-Riyazus-Salihin: Hadis- 56

17 Ekim 2008 Cuma

Nevala reş (divane)

Nevala reş (divane)

Hadis: 56

56- الثَّالثُ : عنْ أبي سُفْيانَ صَخْرِ بْنِ حَربٍ . رضيَ اللَّه عنه . في حديثِه الطَّويلِ في قِصَّةِ هِرقْلُ ، قَالَ هِرقْلُ : فَماذَا يَأْمُرُكُمْ يعْني النَّبِيَّ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم قَالَ أَبُو سُفْيَانَ: قُلْتُ : يقول « اعْبُدُوا اللَّهَ وَحْدَهُ لا تُشرِكُوا بِهِ شَيْئاً ، واتْرُكُوا ما يَقُولُ آباؤُكُمْ ، ويَأْمُرنَا بالصَّلاةِ والصِّدقِ ، والْعفَافِ ، والصِّلَةِ » . متفقٌ عليه.

Hadis: 56-


Ebu Süfyan Sahr b. Harb Radiyallah-u anh’den rivayet edildiğine göre, Hirakl sordu:

O adam (Yani Peygamber Aleyhis-Selam ) size ne emrediyor?

Ebu Süfyan der ki:

” Ben de:

-“Yalnız Allah’a kulluk ediniz, O’na hiçbir şeyi şerik koşmayınız. Babalarınızın söylediklerini bırakınız” der ve bize namaz doğruluk, ifet ve sıla-yı rahmle emreder, dedim.”

(Hadisi, Buhari ve Müslim rivayet etmişlerdir.)

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAYINEVLERİ

Devam edecek…

“-Riyazus-Salihin: Hadis- 56” için 5 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Saide Elit Karayel:
  selamlar ben kuran ı kerimi biliyoırum fakat hızlı okuyamıyorum ayrıca yanlışda okunabilior fakat bu bilgisayarlardn kuranı kerim okumanın yanlış we günah olduğunu söylüyorlar benim gibi olan kardeşlerimde war napmam lazım ya kuranı kerimi bilmiorum diyerek kuranı açmayalım yada allah yolunda ayrılmayarak rabbimizin bizlere wermiş olduğu imkanlardan yararlanalım napmam lazım beni lütfen aydınlatın eğer gerçekten bilgisayardan kuran okumak günahsa diyanet neden böle sitelere izin weriyor teşekkürler

  Kuran Okumada Kolaylık tarafından, 17/10/2008 13:22

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım Saide Elif hanım kardeşim..:
  Senin yorumunu tekrar tekrar okudum ama güzel anlayamadım..
  Mümkünswe bana daha açıklayıcı bilgi verirseniz inşaallah sana daha aydınlatıcı bilgi vereceğim..
  Dualarını beklerim…

 3. Arzu-hal diyor ki:

  Sanırım kitaptan değil de, bilgisayardan okumayı kastediyor. Bunun bir günahı olacağını sanmıyorum ama kazara yanlış yazılmış olabilir. Ben bazı kuran programlarında rastladım. Okuyan kişi normal okuyordu ama yazıların sonunda bazı kelimelerde eksiklikler vardı. Kitaptan okumak nedense bana daha çok zevk vermiştir herzaman.

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili Arzu-Hal:
  Zaten En doğrusu da budur:
  Ama zanedersem bu kardeşimiz bigiseyardan okumayı takıb için konuşuyor Yansıma olabilme ihtimalı hakkında da bana yorum yazdı
  Bende ona Elinden gelirse kitabtan okumak en doğrusu .Bunun içinde mutlaka ilinizde Kur’an kursları vardır Oradan da bilginizi daha çok pekiştirebilirsin diye de yorun yazdım ve hatta benim sitemde de sesli takib imkanı var oradan hem sesi dinliyorsun hemde gözlerinle görüyür ve takib ediyorsun..
  Bende bunları tembihledim..
  Sana da teşekür ederim duyarlılğın için
  Sevgilerimle…

 5. -Riyazus-Salihin: Hadis- 55 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] Habeşi (Radiyallah-u anh)- 8 Makbul dua’lar – 18 « -Riyazus-Salihin: Hadis- 54 -Riyazus-Salihin: Hadis- 56 [...]

Yorum Yapın