kimse giybet edene ortaktır. Bu bütün günah olan şeylerde caridir.

Hatta ipek giyen, altın yüzük takanın, ipekler üzerine oturanla oturmak, duvarlarında resim bulunan ve altından gümüşten kablar bulunan ev ve hamamda oturmak.

Ruk’u ve secdeleri noksan yaparak kendisinde kılınan namazla insanlara eziyet verilen mescide oturmak. Bid’at şeyler konuşulan va’z meclisinde oturmak, münazara ve munakaşa meclislerinde sövmek ve kötü konuşmakla insanlara eza verilir ve insanlar gücendirilir, işte böyle yerde oturmak hakkındaki hüküm de aynidir.

Hülasa, insanlarla oturup kalkan kimse (kendisi muttaki olsa da) nin günahları çoğalır. Ancak, insanlarla oturup kalkarken dalkavukluk yapmaz, Allah (c.c.) yolundaki çalışmasında zem edenlerin zemine aldırış etmez ve sevab olan şeyleri söylemekle irşad ile ve men etmekle meşgül olursa o zaman durum başka olur. İnsanlarla oturup kalkmaktan günahkar olmaz.

Devam edecek….

Dinde kırk esas (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala (c.c.) hazretleri bizleri ve sizleri Daima hakkı hak bilen, onunla amel eden, batılı batıl bilen ve ondan imtina eden kullarından eylesin. AMİN……

Fuad Yusufoğlu

Etiketler:

“İyiliği emretmek, kötülükten men etmek” için 2 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/8/2007 – merhaba,
  Yazan: lotuse

  nasılsınız fuat amca,
  bir selam vereyim dedim,
  herşey gönlünüzce olsun
  iyi geceler diliyorum,
  saygılar size…
  dualarınızdan esirgemeyin.

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/8/2007 – selamün aleyküm
  Yazan: Baharcicegi
  Sevgili Fuad amca ben yokken biraktigin yorumlar icin tesekkür ederim,tatilimiz iyi gecti cok sükür kazasiz belasiz gittik geldik.Kremite ugramadim oda blogcumu?Sizde iyisinizdir insallah,Allah afiyet versin.

Yorum Yapın