-Riyazus-Salihin; Hadis- 63

23 Ekim 2008 Perşembe

Bor’e Gündük-Çağ Çağ deresi- (Nusaybin)

Hadis; 63

63- ا: عنْ أَنَس رضي اللَّهُ عنه قالَ : « إِنَّكُمْ لَتَعْملُونَ أَعْمَالاً هِيَ أَدقُّ في أَعْيُنِكُمْ مِنَ الشَّعَرِ ، كُنَّا نَعْدُّهَا عَلَى عَهْدِ رسولِ اللَّهِ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم مِنَ الْمُوِبقاتِ » رواه البخاريو

Hadis: 63-

Enes Hazretleri radiyallah-u anh’den rivayet edildiğine, göre, şöyle demiştir:

-“Bir takım işler yapıyorsunuz ve onları kıldan daha ince görüyor, hiçe sayıyorsunuz. Halbuki Peygamber Aleyhis-Selam zamanında, biz bu işleri büyük günahlardan sayardık.”

(Hadisi, Buhari rivayet etmiştir.)

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAYINEVLERI

Devam edecek…

“-Riyazus-Salihin; Hadis- 63” için 5 Yorum

 1. Osmanlı diyor ki:

  Esselmaualeykum kardeşim, yazımda veya kaynaktan aktarılırken bir hata olmuş.

  Sözler Enes bin Malik’e (radyallahu anh) aittir.

  63: Enes ibn Mâlik (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Siz gözünüzde
  kıldan daha küçük ve önemsiz görünen bazı işler yapıyorsunuz ki; biz bu tür işleri
  Rasûlüllah (sallallahu aleyhi vesellem) zamanında büyük günahlar dan sayardık.
  (Buharî, Rikâk 32)

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Osmanlı;
  Ve aleykümesselam ve rahmatullahi ve berekatühü
  Allah senden ebeden razı olsun. Amin.
  Senin dediğin doğrudur. Zaten doğru her yere doğrudur. Yalnız bir doğru vardır o da senin yazdığındır.
  Yorumunu okuyunca riyazus-Salihin kitabını getirip tekrar tekrar baktım, arapça metnine baktım ve tercumesine de baktım hatayı yapan benim. Yoksa metinde de veya kaynakta da hata yok. Sehven olacak ki ben yanlış yapmışım. Senin tavsiyen üzerine hemen düzeltim. Hatamı bana söylediğin için de ayriyetten sana minattarım. Allah senden ve aile halkından razı olsun.
  Lütfen bu kardeşine dua et.
  Bu hadisleri naklederken bir hata daha yapmışım Oda bu Riyazus-Salihin hadislerinin hangi yayın evine ait olduğunu yazmamışım. DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAYINEVLERİNE AİTTİR Oradada da hata yapmışım aslında ben bunu da belirtmem lazımdı. yazmamışım. Ama sen vesile oldun musaid zamanda bunu da TEK TEK düzelteceğim Çünkü gayem bu hadisleri ve yazıları yazarken Allahın rızasını kazanmak ve sevab almaktır. Bunun için ben bunları yazdım ve naklettim ama arada bir hatalar benden sadir olrsa o da senin gibi salih kardeşlerimin uyarıları ile inşaallah kendimize çeki düzen vereceğiz İnşaallah.
  Dualarını beklerim.

 3. Osmanlı diyor ki:

  Amin ecmain Fuad abi. Estağfirullah. Karşılıklı dualar makbuldur inşaallah.

  Güzel dualarınız ve emekleriniz için Allah (Azze ve Celle) sizlerden razı olsun ve güzel niyetlerinize göre sizleri, ailenizi, geçmişlerinizi ve zürriyetinizi ecirlendirsin.

  Bu kusurlu kardeşiniz gibi değerli sayfanızdan istifade etmek için ziyarette bulunan okuyucuların nadiren de olsa bir karışıklığa düşmemesi için notu ekleme zaruriyeti hissettim.

  Naçizane DİB eserleri konusunda da ayrıca temkinli olmanızı tavsiye ederim, sağlamlığına güvendiğimden Bedir yayınlarının eserini tercih ediyorum bir ilim fakiri olarak.

  Allah’a (Azze ve Celle) emanet olun Fuad abi.
  Selam ve dua ile.

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Osmanlı;
  Tekrar Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) sizleri ve ev halkınızı bu kötü dünya afet ve belalarından muhafaza eylesin. Amin. Bu duayı genellikle çok kulanıyorum Çünkü hakikatten bu zamanda bu duaya muhtacız. Sende bu fakir ve günahkar kardeşine dua et.
  Malumunuz üzere dünyada en büyük ibadet duadır. Dua dağları yerinden oynatır.
  Keşke her zaman senin gibi bir dost, benim hatalarımı söylese idi. ki ben kendimi düzeltebileyim veya düzeltmeye çalışayım. Çünkü beni Hakikatten Allah rızası için uyaran bir dosta ihtiyacım çok var çooooook.
  Dolayısıyla bu uyarılar gölgesinde ben elimden geldiği kadar kendime çeki düzen vereceğim İnşaallah.
  Tekrar Allah (c.c.) seni ve aileni muhafaza eylesin, kendi cennetinde iskan eylesin. Amin.
  Evet… Senin dip eserleri konusunda ayrıca temkinli olmamı söylemen bir daha güzel bir iyiliktir. Çünkü hakikatten bu dib eserlerin önemi çok daha fazladır. Zaten sizin de bildirdiğiniz gibi Bedir yayınları eserleri sağlam kaynaklardan meydana gelmiş olup bütün insanlık alemine fayda sağlanmışlardır Allah onları muvaffak eylesin. Amin..
  Genellikle ben kitablarım bedir yayınevlerinden Diyanetten, Berekat yayınevlerinden alırım. Çünkü Bir kitabı nereden aldığın yani Hangi yayınevinden aldığın önemli olduğu gibi Bu yayınevinden aldığın kitabın yazarı da bir daha çok önem arz eder.
  Tekrat tekrar teşekkürler. Allah bizleri ve sizleri bu fani dünyadan göçerken İman üzere gitmeyi nasib eylesin. Amin.

 5. -Riyazus-Salihin; Hadis- 62 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] – 32Muhammed Diyaaddin (Hazret) (Radiyallah-u anhu; « -Riyazus-Salihin: Hadis- 61 -Riyazus-Salihin; Hadis- 63 [...]

Yorum Yapın