Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 52

26 Kasım 2009 Perşembe

Resulullah Sallallahu aleyhi ve sellem’in Taif dönüşü Kendisine üzüm ikram edilen yer

Muhammed (Aleyhis selam)- 52

Muhammed Aleyhis selam’ın Peygamberliğinin Onuncu yılında büyük oğlu kasım (r.a.) ve bir müddet sonra da diğer oğlu Abdullah (r.a.) küçük yaşta iken vefat ettiler.

Yine Bi’setinOnuncu yılında Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in amcası Ebû Talib ve ondan birkaç gün sonra da hanımı Hazret-i Hadice-tül-Kübra (r.anha) vefat etti.

Ard arda vuku bulan bu ölüm hadiselerden dolayı bu seneye “Senet-üi hüzün” (Hüzün yılı) denildi.

Bu vefat hadiselerine çok sevinen müşrikler, Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) ve Müslümanlara karşı öncekinden daha şiddetli davranmaya başladılar. Ebû Talib hayatta iken, O’nun himayesinden çekinen müşrikler, o vefat edince, Muhammed aleyhis selam’a ve Müslümanlara yaptıkları tecavüzleri kat kat arttırdılar.

Mi’raç;

Mekke ehalisi iman etmiyor. Müslümanlara çok sıkıntı veriyordu. İşkenceyi arttırıp işi azdırmışlardı. Resulullah (s.a.v.) çok üzüldü.

Hicretten bir yıl önce, elliiki yaşında idi. Zeyd bin Harise (r.a.) yi alarak Tâif’e gitti. Tâif halkına bir ay nasihat etti. Hiç kimse iman etmedi. Alay ettiler, işkence yaptılar, yuhaladılar. Çocuklar taşa tuttular.

Ümitsiz, üzüntülü, yorgun geri dönerken mübarek bacakları yaralandı. Zeyd bin Harise (r.a.) nın başı kan içinde kaldı. Tâif’den uzaklaştılar.

Çok sıcak bir saatte yorgun bir halde yol kenarında oturdular. Bir bağ yanında istirahat edip, yaralarının kanlarını sildiler. Yakınlarında bulunan bağın sahibi, Rebiaoğullarından Utbe ve Şeybe adında zengin iki kardeşti.

Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) i ve Zeyd bin Haris (r.a) yi görüp, Köleleri Addas (r.a.) ile iki salkım üzümgönderdiler. Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) üzümü yerken BESMELE çekti.

Üzümü götüren köle Addas (r.a.) Hiristiyan idi. Besmele’yi işitince şaşırdı.

-“Yıllarca buralardayım. Kimseden böyle bir söz duymadım. Bu nasıl sözdür?” dedi.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem);

-“Sen neredensin?” buyurdu.

Addas (r.a.);

-“Nineveliyim” dedi.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem);

-“Yunus Aleyhis selam’ın memlektinden imişsin” buyurdu.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri son Peygamber olan Habibi Muhammed (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ın şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 52” için 1 Yorum

  1. Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 51 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] (c.c.) ın rahmeti « Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 50 Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 52 [...]

Yorum Yapın