Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 21

06 Şubat 2013 Çarşamba

Âişe-i Sıddık (radiyallar-u anha) nın yaptırdığı mescid (Teni’m)

Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 21

Mevlânâ hazretleri (r.a.), Müslim veya gayr-i Müslim herkese karşı yaptığı iyi muâmele ve güler yüz ile her tarafta meşhur oldu. O zaman konstantiniyye’ de (İstanbul’da) bulunan meşhûr bir hiristiyan papaz, merak edip Mevlânâ (r.a.) yı görmek istedi. Yolara düşüp Konya’ya geldi. Konya’da yaşayan hiristiyanlar onu karşıladılar. Yolda giderken, Mevlânâ (r.a.) yı gördüler.

Papaz sü’ratle yetişip, Mevlânâ (r.a.) ya çok ta’zim ve hürmet gösterdi. Mevlânâ hazretleri (r.a.) de onu iyi karşıladı. Çok tevazu gösterdi. Papaza , papazın yaptığı iltifattan daha fazla iltiaftta bulundu.

Papaz ve orada buluan diğer hiristiyanlar, Mevlânâ (r.a.) nın bu iltifatı ve tevazusu karşısında ve bu olgunluğu yanına dayanamayıp, kelime-i şehâdet getirip Müslüman oldu.

Mevlânâ hazretleri (r.a.) oğlu Sultan Veled’e buyurdu ki;

-“Oğlum! Eğer Cennette olmak istersen, herkes ile dost geçin, hiç kimseye kin tutma, herkese tevazu göster. Zira alçak gönüllü olmak asıl sultanlıktır.”

Mevlânâ hazretleri (r.a.), ezâni şerif okunmaya başladığı zaman, ya ayakta durur, veya dizi üstüne oturarak huşu’ içinde dinlerdi Bitince de ezan-i şierif duasını okuyup, salavat-ı şerife söylerdi. Sonra namaza kalkar, talabelerine, namazı vaktinde kılmalarını tavsiye ederdi.

Mevlânâ hazretleri (r.a.) buyurdular ki;

-“Belh şehrinde bir kimse vardı. Her ne zaman ezân okunmaya başlasa bütün işini bırakır, iki dizi üstüne gelerek otururdu. Ezâni şerifi, mütevazi bir halde dinler, bitince de selavatı şerife getirir, ezan duasını okurdu. Sonra araya biriş kağtırmadan hemen namazını kılardı. Bu kimse devamlı böyle yapar, hiç bu adetini bozmazdı.”

-“Nihayet birgün bu kimse vefat etti. Cenazesini teneşirde yıkarken ezân-i şerif okunmaya başladı. Cenaze birden doğruldu, ezân bitinceye kadar diz üstü oturarak haraketsiz bekledi. Sonra tekrar yattı. Cenazeyi kabre koyduklarında, sual melekleri geldiler.”

Bu sırada onlara Allah-u Teâlâ’dan hitab geldi ki;

-“O kulum, ismim anıldığı zaman, ismimi aziz tutarak hürmetle bekledi. Siz de onu ziyaret edip aziz tutun.”

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 21” için 1 Yorum

  1. Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 20 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] 10Salavat-i şerifin fazileti- 2 « Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 19 Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 21 [...]

Yorum Yapın