Dıhye-i Kelbi (Radiyallah-u anhu)- 10

22 Haziran 2009 Pazartesi

Abdullah bin Cahş ile dayısı Hazret-i Hamza (Radiyallah-u anhüm) kabri

Dıhye-i Kelbi (Radiyallah-u anhu)- 10

Herakliüs, Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in mektubunu okuyunca öpüp gözlerine sürdü va başına koydu.

Sonra da;

-“Ben, ne elime geçen bir yazıyı okumadan, ne de yanıma gelen bir âlimden bilmediklerimi sorup öğrenmeden bırakmam. Böylece hayır ve iyilik görürüm. Sen bana Mesih (a.s.) in kandisine Namaz kıldığı zât’ı düşünüp buluncaya kadar mühlet ver.” Dedi.

Herakliüs daha sonra Dihye (r.a.) yi yanına çağırıp baş başa konuştu.

Kalbinde olanı izhar etti.

Dedi ki;

-“Ben biliyorum ki seni gönderen Zât, kitablarda geleceği müjdelenen ve gelmesi beklenen âhir zaman Peygamberidir. Yalnız ben O’na (s.a.v.) uyarsam; Rumların beni öldürmesinden korkuyorum. Seni onların içinde en büyük âlimleri ve benden daha ziyade itibar gösterdikleri bir kimse vardır. SAFATIR derler. O’na göndereyim Bütün Hiristiyanlar O’na tabi’dir. Eğer o imân ederse, bütün hepsi O’na uyup imân ederler. Ben de o zaman kalbimde olanı ve itikadımı açığa vururum.”

Bundan sonra Herakliüs bir mektup yazıp, Dihye (r.a.) ye verip SEFATIR’a gönderdi.

Setafır, Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in vasıflarını işitince hazret-i Musa (aleyhis selam) ın ve Hazret-i İsa (Alayhis selam) nın geleceğini haber verdikleri AHIR ZAMAN PEYGAMBERİ olduğundan hiç şüphesi olmadığını söyledi

Ve İMAN ETTİ. Evine gitti, kapandı ve her Pazar yaptığı vaazlara üç hafta çıkmadı.

Hiristiyanlar;

-“Safatır (r.a.) a ne oluyor ki o Arabla görüştüğünden beri dışarı çıkmıyor, O’nu istiyoruz.” Diye bağırdılar.

Safatır (r.a.) üzerineki siyah Papaz elbisesini çıkardı Beyaz elbise giydi ve eline âsâsını alıp kiliseye geldi. O beldedeki Hiristiyanları topladı.

Ayağa kalkıp;

-“Ey Nasara, biliniz ki bize Ahmed (a.s.) den mektup geldi. Bizi Hak Dine davet etmiş. BEN AÇIKÇA BİLİYOR VE İNANIYORUM Kİ, o Allah’u Teâlâ’nın hak Resulüdür.” Dedi.

Hiristiyanlar bunu işitince hepsi Safatır (r.a.) ın üzerine hücüm ettiler ve onu döverek ŞEHİD ETTİLER.

Dıhya (r.a.) gelip durumu Herakliüs’e haber verdi.

Herakliüs;

-“Ben sana söylemedim mi? Safatır (r.a.) Nasara katında benden daha sevgili ve azizdir. Eğer duysalar beni de onun gibi katl ederler.” Dedi.

Devam Edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Dıhye-i Kelbi (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Dıhye-i Kelbi (Radiyallah-u anhu)- 10” için 1 Yorum

  1. Dıhye-i Kelbi (Radiyallah-u anhu)- 9 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] 3Feridüddin-i Attâr (Radiyallah-u anhu) – 4 « Dıhye-i Kelbi (Radiyallah-u anhu)- 8 Dıhye-i Kelbi (Radiyallah-u anhu)- 10 [...]

Yorum Yapın