İman

23 Mayıs 2008 Cuma

Beyaz suyun çıktığı yer (Nusaybin)

Allah yarattığı her şeyi adaletle ve hikmetle (bir faide ile) yaratmıştır. Ve olması icab eden şekilde yaratmıştır. Eğer bu yarattığından daha mükemmeli mümkün olsaydı ve onu yaratmasaydı, ya aciz olurdu veya bahil olurdu.

Bunların ikisi de Allah’u teala (c.c.) için söylenemez. O halde; sıkıntı, hastalık, fakirlık le bilgisizlik ve acizlık gibi yarattığı şeylerin hepsi adalettir. Zülüm yapması mümkün değildir. Çünkü zülüm, başkasının mülküne tasarruftur. O’nun bir başkasını mülkünde tasarruf etmesi mümkün olamaz. Çünkü ondan başka Mülk sahibi yoktur. Mülk onundur. Ortağı ve eşi yoktur.

Bir gün Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu:

-”Şimdi cennet ehlinden birisi içeri girer.”

Abdullah ibn selam (r.a.) içeri girdi. Kendisi için buyurulanı bildirdiler.

Ve;

-“Senin amelin (işin) nedir ?” dediler.

Abdullah ibn Selam (r.a.);

-“Benim amelim azdır. Fakat bana lazım olmayan şeyi yapmam ve insanların fenalığını istemem.” Dedi.

Tövbe:

Sabırsız doğru olmaz. Hatta hiç bir farzı eda etmek ve bir günahı yapmamak sabretmeksizin ele geçmez.

Bunun için Resulullah (a.s.v.) a

-“İman nedir?” diye sorulduğunda

Resülullah Sallallahu aleyhi ve selem;

-“Sabırdır.” Buyurdu.

Sabır insana mahsustur. Hayvanlarda sabır yoktur. Çünkü çok noksandırlar. Meleklerin ise sabra ihtiyacı yoktur. Çünkü onlar kamildirler. Ve şehvetten emindirler.

O halde hayvan şehvette, isteklere esirdir. Onun şehvetten, istekten başka hali yoktur.

Melekler ise;

Allah’u tealanın (c.c.) aşkına gömülmüşlerdir. Onlar için bu aşka hiçbir engel yoktur ki, o engeli defetmeye sabretsinler. Ama insan başlangıçta hayvanlar sıfatında yaratılmıştır. Elbise süs oyun ve çalgi şehvetlerini (arzularını) ona musallat eylediler.

Sonra büluğ zamanında kendisıne meleklerin nurundan bir nur verilip, o nur ile işlerin sonunu görür.
Hatta ona iki melek de verildi hayvanlarda ise bu yoktur. Meleklerden biri ona hidayet eder. Ve doğru yolu gösterir. Onun nurundan kendisine geçen nur sebebiyle, işlerin sonunu anlar ve işlerin ne için olduğunu bilir. İşte bu nur ile kendini ve Rabbını tanır.

Ve bulunduğu anda tatlı iseler de şehvetlerin sonunu helak olduğunu bilir Yine bilir ki rahat ve iyiliği çabuk geçer. Ve uzun bitmeyen sıkıntılar kalır.

Bu hidayet hayvanda yoktur. Fakat bu hidayet de yetişmez. Ziyan ve zararda olduğunu bilip bunu giderecek kudreti yoksa, ne faydası olur. Tıpkı bir hastanın hastalığın kendine zararlı olduğunu bildiği halde, bu hastalığı giderememesine benzer.

Bunun için Allah’u teala (c.c.) diğer meleği kuvvet ve kudret vermesi ve kendisi için zararlı bildiği şeyden sakınması için ona verdi. İçinde bir arzu, şehvetini yaptırmak istediği gibi, gelecekteki bir zararı önlemek için şehvete muhalefet eden ikinci bir arzuda meydane gelir.

Karşı koyan bu arzusu melektendir.

Birincisi,

Yanı şehvetlerini yaptırmak arzusu şeytanın askerindedir. Biz bu şehvete uymayan arzu ve kuvvete Dini sebep diyoruz. Şehvet kuvvetine ve arzusuna da Heva diyoruz…

O halde bu iki asker arasında daima Kavga vardır. Biri yap, diğeri yapma der. İnsan ise bu iki arzu ve kuvvet arasında kalmıştır. Eğer dini sebebi, yanı din kuvveti Heva–nın, yanı nefsin arzularına kavgada diretirse buna Sabır denir.

Nefsi yener ve arzularını atarsa bu galibiyetine Zafer denir. Eğer daime onunla kavga ederse, buna nefisle Cihad denir. O halde sabır demek din kuvvet ve gayretinin, nefis kuvveti karşısında direnmesi demektir…

Şayet insan şehveti arzularına gömülmezse Sabırla azimle davranıp Allah’a (c.c.) iman edip Salih amel işlerse o Allah’a aşık olan Meleklerden de üstün olur.

Yok eğer Şehveti arzularına gömülür se Hayvan dan da daha aşağı olur. İman edenler: Allah ve Resulu (sallallahu aleyhi ve sellem) nu de sevecekler.

Kimya-yı Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah bizleri ve sizleri düzgün ve itikatlı bir iman üzere kılsın. AMİN.,,

Fuad Yusufoğlu

“İman” için 38 Yorum

 1. azadgulu diyor ki:

  selamün aleyküm amcacım.ziyarete gelemiyorum kusura bakma o kadar çok dünya meşakkatine daldım ki .sınav sınav üstüne .Dularında bizlere de yer ver .çok özledim sizinle muhabbet etmeyi.bir kabz halidir aldı başını gidiyor.sitenize gelip yazılarınızı da okumaya fırsat olmuyor.Çok şükür ailem,sağlığım herşey yolunda.Allah razı olsun bu yeğenini unutmadığın için.Allaha emanet ediyorum sizi ve ailenizi.hayırlı günleriniz olsun

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/8/2006 – selam
  Yazan: necirvan72
  abim böyle bir sayfa dizayn ettiğin için Allah senden razı olsun, senin blog sayfanı yeni gördüm, sizinle tanışmak isterim, bende blog sayfamda bazı önemli noktalara değinmişim, msn adresim necirvan72@hotmail.com beklerim abim, selametle kal.

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/8/2006 – salıcakla
  Yazan: mustafa1yesil
  kardeş ellerine sağlık çok güzel bir yazı hazırlamışsın salıcakla kal

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/8/2006 – slm
  Yazan: acilarparki
  günaydınlar
  hayırlı sabahlar
  rabbim imanımızı her daim taze tutsun yüreğimizde

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/8/2006 – slm
  Yazan: rindiseyda
  sa amca yine çok ince ve güzel noktalara temas etmişsiniz.RABBİM bizi dogru yolda sebat ettirsin.slm ve dua ile

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/8/2006 – sa
  Yazan: neslinursema1
  Kur’an’da, “Kadınlara, oğullara, kantar kantar altın ve gümüşe, nişanlı atlara, develere ve ekinlere karşı aşırı sevgi (hubbü’ş-şehavat) insanlar için süslü gösterildi. Bunlar dünya hayatının geçici metaıdır. Asıl varılacak güzel ver, Allah’ın yanındadır. Deki: Bunlardan daha iyisini size söyleyeyim mi, Allah’tan korkanlar için Rableri katında altlarından ırmaklar akan, içinde sürekli kalacakları cennetler, tertemiz eşler ve Allah’ın rızası vardır” (Âlî İmrân, 3/14, 15) âyeti şehvetin sadece cinsel bir arzu, bir dürtü değil, dünya nimetlerine karşı insanın şiddetle arzuladığı elde etme hırsı olduğunu göstermektedir. Kur’an’ın birçok yerinde dünyaya aşırı düşkünlük gösteren insanlar eleştirilmiş (Tâhâ, 20/31), âhireti gözardı ederek sadece dünyevî zevklere dalanların âhiretteki nimetlerden yoksun kalacağı bildirilmiştir (Âlî İmran, 3/145, 180). Ama bunun yanında aşırıya kaçmamak, âhireti unutmamak, bencil davranmamak ve helal sınırlar içinde, sözü edilen dünya nimetlerinden yararlanmanın insânî bir özellik olduğu vurgulanarak Allah’ın helal kıldığı şeyleri “nefsi terbiye etmek” adına kimsenin haram kılamayacağı da en açık ifadelerle haber verilmiştir (el-A’râf, 7/32). Çamurdan yaratılan insan bedeni bu “çamur”luk özelliği dolayısıyla dünya hayatının devamını sağlayabilmek için birtakım dürtülerle donatılmıştır (Âlî İmran, 3/14). İnsan bu yönüyle hayvanlardan farklı değildir. Hatta, insan, hayvanlardan ayrı olarak aşırı bir şekilde mal edinme, diğer insanlardan üstün olma, beğenilme, hırs, bencillik, cimrilik gibi nefsânî özellikler taşıyan bir canlıdır. Ama bütün bu hayvânî-nefsânî özelliklerinin yanında, insana bu istekleri kontrol altına alacak ruh, akıl, iyiyi kötüden ayırma, merhamet, sevgi, cömertlik gibi melekî sıfatlar da verilmiş; bunun tek başına hayvanî isteklere engel olamayacağını bilen Yüce Allah onun bu melekî yönünü desteklemek için yol gösterici peygamberler eşliğinde kitaplar göndererek, insanın hayvanlık seviyesine düşmesini engellemek istemiştir.

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/8/2006 – sa
  Yazan: neslinursema1
  sevgili haci amcacigim ben senin sayfana her gun ugruyorum merak etme yine cok guzel yazilarla bizi aydinlatiyorsun Allah razi olsun ellerine ve emegine saglik yengem ablam yigenlerim nasillar adasimi op benim icin hepsine bol bol selamlar amcacigim tek dilegim Allah sevdiklerinle huzur icinde yasatir insallah Allah’in rahmeti Ümmet-i Muhammedin ve tüm iyi insanlarin üzerinde olsun selam ve dua ile Allaha emanet olun gorusmek uzere

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/8/2006 – merhaba,
  Yazan: lotuse
  siz, her ziyaretinizde,ne güzel dualar edip, içimi aydınlatıyosunuz;
  bakın duanın bi faydası daha..
  allah razı olsun..
  dilinden acı- kötü- yıkıcı- rahatsız edici hiç bir kelam dökülmeyen size, ben de” fuat amca”demek istiyorum izninizle, yeğeniniz olmak benim için onurdur..çayın, kahvenin tadı unutulur fuat amca; dilden dökülenler asla unutulmaz..
  saygılar.

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/8/2006 – …….
  Yazan: lotuse
  biliyor musunuz?
  benim gerçekte amcam yok..türk filmi gibi oldu ama,
  size amca demek de benim için şereftir..

  dualarınızdan eksik etmediğiniz için beni de allah razı olsun,
  allaha emanet olun fuat amca,
  saygılar..

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/8/2006 – s.a. amcacım
  Yazan: mondlicht
  s.a. amcacım cuma nız mübarek olsun bizlerede dualarınızda yer ayırırsınız inş….Allaha emanet olun…….selam ve dua ile…….

 11. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/8/2006 – slm
  Yazan: acilarparki
  gğünaydınlar

  hayırlı cumalar
  tüm dualarının kabul olması dilğimle….

 12. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/8/2006 – ….
  Yazan: sevgidamlalari
  S.A değerli amcacım..Nasılsınız? Kusura bakmayın bu hayırsız yeğeniniz sizi sık sık ziyaret edemiyor ama her zaman bu hayırsız yeğeninizin dualarındasınız…
  Dualar eder dualarınızı beklerim hayırlı Cuma-lar…

 13. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/8/2006 – MERHABA
  Yazan: 01hediyemin
  SEVGILI FUAD AMCACIM ÖNCELIKLE HAYIRLI CUMALAR DILERIM ELERINDEN ÖPERIM BUGUN COK MUTLUYUM ALLAHA ŞÜKÜR VE BU MUTLULUGU SENLE PAYLASIYIM DEDIM YARIN EVET YARIN ALLAHIN İZNIYLE SEVGILI YARİM EMIN HIZLIYA KAVUSTUGUM GUN EVET SOLEMESI BILE HARIKA YARIN ALLAHIN IZNIYLE KONYADA UZUN SUREN AYRILIKTAN SONRA İZNE GELIYOR BENI MUTLU EDEN BU HABERI SENLE PAYLAŞMAK ISTEDIM BILMEM İYİ ETTİM Mİ ?ALLAHA EMENET OL

 14. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/8/2006 – selam
  Yazan: supriz
  fuat amca sanada tşk ederim ben yokken beni yanlız bırakanblardan olmadığın için buarada yazında çok guzel eline sağlık sonra görüşmek dileğiyle…

 15. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/8/2006 – merhaba,
  Yazan: lotuse
  sizin güzel dualarınız işe mi yarıyor ne fuat amca??oğlum anadolu öğrt. lisesine başladı geçensene,yurt sorunu vardı.bir yıl idare ettik de buyıl ne olacak diye üzülüyordum..
  geçenseneki 1. tercihi yatılıydı ,tutturamamıştı,dün telefon ettim,1 kişilik nakil hakkımız var dediler)))bugün kaydını yaptırdım;içimde kocaman bi rahatlama var şuan(planladığım bişey değildi hem de,dün kuran okurken birden aklıma telefon etmek geldi ve böle gelişti olaylar))
  allahın sevgili bir kulundan hayırlı dua aldığım ve böle bir amcaya sahip olduğum için şanslıyım sanırım..

  iyi akşamlar fuat amca,saygılar..

 16. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/8/2006 – slm
  Yazan: GoKniLTR
  Amin.Allah doğru yoldan şaşırtmasın.Saygılar ve herzamn dua ile

 17. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2006 – :)
  Yazan: omer0625
  s.a
  hangı bloga gıdıyorsam gyazı hakkında guzel bır yorum ısme bakıyorum fuadyusufoglu yorumlarınız cok hosuma gıttı sonunda blogunuzu buldum
  Allah ızın verırse burdaym artık :)
  arkadas olarak ekleyıp daha kolay gelmek ıstıyorum
  Allah’a emanet olun
  Selam Ve Dua ile…

 18. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2006 – sa
  Yazan: neslinursema1
  Sevgili amcacigim adasimdan ayrildigin icin bende uzuldum bak simdi,istemezmiyim hep sevdiklerinle birlikte olmani, canim yaa, cok da dua etmistim ama kisa zamanda kavusmani dilerim insallah. Birde birilerine kizip blogunu sakin kapatma, hem kirilir, hemde uzulurum vallahi.Inanki bende dort blogumu kapatirim ona gore, biraz tehdit gibi oldu ama aldirma saka :-)) biz senin gibi amcayi nerden buluruz bir daha tum arkadaslar uzulur eminim bundan. iyiki varsin diyorum sen bir tanesin yaa.. Biraz gec yazdim farkindasin biliyorum benim yorumumu dort gozle bekledigini, kusura bakma biraz onemli islerim vardi. Yuce rabbim seni sevdiklerinle birlikte agiz tadiyla yasatsin, uzun omur ve saglik sihhat versin, tum dileklerin kabul olsun. Aile efradina selamlar..Saglicakla kal, selam ve dua ile

  Düzenleyen neslinursema1 gün: 5/8/2006 saat: 01:50

 19. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2006 – s.a.
  Yazan: zahara
  Hayırlı sabahlar olsun.selam ve dua ile……..

 20. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2006 – selam
  Yazan: neredeyim
  slm blogum aupğrayıp ilgi gösterdiğiniz iç.in sağolun :) bu yazıyı da siz yazmışsınız galiba altında isminiz vra..ellerinize sağlık.. :) paylaşımınız için sağolun
  neredeyimden isimsiz cadı

 21. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2006 – sa
  Yazan: neslinursema1
  sevgili kuzenim yorum yazmiin cok sevindim ne yardim istersen sorabilirsin bende bildigim kadar sana yardimci olurum selam ve dua ile Amcamada cok cok selamlar bu gun aksam namazinda ona cokca dua edecegim Allaha emanet olun

  rabbim gonlünde olani
  hakkinda hayirli eylesin
  hakkinda hayirli olana
  gonlunu razi eylesin Amin Amin…

 22. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2006 – ..
  Yazan: nefessizlik
  amin Allah razı olsun yazı içn .hatırlatmalarda bulundgun içn.sabır ile..

 23. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  8/8/2006 – GURURA KARŞI İLAÇ
  Yazan: kalbinur
  GURURA KARŞI İLAÇ

  Halife Hz. Ömer bir gün kırbasını (su tulumu, su kabı) sırtına yüklenmiş, Medine’nin en kalabalık sokaklarında dolaşıyordu. Babasının sırtında kırba ile dolaştığı oğlu Abdullah’ın da gözüne ilişti ve kendisine yetişip sordu:
  - Baba sen ne yapıyorsun, koskoca halife sırtında kırba taşır mı, taşıtacak kimse mi bulamadın?
  - Oğlum, bunu taşıtacak adam bulamadığım için veya başka bir mecburiyet dolayısıyla taşıyor değilim. Nefsime gurur gelir gibi oldu, kendimi beğenir gibi oldum, sırf onu küçültmek için bu yola başvurdum.

 24. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  10/8/2006 – DUA
  Yazan: rindişeydanın annesi
  AGABEYİM CENABI ALLAH BU MÜCADELEDE BİZLERE YARDIM ETSİN. İHYA OLDUK.ALLAH RAZI OLSUN.RABBİM SİZİ VE GÜZEL AİLENİZİ KORUSUN.BİZLERİ DUALARINIZDA UNUTMAYINIZ İNŞAALLAH.RABBİM HUZURUNA TERTEMİZ ÇIKMAYI SİZLERE VE BİZLERE VE BÜTÜN DİN KARDEŞLERİMİZE NASİP EDER İNŞAALLAH.SLM.VE DUA İLE GÜZEL YOLUN GÜZEL YOLCULARI.

 25. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  25/4/2008 – sabır
  Yazan: davut bolat
  selamun aleykum yazınızı okudum guzel yorumunuzdan dolayı allahuteala muvaffak eylesin msn adresim>>>>>>>>>>>><<<<<<<

  Düzenleyen fuadyusufoglu gün: 25/4/2008 saat: 09:02

 26. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  25/5/2008 – selamlar fuad amcacım
  Yazan: isimsiz
  ALLAH razı olsun senden ne güzel bir konu sabır evet amcacım sabır edenler kazananlardır bence ALLAH sabır ehlinden eylesin bizleri inşallah ben çok şükür iyiyim amcacım duacıyım senden……. dualarını bekliyorum sevgiler saygılar yolluyorum

 27. metekan diyor ki:

  Yaşam gülmeyi ,sevgi hak etmeyi, vefa unutmamayı, dostluk sadık kalmayı bilenler içindir.UNUTULMADIN! mutlu ve huzurlu günler dilerim.

 28. doğancan diyor ki:

  iman şüphesiz çok ama çok önemli bir şey..

  fuad amca. sana bir e-mail yolladım. umarım eline ulaşmıştır. hayırlı geceler.

 29. metekan diyor ki:

  Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  “Allah katında günlerin efendisi Cuma dır. O kurban ve Ramazan bayramı günlerinden de faziletlidir. ”

  Cuma gününde şu beş özellik vardır:

  1- Hz. Âdem o gün yaratıldı.

  2- O gün yeryüzüne indirildi.

  3- O gün vefat etti.

  4- O günde öyle bir an vardır ki, günah veya akrabalarla ilişkiyi kesme konularında olmamak şartıyla kul Allahü teâlâdan bir şey isterse Allahü teâlâ mutlaka onu verir.

  5- Kıyamet o gün kopacaktır. Allah a yakın hiç bir melek, hiçbir gök, hiçbir yer yoktur, hiçbir rüzgar, hiçbir dağ ve taş yoktur ki, Kıyametin kopmasına sahne olacağı için Cuma gününün heybetinden korkmasın.)

  [Buhari, İ. Ahmed]

  Cumanız Mübarek Olsun…
  metekan.

 30. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım yeğenim Mete kan;

  Hoş geldin kurban nasılsın Epey zaman oldu görüşmeyeli

  İnşaallah sıhhat ve afiyettesin.

  Dualarını beklerim..

  Senin de Cuman mubarek olsun. Sevgilerimle…

 31. metekan diyor ki:

  Bu günlerin feyzi üzerinize, rahmeti geçmisinize, bereketi evinize, nuru ahiretimize, sicakligi yuvamiza dolsun. Kandiliniz mübarek olsun..
  http://www.blogcu.com/metekan

 32. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım yeğenim Metekan

  Kurban senin de Kandilin mubarek olsun. Sen nasılsın İnşaallah sıhattın yerindedir. Yaptığın dualar için de ayriyetten teşekkürler Ama daha çok çok duaya ihtiyacım var…

  Bu fakir ve günahkar kardeşine bol bol dua et.

  Sevgilerimle…

 33. gocmenkizi diyor ki:

  Günaydın ..Hayırlı Ramazanlar diliyorum.. güzel bir hafta sonu olsun.. http://www.gocmenkizi.blogcu.com

 34. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  SELAM..

  Sevgili canım kardeşim Göçmen kızı.

  Ramazanınız kutlu olsun. Hayırlı olsun.

  Dualarını beklerim..

  Sevgilerimle…

 35. metekan diyor ki:

  insanların kalbi cenab_ı ALLAH’ın evidir.kalp kırmak ALLAH’ın evini yıkmak demektir…onun için insaları kırmadan,kalpleri kırmadan gönülleri sevgiyle hoşnut tutarak insanlarımızı kazanmanın gayreti içerisinde olmalıyız…
  bu bayramda hiç kimsenin kalbinin kırılmaması dileklerimle…
  …………………………………..
  ramazan bayramımız…
  ORDUMUZA,YURDUMUZA…
  BÖLÜNMEYECEK VATANIMIZA…
  İNMEYECEK BAYRAĞIMIZA…
  DİNMEYECEK EZANIMIZA..
  KUTLU OLSUN…
  http://www.blogcu.com/metekan

 36. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım yeğenim Metekan.

  Evet..

  Kurban uzun süre de olsa seni görmek beni çok sevindirdi.

  Ramazan bayramınız kutlu olsun. DUALARINIZI BEKLERİM.

  SEVGİLERİMLE…

 37. Ayşegül diyor ki:

  Slm ben kuran hetimleri grubundayım mümkünse ayrılabilir miyim gruptan

 38. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Ayşegül;
  Ve aleykümesselam ve rahmatullahi ve berekatühü.
  Zanedersem sen Ayşegül Boradan bahsediyorsun. değil mi?
  Elbette istediğin zaman ayrılabilirsin.
  Bu güne kadar bizimle beraber olmuşsun Allah ebedden razı olsun.
  Dualarını beklerim.

Yorum Yapın