Helal haram ve şübheleri tanımak

30 Haziran 2008 Pazartesi

dsc06506-cag-cag-baraji-fuadyusufoglu.JPG

Çağ-Çağ barajı (Nusaybin)

Muhammed bin Salih (r.a.) der ki:

Hammad ibn seleme (r.a.) nın ziyaretine gittim. Evinde oturduğu bir hasır, okuduğu bir Mushaf-i şerif, kitablarının bulunduğu bir dağarcık ve abdest alacağı bir kabı vardı.

Kendisiyle otururken kapı çalındı. Kapıyı açtık. Muhammed ibn süleyman’dır, dediler.

Zamanın halifesi içeri girdi, oturdu ve:

-“Bunun sebebi nedir ki, ne zaman seni görsem, kalbime heybet geliyor.” Dedi.

Buyurdu ki;

-“Bunun sebebi şudur ki,”

-”Peygamber efendimiz (sallallahu aleyhi vesselam) buyurdu: “Alim, ilmi ile Allah (c.c.) rızasına murad ederse, ondan her şey korkar. Fakat ilmi ile para yığmayı kasd ederse, kendisi her şeyden korkar.” (Hammad bin seleme (r.a.), merfu olarak rivayet etti.)

Halife bunun üzerine kırk bin dirhem gümüş çıkarıp önüne koydu. Ve:

-“Bunları Allah (c.c.) yolunda harca.”dedi.

Buyurdu ki;

-“Hadi, bunları sen al da sahiblerine ver.”

Halife yemin etti ve:

-“Bu para miras olarak bana kaldı.”dedi.

Buyurdu ki;

-“Benim buna ihtiyacım yoktur.”

Halife:

-“Müstehak olanlara taksim et.”dedi.

Buyurdu ki;

-“Evet adaletle taksim ederim, ama birisi, adaletle taksim etmedi derse; günahkar olur. BUNU DA İSTEMEM, “dedi. Ve parayı almadı.

Alimlerin Sultanlarla olan hal ve sözleri böyle olmuştur.

Onların yanına varınca Halife Hişam ibn Abdülmelik’in yanında Tavusu’l Yemanı (r.a.) gibi olmalıdır.

Hişam Medineye gidince;

-“Ashab-ı Kiramdan birini bana çağırın.”dedi

Veziri;

-“Hepsi öldü.”dediler

Halife;

-“Tabiinden biri gelsin.”dedi

Tavus ( r.a.) u yanına getirdiler. İçeri girince, nalinini çıkardı.

Ve:

-“Esselamu aleyke Ya Hişam. Ya Hişam nasılsın?” dedi.

Hişam fena halde kızdı ve onu öldürmek istedi

-“Burası Resulullah (a.s.v.) ın haremidir. Bu alimlerin büyüklerindendir, bunu öldüremezsin”dediler.

Sonra Tavus (r.a.) a hitaben;

-“Buna nasıl cesaret ettin? Dedi.

Tavus (r.a.):

-“Ne yaptım “dedi.

Halife daha çok kızdı ve:

-“Dört saygısızlık ettin” dedi.

-”Biri, nalinini benim oturduğum örtünün kenarında çıkardın.”

(Huzurlarında çizme ve nalin ile oturulanların yanında bu çirkin bir iştir. Bu zamana kadar Halifelerin sarayında adet böyledir.)

-”Diğeri, bana Emirilmü’minin demedin.”

Halife kızgın bir şekilde devam etti;

-”Diğeri, huzurumda izin almadan oturdun. Ve elimi öpmedin.”

Tavus (r.a.) buyurdu ki;

-“Senin yanında nalinimi çıkardım. Her gün beş defa Alemlerin Rabbı olan Rabbımın huzurunda nalinlerimi çıkarıyorum da bana kızmıyor.”

Tavus (r.a.) devamla;

-“Emirilmü’minın demedim. Çünkü bütün insanlar senin emirliğine razı değillerdir.Yalan söyliyebileceğimden korktum.”

Tavus (r.a.);

-”Sana künyen ile değil de, İsmin ile hitab etmeme gelince Allah-u Teala (c.c.) kendi dostlarını, sevdiklerini ismi ile çağırmıştır.Ya davud, Ya Yahya,Ya İsa gibi (Aleyhümmesselam). Düşmanın ise künyesi ile söyliyor ve” Ebu Lehebin elleri kurusun.” Buyuruyor. (Leheb-1)”

Tavus (r.a.);

-“Elini öpmediğime gelince, Hazreti Emirilmü’minin Ali (r.a.) işittim ki:”

Buyurdu;

”-Cehennem ehlinden bir kimseyi görmek isteğen, şu kimseye baksın ki, kendisi oturur ve huzurun de kiler, karşısında ayakta durur.”

Bu cevablar Hişam’ın hoşuna gitti. Ve

-“Bana nasihat eyle.” Dedi.

Buyurdu ki;

-“Emiril Mü’minin Ali (r.a.) duydum:”

Buyrudu:

-’Cehennemde her biri birkaç dağ büyüklüğünde yılanlar vardır. Her biri birkaç deve büyüklüğünde akrepler vardır. EMRİ ALTINDA BULUNANLARA ADALET YAPMAYAN EMİRLERİ, DEVLET REİSLERİNİ BEKLERLER.”Bunu söyledi ve kalkıp gitti.

Süleyman ibn Abdülmelik halife idi. Medine-i Münevvera’ye gelince büyük alimlerden olan Ebu Hazım (r.a.) ı çağırdı

Ve ona ;

-“Ölümü sevmiyorum, sebebi nedir?” dedi.

Ebu Hazım (r.a.);

-“Dünyaya özenip ahreti harap ettiğin içindir. Elbette mamur olan bir yerden viraneye götürülen kimse üzüntülü olur.” Dedi.

Halife:

-“Allah-u Teala (c.c.) nın huzuruna varınca insanların hali nasıl olacaktır?” Diye sordu.

Ebu Hazım (r.a.):

-“İyi bir kimsenin ticaret için seferden dönüp, efendisinin yanına gelmesi: Kötü bir kimsenin ise efendisinden kaçan köle gibi, yakalanıp zorla efendisinin huzuruna getirilmesi gibi olur.” Buyurdu.

Halife:

-“Keşke ben bunlardan hangisine benzediğimi bilseydim.”deyince

Ebu Hazım (r.a.):

-“Kendini Ku’ranı kerimle karşılaştır. Kur’anı kerimde: Muhakkak ki iyiler ni’met içinde (cennette), kötüler de Cehennemdedir. Dedi.İnfitar:13-14)

Halife:

-“Allah-u Teala (c.c.) nın rahmeti kimler içindir?”dedi

Ebu Hazım (r.a.):

-“Elbette ki Allah-u Tala (c.c.)nın rahmeti iyi amel işleyenlere çok yakındır.” Ayet-i kerimesini okudu. (A’raf:56)

Kimya-yi Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri Adalet’li işler yapan ve emri altında bulunanlara ADELATLE davranan kullarından eylesin. AMİN…

Fuad Yusufoğlu

“Helal haram ve şübheleri tanımak” için 5 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/4/2007 – selamun aleykum, amcacigim
  Yazan: sema1
  Selamun aleyküm Rabbımden kalplerımıze nur vermesini,her işmizde bizi hayra sevketmesini niyaz ediyorum.geçmişi anıp kederlenmekten,riyadan,şuursuzluktan,cehaletten,gıybet etmekten,cehennem ateşinden,kabir azabından,cimrilikten,hasetlikten SANA SIĞINIYORUM ALLAHIM.Rabbimin razı olduğu amelleri işleriz inşallah.Selamun aleyküm.

  Amin..!

  Elhamdulillahi Rabbil alemin, vel akibetu lil muttekin vassalatu vesselamu ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve ashabi ecmain

  Bismillahirrahmanirrahim

  Ey bütün alemlerin Rabbi olan Allah’im sana sonsuz hamd-u senalar olsun, bütün salatu selamlar, rahmet ve selametlikler sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesselem, onun ehli beytine ve bütün ashabi kiraminin üzerine olmasinin icin huzur izzetinde niyaz ediyoruz, kabul eyle ya Rabbi.!

  Ya Rabbi! Bizden ibadetlerimizi kabul buyur. Cünki sen her seyi isitensin, her seyi bilensin, tevbelerimizi kabul eyle…

  Ya Rabbi! Muhakkak ki sen cok merhametlisin, tevbeleri aciyarak kabul edensin, bizimde niyazimizi kabul eyle…

  Ey ikram edenlerin en keremlisi ikramin ihsaninla günahlarimizi bize bagisla, Hz. Kuran’i hayrli islerde önder, ahlaki hareketlerimizde rehber, kabirde arkadas kiyamette yoldas sirat köprüsü üzerinde Nur cehenneme karsi sur eyle..!

  Ya Rabbi! Kuran’in her harfine karsilik bize bir halavet, her kelimesine bir keramet, her ayetine bir saadet, her süresine bir selamet ve her cüzüne bir mükafat ver …!

  Ya Rabbi! Okudugumuz ve tilavet ettigimiz Kuran’in sevabini Peygamberimiz Hz. Muhammed sallallahu aleyhi veselemin ruhuna bütün peygamberlerin ve Rasullerin ruhlarina hediye ettik ikram eyle cocuklarinin, zevcelerinin ,ashabinin, ruhlarina Allah’in rizasi hepsinin üzerine olsun.

  Babalarimizin, annelerimizin, kardeslerimizin, arkadaslarimizin üzerimizde hakki bulunan erkek ve kadin bütün Müslumanlarin ruhlarina ulastir
  Ey bütün ihtiyaclari karsilayip gideren ve ey bütün dualari kabul buyuran merhametinle dualarimizi kabul eyle…

  Ya Merhamet edenlerin en merhametlisi olan Allah’im.. imanimiza kuvvet, dinimize salabet, vucudumuza afiyet, gönüllerimize rikkar,dünyada selamet, ahirette saadet ihsan eyleyip, hastalara sifa, dertlilere deva, borclulara eda, nasip eyle…

  Ya Rabbi! Gözlerimiz perdelenip sevdigimiz su güzel dünyamiz görünmez oldugu zaman gözlerimiz Cennetti ala ve cemali Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi vesseleme nazir ve hayran sagimizda Kuran gögsümüzde iman, fikrimizde havf-i Yezdan amellerin en hayrlisi bu dünyadan yüce Allah’i anarak göcmektir, hadisi serifine mazhar olup (Ashedu en la ilahe illallah ve ashedu enne Muhammeden abduhu ve Rasuluhu) „Allah“ diyerek cene kapamayi hepimize nasip eyle…
  Ya Rabbi! Bizi islamdan, Kuran dan, imandan, rizkdan, namustan, hayadan, takvadan, dert verip derman aratmaktan, affettirici efendimiz Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi vesselem sefatinden mahrum birakma ….

  Ya Rabbi! Dünyada sevgilin Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi vesselemi ziyaret etmeyi, ahirette büyük sefaatina nail olmayi hepimize ve bütün mü’min kardeslerimize mukadder eyle…

  Ya Rabbi! Bize dünyada ve ahirette iyilik ver, bizi cehennemin o korkunc azabindan koru.

  Ya Rabbi! Zerre kadar ser veya hayr olsun, igneden iplige, yastan kuruya, her seyin hesabinin soruldugu büyük mahkemede yüksek huzuruna cıktigimiz zaman sen bize annemize babamiza ve affina muhtac bütün Müslumanlara merhamet ihsan eyle…

  Ya Rabbi! Günesin etrafinin bütün sicakligi ile kasip kavurdugu, yerin üzerinde gecen olaylari haber verdigi, iyi amelden baska malin, mülkün, soyun, sopun hicbir fayda vermedigi boynuzsuz koyunun boynuzlu koyundan hak iddia ettigi ellerin ayaklarin sahitlik yaptigi herkesin nefsi yanii ulu Allah’in yüce huzurunda ben nasil hesap verecegim diye feryad ettigi ve kisinin hesap vermek endisesiyle kardesinden, colugundan cocugundan kactigi, anasindan ve babasindan kactigi büyük mahkemede en büyük affettiricimiz Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesselemin sancaginin altinda hepimizi hasr ve cem eyle

  Ya Rabbi! Insanligin atasi ilk Peygamber Adem (a.s) adlarini bilip bilmedigimiz bütün Peygamberlerin yüzü suyu hürmetine, asiklar sadiklar,bagri yaniklar, hürmetine küfrün karsisinda, gögsünü siper eden , ayagi Hakka giden, gözü hakki gören, kulagi Hakki isiten, kalbi Allah aski ve Peygamber sevgisiyle carpan mü’minler hürmetine.

  Ya Rabbi! Yer yüzünde ilk Allah evinin temellerini atan Ibrahim (a.s.) hürmetine amel defterleri kiyamete dek kapanmayacak hayr sahiplerinin ve ilahi indinde dualari mutlak kabul olunanlar hürmetine dualarimizi kabul eyle…

  Subhane Rabbike Rabbil izzeti amma yesifun ve salamun alel murselin vel hamdu lillahi Rabbil alemin

  Bütün ölmüslerimizin ve Sevgili Peygamberimizin sallallahu aleyhi vesselem ruhu Allah’u Teâlâ’nin rizasi icin.

  El-Fatiha..

  Dualariniz kabul olmasi dilegiyle selam ve dua ile Amin…

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/4/2007 – selamün aleyküm
  Yazan: hulos
  fuad amca nasılsın iyisindir inşallah bu son yazın için çok güzel demekten başka bi şey diyemiyeceğim ALLAH haram ve helali bilenlerden eylesin inşallah ellerinden öpüyorum saygılar selamlar yolluyorum

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/4/2007 – s.a
  Yazan: subat75
  amin inş ….allah razı olsun abicim bu güzel bilgiler için Allaha emanet olun…sağlıcakla saygılar…..

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/4/2007 – selamün aleyküm
  Yazan: hulos
  fuad amcacım o çok güzel olan mesajını aldım ALLAH ebedeb razı olsun annemim babamın çok çok selamları var onlarada senin mesajını okudum çok memnun oldular dedelerimin annelerinin ve kendilerinin isimlerini veriyorum çok memnun oldum amcacım çok saol fuad amcacım allah senin içinde dualar okuyanlar bulunsun başta ben kesin okuyacağım merak etme sen ellerinden öpüyorum

  Düzenleyen fuadyusufoglu gün: 19/4/2007 saat: 18:01

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  19/4/2007 – s.a.
  Yazan: bayansanem
  fuat amcacım,cumanız mübarek ola.ellerinizden öpüyorum.hayırlı akşamlar

Yorum Yapın