Ebû Süfyan bin Harb (Radiyallah-u anhu)- 3

11 Eylül 2009 Cuma

19.Yüzyılın sonralarına doğru Harem-i Şerif’ten bir görünüş (Mekke-i Mükerreme)

Ebû Süfyan bin Harb (Radiyallah-u anhu)- 3

Ve kısa zaman sonra, bu teklifleri kabul etmediklerine pişman olup, hudeybiye anlaşmasını yenilemek için Ebû Süfyan (r.a.) ı Medine’ye gönderdiler.

Ebû Süfyan (r.a.) Medine’ye gelince, hem kızı ve hem de Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ın zevce-i mutahharası olan Ümm-i Habibe (r.anha) nin evine gitti.

Eve girdi. Burada Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve Sellem) in döşeğine oturmak istedi. Ümm-i Habibe (r.anha) onu Resulullah (s.a.v.) ın döşeğine oturtmadı.

Döşeği hemen dürdü.

Ebû Süfyan (r.a.);

-“Kızım bana bir döşeği kıyamıyor musun? Niçin böyle yapıyorsun.”dedi.

Hazret-i Ümm-i Habibe (r.anha);

-“Bu Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve Sellem) in döşeğidir. Müşrik olan biri onun üzereine oturamaz. Sen de müşrik ve pis birisisin.” Cevabını verdi.

Ebû Süfyan (r.a.);

-“Kızım, bizim evden ayrılalı, sana bir şeyler olmuş, kötü olmuşsun.” Deyince,

Hazret-i Ümm-i Habibe (r.a.);

-“Asla böyle bir şey yok. Allah-u Teâlâ bana kötülüğü değil Müslümanlığı ihsan etti. Sen, hâlâ işitmiyen, görmiyen, taştan ypılmış putlara tapıyorsun, nasıl olur da, senin gibi Kureyşin ileri gelen aklı başında birisi İslamiyet’ten uzak kalır.” Dedi.

Bunun üzrine Ebû Süfyan (r.a.);

-“Senden bunu da mı duyacaktım? Atalarımın yaptığı putları bırakıp, Muhammed (s.a.v.) in dini’ne mi gireceğim? Bu olur şey değil!” dedi.

Ebû Süfyan (r.a.) evden ayrıldı. Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve Sellem) e ve Eshab-i Kiram (r.anhüm) in ileri gelenlerine gidip, sulhu yenilemek istediklerini söylediyse de bir netice alamadı.

En son Hazret-i Ali (r.a.) ile görüştü. O da onu başından savdı. Ebû Süfyan (r.a.), Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) in mescidine girdi. Orada sulhu yenilediğini söyledi.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem);

-“Yâ Ebâ Süfyan! Bunu sen söyliyorsun, ben değil.” Buyurdu.

Ebû Süfyan (r.a.) bundan sonra Mekke’ye döndü. Mekke’ye varınca, Kureyş müşrikleri Ebû Süfyan (r.a.) a;

-“Ne getirdin?” diye sordular.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ebû Süfyan bin Harb (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Ebû Süfyan bin Harb (Radiyallah-u anhu)- 3” için 1 Yorum

  1. Ebû Süfyan bin Harb (Radiyallah-u anhu)- 2 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] anhu)- 9 Hudeybiye antlaşması « Ebû Süfyan bin Harb (Radiyallah-u anhu); Ebû Süfyan bin Harb (Radiyallah-u anhu)- 3 [...]

Yorum Yapın