Tevbe- 5

27 Haziran 2008 Cuma

Çağ Çağ deresi şelalesi (Nusaybin)

Rivayet edilir ki,

Utbetil Ğulam ( k.s.) namında biri vardı. Kendisi fısk-ı fucur ehlinden idi. Şarap içmek, etrafı ifsad etmekle meşhur idi. Bu serhoş ve mufsid adam bir gün Hasan el–Basri (r.a.) ‘nin meclisine girdi. Hasan El-Basri (r.a.) yanında bulunanlara:

-“İman edenlerin, Allah (c.c.) ı ve hak’den ineni zikr için, kalblerinin saygi ile yumuşaması zamanı hala gelmedi mi? (El Hadid-57/16) Mealındeki Ayeti kerimeyi okuyup tefsir etti.

Sonra öyle güzel bir konuşma yaptı ki, kendisini dinleyenleri ağlattı. Bunun üzerine cemaatten bir genç kalkıp Hasan El – Basri (r.a.) ye dedi ki:

-“Ey Muminlerin muttakisi.Yüce Allah (c.c.) benim gibi Fasık ve facir olanı tövbe ettiği zaman, tövbesini kabul eder mi ?”

Hasan el – Basri (r.a.):

-“Evet. Allah-ü Teala (c.c.) senin fısk ve fucurundan dolayı tevbe edersen tevbeni kabul buyurur.”

Utbetil ğulam ( k.s.) bu sözü işittiği zaman yüzü sapsarı kesildi ve vucudu ürperek şidetle titredi. Ve öyle bir çığlık attı ki bayılıp yere düştü. Kendine geldiği vakit, Hasan el Basri (r.a.) ona yaklaşarak şu beyitleri söyledi:

Ey Arşın Rabbına karşı gelen ası genç
Gürültülü cehennemdir hazırlanan asilere ,
Öfkesi çoktur tutulduğu gün nasiyeler,
Ateşe dayanabilirsen Allah(c.c.)’a asi ol,
Eğer dayanamazsan günahtan uzak ol,
Haberin yoktur, günahlara dalmışsın,
Nefse zayıf düştün kurtulmaya çalış sen.

Bunun üzerine Utbetil Ğulam (k.s.), büyük bir çığlık atarak gene bayılıp yere düştü. Kendine geldiğinde şöyle dedi:

-“Merhameti bol olan Allah (c.c.), benim gibi günahkarı bağışlarmı?”

Hasan El Basri (r.a.) dedi ki:

-“Günahkar olan kulun tevbesini ancak Allah (c.c.) kabul eder.”

Bunda sonra Utbetil Ğulam (k.s.) başını kaşldırıp Allah(c.c.)‘a üç çeşit dua etti.

1-“Ey Allah’ım, eğer tevbemi kabul buyurup, günahlarımı affettin ise, bana iyi bir anlayış ve ezberleme ihsan et.Ta ki Kur’an-ı Kerimden ve ilimden işittiğimi kavrayayım”

2-“Allah’ım, eğer tevbemi kabul ettin isen, bana öyle güzel bir ses ver ki, Kur’an-ı Kerim okuduğumda duyan olursa kalbi yumuşasın.

3-“Allah’ım bana helal rızık ver, beni ummadığım yerden rızıklandır.

Cenab-ı hak onun duasını kabul buyurdu.

Anlayışı ve ezberi arttı. Kuran-ı Kerim okuduğu zaman her kim işitirse tevbe ederdi.

Her gün evine iki pide ile bir tabak çorba konurdu, kimin koyduğu bilinmezdi. Bu hal ölüme kadar devam etti. İşte Allah(c.c.) a yönelenlerin hali budur. Zira Allah (c.c.) , iyi amel edenlerin mükafatını zayi etmez.

Mükaşafetil Kulub (İmam-i Ğazali)

Allah(c.c.) Bizleri ve sizleri bu fani dünyada GEÇİRDİĞİMİZ KISA HAYAT BOYUNCA Gaflet’en uyanıp Tövbe eden ve tövbesinde samimi olan sevgili kulların Yüzü suyu hürmetine afv eylesin. AMİN…….

Fuad Yusufoğlu

“Tevbe- 5” için 41 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  29/1/2007 – Selam
  Yazan: kubra99
  Nasılsın fuad amca iyimisin?ellerinizden öpüyorum ben kızı

  Düzenleyen fuadyusufoglu gün: 30/1/2007 saat: 06:16

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  29/1/2007 – Selam
  Yazan: kubra77
  Nasılsın fuad amca iyimisin?ellerinizden öpüyorum ben kızı

  Düzenleyen fuadyusufoglu gün: 30/1/2007 saat: 06:16

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  29/1/2007 – selam
  Yazan: neslinursema1
  Sevgili amcacigim umarim iyisindir Asure gununuz cumlecek kutlu olsun hayirlara vesile olur insallah Allah orucunuzu ve dualarinizi kabul etsin asureniz afiyet olsun
  gorusmek uzere selam ve dua ile

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  29/1/2007 – selam…
  Yazan: sevgipenceresi
  Aşure gününüz müberek olsun Fuad Amca.Dün yazdığınız yorum için çok teşekkür ederim.Allah’a emanet olunuz.Sağlıcakla kalın.

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  29/1/2007 – selam…
  Yazan: pamuk74
  Sizin de aşure gününüz mübarek olsun.İnşaallah iyisinizdir.Ziyaretiniz için teşekkür ederim.Selam ve dua ile.Hoşçakalın.

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  29/1/2007 – aşure günü
  Yazan: kahvebeyazz
  Selam a evet bu gün muharrem ayının 10u aşure günü tüm islam alemine hayırlara vesile olamsı dilegi ile Allah (cc) yar ve yardımcınız olsun slm.a

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  29/1/2007 – teşekkür…
  Yazan: gecmiszamanlar
  Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkürler.Dualarımda size de yer veriyorum.Ben de sizden dualarınızı bekliyorum.Selam ve dua ile.

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  29/1/2007 – ))))
  Yazan: Baharcicegi
  Bütün müslümanlarin kardeslerimizin muharrem ayi kutlu olsun,oruclulularin orucunu allah kabul etsin.Sizinde orucunuzu ve dualarinizi allah kabul etsin.

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  30/1/2007 – Aşure Günü
  Yazan: guzelyazi
  Gecikmiş olsamda hakkınızı helal edin Fuad amca, mesajlarınız ve güzel dualarınız için teşekkürler…Aşure ile ilgili dün okuduğum bir yazıyı bu vesileyle sizinle paylaşmak istedim…Hürmetlerimle..
  Aşura günümüz mübarek olsun!..

  ——————————————————————————–

  Biz, önce Habil nesliyiz: “Kurbanın eti ve kanı Allah’a ulaşmaz; Allah’a ancak kalblerdeki takva ulaşır; eti ile ailelerimiz,dostlar ve yoksullar sevindirilir” inancıyla Allah’a yaklaşma adına malının en güzelini veren ve nefsine, menfaatine, bencilliğine mağlûp kıskanç kardeşi Kabil’in kendisini öldürme hamlesi karşısında, “Sen beni öldürmek için elini uzatsan da ben, seni öldürmek için elimi uzatacak değilim!” diyen ve dünyasını âhireti adına kullanan Habil’in nesli.

  Biz, Habil’den sonraki halka olarak, “Babacığım, sana emredileni yerine getir! Beni hiç şüphesiz sabredenlerden bulacaksın!” diyerek boynunu bıçağa uzatmakta, Allah’aulaşanın kalbdeki takva olduğu inancıyla insanlığa hizmet için kurban olmakta asla tereddüt etmeyen İsmail nesliyiz. Evet, babamız İsmail’in “halîm oğul” olmasına karşılık, amcamız ve “alîm oğul” Hz. İshak’tan gelen diğer kutlular nesli, “melik Peygamber” olma yolunu seçti ve bu yolda Hz. Süleyman, aynı anda nasıl hem “mülk-ü azîm” sahibi hem de “Ne güzel kul!” övgüsünü hak edecek bir kul olunabileceğini gösterdi. Ama İsmail neslinin en muhteşem halkası, İshak neslinin de nihaî vârisi olan o Zât (sas), “melik Peygamber” olma yerine “kul Peygamber” olmayı tercih buyurdu ve gerçek melikliğin zirvede gerçek kulluk olduğunu gösterdi. Bu bakımdan biz, kullukla kul olma yolunu seçen, mülkü de kullukta arayan İsmail nesliyiz. Bizim yolumuz, takva temelinde insanlığa hizmette kurban olma yoludur; dolayısıyla çile yoludur, mihnet yoludur. Derdin dermanını yine dertte bulma,kahrı lûtfu bir bilme, hattâ çileyi, mihneti, kahrı “partal elbiseler içindeki bir huri-melek” gibikoynumuza alma yoludur. Dolayısıyla bizim için “her yer Kerbelâ, her gün Aşura”dır.

  Aşura, (bazı İsrailiyat kaynaklı rivayetlere dayanarak) dertlerden kurtulma günü değildir. Evet, Aşura, dertlerden kurtulma adına bayram yapma günü olmadığı gibi, “tevellî” adına sunîdövünmelerle müsamerevarî dövülme ve “teberrî” adına sevgiyi seb ve lânette bulma günü de değildir. Yanı başında çağlayarak akan “fırat”lara rağmen şirkin, zülmün, haksızlığın çölleştirdiği her yer nasıl Kerbelâ ise Aşura da, kalbdeki takva ile, bir yanını “lâ”nın, diğeri yanını “illâ”nın teşkil ettiği Tevhid adına, adalet-i mutlaka adına, hak-hukuk adına, ıslah ve tamir adına gerekirsezulüm ateşlerinin içine neticeyi düşünmeden, girilmesi gerektiği için İbrahimvari girme; sayıya,malzemeye bakmadan, sebep-sonuç münasebetleri hesabına girmeden Hüseyinvari kadın-erkek,çocuk-genç-yaşlı kızgın çöllere düşme ve ırmak çağlayanı kenarında bir damla suya karşı mecburî oruç tutabilme günüdür; bayram olacaksa, bayramı böyle bilme günüdür. Aşura, Yusufvari ilim,hikmet ve iffetle donanıp, bulunduğu yerde her fettan karşısında bile kimseye ihanet düşünmeme güvenilirliği; her fâniyi baştan çıkaracak dünyevî teklifler karşısında, Hz. Muhammedvari “Bir elime güneşi, bir elime Ay’ı verseler, zerrece yolumdan dönmem” kararlılığı, sarsılmazlığıve değişmezliği ile Hz. İbrahim gibi ateşe girip, şirk ve zulüm yangınını çiçek bahçesine çevirme veya içten değişme ve doğru yolu içten saptırma teşebbüsleri karşısında Hz. Hüseyin gibi bile bile şehadete gitme günüdür. Kurban olmayı baştan seçmiş Hz. İsmail nesli için, yılda sadece bir gün değil, her gün Aşura’dır.

  Kul Peygamber olmayı tercih etmiş olan O Zât’ın yolunda Din’e ve insanlığa hizmetin gerçek yolunu Ehl-i Beyt ve o Beyt’in en yüce temsilcilerinden Hz. Hüseyin açtı. Hz. Bediüzzaman’ın müthiş değerlendirmesiyle, eğer Emevî iktidarının Yezit gibi, Velid gibi pek kötü temsilcileri, karşılarında Ehl-i Beyt’i bulmasalardı ve o Beyt’i rehber edinmiş bulunan Sünnet ehli cemaat, Hz. Hüseyin’in şehadetiyle birlikte asırlarca Kur’an’ın elmas düsturlarıyla hizmet etme yolunu seçmeseydi, İslâm, Hz. Musa ile temsil ve tebliğinin ardından Hz. Süleyman’dan sonra ve nihayet Hz. İsa’dan sonra daha birinci-ikinci nesiller döneminde başlayan tahrife, tağyire uğrar ve bugün elimizde Din adına içinde bir-iki doğrunun eriyip gittiği yanlışlar manzumesi kalırdı.

  Ali ÜNAL

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  30/1/2007 – Selamlar…
  Yazan: isimsiz

  Aşure Gününüz Mübarek Olsun….

  İslâm’da önemli bir yeri olan Aşûre gününde çok mühim hadiseler meydana gelmiştir. Bazıları şunlar:
  Meleklerin ve Cebrail Aleyhisselâm’ın yaratılması,
  O gün, 10 kişiye selâm vermeli veya bir kişiye 10 selâm vermeli, mümkünse gusletmeli, yapılabildiği kadar hayır hasenatta bulunmalı, küçükler, bilhassa yetimler sevindirilmeli, hiç olmazsa 2 rekât namaz kılarak bu ümmetin hidayet ve selâmeti için dua etmelidir.

  Göklerin (yıldızların, seyyârelerin) ve yerin (dağların, denizlerin) yaratılması ve yeryüzüne ilk defa yağmur yağması,
  Adem Aleyhisselâm’ın yaratılması, cennete konulması ve sonra tevbesinin kabulü,
  İdris Aleyhisselâm’ın göklere kaldırılması,
  Nuh Aleyhisselâm’ın gemisinin Cudi Dağı üzerinde karaya oturması,
  İbrahim Aleyhisselâm’ın doğumu ve Nemrud’un ateşinden kurtulması,
  Musa Aleyhisselâm ve kavminin, Kızıldeniz’in yarılıp yol olmasıyla Firavun’un şerrinden kurtulması ve Firavun ve askerlerinin boğulması,
  Eyüb Aleyhisselâm’ın hastalıktan şifa bulması,
  Yunus Aleyhisselâm’ın balığın karnından kurtulması,
  Davud Aleyhisselâm’ın tevbesinin kabulü,
  Süleyman Aleyhisselâm’a saltanat verilmesi,
  Yusuf Aleyhisselâm’ın kuyudan çıkarılması,
  Yakub Aleyhisselâm’ın gözlerinin açılıp tekrar görmeye başlaması,
  İsa Aleyhisselâm’ın göklere kaldırılması,
  Hz. Hüseyin Efendimiz’in şehid edilmesi.
  Kıyamet de Cuma gününe rastlayan bir Aşûre günü kopacaktır.
  Ramazan orucu farz kılınmadan önce, sevgili Peygamberimiz, Aşûre günü oruç tutarlardı. Hatta o zamandaki müşrikler bile Aşûre gününün değerini bilir ve o gün oruç tutarlardı. Peygamberimiz (sav) Medine’ye hicret ettiğinde, oradaki Yahudilerin oruç tuttuklarını gördü. Niçin oruç tuttuklarını sordu. “Bugün, Hz. Musa’nın Firavun’un şerrinden kurtulduğu gün olduğu için, ona şükür olarak tutuyoruz” dediler. Peygamberimiz, “Musa’ya uymaya biz sizden daha lâyıkız” dedi. Ashabına, o gün herkesin oruçlu bulunmasını buyurdu. Hatta günün o saatine kadar bir şey yiyip içmiş olanlara bile o saatten sonra akşama kadar oruçlu kalmalarını emretti. Bu iş üzerinde o kadar durdu ki, Medine’de tellal çağırtarak ilan ettirdi.
  Ashabtan birisi, “Biz Aşûre günü çocukların bile oruçlu kalmaları için, onları pamuktan oyuncaklarla akşama kadar oyalıyorduk” buyuruyor.
  Ramazan orucu farz kılındıktan sonra, Aşûre orucu nafile olarak kaldı. Ancak, sadece Aşûre günü tek olarak oruç tutmak mekruh olduğundan, 9. gün de oruç tutmalıdır. 9. gün geçmişse, 10. ve 11. gün tutulur.
  Aşûre günü eve ufak tefek bir şeyler alınırsa, bir sene boyunca o evde bereket olur. İslâm büyüklerinden Süfyâni Sevrî Hz., “Biz bunu denedik ve aynen böyle olduğunu gördük” buyuruyor.
  O gün, 10 kişiye selâm vermeli veya bir kişiye 10 selâm vermeli, mümkünse gusletmeli, yapılabildiği kadar hayır hasenatta bulunmalı, küçükler, bilhassa yetimler sevindirilmeli, hiç olmazsa 2 rekât namaz kılarak bu ümmetin hidayet ve selâmeti için dua etmelidir.
  Aşûre gününe ait güzelliklerden birisi de, Aşûre çorbası pişirip konu-komşuya dağıtmaktır. Böylece, insanlara ikram sevabı kazanılmış olur. Rivayet edilir ki, Hz. Nuh’un gemisi Cudi Dağı üzerinde karaya oturduğunda, gemide ne kadar yiyecek varsa onları karıştırıp pişirmişler, o gün bir bolluk olmuştur. Aşûre çorbası işte o günün bir nevî tekrarlanması, yâd edilmesi, hatırlanması mânâsını taşır.
  Bu günde aile büyüklerine düşen bir başka vazife de, tarihte Aşûre gününde cerayan eden hadiseleri bilebildikleri kadar çocuklarına anlatmaktır. Takdir edilir ki, geçmişimizi çocuklarımıza anlatmak, vazifelerimizin en büyüklerindendir.

  Aşûre gününün hayırlara vesile olması dileklerimizle…

 11. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  30/1/2007 – selamun aleykum
  Yazan: sadiyka
  duanıza gönulden amin diyorum içinde bulunduğumuz mubarek gunler hurmetine mevla kabul buyursun inş ve inş dularımız muşterek olsun. selam ve dua ile..

 12. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  30/1/2007 – slm
  Yazan: kentim
  aşüre ay’ınız hayırlı olsun.

  Rabbim ellerimizi KURANSIZ,kalbimizi İMANSIZ
  kulağımızı EZANSIZ,gözümüzü BAYRAKSIZ,
  bedenimizi VATANSIZ, bırakmasın (amin)

 13. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  0/1/2007 – merhaba amcacığım
  Yazan: sevtap85
  evet uzun zaman oldu buralardan gideli
  ama vazifemi unutmadım hiç bir zaman hafta da bir uğruyordum yine size
  özlettim belki kendimi öyle demişsiniz yorumlarınızda buna hakkım yoktu belki

  aşure gününüz hayırlı olsun sevgilerimle

 14. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  30/1/2007 – selamün aleyküm abi
  Yazan: hulos
  fuat abi nasılsın gelmiyon artık bize özletme kendini sağlığın nasıl havalar soğudu dikkat et kendine abi bu hatim duasını her perşembe yapıyomusunuz onu merak ettim ben kuran okuyamam bilmiyorum ama duasında bulunabilirmiyim beni bilgilendirirsen sevinirim abi sevgiler saygılar ALLAHA emanet ol…

 15. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  30/1/2007 – merhaba;
  Yazan: lotuse
  nasılsınız fuata amca,
  tatile girdik hayırlısıyla, dinlenme zamanı,
  herşey güzel olsun,selamlar.

 16. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  0/1/2007 – Selam
  Yazan: talhamedeni
  Azizim Efendimizi Yeni tanımama ragmen ihasınız ve içtenliginizden dolayı size karşı büyük bir muhabbet beslemeye başladım.Kişi sevdigi ile beraberdir buyuruyor efendimiz (s.a.v) sizi daha iyi tanıyabilmek sizinle bu ortamda daha fazla birlikte olmak ve en önemlisi engin bilgilerinizden istifade etme adına sizden bir ricam var.eger mümkünse ,sizce uyğunsa yapacağınız sohbetleri kameraya alıp sitenizde haftanın sohbeti olarak yayınlamanızı affınıza sığınarak rica ediyorum.Benim gibi sizi sevenler bir nebze olsun bu dünyanın görmekten bıktığımız simalarından kurtulup bir Allahı seven ve Allahında İnşaallah sevdigi bir kulu ile birlikte olabilelim.Düşünmenizi Rica ediyorum.Allah yar ve yardımcınız olsun.

 17. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  30/1/2007 – hayırlı günler..
  Yazan: dernekli
  Amin abicim …Allah razı olsun….

 18. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  30/1/2007 – Selâm
  Yazan: kiremit
  bahsettiğiniz konuda size e-mail gönderdim. lütfen maillerinizi kontrol edin.
  saygılar.

 19. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  /2/2007 – Selam
  Yazan: igra
  Fuad amca nasılsın RABBİM o güzel gönlünüze göre ne isterseniz herşeyin en iyisini versin.amin…

 20. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili Yeğenim KİREMİT’TEN BİR ALINTI(Ama yerinde bir yazı.) Okumanınızı Tavsiye ederim…..Gerekirse ; Sevgili yeğenlerim bu değerli yazıyı sayfalarına taşımaları halında çok daha etkili olur…Sevgilerimle ….

  Fuad YUSUFOĞLU

  Blogcu.com NASIL BİR SİTEDİR…

  Üye sayısı şu an itibarıyle 300 bini aşmış ve yine şu an itibarıyle Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 12. sitesi olan çok büyük bir web sitesidir. Her bir üyesi tamamen kendisine ait blog adı verilen sayfalar oluşturabiliyorlar. Blogcu.com üyeleri yani blogcular arasında sayfalarını birer bilgi haznesi haline getiren blogcular var. Yaptıkları hizmetler açısından, aynı dallardaki büyük sitelerin ayarında olan bloglara rastlamak mümkün. Blogdan öte, her biri birer site hükmündedirler.

  Böyle olunca, blogcu.com sitesi, içinde değişik branşlarda pek çok zengin siteler bulunduran dev bir siteler kompleksi haline gelmiştir adeta. Bu bloglar arasında İslâmi bloglar da var.

  Ama dindar blogcular huzursuz:

  Bu kişiler İslâm dinini tanıtmak ve birbirleriyle bir şeyler paylaşmak için bloglarını zengin birer kütüphane haline getiriyorlar. Bunların bir kısmının sayfaları ise internet ortamındaki bazı büyük islami sitelerin ayarındadır. Bu vesileyle, google gibi arama motorlarından blogcu.com üyeleri olan blogcuların sayfalarını, dolayısıyla büyük blogcu.com sitesini ziyaret edenlerin sayısı her geçen gün çığ gibi büyüyor. Bu ziyaret artışında İslâmi blogların katkısı büyük önem taşıyor.

  Blogcular arasında islami konularda yazılar yazan yayımlayan kişilerin sayısı tüm blogcular arasında hiç de azımsanmayacak kadar çoktur.

  Sorun nedir?

  Böyle olmakla birlikte, bu blogcuların profil sayfalarında zaman zaman değişimli olarak Hıristiyanlık propagandalarına ait reklamlara ve yine dindar insanların kabul edemeyeceği diğer bazı tür reklamlara yer verilmektedir. İslam dinine hizmet etmek niyetinde olan kişiler için bu son derece moral bozucu bir şey. Çünkü, bir blogcuyu tanımak isteyen biri hemen onun profil sayfasına bakar. Bakınca da uygunsuz reklamları görür ve “bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” demekten kendisini alamaz.

  Ne yapmak gerekir?

  Blogcu.com yetkilileri, dindar blogcuların profil sayfalarındaki google reklamlarının içeriğini onları rencide etmeyecek şekilde ayarlamalı, bu mümkün değilse google reklam içerikleri yerine nokia gibi yine dindar müslümanları rencide etmeyecek türden reklam yerleştirmelidirler.

  Karşılıklı sevgi, saygı ve dayanışma:

  Unutulmamalıdır ki, hizmetler karşılıklıdır. Elbette blogcu.com bizlere daha iyi hizmet verebilmek için reklamlardan gelir sağlamak zorundadır. Yine unutulmamalıdır ki, bütün blogcuların sayfalarının içerikleri bu dev siteye her ay milyonlarca ziyaretçi çekmektedir. Dolayısıyla, hizmetler karşılıklıdır. Karşılıklı hizmetlerde taraflar birbirlerini rencide edecek, küçük düşürecek, üzecek şeylere yer vermemelidirler

 21. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  31/1/2007 – ..
  Yazan: dogancanulker
  o reklamlar konulduktan dört saat sonra kaldırıldı diye biliyorum ben..

 22. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  31/1/2007 – Aleykum Selam
  Yazan: neslinursema1
  Sevgili amcacigim ziyaretlerin icin tesekkur ederim beni unutmayip sayfama ugradigini biliyorum, hissediyorum. Evet bir cok arkadasda sayfamin gec acildigindan bahsetti bunun icin ben bu gun bir kac video sildim onlar agirlastiriyordu galiba, simdi daha iyi zannedersem. Kiremit kardesin sayfasina ugradim ve bildirdigin yaziyi alip simdi ekliyce sagol Allah razi olsun. selam ve dua ile…gorusmek umidiyle Allaha emanet olun..

 23. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  31/1/2007 – çok haklısın abim
  Yazan: HicretEhli(sevgialemi)
  selam Fuad abim.Mevlam rahmeti hidayeti tüm inananlara üzerine olsun inşallah.
  abim yörümunda yazdığın mesele ilgili okudum ..
  abim ben bir çok kez bazi kardeşlerime ikaz ettim.
  bu gibi reklamlar koymayın diye.
  bazi reklamları kaldırdıler bazisi değil.
  benim söylecem şu abim..
  ben senin arkandayım ve her türlü menevi yardıma hazirim biliyorsun.
  ama şunu bilmen lazim.
  bize çekilmek yakışmaz abim..
  ben müslüman olduktan sonra ailemle,sıkıntılarla,açlıkla mücadele verdim.
  yılmadım ve pes etmedim..
  söz vermiştim Rabbime ne olursa olsun bu dini anlatmayı vazgeçmeyecem diye..
  rahmetli BAYRAM ÖZTÜRK hocayı taniyorsunuz.
  istenbulta Allah ve Peygamberi anlatırken şehit ettiler..
  o mübarek yakın akrabamdı..
  ve bana söyle derdi..
  “sen Allah dostusun.sakın vazgeçme ve tebliğ et.”
  evet değerli abim bizlere çekilmek yakışmaz.
  sen bana bu gibi sahte müslümanlara adreslerine yolla.
  ben onrara yeri dibinde sokarım.
  varsa zere kadar iman kalblerinde,utanırlar..
  biz bu yaptığımız Allah için tebliğ Allah izniyle devam edeceğiz..
  sana ihtiyacımız var.
  evet abim bu kadar inşallah.
  Mevlam daim seninle ve bizlerle olsun

 24. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  31/1/2007 – Selam
  Yazan: kubra77
  Selam fuad amca nasılsın?ellerinizden öpüyorum…..

 25. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  31/1/2007 – selam
  Yazan: SEMA1
  Amcacigim nasil tanimazsin yigenin sema. icimden yeni bir sayfa acmak geldi neslinursema1 yi duzenlemektense yenisini acayim dedim biraz duzenlemeye calisiyorum su an. Radyoda cokta guzel ilahiler cikiyor ama aksamlari yayin oluyor galiba. Fakat bu daha once bahsettigim sayfa degil o daha tamamlanmadi insallah yakinda.. selam ve dua ile..

 26. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  31/1/2007 – selam
  Yazan: SEMA1
  Amcacigim ben ozur diliyorum tanitmadigim icin Allaha emanet ol

 27. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  31/1/2007 – selamun aleyküm
  Yazan: igra
  Sevgili fuad amca ziyaretiniz çok memnun ediyor ALLAHrazı olsun.Tavsiyelerinizide dikkate alıyorum.Yukardaki yazıda çok doğru bende sayfamda yayınlıyacam.Ellerinize sağlık ellerinizden öpüyorum.selamun aleyküm…

 28. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  31/1/2007 – Selâm
  Yazan: kiremit
  google aramalarındaki ve blogcu etiketlerle aramalarındaki çıkan sonuçlarda sizin yazılarınızın yanısıra aynı kelimelerle başka sitelerin veya blogların da çıkmaları gayet normal. hatta şöyle bir deneme yaparsanız: çok saygı duyduğunuz bir islam aliminin ismini yazıp googledan arattırın. o saygı değer kişinin adının çıktığı aynı listede bazı çok çirkin sitelerin adı da çıkacaktır.
  bu sonuçlarda kelime benzerlikleri rol oynuyor.
  bundan moraliniz bozulmasın.
  reklam konusunda ise ben bir yazı hazırladım, haber nitelikli bir yazı.
  daha başka bir şey yapamam.
  bilirsiniz ben yazılarımda islami bilgilere çok nadir değinirim. özellikle özel günlerde..
  din içerikli bloglarla ile benim bloğum farklı.
  dolayısıyla rahatsız olan arkadaşlar bir araya gelerek kendileri bir şeyler yapabilir. aralarında istişare yapsınlar. Bu konuya dahil olmak beni aşar.
  arkadaşlar bloglarının değerini bilsinler, sahip çıksınlar.
  onların namına ben bir şeyler yaparsam hiç kimse beni kaale almaz.
  kaale almamakta ta haklıdırlar.
  çünkü sonra bana demezler mi:
  kardeşim dindar kişilerin hiç bir şikayeti yok. sana ne oluyor? sen neyin peşindesin?

 29. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  31/1/2007 – doğum günün kutlu olsun
  Yazan: mustafa1yesil
  kiremit kardeş çok güzel bir konuya değinmiş inş.bu rahatsızlığını blog yönetimi dikkate alır
  fuad amca bir gün erken kutluyorum kusura bakma olyrmu
  Dilerim yeni yaşında mutlulukların en güzelini yaşar, başarı merdivenlerini kolaylıkla tırmanırsın ve dilerim yüzün hep güler, neşeni hiç yitirmezsin. Dünyada eşsiz bir güzellik varsa o da kalbindedir. Hayatının bundan sonrası kalbinin güzelliği gibi geçsin. Hep sevgi dolu kalman ve mutlu olman dileğiyle… Doğumgünün kutlu olsun!
  allaha emanet ol

 30. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  31/1/2007 – s.a.
  Yazan: birLahza
  yeni yaşınız hayırlı olsun fuad amca,Mevla hayırlı bir ömür nasip etsin sizin için.
  hatim programına birkaç hafta katılamayacağımı üzülerek söylüyorum.devam edeceğim zaman sizi tekrar haberdar edeceğim inşallah.duanızı esirgememeniz dileğiyle,Allah’a emanet olun..

 31. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  31/1/2007 – Selam…GÜL HİLAL’İM SELAM …Sen ne düşünüyorsun…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili Gül Hilal’im…Ben galiba bu blogcu.com’dan ayrılacağım(tabiki blogcu.com bu yazımı dikkatta almazlarsa.)
  Sen tahsilli bir insansın… Senin yorumunu bekliyorum…Sevgiyle kalın..Duayla kalın..

 32. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  31/1/2007 – s.a aziz ve muhterem mümin kardeşim
  Yazan: zerirem
  hayırlı geceler.vaktin olusa senden bir isteğim olacak.blogcu da din bloglarında gezerken http://ezkamo.blogcu.com adlı bir siteyle karşılaştım.bu sitenin sahibi ateist bir insan sanırım.ve sitesinde islamı yanlış bir anlatımla anlatıyor.allahın varlığına karşı gelen sözler içeren yazılar yazıyor.eğer vaktin olurda bu insanı allahın varlığını ve birliğini tatlı bir dille anlatırsan çok sevinirim.karşındaki insanı rencide etmeden ve aşağılamadan çok makbule geçer saygı ve sevgilerimle.rabbime emanet ol.baki selamlar.msn den bu konuyu konuşacaktık ama vakit bulamadım msn ni msj atarsan sevinirim

 33. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  1/2/2007 – Maaşallah..
  Yazan: siargunlugu
  S.a
  Maaşallah bunlara dikkat etmek ve söylemek…
  Allah böyle dikkatli davrananları artırsın inşallah..
  Bloğunuz güzel… yazılarınız da..
  Selam ve Dua ile..

 34. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  1/2/2007 – Selamlar……..
  Yazan: GÜLHİLAL
  Teşekkür ederim konuyla ilgili benim düşüncemi sormuşsunuz.Ancak bu blog işini pek anlamıyorum…..yani reklam olmak zorundamı ?
  Eğer zorunluysa siz seçtiğiniz bi reklamı sitenizde ayarlıyıp yayımlayamıyormusunuz?

  Birde
  Ben galiba bu blogcu.com’dan ayrılacağım diye yazmışsınız böyle bişi olmaz diye düşünüyorum…Tabi kendinizle ilgili en doğru kararıda yine kendiniz verirsiniz;ancak mücadele gerek,zorluklara göğüs germek gerek diye düşünüyorum.Sen tahsilli bir insansın demişsininiz;İnsanlık Üniversiteler bitirmekle olmuyor…Yunus Emrenin dediği gibi..

  İlim İlim Bilmektir

  İlim ilim bilmektir
  İlim kendin bilmektir
  Sen kendini bilmez isen
  Ya nice okumaktır

  Okumaktan mânâ ne
  Kişi Hakk’ı bilmektir
  Çün okudun bilmez isen
  Ha bir kuru emektir

  Okudum bildim deme
  Çok tâat kıldım deme
  Eri Hak bilmez isen
  Abes yere yelmektir

  Dört kitabın manası
  Bellidir bir elifde
  Sen elifi bilmez isen
  Bu nice okumaktır

  Yunus Emre der hoca
  Gerekse var bin hacca
  Hepisinden eyice
  Bir gönüle girmektir

  Yunus Emre

  Selametle kalın…….

 35. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Bağlantı

  1/2/2007 – ..
  Yazan: ilkayoguzhan
  selamun aleyküm
  hayırlı sabahlar fuad amca..
  evet haklısınız ne güzel düşünmüşsünüz
  inanın ben farkında değilim bu reklamların..
  inşaallah blog yönetimi birşeyler yapar..
  ve bizler de siz gibi değerli bir insanı kaybetmeyiz…
  bu arada olsun bu hafta da inş 2 cüz okurum problem değil fuad amca..
  Allah razı olsun sizden ve ailenizden..

 36. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  1/2/2007 – esselam bilge şahsiyet
  Yazan: gursunet
  nasılsın ne var çok sayın abimiz büyüğümüz?sanma gelmioz ziyaret etmioz geliyoz ziyaret edioz arada bir eklediğin yeni şeyleri gördükçe seviniyoz pek tabi.şu yazıyı okudum haklı bir eleştiri ama durumun böyle olması senin hizmetini aksatmana sebeb olmamalı bilirsin islamı anlatmak için gerekirse meyhaneye bile gitmek lazım uçan kuşa anlatmak lazım burada çirkef reklamlar yayınlanıyorsa bu blogcunun zararınadır günahıda onu bağlar bizi değil ama yinede blogcuya böyle bir şey varsa hep beraber mail atmak tepki göstermek gerek diye düşünüyorum.hatta yine bütün dini bloglar anlaşmalı olarak geçici bir süre güncelliğini mesela 2 hafta durdurabilir protesto açısından kısaca bir elin nesi iki elin sesi var gereken sadece birlik olmak
  ve benim dikkatimi çeken başka bir husus yazı ekle sayfasında yaptığı uyarı orada yazıyoki aşırı dini ve siyasi yayınlar yapmak yasaktır çok enteresanki aşırı açık yayın yapmak pornografik içerik yasak diye bir uyarı yok…
  ve nitekim blogcular içinde kendini açık artırmaya çıkarmış bayan blogculara izin verildiğinide biliyorum
  her ne ise cümleten esselam..

 37. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Bağlantı

  1/2/2007 – s.a
  Yazan: byuarsiyu
  son derece haklısınız! reklam tabi ki olmalı fakat en azından o tarz reklamlar verilmemelidir.
  sağolasınız paylaşımınız için, hayırlı günler.

 38. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  1/2/2007 – Selâm
  Yazan: kiremit
  oğlunuz için üzüldüm. meslek lisesinde okuması onu suçlu yapmış ve cezalandırılmış demekk ki.
  ama Allah büyüktür, ona çok daha hayırlı kapılar açar diye tevekkül edelim.
  kendisi zaten çalışkan, aklı başında, sorumluluklarını bilen, temiz ve dürüst bir insan olduktan sonra Allah her zaman onunla olacaktır elbet. ve de bunun değeri tartışılmaz.
  kötülükçü insanlara siz hakkınızı helal etseniz bile Hakkın hatırı çiğnenmiştir, Allah ona gereğini yapar. çünkü o kişilerin savaşı aslında sizinle değil. Allahın Hakk ve Adl sıfatlarına savaş açmışlardır.

 39. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  2/2/2007 – selam
  Yazan: kozan
  Hayırlı akşamalar dilerim blogunuzu tesadüfen gördüm iyikide görmüşüm güzel hazırlamışınız tebrik ederim.sağlık ve huzur dolu bir hafta sonu tatili geçirmenizi dilerim.allahın selamı üzerinize olsun esen kalın..

 40. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  11/2/2007 – kafirler istemsede Allah nurunu tamamlayacaktır
  Yazan: affeyleallahim
  bu yorumu yazan kardeşmize katılıyorum bizlere kaçmak yakışmaz dreneceğiz yılmayacağız direnceğiz inşAllah

  kafirler istemsede Allah nurunu tamamlayacaktır

  HicretEhli(sevgialemi)
  selam Fuad abim.Mevlam rahmeti hidayeti tüm inananlara üzerine olsun inşallah.
  abim yörümunda yazdığın mesele ilgili okudum ..
  abim ben bir çok kez bazi kardeşlerime ikaz ettim.
  bu gibi reklamlar koymayın diye.
  bazi reklamları kaldırdıler bazisi değil.
  benim söylecem şu abim..
  ben senin arkandayım ve her türlü menevi yardıma hazirim biliyorsun.
  ama şunu bilmen lazim.
  bize çekilmek yakışmaz abim..
  ben müslüman olduktan sonra ailemle,sıkıntılarla,açlıkla mücadele verdim.
  yılmadım ve pes etmedim..
  söz vermiştim Rabbime ne olursa olsun bu dini anlatmayı vazgeçmeyecem diye..
  rahmetli BAYRAM ÖZTÜRK hocayı taniyorsunuz.
  istenbulta Allah ve Peygamberi anlatırken şehit ettiler..
  o mübarek yakın akrabamdı..
  ve bana söyle derdi..
  “sen Allah dostusun.sakın vazgeçme ve tebliğ et.”
  evet değerli abim bizlere çekilmek yakışmaz.
  sen bana bu gibi sahte müslümanlara adreslerine yolla.
  ben onrara yeri dibinde sokarım.
  varsa zere kadar iman kalblerinde,utanırlar..
  biz bu yaptığımız Allah için tebliğ Allah izniyle devam edeceğiz..
  sana ihtiyacımız var.
  evet abim bu kadar inşallah.
  Mevlam daim seninle ve bizlerle olsun

 41. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  11/2/2007 – baska bi blog sitesi
  Yazan: affeyleallahim
  http://www.benimblog.com/blog.php

  sitesi blogcu.com hemen hemen aynısı gerekirse bu sitede blog açalım ne dersiniz ??

  benden bu kadarlık yoru yeter taksitli takistli yazdım kusra bakmayın birini bitirince hemen yazdıgımız unutcunda yeni bi yorum yazdım hakınızı helal edin

Yorum Yapın