Receb Ayının Fazileti

03 Temmuz 2008 Perşembe

dsc00013-fuad-yusufoglu-cag-cag-baraji.JPG

Receb Ayının Fazileti

-”Recep” kelimesi, ta’zim manasına gelen (tercib) kökünden alınmadır. Recep ayında tevbe edenlerin üzerine rahmet döküldüğü ve amel edenlerin amellerinin kabulünden onların üzerine nur yağdığı için (Esam) denir.

Bu aya “Esam-sağı”da denir. Çünkü bu ayda savaşmanın iyi olduğu duyulmaz.

Denir ki;

-“Recep cennete bir nehrin adıdır ki, onun suyu, sütten daha beyaz, baldan daha tatlı ve kardan daha soğuktur. Bu nehirden ancak Receb-i şerifte oruç tutan içer.

Resulullah (s.a.v.) buyuruyor ki;

-“Recep Allah (c.c.) ın ayıdır. Şaban benim ayım, Ramazan ise Ümmetimin ayıdır.”

Ehli işaret şöyle der;

-“Receb, Re, Cim, Be, den ibaret olan üç harften ibarettir.

Re, Allah (c.c.)ın rahmetine,
Cim de Kulun suçuna,
Be ise Allah (c.c.) ıhsanına Delalet ederler.

Sanki Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:

-“Kulumun suçunu rahmetimle ihsanım arasında kılarım.”

Ebu Hüreyre (r.a.) den rivayet edilir. Der ki: Resulullah (a.s.v.) buyurdular:

-“Kim ki, Recab’ın yirmi yedinci günü oruç tutarsa, Onun için altmış aylık oruç sevabı yazılır.”

Receb-i şerifin Yirmi yedinci günü Cebrail (aleyhisselam) ın Resulullah (a.s.v.) a risaletle ilk geldiği gündür. Peygamber Efendimiz (a.s.v.) Mi’raci da o günde olmuştur.

Derler ki;

-“Allah Teala (c.c.) dört ayı zinetlendirdi:

Zilkade,
Zilhacce,
Muharrem
Receb;

Bunların faziletini” Hakikatde ayların sayısı Allah (c.c.) yanında, Allah (c.c.) kitabında -Ta gökleri ve yeri yarattığı günden beri- on iki aydır. Onlardan dördü haram olanlardır.” Ayeti kerimesi ile beyan buyurdu.

Rivayet edilir ki;

Bir kadın beyt-i Makdisde Recep ayının her gününde on iki bin def’a İHLAS suresini okuyordu. Kadın Recep ayında yün elbise giyerdi. Bu kadın hastalandı. Oğluna kendisini yün elbise ile defn etmesini vasiyet etti.

Kadın öldüğü zaman oğlu onu beyaz kefenle defn etti. Çocuk annesini ru’yasında gördü.

Annesi ona şöyle diyordu:

-“Ben senden razi değilim. Çünkü sen benim vasiyetimi yerine geitrmedin.”

Kadının oğlu korkarak uyandı. Hemen annesinin yün elbisesini alıp onu kendisiyle defn etmek için annesinin kabrına gitti. Kabrini açınca annesini kabirde bulamadı. Bu hale şaşırıp kaldı.

Bu sırada kendisine şöyle bir nida geldi.

-“Sen bilmiyormusun? Biz receb ayında bize itaat edeni yalnız başına bırakmayız.”

Rivayet edilir ki;

-“Receb ayının ilk Cum’asında gecenin üçte biri olduğu zaman Receb ayında oruç tutanlar için istiğfar etmeyen hiç bir melek kalmaz.

Enes (r.a.)den rivayet edilir: Resulullah (s.a.v.) buyurmuştur ki;

-“Kim ki, (Zil’kade, Zil’hicce, Muharem ve receb’ den ibaret olan) haram aylarında üç gün oruç tutarsa onun için dokuz yüz senelik ibadet sevabı yazılır.

Enes (r.a.) şöyle der;

-“Bu hadis-i şerif eğer Resulullah (a.s.v.) tan işitmedimse kulaklarım sağır olsun.”

Devam edecek….

Kalblerin Keşfi (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala hazretleri (c.c.) bzileri ve sizleri Receb ayının mükafatına inanarak o ayı ibadetle, taatle geçiren kullarından eylesin. AMİN…..

Fuad Yusufoğlu

“Receb Ayının Fazileti” için 26 Yorum

 1. Arzu-hal diyor ki:

  Regaib kandiliniz mübarek olsun. Dualarınızda biz günahkar kulları da unutmayın.
  Allah (c.c.) , bütün müslüman kardeşlerimizin günahlarını bağışlasın, onları korusun ve onlardan razı olsun. İbadetlerini kabul etsin. Amin.

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/7/2007 – Sevgili İSİMSİZ GÜL YEĞENİM ……… SELAM…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım yeğenim.. sAYFANIZ OLMADIĞI İÇİN BURAYA MESAJIMI YAZIYORUM…. Üç ayların birincisi olan Recab-i şerif’ınız hayırlı olsun… Dualarınızda bizleri eksik etmeyiniz…
  Sevgiyle kalın…Duayla kalın…

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  15/7/2007 – s.a.
  Yazan: bayansanem
  fuat amcacım aşagıdaki blogu tıklayıp incelerseniz,belki sizinde katkınız olur.
  hayırlı pazarlar dişliyorum.ellerinizden öpüyorum.

  http://byhaktan1.blogcu.com/3589249/

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  15/7/2007 – Duamızda ısrarcıyız.
  Yazan: isimsizgül
  Sevgili Fuat amcacım..Allah razı olsun..Sizinde mübarek Recep ayınız hayırlı ve mübarek olsun inşaallah,bu mübarek ayda dualarımızı ve ibadetlerimizi daha hayırlı ve azimli bir şekilde yaparız inşallah.Allaha emanet olun..

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  15/7/2007 – Slm
  Yazan: bloggazetesi
  Blogunuzu ekleyip sitemizde tanıtabilirsinz.Sitenizin içeriğide çok güzel iyi günler

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  15/7/2007 – s.a.
  Yazan: SanaGeleyim
  ben geldimmmm :) blogumu yalız bırakmadığınız için çok saolun Allah razı olsun inşallah :) allah izin verirse bende artık blogunuzun her gün kapısını çalıcam:) selametle kalın :)

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  16/7/2007 – slm
  Yazan: SEMA1
  Sevgili amcacigim seninde uc aylarin hayirli olsun Allah dualarini kabul etsin sevgi ve selamlarimi gonderiyorum…Allaha emanet olun.

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  16/7/2007 – selamun aleykum
  Yazan: 16MUCO49
  Gökten ay parçası halinde,rahmet güneşi,
  İndi afaka bu akşam,bu mübarek akşam.
  Ebedi kandili yandıkça,Hüda’dan dilerim
  Parlasın dursun o iman senin alnında,Paşam.
  Mehmet Akif ERSOY
  Allaha amanet ol..

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  6/7/2007 – s.a.
  Yazan: destebasi
  sizlerin ve bütün ümmeti muhammedin üç ayları mübarek olsun. Rabbim bu mübarek günlerden nasiplenen kullarından eylesin.

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  16/7/2007 – selam fuad abim
  Yazan: sevgialemi/hicretehli
  Allahü teâlâ, Receb ayında oruç tutanları mağfiret eder. [Gunye]

  Receb-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Recebin hepsini tutmuş gibi sevap verilir. [Miftah-ül-cenne]

  Ramazan ayı dışında Allah rızası için bir gün oruç tutan, iyi bir yarış atının bir asırda alacağı mesafe kadar Cehennemden uzaklaşır.) [Ebu Yala]

  Şu beş gecede yapılan duâ geri çevrilmez. Regaib gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.) [İbn-i Asâkir]

  Receb-i Şerîfin birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci günü oruçlu olmak iki senelik ve yine üçüncü günü oruçlu bulunmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur.buyuruyorlar. (Camiu-s sağir)

  İbn-i Abbas -radiyallahu anh- Hazretleri: Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Recep ayında bazen o kadar çok oruç tutardı ki, biz Onu hiç iftar etmeyecek zannederdik. Bazen de o kadar çok iftar ederdi ki, biz Onu hiç oruç tutmayacak zannederdik.buyurmuştur. (Müslim)

  Muhakkak zaman, Allahın yarattığı günkü şekliyle akıp gitmektedir. Yıl on iki aydır. Bunlardan dördü haram aylardır. Ve üçü ard arda gelmektedir. Zilkade, Zilhicce, Muharrem bir de Cemaziyel-âhirle Şaban ayları arasında gelen Mudar kabilesinin ayı Recep ayıdır.” (Buhârî, Tefsir, Sure, 8,9)

  “Recep ayı Allahın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.” (Aclûnî, Keşful-Hafâ, 1/423)

  Yine mübarek üç aylardan ilki olan Receb ayının önemi ve değeri hakkında Enes b. Malik ( radyallahü anh)’dan şöyle rivayet edilir: Receb ayı girdiğinde Hazreti Peygamber şöyle derdi: “Allahım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” (Ahmed bin Hanbel, Müsned, 1/259)

  Receb büyük bir aydır. Allah bu ayda hasenatı kat kat eder. Receb ayında bir gün oruç tutana, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. 7 gün oruç tutana, Cehennem kapıları kapanır. 8 gün oruç tutana Cennetin 8 kapısı açılır. On gün oruç tutana, Allah istediğini verir. 15 gün oruç tutana, bir münadi, Geçmiş günahların affoldur der. Receb ayında Allahü teâlâ Nuh aleyhisselamı gemiye bindirdi ve o da, Receb ayını oruçlu geçirdi. Yanındakilere de oruç tutmalarını emretti. [Taberânî]

  Kim Receb ayında, takva üzere bir gün oruç tutarsa, oruç tutulan günler dile gelip Ya Rabbi onu mağfiret etderler. [Ebû Muhammed]

  Hazreti. Aişe ( radyallahü anh ) validemiz, Resûlullah, pazartesi ve perşembe günleri oruç tutmaya çok önem verirdi. buyuruyor. Çünkü Hadis-i Şerifte, Ameller Allahü teâlâya pazartesi ve perşembe günleri arz edilir. Ben de amelimin oruçlu iken arz edilmesini istiyorum.buyururdu. (Tirmizî)

  Receb ayında yapılan dua kabul edilir, günahlar affedilir. Bu ayda günah işleyenin cezası da kat kat olur. Hazreti. Hüseyin ( radyallahü anh) anlatır:

  Kâbe;yi tavaf ederken, yanık sesle Allahü teâlâya dua eden bir kimsenin sesini işittik. Babam bunu çağırmamı emretti. Güzel yüzlü, temiz bir kimseydi. Ancak sağ tarafı felç olmuş, kurumuş, hareketsiz idi. Ona, Sen kimsin, durumun ne böyle? dedim. O kimse dedi ki:
  Adım Menazil… Ben çalgı çalmak, şarkı söylemekle şöhret salmış, Arabistanın ünlülerinden bir gençtim. Hep nefsin arzuları peşinde koştum. Receb ve Şaban aylarında bile, bu günahlara devam ederdim. Salih babam, beni bu günahlardan kurtarmaya çalıştı. Bana, Allahü Teâlânın azabı şiddetlidir, bir anda kahredebilir. Kötü arkadaşlardan vazgeç, bu kötü işleri bırak! Melekler ve bu aylar senden şikâyet ediyorlar dedi. Nasihate hiç tahammülüm yoktu. Babamın üzerine yürüyüp, döverek susturdum. Üzüntülü ve kırık kalble, Bu aylarda oruç tutup, geceleri ibadet ediyorum. Beytullaha gidip şerrinden korunmak için, Allahü teâlâdan yardım dileyeceğim dedi. Bir hafta oruç tutup, Kâbeye giderek, Ey Rabbim, mazlumların âhını yerde bırakmazsın. Bu ayda, bu mübarek yerlerde yapılan duaları red etmezsin. Hakkımı oğlumdan al, onu felç et! diye dua etti. Henüz duası bitmeden sağ tarafım felç oldu. Beni gören, Baba bedduasına uğramış kişi derdi.
  Hazreti. Hüseyin, Baban bu hâline ne dedi? buyurdu. O genç, Babamdan özür diledim. Onun da babalık şefkati galip gelerek beni bağışladı. Beddua ettiği yerde, bu sefer şifa bulmam için hayır dua etmek üzere deve ile gelirken, devenin ürkmesi ile babam düşüp öldü. Şimdi çaresizim. diyor. Hazreti. Ali bu felçli gence dua ediyor, Receb de yaptığı bu dua bereketiyle de Hak teâlâ ona şifa ihsan ediyor.
  Allah c.c. rızası üzere recep ve şabanı ihya edebilmeyi ve ramazanı rızası üzere karşılayabilmeyi nasib eder inş hepimize..
  3 aylarda daha çok ibadet edelim inş.
  selam ve dualarımla….

 11. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  16/7/2007 – Üç Aylar
  Yazan: thares
  Sağlık Mutluluk Başarı ve Sevgi Hep Sizinle Olsun. Üç Ayların Birincisi Olan Recab-i Şerif’imiz Müslüman Türk Milletine Hayırlara Vesile Olsun Önümüzde Yöneticilerimizi Seçeceğimiz Seçim Gününde Cenab_ı Allah Necip Milletimiz İçin Hangisi Hayırlıysa Onu Seçmemizi Vesile Kılsın İnşa Allah… Dualarınızda Bizleri Eksik Etmeyiniz… Hüzünlerden Uzak Güzel Bir Gün Geçirmeniz Dileğiyle
  Sağlıkla Kalın

 12. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  16/7/2007 – SELAMLAR
  Yazan: hasret12378
  hocam mübarek günleri
  karşıladığımız şu günlerde
  Rabbim hepimizi afvına mazhar ettiği
  kullardan eylesin inşallah.

  aktardığınız bilgiler için tşkler
  emeğinize yüreğinize sağlık

 13. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  16/7/2007 – S.A
  Yazan: sivist
  Bütün ümmeti muhammedin ve sizlerin üç ayları mübarek olsun. Rabbim bu mübarek günlerden nasiplenen kullarından eylesin inşallah…
  sağlıcakla….

 14. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  16/7/2007 – s.a fuad amca
  Yazan: igra
  Nasılsın iyimisin aileniz nasıl buarada yazılarınızda süper ALLAH (c.c) razı olsun
  Fuad amca kardeşimiz haktan1 salavat başlatmış katılırsanız kaçtane okuduğunuzu bana yorum olarak bırakırsanız sevinirim.Ayrıca sizde blogda bildirirseniz daha çok katılım olur sevgiler saygılar ellerinizden öpüyorum

 15. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  16/7/2007 – Selamün Aleyküm
  Yazan: cansofi
  ALLAH’ım RECEB’i ŞABAN’ı Hakkımızda hayırlı ve mübarek kıl .
  Bizi RAMAZAN’a ulaştır, amin.

 16. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  16/7/2007 – s.a.
  Yazan: bayansanem
  fuat amcacım mübarek üç aylarımızın cümlemiz için hayırla vesile olmasını diliyor,ellerinizden öpüyorum.
  sizlerde büyüğümüzsünüz,bizleri duanızda eksik etmeyin.
  hayırlı akşamlar diliyorum.

 17. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  16/7/2007 – Duacıyız…
  Yazan: isimsizgül
  La ilahe illallah Muhammeden Resulullah.
  Değerli Fuat amcacım.Allah sizden daima razı olsun inşallah.Cerenim için benim ve ailem için yaptıklarınız….Dualarınız olmasa…Hakkınızı nasıl öderim?ne olur helal edin..Rabbim sizden ebediyen razı olsun..Ailenize ve fidanlarınıza çok çok selam söyleyin..Siz saygıya deyersiniz..Saygı ve sevgilerimle..Yeğeninizden duanızı eksik etmeyin..Allah’a emanet olun.

 18. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  16/7/2007 – Selamünaleyküm
  Yazan: sirad
  Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ Rasûlallâh…
  Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :
  Allahım ! Recep ve Şaban ‘ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan ‘a ulaştır…

  (Ahmed b. Hanbel , Müsned 1/259)

  Mübarek üç ayların başlangıç günü olması münasebetiyle hem bu dünyada hem de asıl vatanda mutluluğu ve huzuru bulmanızı diliyorum. Dünyanın dört bir yanındaki mazlum kardeşlerimizi dualarımızda unutmayalım inşALLAH. ALLAH (C.C.) yar ve yardımcınız Hızır yoldaşınız olsun.

  Selamünaleyküm.

 19. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  16/7/2007 – Selam…İSİMSİZ GÜL Yeğenim… Selam….
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım isimsiz Gül yeğenim….Evet….. Gül İsmi çok çok anlamlı…Allah(c.c.) sizin kalbınızda ne varsa hasıl eylesin…amin…Ayrice Ceren Yeğenciğime sevgilerimi söyleyin… İnşaallah Ameliyata gerek olmadan iyileşir… Allah(c.c.) geçinden versın Sıhhat ve afiyet ve selamet versin… İla Ameliyat olacaksa Benim haberim olsun… Çünkü Hem Kabe-i muazzemede Hme de Menie-iMunevverada Resülullah (a.s.v.) efendimizin komşuları olan değerli gönül dostlarım var Onlara haber veririm.. İnşaallah … Onlar da hem kabe-iMuazzamada hemde Revde-imutahara da dua ederler… Allah(c.c.) kendi rızası için kabul buyursun…Amin… Zaten bizim ve sizin derdi de ALLAH(C.C.) rızası değil mi?
  Ailemin bütün fertlerin selamları var sizlerde eşinize Selam söyleyin..Ama bir şartla Bu gariban ve günahkar amcanıza DUA…DUA etsinler…
  Sevgiyle kalın.. Duyal kalın…

 20. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  16/7/2007 – Selamünaleyküm
  Yazan: sirad
  İnşALLAH duamdasınız.

  HAK Teâlâ sıkıntınız her neyse hayırlısıyla gidersin inşALLAH. Yardımını şu mübarek aylar hürmetine hem sizin, hem diğer kullarının üzerinden esirgemesin inşALLAH.

  ALLAH (c.c.)’e emanet olun inşALLAH.

  Selamünaleyküm

 21. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  16/7/2007 – Gökteki Melekler Adedince Amin
  Yazan: sirad
  Ağabeyim bütün yüreğimle, bütün samimiyetimle AMİN, ECMAİN diyorum.

  ALLAH Teâlâ sizden ve aile afradınızdan razı olsun.

  En güzele emanetsiniz.

  Selamünaleyküm.

 22. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  16/7/2007 – Duamızda ısrarcıyız….
  Yazan: isimsizgül
  Aleyküm selam Fuat amcacım
  Allah razı olsun size ve tüm bizlerden dualarını eksik etmeyen kardeşlerimize.Amcacım inşallah sizi bir kaç gün içinde bilgilendireceğim.Çıkan sonuçlara göre ya ameliyat yada kemoterapi(ilaçla tedavi) olacak.İnşaallah Rabbim’den hayırlısı ile şifa bulacak minik Ceren’imiz ..Çok şükür Allah’ım sabrımızı bize veriyor.Amcacım herşey bizler için, hastalıkta ve sağlıkta her ne şekilde olursak olalım dualarımız ALLAH’A eksilmesin inşaallah.Taktir İlahi..Tüm nimetler O’ndan.Size sağlıklı ve hayırlı ömürler diliyorum.Ne olur aramızdan ayrılmayın.Sizi kimseler yıldırmasın.Allah hayrınızı ve dualarınızı her zaman kabul buyursun inşaallah..Amcacım ellerinizden öpüyorum..Size ,ailenize ve tüm müslüman kardeşlerimize Hayırlı ve huzurlu günler diliyorum.Allah’a emanet olun.Dualarımızdasınız.Sizde bizi duanızdan eksik etmeyiniz..Sevgiyle….

 23. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  17/7/2007 – s.a.
  Yazan: cerenimo74
  mübarek üçayların tüm islam alemine, size ve tüm ailenize hayırlar ve bereketler getirmesini diliyorum.

  sevgiyle ve sağlıcakla kalın…

 24. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  17/7/2007 – Dua ile..
  Yazan: isimsizgül
  Değerli Fuat amcacım…Minik yiğenim çok şükür şimdilik iyi ,gülücüklerini bizden esirgemiyor, sonuçları bekliyoruz..Annesinin sizlere çok selamı var dualarınızı bekliyor ve onlarda sizlere teşekkürlerini sunuyor..Size iletmek istedim..Sevgili Fuat amcacım dualarımızdasınız.Allah sizden razı olsun..Ailenize selamlar..İyiki varsınız..Allah’a emanet olun.

 25. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  17/7/2007 – Selam İSİMSİZ GÜL yeğenim… SELAM…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım Gül yeğenim…. Evet………Yorumunu okudum Çok çok sevindim…Allah(c.c.) da sizleri SEVİNDİRSİN…AMİN…Hele ceren’in iyi olduğuna sevindim… Allah(c.c.) cereni de bizleri de Bu üç aylar Hürmetine AFV VE MAĞFİRET Eylesin…AMİN…
  AİLENE Selamlarımı ilet..Bu gariban amcana dua etsinler… Ayrice Cerenin anne ve babasına da selamlarımı ilet…Onlarda bu Mübarek üç aylarda dua etsinler…Onların duaları müstecaptır…
  Sevgiyle kalın… duayla kalın…

 26. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/7/2007 – s.a fuad amca
  Yazan: volkan91
  Nasılsınız iyimisiniz pek sık uğrayamıyorum hakkınızı helal edin dualarda unutmayın.

Yorum Yapın