Muhammed Behâüddin-i Veled –Sultan-ül-ulemâ- (Radiyallah-u anhu)- 3

27 Ocak 2013 Pazar

Uhud dağı (Şehidlik)

Muhammed Behâüddin-i Veled –Sultan-ül-ulemâ- (Radiyallah-u anhu)- 3

Peygamberimiz (s.a.v.) efendimiz, orada bulunanlara Muhammed Behâüddin-i Veled’i göstererek;

-“Ey İnsanlar! Bugünden sonra Muhammed Behâüddin’e “Sultan-ül-ulemâ” denilecek ve imzasına “Sultan-ül-ulemâ “ yazılacaktır.” Buyurdu.

Sabah olunca rü’yalarını anlatmaya gelenlere, daha onlar bu müjdeyi vermeden

o;

-”Ey kardeşlerim! Bu gece Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) in bize ihsan buyurduğu lakabı bana müjde için geldiniz değil mi?” diyerek, onların rü’yalarını keşfettiğini belirtince, cümlesi hayran kalarak;

Dediler ki;

-“Allah-u Teâlâ ve Resulü (s.a.v.) şahiddir ve biz de şahidiz ki, sen ”Sultan-ül-ulemâ’sın.” Bundan böyle bu isimle tanınacaksın.”

Muhammed Behâüddin (r.a.) e karşı muhabbetleri ziyâde olup, ona talebe olmak istediklerini bildirdiler. O da, gelen bu âlimleri talebeliğe kabul etti. İmza olarak da Sultan-ül-ulemâ lakabını kullanmaya başladı.

Âlimler, rüyalarını yakınlarına söyleyince, hadise herkes tarafından işitildi. Her taraftan ziyaretçiler gelmeye başladılar. Şanı her yerde duyuldu. Halkın yanında itibarı pek yükseldi. Herkes huzuruna koşar, hizmetiyle şereflenmek için çalışır ve hasta kalplere şifa olan mübarek sözlerini dinlemek için can atarlardı.

O civarda olanlar. Sultan-ül-ulemâ’ya sabırsızlıkla koşarak, talebesi olmakla şereflenmek isterdiler ve muradlarına kavuştular. Birçok müşkili olanlar Belh’e kadar gelip, aldıkları cevaplarla dertlerine derman buldular. Behaüddin Veled hazretlerinin zahiri ve Batıni mertebeleri yükselince, başta annesi talebeleri ve akrabaları kendisine;

-“Başımıza padişah ol. Seni korumak, emirlerini yerine getirmek için hazırız” dedilerse de,

Onlara;

-“Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem); (-“Ben faikrlikle iftihar ederdim”) buyurdu zahiri saltanat tacini giymek biz yakışmaz. Bizim yolumuz Peygamber (s.a.v.) e tabi olmak ve sünneti şerifelerine uymaktır.” Buyurdu.

Behâddün-i Veled (r.a.), bundan sonra riyazet ve mücahede (nefsin istekleirni yapmamak, istemeklerini yapmak) ile uğraştı. Bu şekilde mâ’nevi bakımdan pek yüksek derecelere kavuştu.

Ne zaman vâ’zü nasihat etmeye başlasa, etrafında binlerce insan toplanır, feyiz ve bereketlerinden istifade ederlerdi.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri “Sultan-ül-ulemâ” lakabını bizzat Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) tarafınden verilen Muhammed Behâüddin-i Veled (Radiyallah-u anhu) nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Muhammed Behâüddin-i Veled –Sultan-ül-ulemâ- (Radiyallah-u anhu)- 3” için 9 Yorum

 1. Muhammed Behâüddin-i Veled –Sultan-ül-ulemâ- (Radiyallah-u anhu)- 2 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] Anh)- 4 « Muhammed Behâüddin-i Veled –Sultan-ül-ulemâ- (Radiyallah-u anhu); Muhammed Behâüddin-i Veled –Sultan-ül-ulemâ- (Radiyallah-u anhu)- 3 [...]

 2. Evrim diyor ki:

  Fuad amca resimler muhtesem… hatiralarim canlandi gozumde…

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Evrim;
  Allah senden de ve ailenden de ebeden razı olsun. Evet Hakikatten Oraları mukkades yerler ve özlenecek yerler Allah bizlere ve sizlere tekrar tekrar nasib eylesin. Amin.
  Dualarını beklerim…

 4. Evrim diyor ki:

  aminnn insaallah Fuad amca dualarini bekliyoruz

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Evrim;
  Zanedersem Haci İlhan kardeşle görüştüğümüz arafat ‘ta da bir resmini sitemde yayınlamışım ama nasıl bulacağım o zordur. Çünkü yazılar çoktur. (Çünkü sizler mina’dan zanedersem yaya olarak Arafat’a kadar gelmiştiniz işte o resimler)
  Evet ona da selamlarımı iletin. O da dua etsin.

 6. Evrim diyor ki:

  evet Fuad amca biz yaya olarak gittik. onunda cok selami var Allaha emanet olun

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Evrim;
  Ve aleykümesselam ve rahmatullahı ve berekatühü.
  Hakikatten arafaya kadar yaya gelmek çok zor bir iştir Allah kabul buyursun. Ben bunu beceremedim. Yaya gelemedim çünkü yaya gelmeye cesaret edemedim Sizlere helal olsun.
  BEN O RESİMLERİ ARIYORUM AMA BULAMADIM. HAYDI HAYIRLISI…

 8. Evrim diyor ki:

  ya Fuad amca yapma sen masaallah firtina gibiydin senin hizina yetismek ne mumkundu keske yuruseydin. ben simdi gitsem yine yururdum :)

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Evrim;
  Hakikatten insan o günleri hem arıyor hem de özliyor.
  Allah tekrar bizlere ve sizlere oraya gitmeyi nasib eylesin. Amin.
  Dünyada duadan daha büyük bir ibadet yoktur. Bunun için de bu kardeşinize dua edin. Tabiki bu fakir de sizlere ve ailenize bilhassa saygideğer annenize dua etmektedir (DUAYIS SALİHİN)

Yorum Yapın