Ebû Süfyan bin Harb (Radiyallah-u anhu)- 7

15 Eylül 2009 Salı

Safa Merve Güzergahı (Mekke)

Ebû Süfyan bin Harb (Radiyallah-u anhu)- 7

Hazret-i Hind (r.anha), Kureyş kadınları adına Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ile sözleşti.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ın hayır dualarını almakla şereflendi.

Ebû Süfyan (r.a.) ın sözlerini heyecanla dinleyen Kureyş müşrikleri büyük bir şaşkınlık içine düşüp, bir kısmı Ebû Süfyan (r.a.) ın evine bir kısmı Harem-i Şerif’e girdi. Bir kısmı da kendi evine kapanıp, dışarı çıkmadı. SİLAHINI ALIP, DOLAŞANLAR DA GÖRÜLÜYORDU.

İslam ordusu, Mekke’yi fethedip, o günün gecesinde sabaha kadar, Kâbe’yi tavaf ettiler. Bu manzarayı gören Ebû Süfyan (r.a.) hanımı Hind (r.anha) e;

-“Sen bunun Allah-u Teâlâ’dan olduğu kanatinda misin?” diye sordu.

Hind (r.anha);

-“Evet öyledir.” Diye cevab verdi.

Ertesi gün Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ona;

-“Sen Hind’e; “Bu Allahtan mıdır?” diye sordun.”

O’da;

-“Evet öyledir, dedi.” Buyrudu.

Bunun üzerine Ebû Süfyan (r.a.) ın bu mucize karşısında Resul-i Ekrem (Sallallau aleyhi ve Sellem) e muhabbeti ziyadesiyle artmış, kalbinin derinliklerinden gelen bir iştiyak ve sevinçle;

-“Şehâdet ederim ki, sen Allah-u Teâlâ’nın kulu ve Resulüsün, Allah-u Teâlâ’ya yemin ederim ki, şu sözümü Allah-u Teâlâ ile Hind’den başka hiç kimse bilmiyordu.” Demiştir.

Hazret-i Ebû Süfyan (r.a.) ın Mekke’nin fethinde büyük hizmeti oldu. Mekkelilere bu sırada ne yapacaklarını anlatıp, onlara en salim yolu göstererek, kanlarının akmamasına sebep oldu.

Mekke’nin fethinden sonra vuku bulan Huneyn gazvesine iştirak etti. Ondan sonra Taif muhasarasına da katılan Ebû Süfyan (r.a.) burada bir gözünü kayıbetti.

Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve Sellem) daha sonra Ebû Süfyan (r.a.) ı Necran’da görevlendirdi.

Hazret-i Ebû Bekir zamanında da Necran’da Valilik yapan Ebû Süfyan (r.a.) Hazretleri, bu vazifelerinde Hazret-i Ömer (r.a.) devrine kadar kaldı.

Hazret-i Ömer (r.a.) den izin alarak Süriye ordusuna katılıp, burada savaşlarda bulundu. Yaptığı konuşmalarla askerleri harbe teşvik etti.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ebû Süfyan bin Harb (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Ebû Süfyan bin Harb (Radiyallah-u anhu)- 7” için 3 Yorum

 1. hasan diyor ki:

  evet.biz “ehl-i sünnet mensupları” hz.Ali den..hz.muaviye.ye..hz.hamzadan…hz.vahşiye..hz.bilal-i habeşiden…hz.ebu süfyana.”radiyallahü anhüma”..hz.aişe-i sıddıkadan..hz.hind.”ra” hepsini seviyoruz.ya Rabbim.şanlı habibin.”asm”.”kişi sevdiği ile beraberdir” buyuruyor.bizler o şanlı eshab-ı kiramın cümlesini seviyoruz…bizleri ahirette o mübareklerle beraber eyle Allahım…amin.

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Hasan;
  Öncelikle dualarına amin diyorum.
  Allah-u Teâlâ hazretleri Bizleri ve sizleri Bu mübarek zatların şefaatına nail eylesin. Amin.
  Dualarını beklerim.
  Sevgilerimle…

 3. Ebû Süfyan bin Harb (Radiyallah-u anhu)- 6 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] Acemi (Radiyallah-u anh)- 10 « Ebû Süfyan bin Harb (Radiyallah-u anhu)- 5 Ebû Süfyan bin Harb (Radiyallah-u anhu)- 7 [...]

Yorum Yapın