Ebû Zer Ğıfâri (Radiyallah-u anh)- 9

14 Haziran 2009 Pazar

Aşke keşe (Baverne yolu) Nusaybin

Ebû Zer Ğıfâri (Radiyallah-u anh)- 9

Bunun üzerine Hazret-i Osman (r.a.);

-“Yâ Ebû Zer (r.a.), halkı zühd yoluna zorla sokmak imkansızdır. Benim vazifem, onlar arasında Hak Teâlâ hazretleri’nin emriyle hükmetmek ve onları çalışma, iktisat tarafına teşvik eylemektir.” Buyurdu.

Sonra Ebû Zer (r.a.) hazret-i Osman (r.a.) a

-“Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) bana;

-“Binalar Sel dağı’na ulaştığı zaman, sen Medine’den ayrıl.” Diye emretmişlerdi. İzin verirseniz, ben Medine’den gideyim.” Dedi.

Hazret-i Osman (r.a.) müsaade buyurdular ve bir deve sürüsü ile iki köle verdiler. Yetecek miktarda yiyecek ve hadiyeler ile Medine-i Münavvere yakınlarındaki ‘Rebeze’ adındaki yere gitmesini söylediler.

Ailesi de Şam’dan buraya gönderildi. Ebû Zer Ğıfari (r.a.) buraya bir mescit yaptırdı. Vefat edinceye kadar, gelenlere İslâm dinini öğretti. Hadis-i Şerifler rivayet eyledi. Kalan ömrünü burada geçirdi ve orada da vefat etti.

Vefatı pek garip oldu.

Hanımı ona bir elbise aradığında

Ebû Zer (r.a.);

-“Bana elbise deği kefen lazımdır, deyip Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) ın kendisine nasıl vefat edeceğini söylediğini bildirdi.”

-“İYİ BİR HABER VAR, YAKINDA RESULULLAH (Sallallahu aleyhi ve sellem) A KAVUŞACAĞIM.

Ve;

-“Ey ölüm çabuk gel ruhum Rabbime kavuşmak sevgisiyle çırpınıyor.” Dedi.

Hasta olduğu bir gün, kızı veya hanımına dönüp;

-“Dışarıdan gelen olup olmadığını” sordu.

Dışarı çıkıp baktıklarında bir şey görünmediğini bildirdiler.

Bunun üzerine;

-“Vefat zamanın henüz gelmedi. Şimdi siz bir koyun kesip hazırlayın. Cenazemde Salih bir topluluk bulunacak. Onlara ikram edersiniz. Yemeği yemeden gitmelerini benim tenbih ettiğimi söylersiniz.” Buyurdu.

Arzusu yerine getirildi.

Devam Edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ebû Zer Ğıfâri (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Ebû Zer Ğıfâri (Radiyallah-u anh)- 9” için 1 Yorum

  1. Ebû Zer Ğıfâri (Radiyallah-u anh)- 8 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] 3Huzeyfet’übnü Yeman (Radiyallah-u Anh)- 5 « Ebû Zer Ğıfâri (Radiyallah-u anh)- 7 Ebû Zer Ğıfâri (Radiyallah-u anh)- 9 [...]

Yorum Yapın