Talha el-Ensari (Zeyd bin Sehl) Radiyallah-u anhu – 4

03 Mayıs 2009 Pazar

Uhud şehidliği Okçular (Ayneyn) tepesi

Talha el-Ensari (Zeyd bin Sehl) Radiyallah-u anhu – 4

Hazret-i Ebû Talha (r.a.), Resulullah (Sallahu aleyhi ve sellem) in vefatından sonra Hazret-i Ebû Bekr-i Sıdık ve Hazret-i Ömer’ül-Faruk (r.anhüm) un halifelik zamanlarında yapılan harplerin de çoğuna katılmıştır.

Bu muharebelerde de büyük kahramanlıkları görülmüş ve nice kafirleri, dinden ayrılanları maharetle kullandığı ok’u ile yere sermiştir. Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) ın ahiret’te irtihailnden sonra, Eshab-i Kiram (r.anhüm) ın her biri, O’NUN AYRILIK ACISINA DAYANAMAYARAK başka şehirlere HİCRET etmişlerdi.

Hazret-i Ebû Talha (r.a.) da AYRILIK ÜZÜNTÜSÜ sebebiyle Şam’a gitti. Burada uzun müddet kaldı. Medine’ye dönüp, Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) ın Ravda-i Şerifini ziyaret etmek arzusu her geçen gün fazlalaşmasına rağmen, ancak Hazret-i Ömer (r.a.) in şehid edilmesine yakın bir zamanda gelebilmişti.

Hazret-i Ömer (r.a.) de, Ebû Talha (r.a.) yı çok sever, O’NA ÇOK GÜVENİRDİ. Sarsılmayan bir itimadı vardı. Nitekim Hazret-i Ömer (r.a.), kendinsin vefatından sonra HALİFE OLACAK KİMSENİN SEÇİMİNİ 6 KİŞİLİK bir şura’ya (heyete) havale etmişti.

Bu altı kişi

Dünyada iken CENNETLE MÜJDELENMİŞLERDİ. Bunlar, içerlerinden BİRİSİNİ HALİFE SEÇECEKLERDİ. Hazret-i Ömer (r.a.), her birine ayrı ayrı nasihatta ve tavsiyelerde bulundu.

Ayrıca, Medineli Sahabilerden EN ZENGİN olanlardan ve üstün cesareti ile meşhur olan, Ebû Talha (r.a.) ya hitaben;

-“Ey Ebû Talha! Çok kere Allah-u Teâlâ seninle, İslam’ı AZİZ KILMIŞTIR. Bu defa da hizmet eyle! Halife’yi seçecek şura üyeleri bir evde toplanacaklar. Sen de, Ensardan 50 kişi ile kapıda bekle, dışarıdan kimseyi içeri sokma. Üç gün içlerinden birini halife seçmek üzere Onları TEŞVİK ET! dedi.

Halife seçimi, belirtilen sürede tamamlanıp, Hazret-i Osman (r.a.) halife oldu.

Hazret-i Ebû Talha (r.a.), Hazret-i Osman ve Hazret-i Ali (r.anhüm) zamanlarında meydana çıkan karışılıklara, fitnelere karışmamış, Medine’de bir köşeye çekilerek İBADETLE MEŞGÜL OLMUŞTUR.

Emeviler devrinde yaşı bir haylı ilerlemişti. 70 yaşında bulunduğu sırada kendisi bir gün Berâe (tevbe) suresini okurken 41’nci;

-“Ey Mü’minler gerek hafif (süvari) gerek ağırlıklı (piyade) olarak seferber olun ve mallarınızla canlarınızla Allah yolunda muharebe edin! Eğer bilirseniz, bu sizin için pek hayırlıdır.”

Ayet-i kerimesi gelince, şecaat ve kahramanlık damarı kabarıp;

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Talha el-Ensari (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Talha el-Ensari (Zeyd bin Sehl) Radiyallah-u anhu – 4” için 1 Yorum

  1. Talha el-Ensari (Zeyd bin Sehl) Radiyallah-u anhu – 3 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Devam edecek…. [...]

Yorum Yapın