İbn-i Battûta (Ebû Abdullah Muhammed Tanci) Radiyallah-u anhu – 5

19 Temmuz 2012 Perşembe

Balıklı Göl (Şanlı Urfa)

İbn-i Battûta (Ebû Abdullah Muhammed Tanci) Radiyallah-u anhu – 5

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem);

-“Sabit ol! Sana ne oluyor?” buyurdu.

-“Sevr dağını da ziyaret etmekle şereflendik. Sevr dağı, Yemen yolu üzerinde, Mekke’den beş-altı kilometre uzaklıkta bir dağdır. Resulullah (s.a.v.) ile Ebû Bekr-i Sıddık (r.a.) ın, Mekke’den Medine’ye hicretleri esnasında kaldıkları mağara, Sevr dağındadır.”

Ezraki eserinde; Sevr dağının, Resulullah (s.a.v.) a;

-“Bana gel! Ey Muhammed bana! Senden önce yetmiş Peygamberi ben misafir ettim.” Diye nida ettiğini bildirmektedir.

-“Resulullah (s.a.v.) ve Ebû Bekr-i Sıddık (r.a.) mağaraya girince, dağ sakinleşti. Örümcek gelip, mağaranın ağzını ördü. Güvercin hemen bir yuva yaptı. Allah-ü teâlâ’nın izniyle oraya yumurtladı. Müşrikler, iz sürücülerinin yardımıyla mağaraya kadar geldiler.”

Örümceği ve güvercin yuvasını gördüler;

-“İzler burada bitiyor, fakat bu mağaraya da kimse girmiş olamaz.” Dediler.

-“Daha sonra da geri dönüp gittiler. Müşriklerin, mağaranın ağzına geldikleri sırada, onların kendi aralarındaki konuşmalarını duyan Ebû Bekr (r.a.);

-“Ya Resulullah (s.a.v.) bizi görürler.” Dedi.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem);

-“Buradan çıkarız.” Buyurup, mubarek eliyle diğer tarafı gösterdi.

-“Allah-ü teâlâ’nın izniyle işaret buyurulan yerde bir kapı açıldı.”

-“Müslümanlar, bu mübarek yeri ziyaret için geliyorlar. Mağaranın içine, Resulllah (s.a.v.) ın girdiği kapıdan girip ziyaret ederek bereketleniyorlar. Ziyaretçilerden biri içeri girince, bir diğeri dışarıda hazırlanıyor, öbürü çıkmadan içei girmiyor. Çünkü mağaraya, bir kişinin bile belini bükmeden girmesi mümkün değil. İçeri girmek için bekleyenler, daha önce mağaranın önünde namaz kılıyorlar.”

Medine-i münevveredeki ziyaretlerimiz;

-“Mescid-i Nebevi’ye girip, Bâb-üs-Selam’da Resulullah (Sallallahu aleyhi vesellem) a selam vererek durduk. Resulullah (s.a.v.) in minberi ile kabri şerifi arasındaki Revda-i mütahharaya ulaştık. Resulullah (s.a.v.) a inleğen ağacın parçasını selamladık. Daha sonra günahkar ve isyankarların şefâatçisi, evvelkilerin ve sonrakilerin efendisi Resuluallah (s.a.v.) ı selamladık. En yakın dostu ve arkadaşı Hazret-i Ebû Bekr ve Hazreti Ömer (r.anhüm) e selam verdik. Bu ziyaretten içimize öyle bir mutluluk ve saâdet doldu ki, bu büyük nimetleri veren Allah-ü teâlâ’ya şükr ettik.”

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Fıkıh âlimi veli olan Seyyah İbn-i Battûta (Radiyallah-u anhu) yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“İbn-i Battûta (Ebû Abdullah Muhammed Tanci) Radiyallah-u anhu – 5” için 1 Yorum

  1. İbn-i Battûta (Ebû Abdullah Muhammed Tanci) Radiyallah-u anhu – 4 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] anh)- 7 « İbn-i Battûta (Ebû Abdullah Muhammed Tanci) Radiyallah-u anhu – 3 İbn-i Battûta (Ebû Abdullah Muhammed Tanci) Radiyallah-u anhu – 5 [...]

Yorum Yapın