Ahmed-i Nâmıkî Câmî (Radiyallah-u anhu) – 4

16 Temmuz 2012 Pazartesi

Dergâh Cami-i (Şanlı Urfa)

Ahmed-i Nâmıkî Câmî (Radiyallah-u anhu) – 4

Ahmed Cami Hazretleri (r.a.) ne gelinceye kadar evliyadan yirmiiki kişinin bu hırkayı gidikleri bildirilmişti. Ahmed-i Namik Cami hazretleri (r.a.) uzun riyazetler ve mücahedelerden (nefsin istediklerini yapmamak ve nefsin istemediklerini yapmaktan) sonra insanlar arasına dönüp bir taraftan onlara İslâmiyeti anlatırken, diğer taraftan yüzlerce eser yazmıştı.

Âlimlerin her birisi bu kitabları çok beğenmiştir. Çok yüksek veli idi. Bütün mahlukata karşı çok merhametli idi. Çok cömerd idi. Herkese madi ve manevi iyilik ederdi. Sıkıntısı olanlar kendisine müracaat ederlerdi.

Büyüklerden Hace Ebü’l-Kasım isminde biri vardı. Malı, çok hayrı da çok idi. Daima alimlerin ve velilerin hizmetlerinde bulunurdu. Geçmiş evliyanın kabirlerini ziyaret eder. Mübarek ruhaniyetlerinden feyz alırdı. Hikmet-i İlahi başına öyle bir hal geldi ki bütün malı elinden çıktı. Çok muhtaç bir hale geldi. Kime gideceğini bilemiyor, kimseden bir şey istemiyordu. Yaşlı ve zayıf olduğu için, çalışıp kazanmasıda mümkün değildi. Bir gün sıkıntılı olarak camide oturuyordu. Yaşlı bir zat içeri girip iki rek`at namaz kıldı. Sonra bir köşede sıkıntılı ve üzüntülü bir halde oturan Ebü`l –kasım`ın yanına gelip selam verdi.

Bu nur yüzlü ve çok heybetli bir zat idi. Heybeti Ebü`l-Kasım`ın kaplamıştı. Ebü`l-Kasım’ın,selama cevap verdi. Gelen zat;

-“Niçin sıkıntılı oturuyorsunuz?”dedi.

Oda, içinde bulunduğu durumu anlattı.

Gelen zât Ahmed bin Ali (Ahmed Cami’yi tanır mısınız?” dedi.

Ebül-Kasım,;

-“Evet eski dostumdur.” Dedi.

O zat;

-“Onun yanına git. O, keramet sahibi bir kimsedir. Senin derdine derman olur.”

Ebül-Kasım ertesi gün Ahmed Cami hazretleri (r.a.) nin yanına gitti. Selam verdi.

Ahmed Cami (r.a.), selamını alıp,

-“Ne haldesin?” buyurdu.

O da Halini anlattı.

Ahmed Cami (r.a.) buyurdu ki;

-“Kaç gündür seni düşünüyordum. Başına bir iş gelmiş olabileceğini tahmin etmiştim. Fakat sen hiç üzülme. İnşaallah, Allah-ü teâlâ işini kolaylaştırır. Bir çaresi bulunur. Bizde duâ edelim.”

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri büyük âlim ve veli olan Ahmed Namiki Câmi (Radiyallah-u anhu) yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Ahmed-i Nâmıkî Câmî (Radiyallah-u anhu) – 4” için 1 Yorum

  1. Ahmed-i Nâmıkî Câmî (Radiyallah-u anhu) – 3 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Hureyre (Radiyallah-u anhu)- 11 « Ahmed-i Nâmıkî Câmî (Radiyallah-u anhu) – 2 Ahmed-i Nâmıkî Câmî (Radiyallah-u anhu) – 4 [...]

Yorum Yapın