Talha el-Ensari (Zeyd bin Sehl) Radiyallah-u anhu – 3

03 Mayıs 2009 Pazar

Uhud şehidliği

Talha el-Ensari (Zeyd bin Sehl) Radiyallah-u anhu – 3

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) a bir okun isabet edeceğinden korkup;

-“Ya Resulullah! (s.a.v.) Anam babam, canım sana kurban olsun! Mübarek başınızı kaldırmayınız ki, size bir düşman oku isabet edip zarar vermesin! Beni boğazlamadıkça, bunlar sana ulaşamazlar. Ben ölmedikçe size bir şey olmaz.” Diyerek Resulullah (s.a.v.) ı kendi nefsine tercih ederdi. Yüksek sesi ile düşmana korku salardı.

Bundan dolayı Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem);

-“Asker içinde Ebû Talha’nın sesi, yüz kişiden hayırlıdır. Buyrdu.

Uhud harbinin bu dehşet veren safhası, Allah’a ve O’nun Resulü Muhammed Aleyhis selam’a iman edip, canlarını feda etmekte bir an dahi olsun tereddüt etmeyen Müslümanlara Allah-u Teâlâ’nın yardımı ulaşarak son buldu.

Dağılan Müslümanların, Resulullah (Sallallahua aleyhi ve sellem) ın etrafında tekrar toplanması ile zafer kazanıldı.

Hendek harbinde de, kendisine ayrılan bölgeyi, kabilsi ile birlikte en iyi şekilde savunup kormuştur. Hazret-i Ebû Talha (r.a.), Hayber savaşında da, Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) ın mahiyetinde muharebeye katılmış, hatta bu esnada Resulullah (s.a.v.) ın bir emrini Müslümanlar’a tebliğ etmekle memur edilmişti.

Şöyle ki;

Daha önce Arapların yediği ehli merkep eti, bu harb esnasında HARAM EDİLMİŞTİ. Bu ara Müslümanlardan bazıları merkep eti yemek için ateş yakmışlar, bu etleri pişirmeye başlamışlardı. Müslümanların bu halinde haberdar olan Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) Efendimiz, Hazret-i Ebû Talha (r.a.) yı gönderip, ehli eşek etini yemenin HARAM EDİLDİĞİNİ bildirilmesini istedi. Askerlerin karargahına varan Ebû Talha (r.a.), hepsine BU EMRİ TEBLİĞ ETMİŞ, ocakların üstünde pişen tenceredeki etler hemen dökülmüştü.

Hazret-i Ebû Talha (r.a.), Mekke’nin fethinde de, kendi kabilesi ile birlikte savaşa iştirak etmiştir. Huneyn harbinde ise ÇOK BÜYÜK FEDAKARLIKLAR göstermiştir. Bu harpta yalnız kendisi yirmi müşrik (puta tapan) askerini öldürmüş ve Resulullah Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in

-“Her kim, kaç düşman askeri öldürürse, öldürdüğü kimselerim atı, silahı ve diğer techizatı öldürene aittir. Ganimete dahil değildir.” Emirleri gereğince, 20 askerin bütün techizatı kendisine kalmıştır.

Hazret-i Ebû Talha (r.a.), Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) ile birlikte Vedâ Hacında bulunduktan sonra, Medine’ye geri döndü. Resul-i Ekrem (s.a.v.) vefat ettiği zaman, kabr-i şeriflerini, Medine halkının âdetine uygun olarak kazmak şerefine de nail olmuştur.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Talha el-Ensari (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Talha el-Ensari (Zeyd bin Sehl) Radiyallah-u anhu – 3” için 1 Yorum

  1. Talha el-Ensari (Zeyd bin Sehl) Radiyallah-u anhu – 2 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Devam edecek…. [...]

Yorum Yapın