Muaz bin Cebel (Radiyallah-u anhu)- 10

04 Haziran 2009 Perşembe

Beyaz su başı (Nusaybin)

Muaz bin Cebel (Radiyallah-u anhu)- 10

Muaz bin Cebel (r.a.) buyurdu ki;

Âlimlere Cennet’te de ihtiyaç vardır. Çünkü cennet ehline ne isterseniz isteyin denildiğinde, onlar ne isteyeceklerini ve nasıl isteyeceklerini bilmeyecekleri için âlimlere soracaklar.”

Bir gün, birisi Hazret-i Muaz bin Cebel (r.a.) in huzuruna gelip selam vermişti. Biraz sonra vedalaşıp ayrılacağı sırada, Ona buyurdu ki;

-“Ey falan! Dünyadaki nasibin ne ise ve nerede olursa gelip seni bulacaktır. Sen ise, dünyadaki nasibinden daha çok âhiret nasibine muhtaçsın. Ahiret nasibini, dünya nasibine tercih et! Hatta öyle olmalısın ki, çok ihtişamlı bir ahiret servetine sahip olasın! Dünya nimetleri geçicidir. Ahiret için elde ettiklerin ise, nerede olursa seninledir.”

Yine Muaz bin Cebel (r.a.) buyurdu ki;

-“İyi bir Müslüman olarak ölüme hazır ol! Mazlumların bedduasından çok sakın ve hiç kimseye zulüm etme!”

Yine Muaz bin Cebel (r.a.) buyurdu ki;

-“Cennet ehlinin tek bir hasreti (pişmanlığı) vardır. O da, Allah-u Teâlâ’yı zikretmeksizin geçirdikleri vakitlerdir.”

Ebû Bahiri (r.a.) şöyle anlatıyor;

Bir gün Humus şehrinde cami’ye gitmiştim. Muaz bin Cebel (r.a.) da, orada bulunuyordu. Yanında bir gurup kimseler vardı.

Onlara buyurdu ki;

-“Bir kimse, Allah-u Teâlâ’nın huzuruna kâmil, olgun bir imanla gitmek istiyorsa, beş vakit namaz için çağırılan yere gelip namazını kılsın. Çünkü beş vakit namazı cami’de cemaatle kılmak, hidayet yollarından olup, hem de Peygambermiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in mühim sünnetidir. Hiç kimse, benim evimde namaz yerim vardır ve ben evimde namazımı kılıyorum, demesin! Böyle yaparsanız, Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) ın sünnetini terk etmiş olursunuz. Bu da Delalettir.”

Hazret-i muaz bin Cebel (r.a.) e;

-“Hangi duâ ve ne zaman kabul olunur?” diye sorulunca,

Buyurdu ki;

-“İnsanlar gaflette oldukları zaman, sen Allah-u Teâlâ’ya dön ve ondan ne dilersen o zaman iste! İşte o zaman duâ’lar makbuldürler.”

Meymun-i Evdi (r.a.) anlatıyor;

Muaz bin Cebel (r.a.) bir gün ayağa kalktı ve buyurdu ki;

-“Ey Evd kabilesi! Ben Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) ın elçisiyim. Sizlere bir şeyler öğretmek istiyorum. Hepiniz biliniz ki, dönüşünüz Allah-u Teâlâ’yadır. Dönüşten sonra da, ya Cennet veya Cehennem vardır. Cennet ve cehennemin ikisi de ebedidirler. İkisinde de ölüm ve yok olmak yoktur.”

Devam Edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Muaz bin Cebel (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Muaz bin Cebel (Radiyallah-u anhu)- 10” için 1 Yorum

  1. Muaz bin Cebel (Radiyallah-u anhu)- 9 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] anh)- 9İmâm-i Buhâri (Radiyallah-u anh) « Muaz bin Cebel (Radiyallah-u anhu)- 8 Muaz bin Cebel (Radiyallah-u anhu)- 10 [...]

Yorum Yapın