Hazret-i Meymûna Binti Haris (Radiyallah-u anha);

20 Temmuz 2009 Pazartesi

Çölde dolaşan develer (Ürdün)

Hazret-i Meymûna Binti Haris (Radiyallah-u anha);

Peygamber efendimiz (s.a.v.) in mübarek hanımlarından. İsmi daha önce “Birre” iken Resulullah (s.a.v.) değiştirerek “Meymûne” yaptı. Nesebi ise, Meymuna binti Haris bin Hazn bin Büceyr bin el-Hezm bin Ruveybe bin Abdullah bin Hilal bin Âmir bin Sa’saa el-Hilaliye’dir.

Mekke’de Beni Hilal kabilesinden idi. Künyesi Ümmülfadl, annesinin ismi Hind binti Avf idi. 53 (m.671) de vefat etti.

Hazret-i Meymune (r.anha) ilk önce cahileyet devrinde, Mesüd bin Amr bin Umeyr es-Sekati ile evlenmişti. Ondan ayrılınca Ebû Rühm bin Abdüluzza ile nikahlandı.  Bu da vefat edince dul kaldı.

Resulullah (s.a.v.) hicretin yedinci senesi Hayberin fethinde sonra Zilka’de ayında umre niyetiyle yola çıktı. Cuhfa’da bulunduğu sırada Hazret-i Abbas (r.a.) ile buluşunca;

Hazret-i Abbas (r.a.);

-“Ya Resulallah! Meymuna binti Haris dul kaldı. Onu kendine hanımlığa alsan olmaz mı?” diye teklifte bulundu.

Bunun üzerine Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) Ebû Rafi ile ensar’dan bir zatı Mekke’ye dünürlüğe gönderdi.

Hazret-i Meymuna (r.anha), Resulullah (s.a.v.) ın kendisine dünür olduğu haberini deve üzerinde iken alınca;

-“Deve de, üzerindeki de Resulullah (s.a.v.) ındır.”dedi.

Kendisini Peygamber efendimiz (s.a.v.) e bağışladı. Bu işin gereğinin yapılmasını da ablası Ümmü’l Fadl’a, o da kocası Hazret-i Abbas (r.a.) a bıraktı.

Böylece Hazret-i Abbas (r.a.) Hazret-i Meymune (r.anha) nin nikahlanmasında vekil oldu. Resulullah (s.a.v.) Mekke’de Umre’yi tamamladıktan sonra Medine’ye dönerken Şerif mevkiine gelince Hazreti Abbas (r.a.), Peygamberimiz (s.a.v.) den dörtyüz dirhem mehr alarak Hazret-i Meymune (r.anha) yi Resulullah (s.a.v.) a nikahladı. Burada düğün merasim de  yapıldı.

Hazret-i Meymuna (r.anha), Resulullah (s.a.v.) ın nikahı ile şereflenerek son hanımı  oldu. Peygamberimiz (s.a.v.) bundan sonra bir daha evlenmedi.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Hazret-i Meymûna binti Haris (Radiyallah-u anha) nın yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

 

 

 

Yorum Yapın