Dünya’nın iç yüzü

27 Haziran 2008 Cuma

dsc00626-beyaz-suyun-siyah-suyla-birlestigi-yer.JPG

Navale-SİPİ- Nusaybin

Dünya sevgisi:

İmam-i Ğazali (r.a.) Kimya-yi Saadet kitabında dünya’yı sevenleri şöyle izah ediyor:

Bundan ötürüdür ki, Hadisi şerifte bildirildi:

-“Kiyamet günü dünyayı şöyle şöyle vaziyette ihtiyar bir kadın şeklinde getirirler.”

Onu gören herkes:

-“Senden Allah (c.c.) sığınırız.” Derler.

O zaman onlara :

-“Uğruna kendinizi helak ettiğiniz dünya budur.” Denir. Onu görenler, o kadar mahcup olur, o kadar utanırlar ki, bu mahcupluk ve utanmadan kurtulmak için ateşe atılmak isterler.

Bu rezalet şuna benzer:

Anlatırlar ki,

Padişah oğlunu evlendirmiştir. Oğlan o gece önce şarap içip, sarhoş olunca zifaf arzusuyla dışarıya çıktı. Odaya girmek istedi, yolunu şaşırdı ve saraydan çıktı. Yoluna devam etti.

Bir yere geldi, içinde kandil yanan bir ev gördü. Hanımının odasına geldiğini zannetti. İçeri girince insanların uykuda olduğunu gördü. Ne kadar seslendiyse de cevab veren olmadı. Uyuyorlar zan eti. Üstünde yeni bir örtü bulunan birini gördü. Gelin budur dedi. Onun yanında yattı. Üstünden örtüyü kaldırınca, burnuna güzel bir koku geldi.
Kendi kendine:

-“ Şüphesiz Gelin budur, çünkü çok güzel kokuyor” dedi.

Sabaha kadar onunla mübaşeret eyledi. Dilini onun ağzına koydu. Bir yaşlılık hisetti. Zanettiki, kendsine yakınlık gösteriyor ve üzerine gül suyu döküyor. Sabah olup, kendine geldiği zaman, etrafına bakındı.

Orası putperestlerin mezarlığı idi. Uyuyanlar ölüler idi. Üstünde yeni örtü olup, gelin sandığı ise, o yakınlarda ölmüş ihtiyar, çirkin bir kadındı.

O güzel koku öldüğü zaman bedenine sürdükleri güzel koku idi. Dili ile hisettiği yaşlılıklar ise, onun pislikleri idi. Kendine bakınca, yedi azasını (yanı bütün vucudunu ) pislik içinde gördü.

Ağzında ve boğazında onun ağzının suyundan bir acılık ve fenalık buldu. Bu rezalet ve, bu mahcubiyet ve pislik içinde gömülmüş halinden utanıp ölmek istedi. Padişah yahut askerleri almaya geldiklerinde, kendisini görür diye çok korktu.

O düşünceler içerisinde iken Padişah ve kumandanları onu aramaya çıktılar, ve onu bu pisliğin ve alçaklığın içinde gördüler. O ise, bu alçaklık ve rezaletten kurtulmak için yerin dibine girmek istedi.

O Halda yarın kiyamet günü dünyayı sevenler, dünyanın lezzet ve şehvetlerini bu şekilde görürler. Şehvet ve arzularının çokluğundan kalblerinde kalan eser ve izler, o kimsenin boğazında, dilinde ve bedenindeki pislikler ve acılıklar gibidir.

Hata ondan da fenadır. Çünkü öbür dünyadaki işlerin tamamı ve zorluğu örnekle anlatmaya gelmez. Fakat bu ruha ve kalbe olan utanma ve mahcubiyet ateşi denen ateşlerden, bedenin habersiz olduğunu gösteren basit bir numunedir.

Kimya-yi Saadet (İmami Ğazali)
Allah (c.c.) bizleri ve sizleri bu kötü dünya lerrinden muhafeza eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Dünya’nın iç yüzü” için 18 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/2/2007 – Selâm
  Yazan: kiremit
  bu satırları Fuad amcanın her zamanki okuyucu kitlesine veya her zamanki inşallahlı maşallahlı yorum yazıcıları için yazıyorum:
  benim haddime düşmez, hatta bloglarını baştan sona ayetlerle hadislerle dolduran kişiler varken belki bu konu hakkında bir şeyler söylemek en son bana düşer ama destek olmayan kişiler için bir iki söz yazayım:
  gidin bankaları dolaşın. hiçbir bankanın içinde başka bankanın reklamını göremezsiniz.
  televizyonda bütün kanalları inceleyin. hiçbir televizyon kanalında başka televizyonun kanalının reklamını görmezsiniz.
  bir bankaya para da verseler başka bankanın reklamını yapmaz, bir televizyon kanalı para ile dahi başka kanalın reklamını kabul etmez.
  bunlar dünyalık menfaatlerini ve dünya şereflerini düşündükleri için böyle yapıyorlar.
  siz ise müslümanca Allah rızasını düşünüyor olsaydınız siz de islam dinini tanıtan bloglarınızdaki hıristiyanlık reklamlarını kabul etmezdiniz.
  bir insan müslümansa, müslümanlık için yaptığı hizmetin içinde asla insanları hükmü geçmiş diğer dinlere yönlendirecek şeylere izin vermez.
  siz nasıl düşünemiyorsunuz anlayamadım.
  insan bir şeyler yapar, biraz araştırır.
  bana düşmezdi bunları yazmak.
  beğenmediğiniz solcular komünistler kadar dirayetiniz ihlasınız yokmuş.
  demek bloglarınızda Allahın dini süs unsuru gibi bir şey.
  Fuad amca hiç üzülmeyin.
  akla kara böyle günlerde belli olur.
  böyle fitneler gereklidir.
  fitneler yeni düzenlemeler için gereklidir.
  Hak şerleri hayr eyler.
  blogcu.com sitesi sahiplerini o reklamları koydukları için gerçekten tebrik ederim ki akla karanın görünmesini bu kadar küçük bir şeyle açığa çıkardılar.
  evet, reklamı koyanları tebrik etmek, size destek olmayanları kınamak gerekiyor.
  her işte bir hayır vardır.
  dostunu yarı yolda terk edenleri bırakır gidersiniz ve dönüp de arkanıza bakmazsınız bir daha. bu konunun hatırı gönülü olmaz.
  sayın dini bütün (!) blogcu arkadaşlar:
  bunları söyleyen ben miyim?
  neden siz değilsiniz?
  siz ki çoğunuz bazı yazılarım için bana kafir gözüyle bakan insanlarsınız.

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/2/2007 – selamun aleykum
  Yazan: mamet21
  amcacığım nasılsınız umarım iyi ve afiyettesiniz özlemişim vallahi sizinle yazışmayı artık eskisi gibi pek uğrayamıyorum internete hakkınızı hella edin ama uğradığımda da size mutlaka mesaj atıyrum veatmaya da devam edeceğim inşaallah şimdilik ALLAH a emanet olun

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  6/2/2007 – s.a. aziz ve muhterem mümin kardeşim
  Yazan: zerirem
  hayırlı geceler.fuat abi yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum.ii simi buraları terkedelim ama hepimiz birden yapalım bu işi.blogcunun yönetimini araştırmiştım da merkezi amerikada bir adres çıkmıştı.Şirket adresi
  BLOGCU LLC
  108 West 13th Street, Wilmington Delaware 19801 USA

  Fax: 1-302-372-3727

  E-posta: info@blogcu.com
  sizden bir isteğim olacak bu adrese vaktiniz oluura bir fax çekerseniz konuyla ilgili olarak belki bir cevap bulabiliriz.o reklamları yalnız bütün bloglarda var sadece dini bloglarda değil.olmazsa bütün kardeşlerimizle terkederiz hepimiz başka bir siteden devam ederiz.baki selamlar.bizleri varlığından mahrum bırakma.

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  6/2/2007 – selam
  Yazan: SEMA1
  Sevgili amcacigim cok haklisin seni yalniz burakmiycam bende artik yazi yazmiycam ama gerekli yerlere once bir mesaj aticam bu cirkin reklamlar kaldirilmasi icin Allaha emanet ol suan bi isim var aksam mesaj yollarim sana

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  6/2/2007 – s.a
  Yazan: igra
  nasılsın fuad amca uğramaz oldun bende bilgisayarı açar açmaz uğruyorum.Ama fazla gezemiyorum fazla zamanım olmuyor fırsat buldukça geziyorum emin olunki aklımdasınız ellerinizden öpüyorum ALLAH’a emanet olun.blogcu konusundada size katılıyorum gerekirse sitemi kapatırım.

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  6/2/2007 – slm
  Yazan: romantik161
  önemli degil abi sen yazıyı okudunya gerisi önemli degil evet abi son şans eyer kaldırmazlarsa ki sanmıyorum kaldıracaklarını bunların cünkü bunların ney oldukları bellli ondan bende seninle geliyorum ve adresi ekliyorum ki sana bir adres verecehim orası bu rayı beşe katlar bence cünkü hem reklamı yok hemde türk sitesi aynı bunun gibi blog adresi oda ayni web site eyer buadresi ögrenmek isteyen olursa meil ata bilir meillerine karşılık verilecektir bide bende bazı kardeşlerimi uyaracagım ki burdan giderken 10 kişi var gelen bide uyardıklarımı sayarsak baya olur bence kapatmayalım blogları son yazı yazalım oda her okuyanı nerde oldugunu anlatcak yazı olsun eyerki bureklamlar kalkmassa tabi kal sağlıcakla abi selametle

  sen msn adresimi ekle abi hem senin yakından konuşalım hemde adresi vereyim bak nsaıl olduguna burdaki kardeşlerimizlede orda devam ederiz.

  Düzenleyen fuadyusufoglu gün: 6/2/2007 saat: 22:38

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/2/2007 – selam.a
  Yazan: kahvebeyazz
  selam.a yazıyı az önce okudum fuad bey halsınız yapılması gereken ne ise yapalım gerekirse bloglarımızı kapamak kapatalım bir ve birlik olursak çok daha güzel olur eger toplu bir karar ve yahut toplantı olacaksa bilgilendirirseniz destek olacagımızı şimdiden beyan ederim Allah c.c. razı olsun selam ve dua ile

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/2/2007 – ):
  Yazan: H2SO4
  Biraz bakındımda o reklamlar her sayfada çıkmıyor eklenen bazi bannerlardan kaynaklana bilir

  Bu arada fuad amca haklısın ne desen haklısın encokda üzüldügüm konu kişilerin ekonomik yönlerini düşünerek bazi eylemlerde bulunmalari

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/2/2007 – slm
  Yazan: sakirde
  slm nasılsın fuad amca blogun yine harika ve yeni blogumada yorum yazdıgın için tşk ederim yeni blogumuda arkadaşlık listene eklersen çok sevinirim……..

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/2/2007 – …
  Yazan: sacLariyagmurLukiz
  ya abi epeydir giremiyordum bloglara acıkcası anlayamadım konuyu :S ben girdiğim bloglarda reklam görmedim. olan reklamlar da blogcuya girdğim günden beri olan seyler anlayamadım pek :(

 11. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/2/2007 – S.A
  Yazan: igra
  Nasılsın fuad amca sen üzüldüğünde inanki bizlerde üzülüyoruz Samimi olarak söylüyorum laf olsun diye değil inaki senin blogda yaptığın faydalı yazılar yorumlar bizim için çok önemli lütfen çok sevdiğimizyakınımızı kaybedince nasıl üzülürsek aynı şekilde üzülüyoruz kendi adıma söylüyorum ama inanıyorumki diğer arkadaşlarda aynı şeyleri hissediyor bizleri o değerli düşüncelerinizden mahrum etmeyin belkide bu bizler için imtihan ama şunu söylemek istiyorum oreklamları ben görmedim belkide gördüğüm bazı arkadaşların bloglarında yayınlanan gogle reklamları onlarıda sıle bilirler ama bilmediğim başka şeylerde varsa ben rastlamadım.Benimde sayfamda gogle reklamları vardı benim oğlan onları sildi.Kiremit kardeşimiz profil sayfasında dedi bakıyorum bende misyonerlik veya o tür yazılar yok .Neyse kafanızı şişirdim ama siz bizim için değerlisiniz ve sessizliğiniz bizi üzüyor …………………….

 12. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/2/2007 – s.a
  Yazan: volkan91
  S.a Fuat amca..Nasılsın İyisin inşlh..Ellerinden Opuyorum..Seni birileri kızdırmıs galiba :)…Yegenin olarak sana Bır Tavsiyede Bulunacagım fuat amca…Aşşagıdaki yazıyı yayınlarsan bu sorun genel olarak kalkmıs olacak fuat amca eger bılmedıgım bır sorun varsa soyle ben yaparım fuat amca…kib

  (DUZENLEYEBILIRSIN FUAT AMCA)

  Hayırlı akşamlar..Blogcu ile ilgili genel bir sorununuzun oldugunu annemden ve blogcu arkadaslarımızdan gordum..Ve budurumda size bazı onerilerim olacak..Verecegim bilgileri belki biliyorsunuz fakat bilmiyenlerinde olacagını dusunerek yazıyorum…
  Blogcu Yonetim Paneline Girdigimizde Sablon Duzenle secenegını hepımız bılıyoruz..Oraya girerek bazı kodları sılıp kayıt etmenız yeterlı olacaktır… Aşşagıdaki Kodu Silerek Bu Konuya Cozum Bulmus Olacaksınız…!

  .::KOD::.

  < ****** type="text/**********">
  < ****** type="text/**********"
  src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

  ————————————————————————————————-
  Yukarıdaki Kodu Sildiginizde Sayfanızda Kötü Icerıklı Yazılar Sılınmıs Ve bırdaha Karsınıza gelmeyecek…
  Allah’a Emanet Olun…

 13. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/2/2007 – selamunaleykum
  Yazan: medreseizehra
  fuad agbi tekrardan kendi bloguma girdim ,baska pcdende girdim bakiyorum agbi ben bu sizlerin bahs ettigi reklamlari göremiyorum …bu herkesin blogundami var ben bu konuyu anliyamadim…yoksa kodlu arka planlar var ,onlarinkinde bazen reklam oluyor bu reklamlarmi söz konusu…agbi bana geri yazar biraz daha aciklama yaparsan cok memnun olurum …

  Fuad agbi birsey daha söylemek istiyorum,agbi blog isi artik cok yaygin ben yurt disinda kaliyorum ve buradanda blogcu.com un disinda girilen kayit olunan cesitli yabancilarin bloglari var ve buradada müslüman kardeslerimiz yazilarini yaziyorlar,ekliyorlar…yani biz diyelim bu blogu kapattik ki ben zaten gelgitleri oynuyorum saniyorum kapaticam fakat kapatmadan önce yazicam,cünkü alinmasi gereken faydali görülen yazilar var ise alinsin diye ,fakat bunu ne zaman yaparim bilemiyorum…

  Agbi hepimiz zaten zor durumdayiz ,internet kullanmak bile belki baslibasina bir hata …fakat nereye gitsek orada internet artik var,su gibi ,evlerde heryerde …agbi bir caren varsa bana yaz insallah bende sana yardimci olabilirim…Allah c.c yar ve yardimcin olsun…selam ve dua ile…

 14. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/2/2007 – selamunaleykum
  Yazan: medreseizehra
  fuad agbi tekrardan girdim ,agbi ben Almanyadan giris yaptigim icin benim o dönüsümlü reklamlarda ya Almanca ,yada ingilizce reklam var ,türkce reklam yok…tekrardan sizin profilinizin oldugu yere girdim ve hakikaten gördüm agbi Tanrinin sözü radyosu falan var …agbi ben bugün ilk defa bunu gördüm…agbi saniyorum siz türkiyeden girdiginiz icin bunu yapiyorlar ve sizin böyle bir reaksiyon yapmaniz dogru, bende olsam aynisini yapardim…ve hatta hemen kapatirdim ,yalniz sabirli olun iyicene belli olsun bunlar kimin icin calisiyor demekki misyonerler adina da calisiyorlar…simdi bende bu reklamlara birkac gün dikkat edicem bende daha baska reklam cikicakmi bugün kopyalayamadim ,ama yarindan itibaren size kopyaliyicam agbi nelerin reklamlarini yapiyorlar…agbi Yurt disi reklamlariyla yurt ici reklamlari bir degil kisacasi…

  Allah c.c bunlari nasil biliyorsa öyle yapsin …müslüman mahallesinde salyangoz satmak gibi …agbi ben suan cok üzüldüm ,sizin profilinizde gördüm ,profillere cok nadir baktigimdan dolayi gözden kacirmisim ,dedigim gibi yarindan itibaren bakicam…Allaha emanet ol ev cemaatine cok selam…

 15. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/2/2007 – .
  Yazan: kiremit
  Fuad amca işte sorularınızın cevabı:
  volkan arkadaş yanlış anlamış. ben kendisine izah ettim. fuad amcamız kimsenin bloglarındaki reklamlara yazılara vesaireye karışmaz dedim. onun derdi kendi profil sayfasındali reklamlar dedim.
  o reklamları silmek için bizim yapabileceğimiz hiç bir şey yok.
  diğer kişiler ise bir iki profil sayfalarına bakmışlar yok öyle bir şey demişler. ilginç. ben ne zaman baksam ya birinci blogda ya üçüncü veya beşinci blogda profil sayfalarında o reklamlara rastlıyorum.
  neyse fuad amca arkadaşlarımız biraz dikkatsiz.
  ama tabi her biri altın kalbli insanlar.
  ben sizin gibi veya onlar gibi islami konularda yazmıyorum.
  bundan dolayı:
  islami konularda yazsaydım nasıl düşünürdüm diye kendime baktım:
  ben de aynı sizin gibi düşünürdüm.
  o kadar da kendimizi zayıf hissetmemeliyiz.
  bu interneti başkaları icat etmişse bizim sayemizde para kazanıyorlar.
  bunun da mı hiç bir değeri yok?
  elbette bir şeyleri taleb etme hakkımız olacaktır.
  bizim onlara hizmetimiz onların bize hizmetinden çok daha fazladır.
  öyle olmasaydı bize hizmet vermezlerdi.
  babalarının hayrına mı bize bazı imkanları sağlıyorlar sanki?
  bu bir gerçek.
  arkadaşlar biraz silkinsinler kendilerine gelsinler.
  hem bu bir laiklik sorunu filan değil, bir saygı sorunudur. insan haklarıyla ilgili bir şeydir.
  kimsenin bu olanları başka yönlere çekmesi gerekmez.

 16. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  9/2/2007 – s.a
  Yazan: igra
  Cumanız mubarek olsun ellerinizde öpüyorum.RABBİM’e emanet olun dualarda unutulmamak üzere RABBİM gönlünüzdeki bütün güzellikleri versin RABBİM bütün kötülüklerden korusun.AMİİİN….. Bize güç ver Allah’ım! Senin arzun arzum,Senin yasakların yasağım olsun…Olsun da tamamlanayım.Senden başka ne varsa al benden.Senin olmadığın yer yokluktur.Yokluğa tahammülüm yoktur Allah’ım nefsimizin eline kötü niyetli insanların eline bırakma YA RABBİM…….AMİİİİN…AMİİİN…AMİİİN…Bütün kardeşlerimin cuması mubarek olsunnn……….

 17. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  10/2/2007 – merhaba…
  Yazan: enci
  öncelikle burayı nasıl buldum söyleyeyim..aynı blogculara yorum yapıyoruz kimi zaman sizinle…yorumlarınız dikkatimi hep çekti okuyordum..aslında ben genelde bütün yorumları okurum..yazıların insanlar üzerinde nasıl etkiler buraktığını merak eder ve onları anlamaya çalışırım..ya da bi şekilde fikir sahibi olmak diyelim..
  ve bir blogcu arkadaşa hoşçakal demek zorunda kaldım diye yazmışsınız ve hiç girmediğim sayfanıza girdim bu yüzden…ve gördüm ki çok haklısınız..aslında benim bu tür endişelerim olmadı…çünkü bloğumda toplumsal bi kaygım yok..ama İNSANsal kaygılarımın patlamaları oldu elbette satır aralarımda….ve neden haklısınız dedim?hani bi söz vardır:”Müslüman mahallesinde salyangoz satmak” diye…elbetteki yapılan şeyler yanlış…birilerinin bunlardan farklı yönlerde faydalanması ve üstelik yine aynı amaçla insanlara hizmet eden blogları kullanması HAKSIZ bir uygulama..ve bence de hiç ETİK değil…aynı şeyin de karşı taraf için yapılmasını yanlış bulurdum emin olun…herkesin kendi fikirlerini söyleme hakkı var elbette…ama bunu daha adil platformlarda yapabilirler….yani bir blog sayfasında…en azından burada böyle…
  şayet bunları yazmasaydım rahat edemeyecektim..çünkü genelde fikirlerimi gerektiği yerde açıklayan bir insanım…
  kesinlikle hak veriyorum ve desteğimi de…
  umarım her zaman duyarlılığını gösteren sevgili blogcu yetkilileri bu duruma duyarsız kalmazlar..ama reklamların belirli bi anlaşma süreleri olduğunu biliyorum..en azından öyle sanıyorum..umarım o sürenn dolması bekleniyordur..ve umarım daha sonra bu tür bişey yaşanmaz…

 18. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  11/2/2007 – selamun aleykum
  Yazan: ustadbediuzzaman
  http://ustadbediuzzaman.blogcu.com/

Yorum Yapın